Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Problema - educator necalificat, vechime in invatamant, Vechimea in invatamant
Amstel
Trimis: 1 Nov 2009, 03:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Sunt secretar la o scoala de un 1 de zile, si la inceputul anului, am avut placerea de a avea un nou coleg, pe postul de educator, problema este ca a fost incadrat la 10-14 ani transa vechime la data de 01.02.2004, iar la data la care a inceput munca la noi la scoala [01.09.2009], cartea de munca a fost incheiata tot la aceasi transa (10-14) [la data de 31.08.2009] [precizez ca a fost in somaj o luna si jumatate in acest timp, problema cea mare este ca nu stiu cum sa incadrez personalul, deoarece inainte a lucart ca necalificat, pina in '98, momentan [2009] avand peste 14 ani vechime la catedra ca educator [si necalificat si calificat], dupa calculele mele.

CUM INCADREZ ? la 14-18 sau merg pe transa de 10-14 cum a venit de la scoala respectiva.

Acest mesaj a fost modificat de către Amstel la data 1 Nov 2009, 03:22 PM
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Amstel
Trimis: 2 Nov 2009, 12:36 PM

Utilizator avansat

Am atașat o copie a cărții de muncă

user posted image

Aștept un răspuns.
luminitaolimpia
Trimis: 8 Nov 2009, 09:40 PM

Utilizator avansat

Uite asa il incadrezi (imi pare rau ca de-abia acum am vazut postarea asta ca-ti raspundeam pe loc!):

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2210 )
Fișier atașat  educator_necalificat_foarte_aiurea_incadrat___________________.xls
Mesaj personal
Amstel
Trimis: 9 Nov 2009, 08:03 AM

Utilizator avansat

Mulțumesc. wink.gif
Amstel
Trimis: 9 Nov 2009, 08:27 AM

Utilizator avansat

Nu merge comanda "Editează"

Am observat că anii nu corespund, în principiu m-ar interesa dacă perioada în care a fost necalificat (15.09.1993 - 31.08.1996) se ia în calcul la tranșa de salarizare.

Dacă se ia în calcul și perioada când a fost necalificat --> încadrat 14-18
Dacă se calculează doar perioada de când sa calificat [1998] --> încadrat la 10--14 ?
luminitaolimpia
Trimis: 9 Nov 2009, 06:30 PM

Utilizator avansat

Ti-am raspuns chiar ieri la intrebarea asta, in fisierul atasat.
Un cadru necalificat in invatamant, sa zicem 20 de ani, se califica dupa acesti ani si lucreaza in continuare calificat. Pana cand isi da definitivatul va fi platit ca DEBUTANT! (0-2 ani)!!!! In momentul cand are deful dat, trece automat la transa 22-25, corespunzatoare vechimii efective in INVATAMANT !!!!( in momentul obtinerii definitivatului, anii necalificati lucrati in invatamant se considera VECHIME IN INVATAMANT!
In orice caz, anteriorii tai l-au platit necorespunzator.
Mesaj personal
Amstel
Trimis: 9 Nov 2009, 07:35 PM

Utilizator avansat

Mulțumesc mult de acest răspuns.
luminitaolimpia
Trimis: 9 Nov 2009, 07:47 PM

Utilizator avansat

cu placere!
Mesaj personal
DanutBank
Trimis: 24 Feb 2010, 02:30 PM

Utilizator avansat

Nu cred ca perioada lucrata ca si necalificat se considera vechime in invatamant !
Extras din ORDIN NR. 5885 pentru aprobarea Metodologiei privind miscarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar :
" ANEXA Nr. 2
la Metodologie

CRITERII SI PUNCTAJE PENTRU EVALUAREA
PERSONALULUI DIDACTIC

VI. Criterii de vechime:
- vechime efectiva la catedra, inclusiv perioada rezervarii catedrei [/U] cate 0,1 p/pentru fiecare an intreg de invatamant
NOTA
[] Se recunoaste vechimea la catedra pentru perioada activitatii desfasurate ca personal didactic calificat. "

Mesaj personal
vica271987
Trimis: 5 Jul 2010, 05:08 PM

Începător
*

[***]

[Nota moderatorului: publicitate mascată. Utilizator suspendat datorită link-ului postat]

Acest mesaj a fost modificat de către Lucian Oprea la data 6 Jul 2010, 09:21 AM
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 11 Feb 2011, 04:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DanutBank @ 24 Feb 2010, 03:30 PM)
Nu cred ca perioada lucrata ca si necalificat se considera vechime in invatamant !
Extras din ORDIN NR. 5885 pentru aprobarea Metodologiei privind miscarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar :
" ANEXA Nr. 2
la Metodologie

CRITERII SI PUNCTAJE PENTRU EVALUAREA
PERSONALULUI DIDACTIC

VI. Criterii de vechime:
- vechime efectiva la catedra, inclusiv perioada rezervarii catedrei [/U] cate 0,1 p/pentru fiecare an intreg de invatamant
NOTA
[] Se recunoaste vechimea la catedra pentru perioada activitatii desfasurate ca personal didactic calificat. "

Confundati marfa cu ambalajul.
Mesaj personal
antoniuberar
Trimis: 6 Sep 2012, 09:31 PM

Începător
*

QUOTE (luminitaolimpia @ 9 Nov 2009, 07:30 PM)
Un cadru necalificat in invatamant, sa zicem 20 de ani, se califica dupa acesti ani si lucreaza in continuare calificat. Pana cand isi da definitivatul va fi platit ca DEBUTANT! (0-2 ani)!!!! In momentul cand are deful dat, trece automat la transa 22-25, corespunzatoare vechimii efective in INVATAMANT !!!!( in momentul obtinerii definitivatului, anii necalificati lucrati in invatamant se considera VECHIME IN INVATAMANT!

D-na Luminita, va rog sa ma ajutati. Va prezint situatia mea:

in perioada 1 sept. 1999- 30 iunie 2003 am fost profesor suplinitor necalificat
in perioada 1 sept. 2003 - prezent (septembrie 2012) profesor calificat titular.

Ce transa de vechime in invatamant trebuie sa am?
Def. - 1 sept. 2005
Gradul II - 1 sept.2009
Mesaj personal
ARIADNA_4
  Trimis: 6 Jun 2014, 01:13 PM

Utilizator
**

QUOTE (luminitaolimpia @ 9 Nov 2009, 08:30 PM)

Am si eu un caz ca acesta. As dori sa ma lamuriti care este temeiul legal. O colega mi-a spus ca la o scoala a venit un control si a imputat salarizarea unui profesor (cu definitivul luat) pe o perioada cat a functionat necalificat avand o functie oarecare de CD. Mi se pare foarte logic ceea ce precizati DVS. si asa am considerat si eu pentru transa de salarizare sign67.gif sign28.gif

Acest mesaj a fost modificat de către ARIADNA_4 la data 6 Jun 2014, 01:17 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved