Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> doi ani intr-unul
dark19
Trimis: 29 Oct 2006, 01:57 PM

Utilizator
**

Grup: Members

salut !
as dori sa stiu care sunt conditiile de promovare a doi ani universitari intr-un singur an(formalitati , cum se procedeaza propriu-zis samd).
Va multumesc anticipat !
dark
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 29 Oct 2006, 03:31 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Va trebui semnat un contract de studii in acest sens. (Aica unul, care sa cuprinda atat pentru primul cat si pentru al doilea semestru disciplinele din cei 2 ani universitari consecutivi care se doresc promovati intr-unul.)

Succes!
Mesaj personalTrimite email
dark19
Trimis: 29 Oct 2006, 03:41 PM

Utilizator
**

Va multumesc ptr raspuns!As dori totusi niste detalii :cui anume trebuie sa ma adresez ptr a semna acest contract?(decanat, secretariat?).Presupun ca pot semna doar incepand cu anul universitar viitor avand in vedere ca sunt in anul I si cursurile au inceput deja.
Va multumesc anticipat!
dark
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 30 Oct 2006, 10:15 PM

Utilizator avansat

La decanat. (Pana la urma decanul trebuie sa semneze si el contractul pentru institutie. smile.gif )

Da, va trebui sa astepti pana la inceputul urmatorului an universitar.
mtk
Trimis: 31 Oct 2006, 09:00 AM

Începător
*

Dupa cate cunosc eu reglementarile actuale, promovarea a 2 ani intr-unul singur se poate face cu conditia (printre alte conditii) ca unul din cei doi ani sa nu fie anul I respectiv anul terminal.
Atunci, in sistemul Bologna, pentru specializarile cu 3 ani de studiu, se mai pot face 2 ani intr-unul singur? Eu cred ca nu, pentru ca singurul an disponibil este anul II, pe care nu pra ai cum sa-l lipesti de altul care sa nu fie primul sau ultimul.
Gresesc?
As vrea si eu sa cunosc raspunsul oficial la aceasta intrebare, ea a fost adresata conducerii universitatii unde lucrez si dupa cate cunosc raspunsul a fost negativ.
Multumesc...
Mesaj personal
Székely Levente
Trimis: 31 Oct 2006, 08:22 PM

Utilizator avansat

Datorita autonomiei universitare nu exista reglementari generale in asemenea situatii. (Daca e bine sau nu este o alta discutie.) General valabil insa, incepand deja din anul universitar 2005-2006, este aplicarea sistemului european de credite transferabile, care face posibila promovarea a 2 ani in parelel.

Problema este doar ca acest sistem este nu mai mult decat un cadru pentru desfasurarea activitatii didactice. Iar regulamentele propriu-zise se fac tot de catre universitati si de aceea apar fel de fel de situatii.

Nu stiu la ce universitate sunteti, dar excluderea anilor mentionati de la aceasta posibilitate mi se pare absurda. Ar fi chiar total lipsit de logica. In schimb, in asemenea situatii pot exista niste conditionari de discipline care fac (cel putin partial) imposibila promovarea integrala a celor 2 ani intr-unul singur. (De ex. o disciplina din semestrul 3 poate fi inclusa in contractul de studii doar daca o alta disciplina - fiind, de regula, foarte apropiat ca subiect, sau chiar identic - aflata in semestrul 2, este promovata inainte.)

In orice caz, ar fi bine sa va informati precis in legatura cu posibilitatile pe care le aveti si care trebuie sa fie incluse in regulamentele universitare.

Numai bine!
dark19
Trimis: 4 Nov 2006, 01:55 AM

Utilizator
**

Era de asteptat sa ne lovim din nou de formalitati si chestii imbarligate si ambigue.Probabil voi intreba la decanat.Alta solutie nu vad.
Multumesc ptr raspunsuri !
dark
Mesaj personal
dark19
Trimis: 12 Nov 2006, 03:06 PM

Utilizator
**

Am trimis mai multe mailuri la facultate si nici un raspuns.Ce sa inteleg?Ca la noi nu se poate face asa ceva ?Macar un raspuns negativ ...
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 12 Nov 2006, 05:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dark19 @ 12 Nov 2006, 04:06 PM)
Ce sa inteleg? Ca la noi nu se poate face asa ceva?

Eu aș alege alte mijloace de comunicare. Unele mai față-în-față ... laugh.gif

Cheers!
Mesaj personal
dark19
Trimis: 14 Nov 2006, 03:17 PM

Utilizator
**

De pilda?Secretariat?Decanat ?Alte optiuni ?
Multumesc pentru raspuns.
dark
Mesaj personal
calinescu78
Trimis: 8 Aug 2019, 11:36 AM

La prima intervenție

Buna ziua,

acum , in 2019 , exista facultati unde se pot promova 2 ani in unul (licenta)?

ase ul ?

mi ar fi de folos orice informatie
va multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved