Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Eliminare materii din planurile cadru
kevlarul
Trimis: 13 Nov 2019, 05:59 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Ce parere aveti de faptul ca noul ministru al Educatiei va scoate din planurile cadru de la Liceu si Gimnaziu anumite materii? Care credeti ca vor fi acele materii?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Nov 2019, 06:09 PM

Mentor

Sigur incepe un flame acum pe forum.
Fiecare isi va sustine cu tarie "materia" lui (cenusie).

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
kevlarul
Trimis: 13 Nov 2019, 06:26 PM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 13 Nov 2019, 07:09 PM)

Prea putin relevant, nu vor tine cont de parerile noastre, vor lua decizii care sa duca la reducerea costurilor si nu la eficienta procesului de invatamant.
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 14 Nov 2019, 07:45 AM

Utilizator avansat

Vor lua decizii care sa tina cont de parerea asociatiilor de parinti sau mai ales ale consiliilor de elevei. Am ajuns la concluzia ca vocea noastra nu mai este reprezentata de sindicate.
In concluzie daca dorim ceva, sa ~ne dam bine~ cu aceste asociatii/consilii. Stiu ca este o gluma/ironie proasta dar cam asta e adevarul!

Acest mesaj a fost modificat de către Ditian la data 14 Nov 2019, 07:46 AM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 14 Nov 2019, 10:19 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ditian @ 14 Nov 2019, 08:45 AM)
Vor lua decizii care sa tina cont de parerea asociatiilor de parinti sau mai ales ale consiliilor de elevei. Am ajuns la concluzia ca vocea noastra nu mai este reprezentata de sindicate.
In concluzie daca dorim ceva, sa ~ne dam bine~ cu aceste asociatii/consilii. Stiu ca este o gluma/ironie proasta dar cam asta e adevarul!

Corect
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Nov 2019, 12:56 PM

Utilizator avansat

Eu cred ca se face prea multa matematica la nivel preuniversitar. Cati dintre noi isi mai aduc aminte de derivatele, integralele si teoremele de la Analiza matematica?
Si in general, orice materie din aria curriculara Stiinte, ar trebui facuta la nivel de cultura generala. Si nu dati cu pietre in mine ca mi-ar fi si mie afectata catedra. Dar daca vrem sa fim realisti, trebuie sa acceptam ca societatea a evoluat si altele sunt necesitatile educabililor.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 14 Nov 2019, 04:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Nov 2019, 12:56 PM)
Eu cred ca se face prea multa matematica la nivel preuniversitar. Cati dintre noi isi mai aduc aminte de derivatele, integralele si teoremele de la Analiza matematica?
Si in general, orice materie din aria curriculara Stiinte, ar trebui facuta la nivel de cultura generala. Si nu dati cu pietre in mine ca mi-ar fi si mie afectata catedra. Dar daca vrem sa fim realisti, trebuie sa acceptam ca societatea a evoluat si altele sunt necesitatile educabililor.

Avem nevoie de robotei.

Daca UE nu cheltuieste bani cu calificarea in anumite meserii atunci Abramburica a hotarat sa se invete in Romania.
P.S.
Matematica si stiintele dezvolta gandirea.
Faptul ca intelegi notiuni de analiza matematica arata un nivel superior al gandirii.
PS.2
Prea multe discipline socio-umane au condus la o finala in turul II intre 2 candidati foarte slabi.

laugh.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 Nov 2019, 05:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Nov 2019, 12:56 PM)

Toata tehnologia de care dispuneti acum nu are nicio legatura cu matematica si stiintele ...https://www.historia.ro/sectiune/general/ar...-premiile-nobel

https://www.edu.ro/sites/default/files/List...20pe%202010.pdf

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 14 Nov 2019, 05:10 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Nov 2019, 08:47 PM

Mentor

Na ca s-a schimbat schimbarea
https://www.edupedu.ro/anisie-revine-asupra...ebuie-neaparat/
Anisie revine asupra declarației că va tăia din disciplinele de la școală pentru a reduce numărul orelor: Nu trebuie neapărat

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
atomic
Trimis: 14 Nov 2019, 09:20 PM

Utilizator avansat

simplificarea programelor si scurtarea intervalului de timp pentru desfasurarea "continuturilor" la 40 de minute/"lectie" nu cred c-ar fi in defavoarea elevilor

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
DanFilipp
Trimis: 19 Nov 2019, 06:08 PM

Utilizator
**

Noul plan-cadru va aparea dupa alegerile parlamentare de anul viitor! Pana atunci nimeni nu va risca sa piarda voturi, asa ca in perioada urmatoare se va discuta foarte putin despre asta! Dupa alegeri ne vom trezi cu planul-cadru si atunci va fi JALE! Vor da vina unii pe altii, cu siguranta multi isi vor pierde painea, cand de fapt toti au fost complici!
Daca sindicatele nu fac presiuni sa se dea noul plan-cadru pana la alegeri, sa stim ce dispare, ce apare, ce se transforma...atunci vom urla la luna! Eu sunt profesor de istorie, ma astept sa dispara o ora la clasa la V-a si la clasa a VIII-a, nu cred ca sunt atat de nebuni sa scoata istoria din programa. Pe ei nu-i intereseaza calitatea, modernizarea, etc., ei vor doar sa reduca niste costuri!

Acest mesaj a fost modificat de către DanFilipp la data 19 Nov 2019, 06:09 PM
Mesaj personal
Peg
Trimis: 19 Nov 2019, 06:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kevlarul @ 13 Nov 2019, 07:26 PM)
QUOTE (1q1q1q @ 13 Nov 2019, 07:09 PM)

Prea putin relevant, nu vor tine cont de parerile noastre, vor lua decizii care sa duca la reducerea costurilor si nu la eficienta procesului de invatamant.

Nu se vor lua decizii pentru a reduce costurile ci pentru a reduce numarul de ore elevilor.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 19 Nov 2019, 07:46 PM

Utilizator activ

Si asta ce inseamna? Reducerea numarului de ore /discipline, are ca efect disparitia a 15000 de posturi la nivel National, deci cheltuieli mai mici cu salariile.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 19 Nov 2019, 08:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (kevlarul @ 19 Nov 2019, 08:46 PM)
Si asta ce inseamna? Reducerea numarului de ore /discipline, are ca efect disparitia a 15000 de posturi la nivel National, deci cheltuieli mai mici cu salariile.

Tinere, fii liniștit, "te-au rezolvat" sindicatele...

Breaking News:

"Tăierea numărului de ore de școală prin legea promulgată ieri de Iohannis nu va duce la disponibilizări în învățământ, a declarat liderul sindical din preuniversitar Marius Nistor. La finalul unei întâlniri cu premierul Ludovic Orban și ministrul Educației, Monica Anisie, a celor trei mai federații sindicale din Educație, liderul FSE Spiru Haret a anunțat că “există o serie de măsuri complementare care sunt necesare” să fie aplicate odată cu reducerea orelor: generalizarea programului Școală după școală și reintroducerea obligativității de a avea 2 educatoare la grupa de grădiniță."

https://www.edupedu.ro/programul-scoala-dup...l-si-ministrul/
Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Nov 2019, 08:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 19 Nov 2019, 09:05 PM)
QUOTE (kevlarul @ 19 Nov 2019, 08:46 PM)

Tinere, fii liniștit, "te-au rezolvat" sindicatele...

Breaking News:

"Tăierea numărului de ore de școală prin legea promulgată ieri de Iohannis nu va duce la disponibilizări în învățământ, a declarat liderul sindical din preuniversitar Marius Nistor. La finalul unei întâlniri cu premierul Ludovic Orban și ministrul Educației, Monica Anisie, a celor trei mai federații sindicale din Educație, liderul FSE Spiru Haret a anunțat că “există o serie de măsuri complementare care sunt necesare” să fie aplicate odată cu reducerea orelor: generalizarea programului Școală după școală și reintroducerea obligativității de a avea 2 educatoare la grupa de grădiniță."

https://www.edupedu.ro/programul-scoala-dup...l-si-ministrul/

Așadar, întrucât numărul de ore scade la gimnaziu și la liceu, profesorii de gimnaziu și liceu vor fi reprofilați în ... educatoare?
Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Nov 2019, 08:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 14 Nov 2019, 05:24 PM)

PS.2
Prea multe discipline socio-umane au condus la o finala in turul II intre 2 candidati foarte slabi.

laugh.gif

Într-adevăr. Un inginer și un profesor de fizică...
Mesaj personal
band206
Trimis: 20 Nov 2019, 10:11 AM

Utilizator activ

Eliminare
1. opționalele - 2 ore
2. matematică 1 oră
3. lb. română 1 oră
4. Religie - 1 oră
5. A doua limbă străină 1 oră
6. Biologie 1 oră
7. Latină 1 oră
Iaca, s-au făcut 8 ore. Simplu. Fără complicații.

În primul rând afară cu opționalele. Sunt puse acolo tocmai pentru a crea norma unui profesor și nu în interesul elevilor ( rare cazuri ). Cunosc cazuri de profesori cu 7 opționale într-o școală și chiar cu 2 opționale la o singură clasă.
Asta la gimnaziu. La liceu e mult mai simplu. Muzică desen, filosofie, psihologie, fizică ( sunt 3 ore /săptămână ), educație antreprenorială . Astea se predau acum, de exemplu, la un liceu de informatică.
Dacă se vrea se găsește. DAR NU SE VREA. Nu contează că un elev stă 7 ore la școală și apoi alte 2-3 să învețe acasă. Contează doar interesul profesorului

Acest mesaj a fost modificat de către band206 la data 20 Nov 2019, 10:15 AM
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 20 Nov 2019, 12:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 19 Nov 2019, 08:38 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 14 Nov 2019, 05:24 PM)

PS.2

laugh.gif

Într-adevăr. Un inginer și un profesor de fizică...

Mai bine s-ar intoarce amandoi la catedra.
Iojannis are catedra rezervata. Dancila se pare ca a renuntat la catedra.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 20 Nov 2019, 01:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (band206 @ 20 Nov 2019, 10:11 AM)
Eliminare
1. opționalele - 2 ore
2. matematică 1 oră
3. lb. română 1 oră
4. Religie - 1 oră
6. Biologie 1 oră
7. Latină 1 oră
Iaca, s-au făcut 8 ore. Simplu. Fără complicații.

În primul rând afară cu opționalele. Sunt puse acolo tocmai pentru a crea norma unui profesor și nu în interesul elevilor ( rare cazuri ). Cunosc cazuri de profesori cu 7 opționale într-o școală și chiar cu 2 opționale la o singură clasă.
Asta la gimnaziu. La liceu e mult mai simplu. Muzică desen, filosofie, psihologie, fizică ( sunt 3 ore /săptămână ), educație antreprenorială . Astea se predau acum, de exemplu, la un liceu de informatică.
Dacă se vrea se găsește. DAR NU SE VREA. Nu contează că un elev stă 7 ore la școală și apoi alte 2-3 să învețe acasă. Contează doar interesul profesorului

Teza la stiinte sociale, engleza si educatie fizica.
Examen la 15 discipline.
Mesaj personal
Peg
Trimis: 20 Nov 2019, 06:49 PM

Utilizator avansat

De ce sa studiem istoria Frantei si nu istoria Elvetiei, Cehiei sau Poloniei.
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 20 Nov 2019, 07:29 PM

Utilizator activ

La noi in liceu aproximativ toate clasele au cate 6 ore/zi , ceea ce inseamna ca pe saptamana media este de 30( nu luam in calcul dirigentia) , mai multe ore nici nu am putea face deoarece se invata in 2 schimburi si nu exista sspatiu.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 20 Nov 2019, 09:12 PM

Utilizator activ

Pentru ca Franta a ajutat Romania mult de-a lungul istoriei. A fost tara care ne-a ajutat cel mai mult. Pentru ca Marea Britanie se retrage din Uniunea europeana iar franceza va fi prima limba de circulatie europeana. Pentru ca sunt fideli si nu renunta oricand.
Dar de ce o astfel de intrebare, deoarece istoria Frantei se studiaza numai la liceele cu profil francez, putine in tara?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 20 Nov 2019, 09:14 PM
Mesaj personal
DanFilipp
Trimis: 20 Nov 2019, 10:18 PM

Utilizator
**

QUOTE (Roxana B @ 20 Nov 2019, 10:12 PM)
Pentru ca Franta a ajutat Romania mult de-a lungul istoriei. A fost tara care ne-a ajutat cel mai mult. Pentru ca Marea Britanie se retrage din Uniunea europeana iar franceza va fi prima limba de circulatie europeana. Pentru ca sunt fideli si nu renunta oricand.
Dar de ce o astfel de intrebare, deoarece istoria Frantei se studiaza numai la liceele cu profil francez, putine in tara?

Omul face trolling.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 20 Nov 2019, 10:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (band206 @ 20 Nov 2019, 11:11 AM)
Eliminare
1. opționalele - 2 ore
2. matematică 1 oră
3. lb. română 1 oră
4. Religie - 1 oră
6. Biologie 1 oră
7. Latină 1 oră

La Religie, Biologie (cls.a V-a și a VIII-a) și Latina este o singură ora/săptămână... Ceea ce propui tu este să nu se mai studieze aceste discipline.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
little_john
Trimis: 20 Nov 2019, 10:48 PM

Utilizator avansat

Oare cei din Ministerul Educației și-au făcut o expertiză "la mansardă" înainte de a lua toate aceste măsuri? Întreb și eu, pentru că pe de o parte MEN/MEC/MENCS/MENCTS și cum s-a mai denumit în ultimii ani anunță acum TĂIEREA de discipline și de ore, dar pe de altă parte același minister anunța pe bandă rulantă până de curând INTRODUCEREA a o mulțime de noi și noi discipline și opționale... Niște oameni "cu toate țiglele pe casă" în mod evident nu ar putea avea un astfel de comportament!!!

Doar câteva exemple:
- Monica Anisie, ministrul Educației: "Salut ideea unui pact pentru educație antreprenorială"
- Ministerul Educației Naționale, Banca Națională a României, Ministerul Finanțelor Publice, Autoritatea de Supraveghere Financiară și Asociația Română a Băncilor au semnat Acordul de Colaborare pentru elaborarea Strategiei Naționale de Educație Financiară
- Prezentare proiect de educație financiară
- A fost reînnoit protocolul de colaborare privind promovarea educației juridice în școli
- Protocol de colaborare privind educația juridică
- Educație pentru sănătate și nutriție, materie școlară din septembrie 2020 – parlamentarii au modificat Legea educației
- O nouă MATERIE pentru ELEVI. Ministerul Educației propune ora pentru SĂNĂTATE
- O noua materie in scoli - Educatie si cultura media, in anul scolar 2019-2020
- DOCUMENT Materie nouă la clasele a VI-a și a IX-a: Proiect de lege pentru introducerea disciplinei Educație și cultură media, pentru combaterea fake news
- O nouă materie în școli: Sportul minții în locul educației fizice
- Materie noua pentru elevi: Educatie Rutiera, din anul scolar 2021-2022

Acest mesaj a fost modificat de către little_john la data 20 Nov 2019, 10:50 PM

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved