Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 2 [3] 4 5  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Nimeni nu suporta regulile, dar..., Respectati regulile forumului!
trincu_laura
  Trimis: 28 May 2008, 12:30 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Intradevar regulile sunt facute pentru a le incalca: laugh.gif

Sunt reguli demne de respectat!!!
Mesaj personal
~Adina~
Trimis: 4 Aug 2008, 02:06 PM

Utilizator avansat

Regulele nu sunt facute pentru a fi incalcate... chiar daca unii au o placere enorma sa faca asta... Dar ele nu sunt facute nici pentru a fi respectate in totalitate, ci intr'o oarecare masura; pacat ca unii nu stiu care e masura.

Iar pentru absente sau inventat parintii care pot sa faca cereri daca ai lipsit dintr'un motiv anume(nu medical sau daca nu ai avut chef de scoala).

10 absente pe semestru sunt putine .. sunt unele ore de la care trebuie sa chiulesti .. profi comunisti care pun note aiurea sau dau lucrari nasjpa si oricat ai invata daca ai parul mai " nu stiu cum" sau esti imbracata decent da nu ii convine profesorului iei nota mica. Multi profesori din scoli au problema asta. mad.gif

--------------------
The rest is silence...
"Ceea ce omida numeste sfarsit, restul lumii spune ca este un fluture"
Mesaj personalTrimite email
dusile
Trimis: 27 Aug 2008, 07:16 AM

Utilizator avansat

Sa vedem dragi forumisti ce se va intampla cu acea fata arestata pentru mita ca multi de pe aici ziceau ca este un obicei si nu se poate fara spaga
Este o regula si asta
A trenbuit sa fie sacrificati niste elevii pentru instigarea unora cu spaga la bac
NO coment !!!!!!
Cu legea invat nu mai zic de toata jena
sign28.gif
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 31 Aug 2008, 07:29 PM

Utilizator avansat

REGULILE SUNT FACUTE PENTRU A CREA UN MEDIU CIVILIZAT DE VIATA SI UN MEDIU EFICIENT DE MUNCA.
Mesaj personal
denissa_no1
Trimis: 10 Sep 2008, 02:36 PM

Începător
*

sal! am si eu o intrebare referitor la bac sign67.gif
Mesaj personal
denissa_no1
Trimis: 10 Sep 2008, 02:41 PM

Începător
*

am dat bac-ul si am picat de 3 ori la aceeasi materie, repet tot la anul?
Mesaj personal
denissa_no1
Trimis: 10 Sep 2008, 02:43 PM

Începător
*

sign67.gif
Mesaj personal
denissa_no1
Trimis: 10 Sep 2008, 02:48 PM

Începător
*

QUOTE (denissa_no1 @ 10 Sep 2008, 03:36 PM)
sal! am si eu o intrebare referitor la bac sign67.gif

de cate ori poti da bac-ul la o singura materie???
Mesaj personal
bogdan
Trimis: 17 Sep 2008, 07:19 AM

Utilizator activ

as dori sa ma plang in legatura cu un lucru cat de cat important
... eu in calitate de baiat nu am dreptul sa vin cu parul lung la liceu....ieri mi s-a reprosat acest lucru si am fost comparat chiar de diriginta mea cu toti gunoierii ...toate gunoaiele si totzi aurolacii confused05.gif voua vi se pare normal..? cred ca intr-o societate democratica nu ar trebui sa avem astfel de restrictii cu privire la ceea ce ne reprezinta in conditiile in care parul meu este lung pana la umeri... si pentru doamna diriginta as dori sa ii urez pensionare repida deoarece pe acest forum nu am dreptul sa injur
confused05.gif
Mesaj personalTrimite email
Mercha
Trimis: 17 Sep 2008, 08:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bogdan @ 17 Sep 2008, 08:19 AM)
as dori sa ma plang ....

Nu este cazul sa te plangi. Viata are greutatile ei inerente si datul peste prosti este una din cele mai des intalnite. Este cazul sa plangi de mila acelei cretine care a trecut si prin scoli si prin viata ca gasca prin apa, fara ca nimic din profesia de educator se se fi lipit de ea. Iti dai seama de tragedia ei? A trecut prin viata, a fost vie! si nimic nu s-a lipit de ea! Deci habar nu are ca a fost vie!
Mesaj personal
mandru_a
Trimis: 17 Dec 2009, 11:09 PM

Începător
*

Totul depinde de om (profesor si elev) si de context, respectiv de noroc. Mentalitatile difera dar tipologiile umane se pastreaza. (apropo mi-ar placea un feedback doar din partea elevilor din 9-12 asupra site-ului http://www.colegiul-cotea.ro/ , mai precis vreau sa stiu cat de atractiv e pt voi, ca aspect, ca incerc sa-l perfectionez. Mersi)
Mesaj personal
macho4u
  Trimis: 20 Dec 2009, 08:13 PM

Utilizator
**

QUOTE (SERGI7 @ 20 Dec 2006, 07:45 PM)
NIci mie nu mi se pare corect chestia aia cu 20 de absente....
Nu cred ca este corect sa fii exmatriculat...

puneti si voi mana pe catalog...si...rezolvatzi problema!
Mesaj personal
irin4ik_08
Trimis: 25 Dec 2009, 05:07 PM

Utilizator
**

nooooooo!!!!!
sa nu facezti asta!!!!!!
am facut eu odata, knd eram a 6a, credeam k nu o sa observe nimeni....dar nu mia iesit.... din cauza altor kolegi, normal.....pt k eu doar miam motivat 2sau 3 absentza, iar altzii si-au pus si note:))
si faza cea mai prosta k eu am furat katalogul, kiar din kancelarie, knd nu ma vedea nimeni, normal......!!! adik eu credeam k nu ma vede nimeni, dar erau camere.....si am ramas ku 5 la purtare....smile.gif)
si ink eram foarte fericita:D:D:D
Mesaj personalYahoo
Sabeen
Trimis: 25 Dec 2009, 07:48 PM

Utilizator avansat

Ar fi cazul sa furi si o carte de gramatica de la biblioteca...

--------------------
Give a man a fish, and you'll feed him for a day. Give him a religion, and he'll starve to death while praying for a fish.

user posted imageuser posted image

Preludiul unui macelar - Bloggie

Student UMF Targu Mures - Medicina Dentara - anul II

I'm listening to...
Mesaj personalYahoo
irin4ik_08
Trimis: 25 Dec 2009, 07:56 PM

Utilizator
**

nu cred....... stiu destul de bn sa scriu, nutzi fa griji pt mn....dar internetul nu e un lok unde ar trebui sa scriu corect, k doar nu scriu teza la romana akum....
pentru ce sa scriu corect??pt k sa arat kuiva k stiu sa scriu??? nu prea am nevoie........
iarasi niste reguli si astea....iar chestia ku katalogul a fost altceva, era knd eram mai mik...... cred k e normal sa mai faci si dan asteak sa ai cetzi aminti........
Mesaj personalYahoo
kryp
Trimis: 25 Dec 2009, 08:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irin4ik_08 @ 25 Dec 2009, 08:56 PM)
nu cred....... stiu destul de bn sa scriu, nutzi fa griji pt mn....dar internetul nu e un lok unde ar trebui sa scriu corect, k doar nu scriu teza la romana akum....
pentru ce sa scriu corect??pt k sa arat kuiva k stiu sa scriu??? nu prea am nevoie........
iarasi niste reguli si astea....iar chestia ku katalogul a fost altceva, era knd eram mai mik...... cred k e normal sa mai faci si dan asteak sa ai cetzi aminti........

lol, daca tie ti se pare normal sa furi catalogul...ma rog

asta pe langa faptul ca e mai mult decat imposibil sa faci asta. Gaseste alti fraieri sa pacalesti. tongue.gif

si...daca tu inveti la romana pentru teza si nu ca sa stii sa scrii...in fine...nu e normal xD

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
Sabeen
Trimis: 25 Dec 2009, 08:38 PM

Utilizator avansat

Scrii corect din respect pentru ceilalti membrii ai forumului. Ii tratezi cu respect iar ei la randul lor te vor trata pe tine cu respect.

--------------------
Give a man a fish, and you'll feed him for a day. Give him a religion, and he'll starve to death while praying for a fish.

I'm listening to...
Mesaj personalYahoo
iulysa
Trimis: 25 Dec 2009, 08:47 PM

Utilizator avansat

Când eram în cls a 9-a s-au furat vreo 9 cataloage printre care și al nostru, chiar în ultima săptămână din anul școlar. Nimeni nu le-a mai găsit...
Mesaj personalYahoo
irin4ik_08
Trimis: 25 Dec 2009, 08:58 PM

Utilizator
**

hai k ajungem prea departe......daca credetzi k e imposibil, atunci sa stitzi ca e posibil
si sa nu mai spui vorba asta la nimeni pt k e posibil sa rada cnva:D...... nu sunt prima si ultima care face treaba asta, ma rog, poate asa crezi tu pt k ai invatzat in asa scoli in care chiar nu era posibil, p knd la mn in skoala sa furat k kteva ori(7sau chiar 8) in aia 4 ani, cat am invatzat akolo....

si sa stitzi k eu va respect pe totzi......asta ca nu vreau sa fac si efortul sa scriu corect nu inseamna k nu as respecta p cnva, dar nu vad de ce as scrie corect.......
cineva nu intzelege ce vreau sa spun, dak nu pun unele virgule sau cratime unde trebuie??? cred k si asa e destul de clar ce vreau sa spun+asa mam obisnuit, messul e de vina......asa vb ku totzi prietenii mei, asta nu inseamna k nu ii respect
Mesaj personalYahoo
Sabeen
Trimis: 25 Dec 2009, 09:01 PM

Utilizator avansat

Trist...

--------------------

I'm listening to...
Mesaj personalYahoo
Caligula*
Trimis: 25 Dec 2009, 09:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (irin4ik_08 @ 25 Dec 2009, 08:58 PM)
hai k ajungem prea departe......daca credetzi k e imposibil, atunci sa stitzi ca e posibil
si sa nu mai spui vorba asta la nimeni pt k e posibil sa rada cnva:D...... nu sunt prima si ultima care face treaba asta, ma rog, poate asa crezi tu pt k ai invatzat in asa scoli in care chiar nu era posibil, p knd la mn in skoala sa furat k kteva ori(7sau chiar 8) in aia 4 ani, cat am invatzat akolo....

si sa stitzi k eu va respect pe totzi......asta ca nu vreau sa fac si efortul sa scriu corect nu inseamna k nu as respecta p cnva, dar nu vad de ce as scrie corect.......
cineva nu intzelege ce vreau sa spun, dak nu pun unele virgule sau cratime unde trebuie??? cred k si asa e destul de clar ce vreau sa spun+asa  mam obisnuit, messul e de vina......asa vb ku totzi prietenii mei, asta nu inseamna k nu ii respect

Din câte am observat, tu ai impresia că a scrie corect se rezumă doar la punctuație. Acum serios, recitind ce ai scris tu, ai impresia că ceea ce ți se impută e folosirea incorectă a unor virgule și cratime?

Să știi că limbajul pe care îl folosești a fost creat pentru a facilita comunicarea într-un Instant Messenger sau prin intermediul Short Text Message (până și denumirile lor te duce cu gândul la rapiditate, no?). Când spun asta, trec peste alăturări expletive de litere, de genul sh, tz, care de fapt îți iau mai mult timp să le tastezi decât dacă ai scrie s/ș, respectiv t/ț. Să spunem că aici vrei să ne ajuți să diferențiem stiti de știți, toti de toți etc., și pentru asta îți mulțumim. Nu o să fiu ridicol acum și să-ți spun cu îndârjire să folosești diacriticele.

Acum ceea ce nu înțeleg eu este de ce ai folosi un asemenea limbaj pe un forum. Ținând cont că, spre deosebire de SMS-urile pe care le trimiți colegei de bancă sau mass-ul pe care îl trimiți de sărbători prietenilor din listă, forumul e un mediu accesat de mii de persoane zilnic, care are niște reguli, reguli de a căror respectare se ocupă moderatorii. Ba chiar mai mult, ești pe un forum educațional. Altă chestie pe care n-o înțeleg, dacă tot vrei să scrii mai repede, este de ce la sfârșitul propozițiilor, în loc de punct, folosești un șir de puncte de suspensie. Și de ce ai spune ku în locul lui cu?

Până la urmă, e vorba și despre respect de sine. Fie că-ți place sau nu, trăim într-o societate plină de prejudecăți. Chiar dacă, cel mai probabil, nu scrii cu k, sh, tz pe hârtie, 90% dintre persoanele care îți citesc mesajele vor trage unele concluzii pe care mai bine nu le scriu, nu cumva să se considere atac la persoană. unsure.gif Dacă dai impresia că nu te respecți pe tine, nici ceilalți nu te vor respecta. Dacă ai vedea un om vai de capul lui pe stradă, cu hainele rupte și desculț, ce-ai spune despre el? N-ai de unde să știi dacă e un boschetar sau un om decent care tocmai a fost tâlhărit, dar o să tinzi spre prima variantă.

Că tot vorbeai de semne de punctuație și ortografie, dacă scrierea prescurtată (și, de ce nu, punctele de suspensie puse aiurea) nu o să îți afecteze scrisul la școală sau în viața de zi cu zi, punctuația îți poate da, câteodată, dureri de cap. De-asta, eu zic că nu strică niciodată să faci un efort în plus și să încerci să scrii corect și, dacă nu vrei să te documentezi de una singură cu privire la normele de ortografie, măcar să nu te superi atunci când cineva te corectează.

Acest mesaj a fost modificat de către Caligula* la data 25 Dec 2009, 09:43 PM

--------------------
“You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself in any direction you choose. You're on your own. And you know what you know. You are the guy who'll decide where to go.” - Dr. Seuss

http://caligul.wordpress.com/
Mesaj personal
Piratu'
Trimis: 25 Dec 2009, 09:53 PM

Utilizator avansat

Caligula, iti irosesti timpu'. Cat ai scris tu acolo e mai mult decat ultimu' rezumat citit (printre randuri, desigur) pe net la "Baltagul". Este un efort in plus si stii tu, e vacanta. E greu, e dificil. laugh.gif
Oricum, felicitari pentru continut, nu o puteam spune mai bine.

--------------------
Mesaj personal
irin4ik_08
Trimis: 25 Dec 2009, 10:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (Caligula* @ 25 Dec 2009, 10:42 PM)
QUOTE (irin4ik_08 @ 25 Dec 2009, 08:58 PM)

cineva nu intzelege ce vreau sa spun, dak nu pun unele virgule sau cratime unde trebuie??? cred k si asa e destul de clar ce vreau sa spun+asa  mam obisnuit, messul e de vina......asa vb ku totzi prietenii mei, asta nu inseamna k nu ii respect

Din câte am observat, tu ai impresia că a scrie corect se rezumă doar la punctuație. Acum serios, recitind ce ai scris tu, ai impresia că ceea ce ți se impută e folosirea incorectă a unor virgule și cratime?

Să știi că limbajul pe care îl folosești a fost creat pentru a facilita comunicarea într-un Instant Messenger sau prin intermediul Short Text Message (până și denumirile lor te duce cu gândul la rapiditate, no?). Când spun asta, trec peste alăturări expletive de litere, de genul sh, tz, care de fapt îți iau mai mult timp să le tastezi decât dacă ai scrie s/ș, respectiv t/ț. Să spunem că aici vrei să ne ajuți să diferențiem stiti de știți, toti de toți etc., și pentru asta îți mulțumim. Nu o să fiu ridicol acum și să-ți spun cu îndârjire să folosești diacriticele.

Acum ceea ce nu înțeleg eu este de ce ai folosi un asemenea limbaj pe un forum. Ținând cont că, spre deosebire de SMS-urile pe care le trimiți colegei de bancă sau mass-ul pe care îl trimiți de sărbători prietenilor din listă, forumul e un mediu accesat de mii de persoane zilnic, care are niște reguli, reguli de a căror respectare se ocupă moderatorii. Ba chiar mai mult, ești pe un forum educațional. Altă chestie pe care n-o înțeleg, dacă tot vrei să scrii mai repede, este de ce la sfârșitul propozițiilor, în loc de punct, folosești un șir de puncte de suspensie. Și de ce ai spune ku în locul lui cu?

Până la urmă, e vorba și despre respect de sine. Fie că-ți place sau nu, trăim într-o societate plină de prejudecăți. Chiar dacă, cel mai probabil, nu scrii cu k, sh, tz pe hârtie, 90% dintre persoanele care îți citesc mesajele vor trage unele concluzii pe care mai bine nu le scriu, nu cumva să se considere atac la persoană. unsure.gif Dacă dai impresia că nu te respecți pe tine, nici ceilalți nu te vor respecta. Dacă ai vedea un om vai de capul lui pe stradă, cu hainele rupte și desculț, ce-ai spune despre el? N-ai de unde să știi dacă e un boschetar sau un om decent care tocmai a fost tâlhărit, dar o să tinzi spre prima variantă.

Că tot vorbeai de semne de punctuație și ortografie, dacă scrierea prescurtată (și, de ce nu, punctele de suspensie puse aiurea) nu o să îți afecteze scrisul la școală sau în viața de zi cu zi, punctuația îți poate da, câteodată, dureri de cap. De-asta, eu zic că nu strică niciodată să faci un efort în plus și să încerci să scrii corect și, dacă nu vrei să te documentezi de una singură cu privire la normele de ortografie, măcar să nu te superi atunci când cineva te corectează.

stai asa...hai ca incerc sa scriu corect de data aceasta.
1.Nu-mi place ca ma compari cu un boschetar.
2. Eu consider ca ceea ce fac eu, nu e nimic rau, pur si simplu scriu asa cum m-am obisnuit si nu sunt unica, nu? Daca incerci sa fii mai atent/a vei vedea ca mai multi folosesc si prescurtari si "sh" si "tz" si "k" in loc de "c".

In fine, nu-mi place sa primesc asa replici si chiar nu am mai primit pana acum. Parerea mea e ca nu e nimic rau daca scriu asa cum scriu. Apropo, mie imi place sa fiu respectata si de aceea ii respect si eu pe toti cei cu care comunic. Sper ca ma intelege-ti.

Mai mult nu comentez.

Acest mesaj a fost modificat de către irin4ik_08 la data 25 Dec 2009, 10:02 PM
Mesaj personalYahoo
LittleButterfly
Trimis: 25 Dec 2009, 10:02 PM

Utilizator avansat

Pe un forum educational avem si noi pretentie sa scrii corect smile.gif. Si..da, "inteleg-em"

Acest mesaj a fost modificat de către LittleButterfly la data 25 Dec 2009, 10:03 PM
Mesaj personal
Caligula*
Trimis: 25 Dec 2009, 10:12 PM

Utilizator avansat

Dacă tot ce ai înțeles din mesajul meu e că te-am comparat cu un boschetar, mă lupt cu morile de vânt. I rest my case.

--------------------
“You have brains in your head. You have feet in your shoes. You can steer yourself in any direction you choose. You're on your own. And you know what you know. You are the guy who'll decide where to go.” - Dr. Seuss

http://caligul.wordpress.com/
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 2 [3] 4 5  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved