Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (266) « Primul ... 264 265 [266]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
liliana.grecu
Trimis: 13 Aug 2019, 07:02 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Noi la analiză și la generarea soluțiilor stăm rău. Soluția optimă nu interesează pe nimeni, aș zice. smile.gif
Dacă face unul analiză și propune soluții deranjează atât de rău încât sistemul se gândește să-l elimine, indiferent de metode. smile.gif

Și uite cum ne complacem și suntem între șocuri, așa cum spune Manuela Prajea, profesoara care a ales să emigreze în SUA: ”«Șocul cultural» și «șocul complacerii sau neputinței umane» le am încă în minte, așa cum le-am perceput când am constatat că asistența e mută la orice anormalitate și nedreptate, girându-le prin tăcere și aprobare la orice nivel.

De altfel, situația mea nu era unică în Colegiul din Severin. Au fost destule tensiuni, conflicte, pensionări anticipate sau medicale, profesori care au decis să plece din localitate sau în alte școli: se anunța cine va veni în locul lor înainte ca orice concurs să aibă loc.

Răspunsurile primite, dacă încercai să mergi în audiență, erau aceleași: «Știm, dar nu avem ce face, aceeași situație e și aici, rezistați!».

Ceea ce este în politica de la noi s-a infiltrat și în școală. În opinia mea, un asemenea mediu nu mai are legătură cu educația, școala și normalitatea, ci mai mult cu setea de conflict, putere și bani.”

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Aug 2019, 07:06 PM

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
LIVE.O
Trimis: 13 Aug 2019, 09:22 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 19 Aug 2019, 08:31 AM

Utilizator avansat

Au schimbat titulatura liceului și nu mi-au trimis decizia de modificare a actului de numire. S-au tot schimbat inspectorii. Acum s-a schimbat și inspectorul de personal de la ISJ MH, cel căruia îi adusesem la cunoștință intenția mea de detașare și în anul 2019-2020 și căruia îi cerusem detalii despre detașare, în luna mai.
Am trimis săptămâna trecută cerere către ISJ MH, pe adresa inspectorului școlar adjunct, pentru eliberarea unei adeverințe de luare în evidență a detașării în anul 2019-2020. Nu pot încheia dosarul de detașare fără această adeverință și fără calificativele anuale, plus structura orelor - cerute directorului.
Sunt prea multe mizerii în tot scenariul acesta. Dacă oamenii din educație vor să fie proces, va fi proces, deși nu sunt adepta lor. Aștept până la finalul zilei...
Starea mea de sănătate fizică și psihică se poate demonstra oricând.
În raportul REVISAL, eliberat de Colegiul Economic Viilor, nu îmi apare detașarea.
Este caz penal, în opinia mea. Încălcarea drepturilor și libertăților unei persoane și hărțuirea psihică sunt condamnabile. Statul de drept este inexistent.
Și uite cum au crezut că cedez psihic și s-au înșelat!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Aug 2019, 08:42 AM

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Aug 2019, 08:54 AM

Utilizator avansat

Oamenii aceștia poate au zis că aud voci... smile.gif Ce convenabil ca să elimini o persoană incomodă! Aud ei ce nu aud eu sau au plătit niște amărâți să facă declarații false? smile.gif smile.gif
Păi idioțenie mai mare ca asta nici nu există. Un om care aude voci nu poate trăi cu ele, o spune literatura de specialitate, dacă nu ia medicamente. Eu nu aud voci și nici nu iau medicamente.
Expertiza medicală va demonstra asta... smile.gif
S-au tot schimbat miniștri educației... Până la urmă, trebuie să aflu ce au scris oamenii aceștia despre mine, fără ca eu să știu, deci fără să am dreptul de a mă apăra.
Au zis că fac pe mine, că am flatulență necontrolată, prin hărțuire tacită... Nici vorbă de așa ceva. Mi-au pus ceva în cafea, prin 2013-2014, și am avut flatulență, dar nu necontrolată. Când mi-am dat seama, am luat Anghinare și Detox Activ. Regret că dau aceste detalii, dar sistemul și-a propus să mă elimine încălcându-mi drepturile. smile.gif
Dacă exista corectitudine, ministerul educației trebuia să deschidă o anchetă de prin 2014 și iată încă o dovadă că nimănui nu-i pasă de jungla pe care au creat-o și în sistemul de educație.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Aug 2019, 09:08 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
di-ana08
Trimis: 19 Aug 2019, 01:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 19 Aug 2019, 09:54 AM)
Oamenii aceștia poate au zis că aud voci... smile.gif Ce convenabil ca să elimini o persoană incomodă! Aud ei ce nu aud eu sau au plătit niște amărâți să facă declarații false? smile.gif smile.gif
Păi idioțenie mai mare ca asta nici nu există. Un om care aude voci nu poate trăi cu ele, o spune literatura de specialitate, dacă nu ia medicamente. Eu nu aud voci și nici nu iau medicamente.
Expertiza medicală va demonstra asta... smile.gif
S-au tot schimbat miniștri educației... Până la urmă, trebuie să aflu ce au scris oamenii aceștia despre mine, fără ca eu să știu, deci fără să am dreptul de a mă apăra.
Au zis că fac pe mine, că am flatulență necontrolată, prin hărțuire tacită... Nici vorbă de așa ceva. Mi-au pus ceva în cafea, prin 2013-2014, și am avut flatulență, dar nu necontrolată. Când mi-am dat seama, am luat Anghinare și Detox Activ. Regret că dau aceste detalii, dar sistemul și-a propus să mă elimine încălcându-mi drepturile. smile.gif
Dacă exista corectitudine, ministerul educației trebuia să deschidă o anchetă de prin 2014 și iată încă o dovadă că nimănui nu-i pasă de jungla pe care au creat-o și în sistemul de educație.

Ministerului putin ii pasa: in primul rand ca nu citeste ce scrieti dvs. aici , si in al doilea rand ,chiar daca ar face-o , ar rade si ar ramanea cu rasul. Singurul lucru pe care l-as face eu: as aduna probe si as merge in instantele nationale si internationale, daca se impune.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 11 Nov 2019, 03:53 PM

Utilizator avansat

Rog moderatorii să închidă acest topic.
Sper că voi putea deschide un topic nou - în care să scriu despre rezolvarea problemelor cu care s-a confruntat învățământul preuniversitar.
Le-am scris pe toate. Dacă cineva vrea să țină cont de punctele noastre de vedere, o va face, dacă nu, NU.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (266) « Primul ... 264 265 [266]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved