Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (98) « Primul ... 96 97 [98]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
EvanG
Trimis: 18 Oct 2019, 08:56 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (bizman @ 13 Oct 2019, 01:13 AM)
QUOTE (vasile_13 @ 10 Oct 2019, 05:34 AM)
QUOTE (bizman @ 10 Oct 2019, 03:33 AM)
QUOTE (vasile_13 @ 9 Oct 2019, 02:05 PM)
QUOTE (bizman @ 21 Sep 2019, 01:53 AM)
QUOTE (stela3003 @ 20 Sep 2019, 10:08 PM)
Multumesc. Imi puteți spune care e salariu de bază.

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce anume este in neregula de mie imi da 3941 fata de acest fluturas?
Multumesc

Unde este școala?

Margineni, Neamt
Prof. gr I, 14 ani in invatamant din 01 sept 2019, 15-20 ani vechime in munca
Multumesc

Acesta este calculul corect
https://tinyurl.com/y5vxlb3u

1. Compensațiile sunt greșite și generează mai departe o bază greșită
2. Ruralul e greșit calculat pe VI L250 6-10 în loc de 10-15 : https://tinyurl.com/y6jj6fzz

P.S. De ce sunteți plătit pe 10-14 și nu 14-18 găsiți răspunsul aici
https://invatamantpreuniversitar.ro/index.p...u-se-promoveaza

Vă rog frumos să-mi spuneți cât e salariul de bază pentru un profesor debutant cu studii superioare (inclusiv doctorat). Mulțumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 18 Oct 2019, 09:27 PM

Mentor

Sporul pentru titlul de doctor nu face parte din salariul de bază. Funcție de vechimea în muncă salariul de bază al unui profesor S, debutant, poate fi 3.069 lei, 3.225 lei, 3.352 lei, 3.484 lei, 3.581 lei sau 3.681 lei. La aceste salarii de bază se adaugă 25% din diferența între salariul de bază din ianuarie 2022 și salariul de bază din decembrie 2018 (257 lei, 295 lei, 319 lei, 344 lei, 350 lei sau 356 lei).

--------------------
Mesaj personal
EvanG
Trimis: 18 Oct 2019, 09:54 PM

Utilizator
**

QUOTE (bizman @ 13 Oct 2019, 01:40 AM)
QUOTE (iorgaa @ 13 Oct 2019, 01:30 AM)
Am predat la o scoala  intre 15 septembrie 2002 si 2 februarie 2003-primul semestru. Conform cartii de munca, contractul s-a incheiat in februarie si nu am predat la acea scoala al doilea semestru. Apoi din septembrie 2003 am predat neintrerupt ca prof. preuniv.
INTREBARE: LA VECHIMEA IN MUNCA AM 2019-2002= 17 ANI, sau am 17 ani minus cele 5 luni care constituie semestrul al doilea de la acea scoala?
VA MULTUMESC

16+sem 1

Sunt profesor debutant în mediu urban și am doctoratul in domeniu. La o școală am 15 ore, iar la cealaltă am 3 ore. Vă rog frumos să-mi spuneți cât ar trebui să primesc de la fiecare în parte. Vă mulțumesc mult!
Mesaj personal
EvanG
Trimis: 18 Oct 2019, 09:56 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 18 Oct 2019, 10:27 PM)
Sporul pentru titlul de doctor nu face parte din salariul de bază. Funcție de vechimea în muncă salariul de bază al unui profesor S, debutant, poate fi 3.069 lei, 3.225 lei, 3.352 lei, 3.484 lei, 3.581 lei sau 3.681 lei. La aceste salarii de bază se adaugă 25% din diferența între salariul de bază din ianuarie 2022 și salariul de bază din decembrie 2018 (257 lei, 295 lei, 319 lei, 344 lei, 350 lei sau 356 lei).

Sunt in primul an de invatamant și la mine pe fluturaș, apare salariu bază 3069. E corect?

Acest mesaj a fost modificat de către EvanG la data 18 Oct 2019, 10:11 PM
Mesaj personal
bizman
Trimis: 19 Oct 2019, 03:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (EvanG @ 18 Oct 2019, 10:54 PM)
Sunt profesor debutant în mediu urban și am doctoratul in domeniu. La o școală am 15 ore, iar la cealaltă am 3 ore. Vă rog frumos să-mi spuneți cât ar trebui să primesc de la fiecare în parte. Vă mulțumesc mult!

Septembrie
Școala 1: https://tinyurl.com/y6lp2k6l
Școala 2: https://tinyurl.com/y4jo47kn

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 19 Oct 2019, 03:39 PM

--------------------
Calculator Salarii Învățământ v3.29
Program de calcul al salariilor care include modificările de la 01 ianuarie 2019
Învățământ Preuniversitar | Educație tradiționalâ | Auxiliari și nedidactici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
EvanG
Trimis: 19 Oct 2019, 05:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (bizman @ 19 Oct 2019, 04:34 PM)
QUOTE (EvanG @ 18 Oct 2019, 10:54 PM)

Vă mulțumesc mult!
Sunt in primul an de invatamant și la mine pe fluturaș, apare salariul bază ca fiind 3069 lei. E corect? Influențează net-ul?
Mesaj personal
EvanG
Trimis: 19 Oct 2019, 05:20 PM

Utilizator
**

Acesta e fluturașul:

Acest mesaj a fost modificat de către EvanG la data 19 Oct 2019, 05:27 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
bizman
Trimis: 19 Oct 2019, 10:18 PM

Utilizator avansat

Aveți calculul matematic în aplicație.
3069 este baza din decembrie 2018 la care se adaugă majorarea 1/4dif. Nu înțeleg de ce trebuie să repet aceste lucruri pe care le regăsiți în calculul matematic trimis! Înțeleg să răspund la lucruri care nu sunt la vedere sau nu sunt știute.
Fluturașul are calculată fracțiunea cu 2 zecimale pe 0,83.
Cealaltă școală obligatoriu trebuie să calculeze tot cu 2 zecimale pe 0,17 altfel nu mai iese norma întreagă 0,83 + 0,17 = 1.
După manualul de folosire a edusal ar trebui folosită fracțiunea cu 4 zecimale pentru că școlile nu se consultă una cu alta ce fracțiune a folosit cealaltă și atunci folosirea fracțiunii cu 4 zecimale e cea mai precisă și nu mai e nevoie să se consulte școlile între ele. Oricum n-o fac, dar dacă unul calculează cu 2 zecimale și altul cu 4 apar erori.

Acesta este calculul
https://tinyurl.com/y5u3c4pm

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 19 Oct 2019, 10:23 PM

--------------------
Program de calcul al salariilor care include modificările de la 01 ianuarie 2019
regenim
Trimis: 23 Oct 2019, 09:14 AM

Începător
*

Sunt profesor pensionar cu 0,55 norma didactică( 10 ore/sapt.) . Indemnizația de hrană calculată pentru luna septembrie a fost 55 ron, din cauza că lucrez 2 zile / săptămână. Este calculat corect?
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 30 Oct 2019, 11:20 AM

Utilizator avansat

Adica vreti sa imi spuneti ca un profesor debutant ar fi castigat undeva la 1600 lei, daca nu avea doctoratul?cat minimul pe economie, dupa atatea examene mizerabile si atata stres?iar cu doctorat, ajunge undeva la 2400de lei salariu?si se mai mira cineva de ce nu avem tineri in sistem?pai meri omule si fa-te o asistenta medicala,cu o amarata de postliceala de doi ani, castigi 6000de lei. O infirmiera castiga mai mult decat tine in momentul de fata si are 10 clase, daca le are si pe alea, iar tu, cu doctorat, castigi mai putin decat ea?e ceva puterd in tara asta. E ceva strigator la cer. Sau te duci si te faci jandarm, (nu mai stiu ce esti, baiat sau fata, nu conteaza oricum) ca ajungi sa castigi vreo 5000de lei, fara sa ai stresul examenelor, fara a avea cativa mucosi ce te ameninta in fata, ca e tata mare sef, si te da afara, daca merge la inspecatorat maine, asa, ca are el pile, fara sa asculti mizeriile directorilor de se cred sefi pe plantatie, si te ponegresc daca nu participi la cadoul de Craciun,8 martie, sau daca nu votezi( democratic) pe cine ti-a sugerat in consiliul de administratie. Dupa 15 ani de vechime, ajungi sa ai o pensie frumoasa, ca cei din armata sunt "speciali", MAI. Nu pot sa cred ca mai sunt tineri ce stau in domeniu pentru mizeria asta de salariu. Este o insulta pe care nici un tanar profesor nu tb.sa o accepte. Cand au vazut ca le-au plecat doctorii, le-au marit salariile la 2-3000de euro. E cazul sa fim si noi vazuti la adevarata valoare, nu ma refer la 80,000/an, ca in Luxembourg, dar nici bataia asta de joc. Imi vine sa urlu cand aud asa ceva, atata bataie de joc pentru porfesorii tineri, ca si cadn ar fi niste necalificati, si nu pot sa cred ca este acceptata bataia aceasta de joc, fara nici un protest. Fugi cat poti, fugi in alt domeniu mancand pamantul. Mori de foame si tu si familia, nici nu poti intemeia o familie cu mizeria aia, aia e bataie de joc, nu e salariu. Cum poti accepta asa ceva?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 30 Oct 2019, 12:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 30 Oct 2019, 12:20 PM)
Adica vreti sa imi spuneti ca un profesor debutant ar fi castigat undeva la 1600 lei, daca nu avea doctoratul?cat minimul pe economie, dupa atatea examene mizerabile si atata stres?iar cu doctorat, ajunge undeva la 2400de lei salariu?si se mai mira cineva de ce nu avem tineri in sistem?pai meri omule si fa-te o asistenta medicala,cu o amarata de postliceala de doi ani, castigi 6000de lei. O infirmiera castiga mai mult decat tine in momentul de fata si are 10 clase, daca le are si pe alea, iar tu, cu doctorat, castigi mai putin decat ea?e ceva puterd in tara asta. E ceva strigator la cer. Sau te duci si te faci jandarm, (nu mai stiu ce esti, baiat sau fata, nu conteaza oricum) ca ajungi sa castigi vreo 5000de lei, fara sa ai stresul examenelor, fara a avea cativa mucosi ce te ameninta in fata, ca e tata mare sef, si te da afara, daca merge la inspecatorat maine, asa, ca are el pile, fara sa asculti mizeriile directorilor de se cred sefi pe plantatie, si te ponegresc daca nu participi la cadoul de Craciun,8 martie, sau daca nu votezi( democratic) pe cine ti-a sugerat in consiliul de administratie. Dupa 15 ani de vechime, ajungi sa ai o pensie frumoasa, ca cei din armata sunt "speciali", MAI. Nu pot sa cred ca mai sunt tineri ce stau in domeniu pentru mizeria asta de salariu. Este o insulta pe care nici un tanar profesor nu tb.sa o accepte. Cand au vazut ca le-au plecat doctorii, le-au marit salariile la 2-3000de euro. E cazul sa fim si noi vazuti la adevarata valoare, nu ma refer la 80,000/an, ca in Luxembourg, dar nici bataia asta de joc. Imi vine sa urlu cand aud asa ceva, atata bataie de joc pentru porfesorii tineri, ca si cadn ar fi niste necalificati, si nu pot sa cred ca este acceptata bataia aceasta de joc, fara nici un protest. Fugi cat poti, fugi in alt domeniu mancand pamantul. Mori de foame si tu si familia, nici nu poti intemeia o familie cu mizeria aia, aia e bataie de joc, nu e salariu. Cum poti accepta asa ceva?

1. Un profesor debutant cu SSD câștigă, cu spor neuro și indemnizație de hrană, ceva peste 2100. Cu definitivat, dirigenție și ceva spor de rural trece de 2500, cu doctorat peste 3000.
2. Noi unde să fugim?
3. Citeam ceva comentarii pe alt forum al profesorilor despre cât de nedreaptă este situația în care profesorii cu peste 40 de ani vechime sunt plătiți cât cei "cu mai puțină experiență" (cu doar 25 de ani vechime). Cineva era revoltat că, în prag de pensie, primește mai puțin de dublu față de un "mucos" de profesor debutant (cuvintele între ghilimele nu îmi aparțin)
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 30 Oct 2019, 01:53 PM

Mentor

QUOTE (yulys @ 30 Oct 2019, 01:01 PM)
1. Un profesor debutant cu SSD câștigă, cu spor neuro și indemnizație de hrană, ceva peste 2100. Cu definitivat, dirigenție și ceva spor de rural trece de 2500, cu doctorat peste 3000.

În cazul unui profesor SSD nu se pune problema sporului pentru titlul de doctor.

--------------------
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 30 Oct 2019, 02:57 PM

Utilizator avansat

Unde sa fugim noi?nu mai avem unde, insa imi amintesc cand am intrat in sistem si stateam inca la mama, (platea ea mancare si intretinere, mai dadeam si eu un pic, dar nu toti banii castigati in casa, imi era bine atunci) ca mi s-a spus la fel sa fug acum, cat pot, cat inca sunt tanara in alt domeniu si nu am ascultat. Imi spuneam "ce vorbeste femeia asta?eu mi-am ales meseria asta, ca e ceea ce imi place sa fac, cum sa ma reprofilez?". Peste ani am constatat cata dreptate are, ce rau imi pare ca nu am ascultat sfatul, sau ca nu am ascultat-o pe mama, sa merg sa ma fac si eu o asistenta, sau altceva,sa vezi ce respectata eram, basca ca aveam si bani. Am o vecina care din vanzatoare a ajuns asistenta medicala si isi permite niste chestii pe care si eu mi le-as dori, dar nu am de unde. De ce?ca am ales sa fac ce imi place si sa fiu acum batjocorita de toata tara (a se vedea comentariile jignitoare la adresa profesorilor) si sa ne urle toti parintii, pana si fostul presedinte al tariica: "ce se mai plang si aia, ca au salariu destul de mare, pentru cate ore muncesc, mai fac si meditatii". Nu toti fac meditatii. Nu muncim numai 4 ore si muncim si vacante si acasa. Nu avem 4 luni concediu, cum imi spun multi prieteni:" macar aveti 4 luni/an concediu".
Eu am vazut fluturasul acelui debutant si de asta am comentat.
Cat priveste cei cu 40 de ani vechime, nu mi se pare corect si nici normal sa castige cei cu peste 40 de ani vechime cat cei cu 25. Putine tari mai au grade didactice si alea toate foste comuniste. In majoritatea se calculeaza salariul in functie de vechime, creste an de an cu cate o suma mica. Cand aud colegi ca ies la pensie cu 1500de lei si alti "speciali" castiga cat castiga..imi mentin sfatul, fugi cat poti de repede in alt domeniu. Cum sa aiba un debutant 3000 de lei, atat castig eu, dupa 12 ani de vechime, fara gr.1, inca. Mama lor de grade, ca nu sunt decat o metoda de a aduce niste venituri in plus universitarilor, absolut nimic in plus. O nascoceala comunista si o metoda de a incuraja coruptia.
Mesaj personal
c_anamaria
Trimis: 30 Oct 2019, 07:10 PM

Utilizator activ

Buna seara,
Sunt profesor S, definitiv.
La 1 septembrie 2019, am 6 ani si 3 luni vechime in invatamant si tot atat vechime in munca.
La ce treapta trebuie sa fiu incadrata in mod CORECT?
Pe fluturas scrie >=1 si <5. Cum este corect ?
Astept o lamurire!
Multumesc!
wink.gif
Mesaj personalTrimite email
bizman
Trimis: 2 Nov 2019, 01:42 AM

Utilizator avansat

QUOTE (c_anamaria @ 30 Oct 2019, 08:10 PM)
Buna seara,
Sunt profesor S, definitiv.
La 1 septembrie 2019, am 6 ani si 3 luni vechime in invatamant si tot atat vechime in munca.
La ce treapta trebuie sa fiu incadrata in mod CORECT?
Pe fluturas scrie >=1 si <5. Cum este corect ?
Astept o lamurire!
Multumesc!
wink.gif

--------------------
sandyprs
Trimis: 13 Nov 2019, 08:16 PM

Utilizator activ

Buna seara sunt profesor cu 15 ani vechime neintrerupta in invatamant, gradul I, cu dirigentie. Ce salariu ar trebui sa am daca in plus luna aceasta am 28 ore suplimentare. Care este salariul de baza. si care este salariul net. Pe fluturas scrie ceva, iar cand fac simularea cu aplicatia online iese altceva. Va multumesc.
Mesaj personal
bizman
Trimis: 15 Nov 2019, 02:20 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sandyprs @ 13 Nov 2019, 09:16 PM)
Buna seara sunt profesor cu 15 ani vechime neintrerupta in invatamant, gradul I, cu dirigentie. Ce salariu ar trebui sa am daca in plus luna aceasta am 28 ore suplimentare. Care este salariul de baza. si care este salariul net. Pe fluturas scrie ceva, iar cand fac simularea cu aplicatia online iese altceva. Va multumesc.

dacă de la 01.09.2019 aveți contract nou sau ați promovat în funcție sau în grad: https://tinyurl.com/s533hge

în celelalte cazuri: https://tinyurl.com/rb78r5y

--------------------
elenavrabie
Trimis: 18 Nov 2019, 01:12 PM

Utilizator activ

Buna ziua, sunt inst.S, titular cu vechime recunoscuta intre 35-40 de ani(ultima incadrare inaintea de modificarile conf. legei in vigoare), actualmente am peste 40 de ani vechime care nu mai conteaza la salariul de baza insa as vrea sa stiu daca se tine cont de acest luccru la plata orelor suplimentare, asa cum prevede legea , in caz afirmativ ce demersuri trebuie sa fac in acest sens?
Initial am discutat situatia mea cu secretarul sef al unitatii scolare care in prima faza mi-a transmis ca va lua in considerare vechimea actuala la plata cu ora ,iar cand am primit fluturasul a motivat ca nu poate sa aplice in calcularea venitului lunar doua salarii diferite .
Rog o persoana avizata sa ma lamureasca in aceasta privinta. Multumesc anticipat!
Mesaj personal
profparinte
Trimis: 21 Nov 2019, 06:26 PM

Utilizator
**

Buna seara,

Știe cineva, dacă se va fece ceva pentru ca toți cei care au peste 30 de ani vechime în învățământ să aibă să aibă salarii corespunzătoare?
Doar cei care au trecut îainte de 1 septembrie 2017 sunt încadrați astfel:
- 30-35 ani vechime au salariul brut de: 5421 lei;
- 35-40 ani vechime au salariul brut de: 5669 lei;
- peste 40 de ani vechime au salariul brut de: 5992.
Restul, care au împlinit și ei acești ani de vechime, lună de lună pierd la salariu pentru că nimeni nu se implică să corecteze aceas lege disciminatorie dată în 2017.
Va multumesc!
Mesaj personal
bizman
Trimis: 28 Nov 2019, 03:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (elenavrabie @ 18 Nov 2019, 02:12 PM)
Buna ziua, sunt inst.S, titular cu vechime recunoscuta intre 35-40 de ani(ultima incadrare inaintea de modificarile conf. legei in vigoare), actualmente am peste 40 de ani vechime care nu mai conteaza la salariul de baza insa as vrea sa stiu daca se tine cont  de acest luccru la  plata orelor  suplimentare, asa cum prevede legea , in caz afirmativ ce demersuri trebuie sa fac in acest sens?
Initial am discutat situatia mea cu secretarul sef al unitatii scolare care in prima faza mi-a transmis ca va lua in considerare vechimea actuala la plata cu ora ,iar cand am primit fluturasul a motivat ca nu poate sa aplice in calcularea venitului lunar doua salarii diferite .
Rog o persoana avizata sa ma lamureasca in aceasta privinta. Multumesc anticipat!

Secretara minte că nu vă poate încadra pe tranșa veche pe legea 250 pe actuala vechime în învățământ la pco.
Tranșele vechi pe legea 250 pot fi dezghețate în situațiile prevăzute de art 39 alin 6 din legea 153/2017. Una din excepții este în situația contractelor noi.
La pco deoarece se întocmește cim nou se aplică art 39 alin 6 din L153/2017 adică plata se face pe vi peste 40 la dvs
Faceți cerere de recalculare la pco pe vi peste 40 conform art 39 alin 6 din L153/2017

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 28 Nov 2019, 03:59 AM

--------------------
emilia_07
Trimis: 3 Dec 2019, 08:32 PM

Utilizator avansat

Se maresc salariile cu 25% din ianuarie si cu 25% in septembrie 2020, dupa cum zice legea, sau ba?nimeni nu pomeneste nimic despre asta.

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 3 Dec 2019, 08:33 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 3 Dec 2019, 08:48 PM

Mentor

QUOTE (emilia_07 @ 3 Dec 2019, 09:32 PM)
Se maresc salariile cu 25% din ianuarie si cu 25% in septembrie 2020, dupa cum zice legea, sau ba?nimeni nu pomeneste nimic despre asta.

25% din diferența între salariul de bază din 2022 și cel din decembrie 2018 de la 1 ianuarie 2020 și 50% din diferența între salariul de bază din 2022 și cel din decembrie 2018 de la 1 septembrie 2020. Asta, dacă aceste prevederi nu vor fi abrogate odată cu OUG nr. 114/2018.

--------------------
Mesaj personal
Viviana1986
Trimis: 7 Dec 2019, 12:03 PM

Utilizator
**

Va rog frumos sa imi spuneti cat ar trebui sa iau salariul avand in vedere ca nu primesc fluturas de salariu, iar secretara mi a trecut 2 h care erau la plata cu ora in norma.Ea zice ca e corect asa si iau mai mult asa.Desi ma indoiesc.
Prima scoala 12 h, vechime 5-10 ani, si in munca si in invatamant, gradul 1, spor rural 8%, norma hrana si spor neuro, diferente 1/4.
A doua scoala 8 h, grad didactic 1, spor rural 8%,vechime 5-10, spor dirigentie, norma hrana si spor neuro, diferente 1/4.
Mesaj personal
gmatei52
Trimis: 10 Dec 2019, 08:39 PM

La prima intervenție

Buna ziua ,
Nu sunt sigur ca aici este locul in care trebuie sa postez problema mea . Incerc !
Dupa terminarea facultatii am lucrat ca traducator la o firma privata timp de sase ani . Am plecat apoi in afara pentru zece ani . M-am intors , am dat examene pentru a preda in invatamant . La incadrarea in invatamant nu am stiut sa anunt ca am sase ani vechime in munca . Nici nu am fost intrebat de nimeni la angajare . Asa ca salariul meu a urmat cursul permis de legislatia in domeniu .
Maririle de salariu din 2018 mi-au fost facute la salariul de baza avut in acele momente in contractual de munca . Pana aici totul este in regula , atata vechime am avut , atat salar de baza am meritat !
In noiembrie 2019 am adus adeverinte pentru cei sase ani lucrati inainte si mi s-a spus sa fac o cerere cu urmatorul cuprins : declar ca , incepand cu 1 noiembrie 2019 , vechimea mea in munca este de … ani , cu sporul de….la suta .
Iarasi zic ca totul este in regula , judecand cu bun simt !
Si totusi , ceva nu-mi da pace … un gand … oare n-ar fi fost posibil sa fi cerut ACUM luarea in considerare a vechimii , retroactiv , incepand cu data intrarii in invatamant ? Oare este vre-o prevedere legala care sa puna in sarcina angajatorului obligatia de a cere angajatului acte referitoare la vechimea in munca ?
Multumesc !

Mesaj personal
7 utilizator(i) citesc acest subiect (7 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (98) « Primul ... 96 97 [98]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved