Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (10) « Primul ... 8 9 [10]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> modul psihopedagogie speciala, cine doreste modul psihopedagogie speciala
amina11
Trimis: 7 Feb 2011, 09:18 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (Dariana30 @ 7 Feb 2011, 08:51 PM)
Avand acest modul, un profesor de istorie poate da ex pt psihopedagogie speciala?

da,poti sa dai ex. smile.gif

--------------------
[I][FONT=Geneva][COLOR=green]
Mesaj personal
panselutza
Trimis: 13 Feb 2011, 12:17 PM

Utilizator
**

buna ziua.sunt si eu interesata de modulul psihopedagogie speciala.cum ma pot inscrie?multumesc.
Mesaj personal
antioh_ovi
Trimis: 13 Feb 2011, 01:20 PM

Utilizator
**

QUOTE (amina11 @ 7 Feb 2011, 10:18 PM)
QUOTE (Dariana30 @ 7 Feb 2011, 08:51 PM)
Avand acest modul, un profesor de istorie poate da ex pt psihopedagogie speciala?

da,poti sa dai ex. :)

Dar Decizia de titularizare, ce va cuprinde la postul/catedra pe care o poate ocupa (presupunand ca este la deficienti moderati, dar alta decat: profesor itinerant/de sprijin, profesor-educator sau invatator-educator!)?
Practic, ce discipline mai poate preda, pentru ca nu va gasi in scoala 16 ore de istorie?

Ma gandesc, sa nu investeasca timpul si banii intr-o formare profesionala care nu-l va ajuta la nimic!

Multumesc.

Mesaj personal
rohe
Trimis: 28 Apr 2011, 02:55 PM

Utilizator
**

ohmy.gif

Acest mesaj a fost modificat de către rohe la data 28 Apr 2011, 03:03 PM
Mesaj personal
rohe
Trimis: 28 Apr 2011, 02:58 PM

Utilizator
**

(25) Posturile didactice/catedrele din învățământul special pot fi ocupate de absolvenții învățământului mediu/postliceal/superior care îndeplinesc și condițiile prevăzute la art. 7 alin. (2) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările și completările ulterioare - în concordanță cu Centralizatorul.
Absolvenții cu diplomă ai învățământului superior având înscrisă pe diploma de absolvire/licență una din specializările: psihopedagogie specială, psihopedagogie, psihologie, pedagogie, pedagogie socială, pedagogie specială, psihosociologie, filosofie-istorie (absolvenți ai promoțiilor 1978-1994), absolvenții cu diplomă ai colegiilor pedagogice cu specializările educator de psihopedagogie specială sau educator și psihopedagogie specială, absolvenții cu diplomă ai școlilor postliceale care pregătesc învățători-educatori pentru învățământ special și ai liceelor pedagogice, precum și absolvenții învățământului superior care au parcurs în formarea inițială cursuri de psihopedagogie specială sau în domeniul educației speciale de cel puțin 56 ore ori absolvenți ai școlilor postliceale cu profil pedagogic, specializarea învățător/educatoare, care au parcurs în formarea inițială un curs de psihopedagogie specială sau în domeniul educației speciale de cel puțin 36 ore, pot ocupa posturi didactice/catedre în învățământul special - în concordanță cu Centralizatorul, fără să mai fie necesar un stagiu atestat de pregătire teoretică și practică în educație specială efectuat separat, în afara pregătirii inițiale.

Acest mesaj a fost modificat de către rohe la data 28 Apr 2011, 03:02 PM
Mesaj personal
ginag1
Trimis: 4 May 2011, 12:42 PM

Utilizator activ

Doar nu crezi ca vei preda istorie?! Daca vei fi incadrat pe post de psihopedagogie speciala (adica dimineata) vei preda ceea ce au copiii in orar (romana, mate, stiinte, etc). Daca vei fi incadrat pe post de educator(adica dupa amiaza) vei avea Terapie ocupationala, Socializare, Ludoterapie etc. Dimineata ai norma de 16 ore (program 8-12), restul vor fi platite ca suplimentare, dupa-amiaza ai norma de 20 ore (12-16).
Astfel ca in scoala speciala nu se functioneaza ca in scoala normala. Nu exista decat profesor de religie, educatie fizica, restul materiilor (inclusiv acea ora de istorie pe saptamana) vor fi predate de profesorul de psihopedagogie speciala care preia clasa (ti se poate da o clasa de ex. a II a si s-o duci pana intr-a VIII -a )
Profesorul de dimineata (care este si diriginte) ramana la o singura clasa, nu merge din clasa in clasa sa predea istorie sau alta disciplina.

Numai bine!

Acest mesaj a fost modificat de către ginag1 la data 4 May 2011, 12:42 PM
Mesaj personal
corbu_gabriela
Trimis: 21 Jul 2011, 03:20 PM

Utilizator
**

Buna ziua!As dori sa fac si eu acest modul de psihopedagogie speciala .La Bucuresti sau undeva mai aproape de Braila,caci aici locuiesc,cand se organizeaza acest modul?Ma poate ajuta cineva??Doresc sa il fac cat mai repede.
Multumesc anticipat!

--------------------
Gabriellla
Mesaj personal
traiminromania
Trimis: 25 Jul 2011, 04:27 PM

Utilizator
**

Buna ziua!ma intereseaza si pe mine acest modul.Sunt din Craiova.As dori sa aflu mai multe detalii cu privire la locatie,durata,cost....
Multumesc anticipat.
Mesaj personal
mariana1976
Trimis: 25 Jul 2011, 04:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (traiminromania @ 25 Jul 2011, 05:27 PM)
Buna ziua!ma intereseaza si pe mine acest modul.Sunt din Craiova.As dori sa aflu mai multe detalii cu privire la locatie,durata,cost....
Multumesc anticipat.

Eu l-am facut la Arad, dar banuiesc ca e prea departe pt. dv.

Am observat ca aici, chiar pe prima pagina a acestui subiect a postat un anunt chiar unul din profesorii de la Universitatea Bucuresti. Trimiteti-i mesaj. Va poate lamuri.
Mesaj personal
robinhout
Trimis: 9 Aug 2011, 11:11 PM

La prima intervenție

Se fac la Iasi
Mesaj personal
jonemark4u
Trimis: 24 Aug 2011, 08:11 AM

Utilizator
**

Se confruntă la Iași

Download Colombiana Movie | Download Don't Be Afraid of the Dark Movie
Mesaj personal
cupidita5
Trimis: 15 Sep 2011, 09:42 AM

Utilizator
**

Am sunat astazi la Arad. Acolo nu se mai organizeaza acest curs. Ma poate ajuta cineva cu un numar de telefon pentru Bucuresti? Multumesc anticipat!
Mesaj personal
mariana1976
Trimis: 15 Sep 2011, 10:04 AM

Utilizator avansat

http://www.uav.ro/ro/departamente/pregatir...de-specializare

Ma mir. Pe pagina lor vad ca mai apare. La DPPD ati sunat ? tel. 0257211442
Mesaj personal
cupidita5
Trimis: 15 Sep 2011, 10:13 AM

Utilizator
**

Chiar la acest numar am sunat...
Mesaj personal
webde009
Trimis: 15 Sep 2011, 11:21 AM

Utilizator
**

Mai este valabil?
Mesaj personal
cupidita5
Trimis: 15 Sep 2011, 01:10 PM

Utilizator
**

Numarul de telefon este valabil, cursul nu se mai tine. Si eu vreau sa fac acest curs si nu stiu unde...
Mesaj personal
georgi_elena
Trimis: 19 Oct 2013, 09:56 AM

Utilizator
**

Bună ziua

Sunt profesor în Craiova și aș dori să fac și un curs sau modul de psihopedagogie specială.

Mai este cineva din Craiova interesat sau îmi poate da cineva informații?

Vă mulțumesc!
Mesaj personal
cupidita5
Trimis: 19 Oct 2013, 06:29 PM

Utilizator
**

Se poate face la Universitatea din Bucuresti, Faculatea de Psihologie. Stiam ca inscrierile se fac in octombrie sau noiembrie.
Mesaj personal
ana_nico
Trimis: 30 Jan 2019, 02:03 PM

Utilizator
**

Bună ziua! Știți unde se face un curs de psihopedagogie speciala în aceasta perioada?? La București, nu se mai face momentan
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (10) « Primul ... 8 9 [10]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved