Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Modalități legale de încadrare și retribuire a administratorilor de rețea în licee, De asemenea, discuție despre "sporul de ecran"
maflorin
Trimis: 12 Dec 2006, 08:48 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (ronniee @ 11 Dec 2006, 08:40 PM)
Vroiam sa intreb daca noi admin.retea nu beneficiem de nici un fel de spor stres, spor ecran, ca eu nu prea vad nimic pe statul de plata !?

La un moment dat am inteles ca sporul de stess a fos trecut in incadrare
Cat despre sporul de ecran cei de la ITM - protectia muncii B-N, mi-au spus verde in fata ca nu ne-am incadra exact la nici o litera a legii (am facut o cerere din partea institutiei sa vedem daca ne incadram in H.G. 281 / 1993, art.8, lit.a).

Deci, ochi rosii , dioptrii, ochelari cu antireflex din salar ... etc

confused24.gif
Mesaj personalTrimite email
soul
Trimis: 15 Mar 2007, 08:37 AM

Utilizator activ

Buna ziua! [ si La Multi Ani! ]

nu stiu cat mai e de actual acest topic, dar vreau sa ies din postura de invingator al sistemului si sa reintru in vesnicul rol de invins, intrucat dupa doar cateva luni de glorie considerand jumatatea de norma de admin pe care o primeam, mi s-a adus la cunostinta ca datorata nevoii de reducere de personal, cea mai buna solutie ar fi sa imi reduca mie jumatatea de norma, pentru a nu da afara oameni cu familie.
Alegerea este inspirata, stiind ca eu nu am familie, casa sau alte bunuri de care sa-mi para rau, si nici nu cred ca voi avea vreodata la salarul de 800ron/luna cat primesc dupa 10 ani de munca.

dar pentru ca o nenorocire nu vine niciodata singura, vreau sa`l vad pe cel care imi va impune de acum inainte ca eu, simplu profesor, sa intretin toata arhitectura IT din liceu, sistemul AEL, toate activitatile conexe legate de acest sistem.

sunt doar profesor, nimic mai mult. poate si noi suntem de vina ca s-a ajuns aici, facand fara impotrivire toate aceste eforturi pe care prea putini, daca nu nimeni nu le poate intelege daca nu le-a facut vreodata.

va doresc mult succes.
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
ioana_il
Trimis: 13 Apr 2007, 11:08 AM

La prima intervenție

QUOTE (ctsalbm @ 28 Oct 2004, 07:13 PM)
Daca dv. sunteti admin si luati salar pe care il pretindeti, inseamna ca eu ar trebui sa iau cel putin dublu fata de cat am in prezent pt ca sunt si prof si admin si dadaca la secretariat, iar daca dv vi se pare un salariu onorabil, personal consider ca 4,5 mil sunt o mizerie. Nu stiu in ce conditii luati dv acest salariu pt ca un administrator de retea AEL la noi in GorJ primeste fabuloasa suma de 3 mil.

Pai sa ne intelegem dvs. nu stiti ca un prof. de info. care se ocupa de reteaua AEL are dreptul la inca un salar si jumatate pe langa cel de profesor? (conform legii) - luati legatura urgent cu secretara sefa si directorul unitatii dvs. de invatamant - ca sa nu mai vorbim de sporul de 15% de ecran stabilit din 1993).

Sunt absolut convins ca se stie ca nu exista ADMIN decit in foarte putine cazuri, dar daca exista "cai de bataie" de ce sa nu fie folositi.

Mdaa, parafrazindu-l pe marele John Lennon (nu multi isi mai aduc aminte de el) care zicea intr-o piesa ca "woman is the nigger of the world", putem afirma pe drept cuvant ca "ADMIN is the nigger of the world" in invatamantul din Romania, nu?!?

Sa nu uitam , totusi, ca pina acu' cativa ani, cand inca nu se preda in scoli informatica, si nu existau profi de info, informaticienii din aceste scoli duceau greul (ca si acum) in tot ceea ce era legat de calculatoare, si nu se cuvine sa minimalizam rolul acestora, fie ei admini, analisti-prg., sau cum s-or mai fi numind, numai de dragul aparitiei acestor profesori de info (multi dintre ei avand la baza alte specializari).

Cui nu-i convine, merge si se angajeaza la alcatel sau siemens sau la alt sereleu, cum afirma un coleg de la dvs din gorj. oricum , ca si agent de vanzari la telefoane sau detergenti, sigur se castiga mai bine decat in invatamant. Ramane de vazut cum onor patronii firmelor respective isi vor onora obligatiile fata de angajat (somaj, asigurari, etc).

vreau sa stiu urmatorul lucru:pana in noiembrie 2004 am lucrat ca secretar la o scoala (am inceput ca debutant, pana am ajuns secretar II), iar din decembrie 2004 s-au redus nr. de posturi si am fost trecuta pe post de tehnician debutant: este corecta incadrarea iarasi debutant, doar posturile sunt tot la personal didactic auxiliar si in aceeasi unitate de invatamant? Ce lege prevede aceasta incadrare?
Mesaj personal
angiolteanu
Trimis: 3 Oct 2007, 09:53 AM

Utilizator avansat

nu mai deschid un alt topic asa ca pun intrebarea aici..........

Personalul didactic auxiliar in care ne incadram si noi informaticienii, va putea beneficia de decontarea transportului? In nuj care lege se spune ca personalul didactic beneficiaza de decontarea transportului la locul de munca de la domiciliu, in unele scoli chiar se deconteaza transportul si pentru didactic si pentru auxiliar si pentru nedidactic, doar in scola noastra nu, asa cum nu au vrut sa auda depre sporul de ecran sau sa ne puna salariul ala mare in cont (banii pe card).
blink.gif sad.gif

M-am adresat contabilului, si nu mi-a dat intr-a buna. Nu sunt un reclamagiu, dar cui ma pot adresa pentru a beneficia de plata transportului?

Fac naveta cand timpul este frumos adica primavara, vara si toamna, de la aproape 50 km, in mare parte cu masina personala, pentru ca nu exista un mijloc de transport direct.........
La mine in scoala nu se poate face nimic in vederea unor plati suplimentare, cum ar fi orele suplimentare, chiar daca sunt facute si e in interesul meu, adica bdne, ael sau alte probleme al calculatoarelor, sau ce sa mai vorbim de sporul de ecran sau plata pe card, care nu se pot da pentru ca ie lene contabilului sa calculeze (apropo de contabil, director adjunct si alte cadre, bautura alcoolica este permisa in timpul programului, ca doar aia stiu sa faca, noroc cu directoarea plina si secretarele care mai muncesc, ca altfel ne-am duce de rapa)

imi cer scuze pentru rautatea mea impotriva unora din scoala care la orice intrebare a mea imi spun doar nu sign67.gif

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
dee44
Trimis: 23 Oct 2008, 04:53 PM

Utilizator activ

in cazul in care intr-o scoala cu clasele I-IV ,s-a creeat laborator AeL si doar una dintre invatatoare a urmat cursurile de formare si tot aceasta se ocupa de laborator(neexistand alta persoana dispusa sa faca munca in plus) i se va acorda ceva la salariu ?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) « Primul ... 2 3 [4]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved