Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Reducerea nr ore, Ce disciplina va fi scoasă...sau discipline!
atomic
Trimis: 29 Oct 2019, 08:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cu cat un om este mai cultivat cu atat se adapteaza mai usor la nevoile proprii ... daca ii raman resurse, sigur le "doneaza"

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 29 Oct 2019, 08:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 29 Oct 2019, 07:23 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 06:51 PM)
QUOTE (jordan @ 29 Oct 2019, 04:46 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 05:27 PM)

Imi doresc din tot sufletul ca domnul Iohannis sa revina la catedra.

Sper că ai însoțit această ”dorință” și de rugăciuni la frumoasele mânăstiri din Bucovina...

rolleyes.gif

La Sfanta Parascheva de la Iasi.
In curtea Mitropoliei m-am intalnit cu d-l Paleologu.
Am dat noroc cu el, am discutat 2 minute si i-am urat succes!
Sper ca va avea ocazia sa aiba o dezbatere electorala cu d- l Iohannis.
La cat de destept este d-l Paleologu, cred ca va fi un monolog.
cool.gif

Imi place si de domnul Mircea Diaconu.
Sper sa am ocazia sa il vad in turul Ii.
Dupa cum se prognozeaza iarasi nu am cu cine vota in turul II.
Sper totusi ca d-l Barna sau d-l Deaconu o vor bate pe Dancila in turul II. laugh.gif rolleyes.gif cool.gif

character40.gif Este oare corect ca pe un forum educativ să punem postări politice? Întreb și eu ...pentru un prieten! confused06.gif

Nu am facut politica.
Si ce este mai nobila si mai frumoasa decat profesia de dascal?

Apropo de domnul Iohanis.
Este pacat ca un profesor asa de bun sa nu mai predea.
Daca a facut bani din meditatii inseamna ca este un profesor deosebit.
Nici un elev nu va cauta un profesor slab sa faca meditatii.

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 29 Oct 2019, 08:13 PM

Utilizator avansat

On topic!
Sa fie in fiecare zi cate 5 ore ,,serioase", dupa care masa calda si inca 2-3 ore mai lejere + teme.
Eu as asigura 8 ore elevului la scoala, dar cu orar adecvat si fara teme acasa.
In marile orase elevii nu mai au copilarie. Meditatii la romana, engleza, matematica samd. Cerc de dans, cursuri de informatica, arte martiale etc. Teme cate 4-5 ore zilnic. Daca mai adaugi si 4-5ore de tehnologie sub toate variantele, atunci realizezi ca elevii nu mai au timp sa stea cu parintii sau sa se joace pe afara

Mesaj personal
atomic
Trimis: 29 Oct 2019, 08:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 08:13 PM)
On topic!
Sa fie in fiecare zi cate 5 ore ,,serioase", dupa care masa calda si inca 2-3 ore mai lejere + teme.
In marile orase elevii nu mai au copilarie. Meditatii la romana, engleza, matematica samd. Cerc de dans, cursuri de informatica, arte martiale etc. Teme cate 4-5 ore zilnic. Daca mai adaugi si 4-5ore de tehnologie sub toate variantele, atunci realizezi ca elevii nu mai au timp sa stea cu parintii sau sa se joace pe afara

tu faci ore "neserioase"?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
jordan
Trimis: 29 Oct 2019, 08:46 PM

Mentor

Bravo!

Ține-o tot așa.

Până acum, se pare că Cel de Sus nu ți-a ascultat Rugăciunea... dacă ne uităm la sondaje.

rolleyes.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 29 Oct 2019, 08:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 29 Oct 2019, 08:38 PM)
On topic!

Nu domnule!
Cred ca a-ti sesizat ghilimelele.
Eu sunt de parere ca elevii trebuie sa aiba un bagaj mare de cunostinte de cultura generala.
Si teme pot sa aiba la toate disciplinele.

Mesaj personal
LIVE.O
  Trimis: 29 Oct 2019, 08:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 29 Oct 2019, 08:46 PM)

Bravo!

Ține-o tot așa.

Până acum, se pare că Cel de Sus nu ți-a ascultat Rugăciunea... dacă ne uităm la sondaje.

rolleyes.gif

Sondajele au fost facute inainte de rugaciunile mele.🌝
Mesaj personal
atomic
Trimis: 29 Oct 2019, 09:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 08:57 PM)
On topic!

Nu domnule!
Eu sunt de parere ca elevii trebuie sa aiba un bagaj mare de cunostinte de cultura generala.

ce inseamna ore serioase si ce inseamna ore "serioase"? P.S. am sesizat si ghilimelele si scrierea incorecta, gramatical, astept un raspuns ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 29 Oct 2019, 09:17 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 29 Oct 2019, 09:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 29 Oct 2019, 09:11 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 08:57 PM)
On topic!

Nu domnule!

ce inseamna ore serioase si ce inseamna ore "serioase"? P.S. am sesizat si ghilimelele si scrierea incorecta, gramatical, astept un raspuns ...

De ce credeti ca nu trebuie fizica?

In privinta scrierii .....
Am si eu telefon ,,destept", dar nu am ochelarii .... acasa.
Ma oboseste sa citesc sau sa scriu pe touch screen.

In plus, limbile romane e grele. blink.gif
Mesaj personal
ela67
Trimis: 29 Oct 2019, 10:54 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 09:57 PM)
On topic!

Nu domnule!

...ați sau a-ți?
Cred că trebuia să vă gândiți mai mult. ohmy.gif
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 30 Oct 2019, 09:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ela67 @ 29 Oct 2019, 10:54 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 09:57 PM)
On topic!

Nu domnule!

...ați sau a-ți?
Cred că trebuia să vă gândiți mai mult. ohmy.gif

Mea culpa!

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 31 Oct 2019, 06:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 09:13 PM)
On topic!

confused24.gif

Nu prea înțeleg câte ceva, cum ar fi (extrag și citez foarte corect/logic, din replica Dv.):

1. "In marile orase elevii nu mai au copilarie. [...] Cerc de dans, cursuri de informatica, arte martiale etc. [...] realizezi ca elevii nu mai au timp sa stea cu parintii..."

Așa este. Dar asta e greșeala/prostia/abuzul părinților bătuți în cap, și ei absolvenți, de dată recentă, ai ne(o)-școlii românești.

2. "In marile orase elevii nu mai au copilarie. Meditatii la romana, engleza, matematica samd. [...] Teme cate 4-5 ore zilnic. [...] realizezi ca elevii nu mai au timp sa stea cu parintii sau sa se joace pe afara"

Așa este. Dar asta e greșeala/prostia/abuzul profesorilor bătuți în cap, și ei absolvenți, de dată recentă, ai ne(o)-școlii românești - cu excepții adiționale, există și măgari bătrăni în rândul acestora.

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 31 Oct 2019, 07:00 PM
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 1 Nov 2019, 07:46 AM

Utilizator avansat

character40.gif Doamna viitor ministru, spunea că va rezolva problema legii (cea cu reducerea de ore) printr-o ,,aerisire" a programelor. Adică cum? Se va preda mai puțin într-un număr de ore mai mic? La cine se referă? Asta-i rezolvarea? Totul este ca elevii să fie cât mai mult timp liberi. Să aibă timp să-și trăiască copilăria! Eu zic ca pe lângă minister să fie înființată o comisie a elevilor care să facă programele și desigur planurile cadru, să reducă numărul de ore și desigur materiile, după bunul lor plac. Atunci vom avea copii cu copilăria ...completă! Vai de noi! ORE PUȚINE, EDUCAȚIE PUȚINĂ! confused06.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 1 Nov 2019, 05:17 PM

Utilizator avansat

Divide et impera!
Mereu actual acest dicton!

Observați probabil că educația a ajuns un fel de jucărie in mâna politicienilor și a societății.

Pop de la PSD a inițiat proiectul , Iohannis s-a limitat la retrimiterea în Parlament iar acolo nu i-a păsat nimănui și a trecut tacit.
Tuturor le convine proiectul că e politically correct.

În realitate o vor încasa cei de la baza piramidei, cancelariile vor redeveni câmpuri de lupta, disciplinele de studiu vor fi ,,serioase și neserioase" iar tăierile de ore se vor face in funcție de ,,interesul major al elevilor" adică în fapt, raportat la ce materii predau cei care iau aceste decizii.

După cum se observa unii se grăbesc să creeze tărăboi cu nume de discipline pentru a sugera subliminal cam ce trebuie scos, ca să se salveze pe ei.

Mult succes la tragerea la sorți!
Mesaj personalYahoo
jordan
Trimis: 1 Nov 2019, 05:26 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 29 Oct 2019, 09:13 PM)

Corect!

În Franța, elevii de Gimnaziu au orele mai grele de la 8.00 la 12.00, masa de prânz (12.00-13.30) și apoi, de la 14.00, 2-3 ore mai ușoare.

Și la noi ar merge, dar de unde bani?

Dacă nu s-au găsit bani în cei 7 ani de guvernare social-democrată, slabe speranțe cu un Guvern liberal….

confused06.gif
Mesaj personal
Peg
Trimis: 2 Nov 2019, 01:10 AM

Utilizator avansat

Cate 1 ora din fiecare, așa e corect. Să auzim acum mofturile si cum se aruncă osicioarele.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 2 Nov 2019, 01:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 1 Nov 2019, 06:17 PM)

În realitate o vor încasa cei de la baza piramidei, cancelariile vor redeveni câmpuri de lupta, disciplinele de studiu vor fi ,,serioase și neserioase" iar tăierile de ore se vor face in funcție de ,,interesul major al elevilor" adică în fapt, raportat la ce materii predau cei care iau aceste decizii.

După cum se observa unii se grăbesc să creeze tărăboi cu nume de discipline pentru a sugera subliminal cam ce trebuie scos, ca să se salveze pe ei.

Mult succes la tragerea la sorți!

Ce ți se pare subliminal? Eu văd că pe aici, din fericire, majoritatea vorbim pe șleau, chit că nu întotdeauna suntem de acord sau că, deseori, ne și certăm.
Sigur că toată lumea vrea să-și păstreze postul, e absolut normal. Chestiunea e că există materii de studiu consacrate - și "materii" inventate de neo-societatea de consum, majoritatea cu efect exclusiv - acela de căpușare a sistemului de învățământ. Universitățile încă prosperă prin școlarizarea masivă pe discipline tâmpe, în timp ce facultățile de științe exacte suferă. Școlim mii de "experți" în horoscop, feng shui etc. care e musai să aibă o carieră în tâmpirea elevilor. Acești "experți" au ales sau au fost îndrumați să urmeze o anumită facultate, cât mai "lejeră". E normal să fie printre primii care părăsesc sistemul, împreună cu "materiile" lor inventate degeaba, DACĂ va fi cazul!
Evident, am exagerat, voit.

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 2 Nov 2019, 01:08 PM
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 13 Nov 2019, 03:23 PM

Utilizator avansat

character40.gif Se pare că doamna ministru face curățenie în Planul cadru de la gimnaziu. Cică ea dorește reducerea de discipline și nu de ore! Ce a început PSD-ul continuă PNL-ul. Aceeași Mărie cu altă pălărie! Și să mai mergi la vot? confused06.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
little_john
Trimis: 13 Nov 2019, 05:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kovacsstefan @ 13 Nov 2019, 04:23 PM)
... Și să mai mergi la vot?

Hmmm, bună întrebare... iată și câteva posibile răspunsuri, de la lume adunate și înapoi la lume date:

• Democrația este încrederea nefondată în înțelepciunea colectivă a prostiei individuale.

• Democrația se bazează pe trei principii: libertatea cuvântului, libertatea cugetului și înțelepciunea de a nu le folosi pe cele două precedente.

• Democrație este atunci când turmă de oi crede că îl conduce pe măgar, care e condus și el ...

• Democrația este ca o barieră: javrele și jigodiile se târăsc pe sub ea, lupii și leii sar peste ea și doar boii și bivolii rămân în față ei.

• Democrație este atunci când vacă are dreptul să-l aleagă pe acela care o va mulge.

• Votul democratic este alegerea între lac și puț.

• Dacă votul democratic ne-ar aduce nouă ceva folositor, sau vreo schimbare în bine, nu am mai fi lăsăți să votăm!

--------------------
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 13 Nov 2019, 05:51 PM

Utilizator activ

Care vor fi disciplinele ce vor fi eliminate din planurile cadru de la gimnaziu si liceu?
Mesaj personal
Peg
Trimis: 13 Nov 2019, 05:58 PM

Utilizator avansat

Ar fi interesul elevului sa învețe 4 ore de romană si cate 2 de engleza si 2 de franceza.
La istorie din a 5 pana la a8 a se face alfabetizare in istorie așa mi s-a prezentat si după se învață istoria adevărată. Cică oricum subsecretarul responsabilul ministirescu e istoric si nu are cum sa fie afectați.
La mine la disciplină nu se face alfabetizare de aia unii nu isi vor mai incasa salariile.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 Nov 2019, 05:35 PM

Utilizator avansat

Cred ca ar trebui o simplificare a programelor de gimnaziu la disciplinele din actualul plan cadru si fiecare curs(lectie) sa dureze 40 de minute cu pauza de 10 minute intre ele. Este necesar si after school pentru elevii capabili de performanta la una sau mai multe discipline dar si pentru remedierea elevilor care nu au dobandit competentele necesare ...

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 14 Nov 2019, 05:36 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 14 Nov 2019, 07:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 14 Nov 2019, 06:35 PM)
fiecare curs(lectie) sa dureze 40 de minute cu pauza de 10 minute intre ele.

biggrin.gif
Un comentariu tangențial la propunerea ta, pe care o consider, dealtfel, foarte bună când e vorba de prichindeii noștri.

Atașez un pachet mai mare care conține două pachete mai mici smile.gif - poți vedea două tipuri de orare valabile, simultan, la o mare universitate, diferențiate ca durată a cursurilor/seminarelor/laboratoarelor (90 sau 110 minute) + tarife de plata cu ora.

Nu voi comenta nimic legat de calitatea învățământului, nici despre eventualele discriminări în raport cu duratele de prestație în muncă a cadrelor didactice, pe salarii egale.

Nu comentez nici faptul că virtutea autonomiei universitare a decis scurtarea activității la anumite facultăți, pe motiv de lipsă de spații de școlarizare.

Nu comentez nici faptul că virtutea autonomiei universitare a stabilit tarife diferențiate pentru plata cu ora - bani mai mulți se duc la cei care prestează ore mai scurte, ceilalți... sorry, facultăți "sărace".

Rectorul e deputat liberal, deocamdată.

Succesuri îi doresc, ar spune Eba.

OK, poate nu am fost doar tangențial - ci secant. laugh.gif

Dar sunt și... ciega, sordomuda... biggrin.gif

Relax, desigur...

Shakira - Ciega, Sordomuda (Live MTV Unplugged)
https://www.youtube.com/watch?v=ACYEETQfTtc

cool20.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 60 )
Fișier atașat  orare.zip
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 14 Nov 2019, 09:35 PM

Utilizator activ

Elena Basescu are calitati si e o persoana ambitioasa! Uitati ce familie frumoasa si-a facut. Subconstientul reactioneaza uneori la diferite semnale, spaime din exterior. Sau poate chiar a fost influentata -din exterior-. Cateodata vorbele si comportamentul nostru reprezinta un "cumul" de energii.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 15 Nov 2019, 01:38 PM

Mentor

QUOTE (elena234 @ 24 Oct 2019, 06:30 PM)
Buna ziua! Aveti idee cum ar putea această inițiativă parlamentară sa fie pusa in practica? Deoarece...vrând, nevrând...va fi pusă! O dată a fost întoarsă in Parlament spre reanalizare....însă nu mi se pare ca a fost reanalizare ceva! Doar ca prin ianuarie, parca propuneau 9 ore sa se taie de la gimnaziu.Acum au reanalizat și au ieșit 5.

Adevărul este că aceste reduceri de ore sunt în discuție încă din vremea lui Marga.

Specialiștii din Instituțiile subordinate ministerului au un Proiect de Plan cadru, pe care îl actualizează de fiecare data când apare câte un Ministru reformist.

Cred că în ultimul deceniu au fost două tentative de reducere a orelor, una în mandatul lui Funeriu și alta mai recent, când au apărut și variantele de Plan cadru pt gimnaziu.

P.S. Cei care s-au opus constant Reformelor din învățământ au fost Liderii sindicali, de teama scăderii numărului plătitorilor de cotizații.

confused06.gif

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved