Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Indici si exponenti in text dinamic (Flash5)
Andreea Neagu
Trimis: 4 Mar 2004, 12:13 PM

SIVECO România

Grup: SIVECO Romania

Daca folosesc tag-urile sau in fisierele din care import textele, indicii si exponentii apar de aceeasi marime cu celelalte caractere. Optiunea HTML este bifata, tag-urile , etc functioneaza, dar cele de care am eu nevoie nu. Ce e de facut?

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 5 Mar 2004, 01:38 PM

SIVECO România - Project manager

Draga Andreea,

In primul rand as vrea sa te intreb cum mai stai cu proiectul? Am vazut ceva acum dou saptamani, un fel de editor de chimie - mu ma pricep la chimie dar mi-a placut mult. Cand crezi ca mai putem sa facem o corectura vis a vis de lucrarea pentru concurs?

Referitor la intrebarea ta lucrurile stau astfel:

pentru a afisa text dintr-un fisier se foloseste un camp de tipul dynamic text care nu are activate optiunile de , ... acestea fiind active doar in cazul folosirii unui camp de tipul static text (caz in care nu se poate incarca text dintr-un fisier extern)

din pacate eu zic ca nu pot folosi atributele de , cand se incarca text din fisere externe ...

Oricum o sa mai studiez problema si daca aflu ceva te anunt cat mai repede.

Iti urez succes si tine-ne la curent daca ti-am fost de folos.

Prof. Radu Jugureanu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
m_milea
Trimis: 15 Apr 2004, 10:23 PM

Începător
*

Grup: Members

Intr-adevar, nici Flash MX, nici Flash MX 2004 nu au suport pentru tagurile si din HTML. Este un neajuns care poate va fi rezolvat in versiunile viitoare.
O solutie pentru indici este simpla, chiar daca textul este luat dintr-o referinta externa. Pur si simplu se modifica dimensiune fontului. Astfel, pentru un text de dimensiunea de 18px, indicele va avea dimensiunea de 12px (este doar un exemplu, dar rezultatul este un compromis care creaza iluzia utilizarii indicilor).
Si pentru puteri s-ar putea, dar trebuie utilizat unicode (problematic), sau se utilizeaza caractere ASCII (unele fonturi au suport pentru exponentii 1,2,3,4 si eventual 7). Poate gasiti voi un font care are suport si pentru alte puteri.
Mult succes in continuare. Sper ca va este de folos ce am scris mai sus.
Mesaj personalTrimite email
m_milea
Trimis: 16 Apr 2004, 09:38 AM

Începător
*

Ca exemplu, sa presupunem ca aveti un fisier .txt din care vreti sa importati o variabila numita "tensiune1". Acest fisier va contine:

&tensiune1=R1*I1

Pare complicat poate, dar nu este. Flash MX si Flash MX 2004, chiar si Flash 5 cred, au suport pentru tag-ul .
Andreea Neagu
Trimis: 18 Apr 2004, 07:42 PM

SIVECO România

Am folosit deja schimbarea de fonturi in textele scurte de la experimente, unde nu se observa usor ca indicii nu-s indici. Dar intr-o intreaga aplicatie de chimie, iluzia asta nu da prea bine...
AndreeaN

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
m_milea
Trimis: 19 Apr 2004, 10:08 AM

Începător
*

Din punctul meu de vedere (parere pur subiectiva), formulele chimice nu ar trebui sa fie selectabile si importate dinamic din fisiere .txt , deci ai putea sa le scrii in campuri statice de text.
Gandeste-te in ce situatie se afla cei care fac lectii de fizica si trebuie sa introduca fractii in componenta. :)
Dar nu stiu care este parerea celor care organizeaza cupa Siveco.
Alexandru Rada
Trimis: 19 Apr 2004, 10:41 AM

Finalist Cupa SIVECO 2004

dupa ce am ajuns acasa (abia duminica seara pe la 9) m-am gandit la toata tabara. MARFA......... a fost cea mai marfa tabara la care am participat. inca nu pot sa cred ca s-a terminat atat de repede. as fi vrut sa mai stam macar vreo cateva zile. vremea-------a fost destul de buna chiar daca la inceput a cam plouat. mancarea--------sunt foarte multumit. prietenii-------------mai sociabili si mai de treaba decat puteam sa-mi imaginez. distractia-----la maxim. sper sa mai vina niste tabere din astea inca nu pot sa-mi dau seama ca a fost totul adevarat.

Pastram legatura pe acest forum, ATI AUZIT???????????
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved