Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inscrieri bacalaureat
mtatianad
Trimis: 29 May 2017, 09:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog sa ma sfstuiti cum sa procedez in astfel de situatie:
Desi in metodologia de bacalaureat se stipuleaza ca inscrierea in catalogul de examen se face de catre comisie, doamna directoare mi-a spus sa introduc eu cererile candidatilor in aplicatie. Am facut-o cu placere, ca nu este mare lucru dar am rugat-o sa facem o decizie, in care sa mentioneze faptul ca se permite instalarea certificatului ssl pe calculatorul din secretariat si implicit completarea bazei de date. De ce sa nu recunosc, daca tot am muncit sa am si eu o dovada pentru dosarul personal. Va spun ca a facut, ca de multe ori o criza de nervi si nu vrea sa-mi semneze nimic. Este chiar in stare sa ma acuze de folosirea abuziva a certificatului ssl. Stiu ca la cele mai multe scoli incarcarea cererilor se face de catre secretarul de scoala si nu de secretatul comisiei dar nu este aceasta situatie tensionata. Abuzul de putere este la ordinea zilei, dar nimeni nu indrazneste sa spuna nimic. Imi asum ceea ce spun pentru ca nu mai pot. Multi prefera sa plece din scoala decat sa ia masuri.

Mesaj personal
ctimss
Trimis: 31 May 2017, 12:52 PM

Utilizator avansat

Daca sunteti secretar de scoala, nu aveti dreptate. Incarcarea cererilor se face de catre secretarul de scoala nu de secretarul de comisie. Certificatul SSL securizat se foloseste doar la transferul arhivelor de subiecte, deci la inscrierea candidatilor in CL nu aveti nevoie de certificat SSL.
Mesaj personal
pds810930
Trimis: 5 Jun 2017, 03:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ctimss @ 31 May 2017, 12:52 PM)
Daca sunteti secretar de scoala, nu aveti dreptate. Incarcarea cererilor se face de catre secretarul de scoala nu de secretarul de comisie. Certificatul SSL securizat se foloseste doar la transferul arhivelor de subiecte, deci la inscrierea candidatilor in CL nu aveti nevoie de certificat SSL.

Metodologia de inscriere specifica faptul ca secretarul unitatii este responsabil de inscriere. Aici aveti dreptate. In ce priveste utilizarea unui certificat SSL la inscriere, va contreazic. Pentru a inscrie elevii in baza de date a bacalaureatului este nevoie de un certificat SSL (specific aplicatiei BAC CL/CE/CZE/CC), acesta nu are nici o legatura cu certificatul SSL privind transferul.
Dar daca secretarul scolii se ocupa de inregistrarea electronica, in aplicatie, a candidatilor, parola trebuie transmisa secretarului comisiei de competente, si modificata de catre acesta.

PS: Acesta este scenariul dorit, dar in practica lucrurile stau cu totul altfel: de regula certificatul SSL este preluat de secretarul comisiei de competente si de aici apar tot felul de probleme: avand certificatul si parola de acces oricine poate accesa baza de date care este in raspunderea secretarului de la competente (daca nu face el inscrierea trebuie, in momentul in care preia baza de date, obligatoriu sa isi schimbe parola); daca ofera certificatul secretariatului este posibil ca persoanele respective sa incerce sa acceseze baza de date si dupa finalizarea inscrierii - pentru corecturi si alte lucruri care pot duce la neconcordante intre documentele de examen si baza de date (daca parola este schimbata, problema aceasta nu exista).

--------------------
Șoreanu Dumitru Paul
Liceul Tehnologic "Nicolae Iorga"
Negrești, Vaslui
0724132xxx
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mtatianad
Trimis: 9 Jun 2017, 08:45 PM

Utilizator activ

Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea și desfășurarea examenului de bacalaureat -2011

"Art.13 - Comisia de bacalaureat de evaluare a competențelor lingvistice și digitale are următoarele atribuții:
....
(5) elaborează și completează documentele necesare înscrierii și participării candidaților din seria curentă la probele din cadrul examenului de bacalaureat;
....
(7) completează cataloagele electronice cu numele, inițiala tatălui și prenumele candidaților, cu disciplinele de examen pe care aceștia le susțin, colectează și transmit alte date necesare, solicitate de Comisia Națională de Bacalaureat sau de comisia de bacalaureat județeană/a municipiului București; [B]"

In fiecare an m-am ocupat de inscriei la bacalaureat, de incarcarea datelor in aplicatie, ba au fost ani in care imi trimiteau chiar si rezultatele la competentele lingvistice si digitale sa le incarc tot eu..
Nu ma dau in laturi de la munca si imi place activitatea de secretariat, chiar asa "stufoasa" cum este ea.

Ma deranjeaza insa rautatea si ipocrizia, faptul ca legea-i lege numai pentru unii..

In fine... nu mai conteaza !

Mesaj personal
nenciu01
Trimis: 10 Jun 2017, 05:01 PM

Utilizator activ

Cererea de inscriere este semnata de secretarul scolii. Daca in SIIIR datele sunt corecte, inscrierea este foarte usoara.
Sunt situatii cand intr-un liceu sustin probele de competente elevi din mai multe licee. Ei se inscriu in liceul pe care l-au frecventat, deci la secretara liceului.
In aplicatie, daca treci secretarul comisiei si secretarul liceului, tabelele de inscriere apar completate nu numele secretarului liceului.

Acest mesaj a fost modificat de către nenciu01 la data 10 Jun 2017, 05:03 PM
Mesaj personalTrimite email
nenciu01
Trimis: 10 Jun 2017, 05:05 PM

Utilizator activ

Ps: ca informatician, la mine la liceu eu introduc datele respective
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved