Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Masterul Didactic ?, Rugaminte argumentata
Puscuta Mircea
  Trimis: 12 Oct 2012, 07:15 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Către Ministrul Educației,Cercetării,Tineretului și Sportului

Subiectul acestei scrisori:Masterul didactic sign67.gifsign67.gifsign67.gif

Mă numesc Pușcuță Mircea și sunt absolvent al facultătii de Psihosociologie,specializarea Psihologie din cadrul Universității Andrei Șaguna din Constanța.
Vă scriu această scrisoare în semn de rugăminte de a oferi celor cu o conditie mai precară șansa de a putea accesa o posibilă carieră pedagogică.Eu( ca și mulți alții) aștept de un an de zile înființarea Masterului Didactic ce este prevăzut în Legea Învățământului(2011).Din toate comunicatele de presă am văzut că acest program de specializare didactică este gratuit.Ba,mai mult de atât,în acest început de an,diverși miniștri au prevăzut și o cotizație catre cei care ar fi admiși în acest program.Acest program mi se pare de foarte bun augur din următoarele motive:
1.Masterul didactic propune o specializare temeinică și profundă în domeniul pedagogic ca și în celelalte țări occidentale;
2.Masterul didactic ar putea fi un mijloc foarte bun de selecționare a celor ce vor să intre în sistemul de învățământ.Un posibil criteriu de selecționare s-ar putea face printr-un examen asemănător celui de titularizare care ar putea fi susținut ca probă de admitere la Masterul didactic.În felul acesta vor fi admiși catre o profesie didactică doar cei ce își stăpânesc foarte bine domeniul/domeniile de cunoaștere pe care vor sa le predea;
3.Masterul didactic poate atrage mai multă lume către o posibilă carieră pedagogică.Din acest motiv se va mări aria de selecționare a candidaților;
4.Tot sistemul de învățământ ar crește valoric și implicit ar crește și imaginea sa în plan social;
5.Oamenii de mai multe posibilități materiale ar putea susține o admitere catre o carieră in sistemul de învățământ;
6.Masterul didactic ar elimina un demers de specializare redundant.De ce ar fi nevoie ca cineva să aibă pur și simplu o diploma de master oarecare + modulul psihopedagogic cand totul se poate simplifica și rezuma prin masterul didactic?
Eu sunt un om foarte simplu ce provine dintr-o familie modestă.Aș vrea din tot sufletul să urmez o carieră didactică.De ce o carieră didactică?Pentru că în acest lucru înca mai cred.Nu sunt foarte multe lucruri în care să mai cred când vine vorba despre țara mea.Am văzut cum ni se vând zi de zi iluzii încât vorba lui Emil Cioran- “toate iluziile sunt posibile”- mi se pare puțin credibilă.Am văzut că iluziile date de guvern de ce mai multe ori nu ating pragul posibilului,darămite pe cel al probabilului.Dacă cu adevărat m-ai cred în ceva,acela este viitorul.Viitor ce aparține unui copil,unui adult,a unei țări anume.Dacă toate iluziile/visele noastre se vor duce ca o ceață la venirea dimineții atunci ce ne va mai rămâne?În acest caz cei mai mulți dintre noi avem un mare deficit față de Emil Cioran: nu ne putem salva in nihilism.Eu cred în versul poetului-”La trecutu-ți mare,mare viitor”.Am certitudinea că viitorul e ceva ce nu ar exista fără axa prezentului.De aceea eu cred în pedagogie.Cred din toată inima ca ea este inima,centrul prezentului nostru ce are mereu o direcție anume.Nu cred că trebuie sa ne întrebăm ce tip de om va fi in viitor.Ar trebui,însa,să ne întrebăm: ce tip de om propunem viitorului?
Cu toții știm cum arată sistemul nostru de învățământ;aproape cu toții am trecut prin el.Cei ca mine(sunt sigur ca sunt mulți love28.gif ) sunt dispuși să se sacrifice pentru crezul lor.Este clar că în acest sistem tinerii ca mine nu intră pentru recompensa materială.Ei vor,ca și mine să însuflețească un corp care respiră greu.Ei vor să își aducă aportul pentru o lume mai bună.În asta mai cred ei,poate de multe ori e chiar singurul lucru în care mai cred cand vine vorba de societatea noastră(ca în cazul meu).Mulți dintre ei sunt oameni simpli.Sunt atât de simpli încât nu își permit pe langă diploma de licență,să mai parcurgă un master oarecare și apoi un modul psihopedagogic ca abia apoi să acceadă la examenul de titularizare.Chiar și logic,nu văd de ce ar face ei un master oarecare cand ei vor să urmeze o carieră didactică.De aceea,din punct de vedere logic cât și din alte motive(discutate mai sus) consider ca Masterul Didactic ar simplifica mult lucrurile.
Cei ca mine nu doresc nimic mai mult decat o șansă hipri.gif
Oare ne va asculta cineva? confused24.gifconfused24.gifconfused24.gif

Cu stimă și respect,
Pușcuță Mircea

Date de contact
Mail: mirceaecrim@yahoo.com
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved