Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Decizie director demitere secretar CA, fara motive!, As vrea sa stiu in ce lege sau articol pot gasi conditiile in care secretarul CA poate fi demis? Este cazul meu!
Laura Muraru
Trimis: 4 Nov 2019, 04:19 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua! Vreau sa mentionez de la inceput, nu am tinut de functie ci doar sunt afectata de felul in care am fost demisa, fara a fi vinovata de ceva anume. Am cerut decizia prin care am fost demisa si acoli scrie ca am demisa,,ca urmare a abaterilor repetate,, dar nu am facut bicio abatere. Vreau sa o contest si nu stiu temeiul legal si cum pot proceda. Nu mi se pare corect sa fiu acuzata pe nedrept si demisa ca asa vrea domnul director. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 11 Nov 2019, 03:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laura Muraru @ 4 Nov 2019, 05:19 PM)
Buna ziua! Vreau sa mentionez de la inceput, nu am tinut de functie ci doar sunt afectata de felul in care am fost demisa, fara a fi vinovata de ceva anume. Am cerut decizia prin care am fost demisa si acoli scrie ca am demisa,,ca urmare a abaterilor repetate,, dar nu am facut bicio abatere. Vreau sa o contest si nu stiu temeiul legal si cum pot proceda. Nu mi se pare corect sa fiu acuzata pe nedrept si demisa ca asa vrea domnul director. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!

Cred că nu există prevederi legale pentru astfel de cazuri.
Nu înțeleg de ce nu v-a răspuns nimeni pe acest forum!

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
roset
Trimis: 11 Nov 2019, 06:12 PM

Mentor

ART. 12
(1) Președintele consiliului de administrație are următoarele atribuții:
a) conduce ședințele consiliului de administrație;
cool.gif semnează hotărârile adoptate și documentele aprobate de către consiliul de
administrație;
c) întreprinde demersurile necesare pentru înlocuirea membrilor consiliului de
administrație;
d) DESEMNEAZĂ ca secretar al consiliului de administrație o persoană din rândul
personalului didactic din unitatea de învățământ care nu este membru în consiliul
de administrație, cu acordul persoanei desemnate;.

e) colaborează cu secretarul consiliului de administrație în privința redactării
documentelor necesare desfășurării ședințelor, convocării
membrilor/observatorilor/invitaților și comunicării hotărârilor adoptate, în
condițiile legii;
f) verifică la sfârșitul fiecărei ședințe dacă toate persoanele participante
(membri, observatori, invitați) au semnat procesul-verbal de ședință.
(2) Responsabilitățile secretarului consiliului de administrație sunt preluate, în
absența acestuia, de către o altă persoană desemnată de președintele consiliului de
administrație.
(3) Secretarul consiliului de administrație nu are drept de vot și are următoarele
atribuții:
a) asigură convocarea, în scris, a membrilor consiliului de administrație, a
observatorilor și a invitaților;
cool.gif scrie lizibil și inteligibil procesul-verbal al ședinței, în care consemnează
inclusiv punctele de vedere ale observatorilor și invitaților, în registrul unic de
procese-verbale al consiliului de administrație;
c) afișează hotărârile adoptate de către consiliul de administrație la sediul unității
de învățământ, la loc vizibil;
d) transmite reprezentanților organizațiilor sindicale reprezentative la nivel de
sector de activitate învățământ preuniversitar, care au membri în unitatea de
învățământ, în copie, procesul-verbal al ședinței, anexele acestuia, după caz, și
hotărârile adoptate de consiliul de administrație;
e) răspunde de arhivarea documentelor rezultate din activitatea consiliului de
administrație

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
fleetwood
Trimis: 11 Nov 2019, 06:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laura Muraru @ 4 Nov 2019, 05:19 PM)

?!
"Vreau sa mentionez de la inceput, nu am tinut de functie..."
biggrin.gif

1. Cunoașteți cumva cazuri în care vreun cadru didactic, desemnat de director, pe post de secretar CA, și-a dorit această "funcție" de conțopist?! (pentru că asta reiese din OMEN nr. 4619 din 22 septembrie 2014, atașat)

2. Dacă și-a dorit cineva această "funcție" de conțopist, poate că există anumite avantaje ascunse și poate ni le dezvăluiți dv., ca să vă înțelegem mai bine frustrarea legată de "demitere"- demitere!, chiar vorbiți serios?

3. OK. Ca să fim și foarte direcți, și foarte empatici - ce ați avut de pierdut, în afară de a câștiga mai mult timp liber?! Primeați bani din venituri proprii? Punctaj pentru gradație de merit??!...

4. Workahoolic? smile.gif cool20.gif
https://www.youtube.com/watch?v=fxyG7LbrwZc

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 20 )
Fișier atașat  OMEN___Nr_4619_2014_Metodologia_cadru_de_organizare_si_functionare_a_consiliului_de_administratie_din_unitatile_de_invatamant_preuniversitar.zip
Mesaj personal
Laura Muraru
Trimis: 11 Nov 2019, 07:57 PM

Utilizator
**

Va raspund! Am acceptat aceasta functie pt ca nu-mi place sa refuz un om cand imi cere ajutorul. A fost si este pt mine ,,socant,, dupa ce i-am acceptat orele tarzii cand tinea sedintele, cand mi-era foarte greu sa ma concentrez si apoi sa fiu data afara cu un scop anume(pe care nu vi-l pot spune). Am fost buna si dintr-o data....Grav este ca pe acea decizie a mentionat ca am avut ,,abateri repetate,, care nu exista si fiind sigur ca deciziile lui nu le poate contesta nimeni mi-a spus sa ma duc si la CEDO ca nu-l intereseaza.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 12 Nov 2019, 06:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laura Muraru @ 11 Nov 2019, 08:57 PM)
Va raspund! Am acceptat aceasta functie pt ca nu-mi place sa refuz un om cand imi cere ajutorul. A fost si este pt mine ,,socant,, dupa ce i-am acceptat orele tarzii cand tinea sedintele, cand mi-era foarte greu sa ma concentrez si apoi sa fiu data afara cu un scop anume(pe care nu vi-l pot spune). Am fost buna si dintr-o data....Grav este ca pe acea decizie a mentionat ca am avut ,,abateri repetate,, care nu exista si fiind sigur ca deciziile lui nu le poate contesta nimeni mi-a spus sa ma duc si la CEDO ca nu-l intereseaza.

Părerea mea e că vă cramponați de ceva total insignifiant.

Foarte mulți oameni ajută, chiar și fără să fie solicitați - sar în ajutor, așa se spune.

Dar nu poți insista în a trece strada o bâtrânică ce nu dorește asta. Doar dacă sunteți foarte creștină, poate?!
confused24.gif
<Zece fapte bune. Roby Roberto trece stradă o bătrânică>
https://www.youtube.com/watch?v=VlsStffl4I4

Părerea mea e că vă cramponați de ceva total insignifiant.

Relaxați-vă, mâine e o nouă zi!
cool20.gif

<Norah Jones - Sunrise (Official Video)>
https://www.youtube.com/watch?v=fd02pGJx0s0
Mesaj personal
Laura Muraru
Trimis: 13 Nov 2019, 01:45 PM

Utilizator
**

Este parerea dumneavoastra! V-o respect dar eu voi merge mai departe cu sesizare catre Comisia de etica din ISJ iar apoi in judecata. A incalcat Codul de etica si prin unele decizii ce au fost luate impotriva parintilor mei, invatatori aceeasi scoala. Nimeni nu este mai presus de lege! A fi director nu inseamna ca te poti juca cu destinul unui om si sa-i incalci drepturile.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 26 Nov 2019, 11:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 12 Nov 2019, 07:54 PM)
Dar nu poți insista în a trece strada o bâtrânică ce nu dorește asta.

Dar nici nu poți accepta ca, după ce-ai trecut-o la cererea ei, să arunce cu pietre în tine.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
4ward
Trimis: 26 Nov 2019, 11:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Laura Muraru @ 13 Nov 2019, 02:45 PM)
A fi director nu inseamna ca te poti juca cu destinul unui om si sa-i incalci drepturile.

Corect ! Dar prea mulți acceptă orice ca să nu se pună rău cu șeful.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved