Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Intoarcerea la catedra. Cum?
Oana Zoia
Trimis: 25 Jan 2013, 02:34 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,
Am absolvit facultatea in anul 2006, am dat examen de titularizare si am profesat un semestru, dupa care din motive economice am iesit din sistemul de invatamant. Intre timp am lucrat in domeniul privat, functii in management si marketing, am facut un masterat, am mai facut cateva cursuri, dar mai ales am nascut o minune de fetita. Evident, prioritatile s-au schimbat, iar acum as dori sa ma intorc in sistemul de invatamant. Am fost la inspectorat- resurse umane, sa vad care este procedura. Mi s-a spus ca datorita faptului ca nu ma regasesc pe lista celor cu examen in anii 2010-2012, trebuie sa urmaresc listele cu posturi pt. care se da examen la unitatea de invatamant. Am fost sa ma interesez la o scoala in legatura cu o astfel de procedura, mi s-a explicat politicos ca, in general, genul acesta de posturi, sunt cam cu circuit inchis (nu cred ca e nevoie sa dau mai multe detalii). Ceea ce ma intereseaza pe mine este ce anume pot face. Nu se tine cont deloc nici de examneul din 2006, nici de perioada cat am predat. Plus ca in timpul facultatii (ultimii 2 ani) am lucrat ca educatoare suplinitor necalificat...Nu mai inteleg nimic...

O zi frumoasa tuturor,
Oana
Mesaj personal
alenig
Trimis: 1 Feb 2013, 09:06 PM

Utilizator avansat

Stimata doamna, mai intai trebuie sa studiati metodologia miscarii personalului didactic 2013-2014, cu modificarile aparute mai ieri. Acolo exista un calendar al miscarii, unde sunt trecute toate etapele de mobilitate.
Apoi:
Urmariti pe site-ul ISJ-ului de care apartineti sau pe site-ul M.E.N (www.edu.ro) posturile care se publica.
Vedeti care sunt centrele de concurs.
Va faceti dosarul cu documentele cerute in subsolul fisei de inscriere la concurs, il depuneti, validati fisa de inscriere etc. (urmariti toate anunturile postate in centrul de concurs si la ISJ/ site ISJ).
Va pregatiti de examen si participati la el (trebuie sa luati o nota cel putin de 5 ca sa puteti solicita un post).
Parcurgetsi si celelalte etape: repartizarea pe post....
Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către alenig la data 1 Feb 2013, 09:07 PM

--------------------
"Învățătura îți dă lumină dar nu te înalți decât prin caracter." ~(Ov.Denusianu)~
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 2 Feb 2013, 07:17 PM

Utilizator avansat

Concurs 2013
Notă mare
Succes! smile.gif

--------------------
GhitaB - keep calm and conquer the world
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved