Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (22) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea privind Statutul Personalului Didactic, proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
Natalee
Trimis: 23 Dec 2007, 05:12 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (sidmihaela @ 23 Dec 2007, 05:58 PM)
Nu am voie sa creez subiect nou!

Am o intrebare pt. Domnul Sorin Oprea: noi de ce comentăm aici? Credeți ca are vreun rost? De ce nu se deschide o listă la care fiecare să atașeze completări?
Îmi pare rau, acestea sunt doar vorbe, poate nici citite în totalitate nu vor fi!

Cum se poate schimba sau adăuga ceva la această lege?

Pe domnul il cheama LUCIAN Oprea, nu SORIN Oprea.

Dumneavoastra, daca vreti sa faceti comentarii legate de statut si de lege, puteti proceda ca mine: descarcati in calculatorul dumneavoastra documentele supuse dezbaterii, luati articol cu articol si cititi-l cu atentie, apoi inca o data ca sa puteti face legatura intre articole s.a.m.d biggrin.gif

Asa puteti adauga sau schimba ceva....

Ce lista doriti sa afiseze domnul moderator? Sa citeasca in locul dumneavoastra?

Comentati documentele asa cum doriti.

Natalee sign28.gif

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ciki
Trimis: 24 Dec 2007, 05:40 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Eu as face urmatoarele propuneri de modificare a legii :
1. Descentralizare si regionalizare :
Inspectoratele judetene sa fie desfiintate si sa fie fie infiintate institute regionale care sa se ocupe de coordonarea la nivel regional a politicilor educationale. Aceste institutii sa fie realizate in parteneriat cu universitatea cea mai importanta din regiune, agentiile de dezvoltare regionala si marii intreprinzatori din regiune. Calendarul scolar, alegerea manualelor, finantarea sa fie stabilita la nivel regional si nu de la Bucuresti. Programele analitice sa fie stabilite 50% de la Bucuresti, 30% Regional, 20% Curiculum la decizia scolii. Examenele de bacalaureat,capacitate sa fie examene regionale si nu nationale. Limba si literatura romana,Istoria si Geografia Romaniei sa fie discipline obligatorii pentru toti elevii din tara insa curiculumul sa se stabileasca diferentiat in functie de regiune.
2. Finantarea sa se faca per elev cum de altfel a si fost propus.Singura observatie ar fi ca sa se ia in calcul elevii inscrisi per promotie si nu anual efectiv,scoala nemaifiind obligata sa tina elevii fara reusite scolare si sa-i poata exmatricula fara repercursiuni de ordin material. Finantarea scolilor sa se faca per centru bugetar direct subordonat agentiei regionale pentru educatie. In acest fel scolile nu vor mai fi subordonate primarului de sat cu 4 clase. Centrele bugetare sa coordoneze financiar scoli din sate apropiate,respectiv scolile din acelasi cartier. Acestea sa fie conduse de catre echipe manageriale separate de orice scoala. Managerul unui astfel de centru bugetar sa nu fie cadru didactic si sa fie direct angajat de catre instutia regionala pentru educatie. Acesta va trebui sa fie fara apartenenta politica si sa fie numit pentru o perioada mai lunga de timp : 6-7 ani. Angajarea cadrelor didactice sa se faca per centru bugetar si nu per scoala.
3. Modificarea formei de formare a cadrelor didactice :
Introducerea unui master de specialitate didactica corespunzator diplomei de licenta,de ex Limbi Straine-Didactica. Fiecare student care a terminat 3 ani de facultate sa dea un examen de admitere pentru acest master. Examenul de titularizare sa fie practic inlocuit de examenul de admitere la acest master. Examenul sa fie : proba din specialitate ( respectiv 2 probe pentru dubla specialitate),proba din limba romana (scris+oral), proba din limba de predare (pentru studentii apartinand minoritatilor nationale), test de cultura generala(geografie,istorie,filosofie,etc). Institutiile de organizare de studii masterale sa nu fie decat cele 4 mari centre universitare din tara : Timisoara,Cluj, Iasi si Bucuresti. In felul acesta s-ar termina cu sforile trase la nivel judetean iar coruptia va scade. La nivel regional se vor scoate atatea locuri la concurs cate locuri disponibile exista in scoli. In primul an de master sa se studieze disciplinele de baza modulului psiho-pedagogic : psihologie, pedagogie, cursuri de limba (romana, maghiara, sarba, ..., obligatoriu o limba straina de circulatie europeana), cursuri de cultura si civilizatie, filosofie + practica pedagogica (4-6 de asistenta/ saptamana,4-6 de predare/ saptamana). In al doilea an sa se continue studiul disciplinelor psiho-pedagogice,numarul orelor de predare efectiva sa creasca la 8-10 ore/ saptamana. In fiecare semestru sa se parcurga un curs de metodica corespunzator unui an scolar de studiu la care studentii sa intre in contact cu programa scolara si manualele scolare (semestrul 1-metodica clasa a 9-a, semestrul 2-metodica clasa a 10-a,semestrul 3-metodica clasa a 11-a,...). Studentii sa fie platiti pe perioada acestui master corespunzator cu activitatea didactica prestata. Angajarea cadrelor didactice sa se faca pe o perioada nedeterminata si per centru bugetar sau regiune. Dupa cei doi ani de master studentul sa dea un nou examen daca doreste sa ramana in sistemul de invatamant, acest examen continand 5-6 probe : didactica specialitatii, pedagogie, psihologie, proba practica de predare, interviu, examen de limba straina nivel de certificare international (TOEFL,DALF, etc). Dupa acest examen profesorul sa ramana titular defintiv intr-o anumita zona geografica. Maxim 20% dintre profesori sa fie angajati cu contract pe durata determinata.
4.Infiinatarea unei agentii regionale de sprijinire al profesorului. Aceasta agentie guvernamentala sa aibe ca si szcop sprijinirea profesorului in demersul lui didactic : cursuri de limbi straine, de utilizarea calculatorului, materiale didactice. De asemeni aceasta instutie va trebui sa se ocupe cu problemele psihologice ale profesorilor, insertia lor profesionala si sociala, sprijinirea sociala si finaciara in caz de necesitate a cadrelor didactice, apararea drepturilor acestuia (un fel de sindicat). Un rol important al acestei agentii va trebui sa asigure imaginea clasei sociale a profesorilor : adica orice revista,ziar,post TV,etc inainte de a face public un reportaj despre cadre didactice vor trebui sa aibe avizul acestei institutii si de asemeni acest organism se va ocupa de combaterea campaniilor de denigrare a profesorilor din mediile media.

Acest mesaj a fost modificat de către ciki la data 24 Dec 2007, 05:53 PM
Mesaj personal
pop.marius
Trimis: 24 Dec 2007, 07:09 PM

Utilizator activ

In orice caz, masteratul postuniversitar a insemnat si examene. Nu se justifica de ce se tot vorbeste de cursuri postuniversitare de specializare-peste tot: la incadrare, la perfectionare etc. A existat oare in general, o exigenta mai mare la cursurile de specializare de 1,5 ani decat la un masterat postuniversitar de 2 ani?
Pana la urma, aceste masterate nu folosesc decat directorilor?
Mesaj personal
amarius
Trimis: 24 Dec 2007, 07:49 PM

Utilizator avansat

laugh.gif
@ciki-doamne,ce aiureli...imi explici si mie de ce profesorul de sport trebuie sa dea examen la limba straina,nivel de certificare internationala? laugh.gif
Oare ce limba se vorbeste la ore in scoli??Nu era cumva limba romana?
Auzi,concurs de titularizare cu proba din limba romana si test de cultura generala...eu cred ca tu ai cazut in cap pe gheata,sincer...Nu vrei sa-i daia aspirantului la postul de profesor de matematica sa comenteze si niste poezii?? :lol:Ca vad ca oricum in opinia ta de matematica nu prea e nevoie,alte discipline sunt strict obligatorii...cum ar fi istoria,filosofia si altele...
Esti rupt(a) de realitate...
Atatea aberatii pe milimetru patrat n-am vazut de mult...Aia din minister sunt mici copii pe langa tine...

Si mai dati-le incolo de "discipline psiho-pedagogice" ...aiureli si inutilitati...20 de pagini cu "pedagogia este stiinta care bla-bla-bla"...
Pedagogia si psihologia care se studiaza in facultate sunt 80% INUTILE...O inghesuiala de definitii aiurite si in 2 peri care nu-ti ajuTA CU NIMIC in procesul de predare...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Si presupunand prin absurdul absurdului ca aberatiile propuse de tine ar deveni realitate,cine crezi ca se va inscrie la masterul ala pe baza unui examen cu 700 de probe si dupa 2 ani sa dea alt examen,asta ptr un salariu de [***] cum e in invatamant???Eu as accepta sa urmez drumul propus daca salariul dupa 2 ani ar fi cel putin ...1500 euro...

PS:E o aiureala completa ce propui,pe bune..."masterul in didactica",etc...tot ce tine de "masterul" respectiv trebuie studiat in facultate(bineinteles ca ar fi optional,daor ptr cei ce vor sa urmeze carioera didactica)...ce,nu e loc in orar de inca o "metodica" a unei clase(9,10 etc) pe semestru, in timpul facultatii?Asistentele la ore nu se pot face tot in facultate??
Adica trebuie marita ponderea practicii pedagogice,care e neglijata in prezent...

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 24 Dec 2007, 08:03 PM
Mesaj personal
amarius
Trimis: 24 Dec 2007, 08:29 PM

Utilizator avansat

Mai am de adaugat:
-"proba practica de predare" este o modalitate de evaluare destul de subiectiva a candidatilor...deoarece nu poti sa evaluezi un profesor doar punandu-l sa sustina o singura lectie,cu subiect anuntat dinainte,pe de o parte,iar pe de alta parte lectia nu e un show TV,spectacol,etc...Daca se introduce,sa fie eventual proba eliminatorie cu admis/respins...Dupa parerea mea e aiurea sa compari 2 profesori dupa ce vezi cate o lectie sustinuta de fiecare...nu se poate face o departajare obiectiva...
Mai ales ca e complet si total aiurea sa te evalueze punandu-te sa le predai unor elevi pe care nu i-ai mai vazut,nu stii la ce nivel se situeaza,plus de asta nu stii ce le-a fost predat si cum le-a fost predat de profesorul lor pana atunci,etc...nu stii cu ce ritm de lucru au fost obisnuiti,etc... Ar presupune un fel de bajbaiala ridicola sustinerea unei astfel de lectii...
In opinia mea a evalua prestatia profesorului la o ora inseamna urmatoarele:ii citesti proiectul de lectie,si dai un test scurt elevilor sa vezi in ce masura si-au format obiectivele precizate acolo.
Degeaba s-a dat el in spectacol ca sa impresioneze inspectorul,daca elevii nu au progresat deloc.O lectie nu e un show TV,conteaza cu ce au ramas elevii,nu cat de spectaculos a procedat profesorul...Abia dupa aceea,daca rezultatele elevilor la test sunt proaste se poate discuta unde si ce s-a gresit...

Trebuie sa ramana concursul scris ca modalitate de departajare...Profesor bun inseamna in primul rand profesor care isi stapaneste bine materia,e competent la capitolul metodica(asta inseamna cresterea ponderii metodicii predarii specialitatii)(am zis metodica practica,nu generalitati de pedagogie care nu isi au rostul).

Profesor bun nu inseamna sa aiba cunostinte de filosofie,limbi straine la nivel ultra-avansat(daca el nu preda limbi straine),istorie,geografie(daca nu preda aceste materii)etc...

In concluzie,sustin pastrarea concursului national(ce-i aiureala aia cu zone geografice??),eventual candidatii sa sustina si o proba eliminatorie de predare la clasa(doar cu admis/respins)

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 24 Dec 2007, 08:37 PM
Mesaj personal
massy
Trimis: 24 Dec 2007, 08:34 PM

Mentor

FELICITARI CELOR CARE AU REALIZAT CA INSTITUTOR NU MAI POATE FI ORICINE, CI DOAR CEI ALE CAROR STUDII AU LEGATURA CU INVATAMANTUL!!!!

ARTICOLUL CARE SE REFERA LA EVALUAREA PERSONALULUI DIDACTIC ESTE CAT SE POATE DE EVAZIV SI LASA LOC DE INTERPRETARI.

SA SE SPECIFICE FOARTE CLAR CINE ARE COMPETENTA SA EVALUEZE CADRUL DIDACTIC, CE CRITERII TREBUIE SA INDEPLINEASCA PERSOANA CARE EVALUEAZA, ALTFEL, IN CONTINUARE, ORICINE VA EVALUA PE ORICINE, INDIFERENT CA SUNT METODISTI SAU NU, INDIFERENT DACA AU STUDII SAU NU, INDIFERENT DACA AU GRADE SAU NU.

PE CE CRITERII SE ALEG SEFII COMISIILOR METODICE- O MARE PROBLEMA A INVATAMANTULUI PRIMAR TINAND CONT CA ACESTORA LI SE CERE PRIN REGULAMENT SA REALIZEZE INSPECTII SCOLARE, IAR UNII DINTRE EI NU CA N-AU STUDII, DAR N-AU GRADE LA VARSTE DESTULE DE INAINTATE, PE LA UN CURS N-AU MAI TRECUT NU MAI STIU DE CAND SI, MAI GRAV, NU SUNT METODISTI.

SI-ATUNCI, CINE EVALUEAZA PE CINE??

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
amarius
Trimis: 24 Dec 2007, 08:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (massy @ 24 Dec 2007, 09:34 PM)
FELICITARI CELOR CARE AU REALIZAT CA INSTITUTOR NU MAI POATE FI ORICINE, CI DOAR CEI ALE CAROR STUDII AU LEGATURA CU INVATAMANTUL!!!!

ARTICOLUL CARE SE REFERA LA EVALUAREA PERSONALULUI DIDACTIC ESTE CAT SE POATE DE EVAZIV SI LASA LOC DE INTERPRETARI.

SA SE SPECIFICE FOARTE CLAR CINE ARE COMPETENTA SA EVALUEZE CADRUL DIDACTIC, CE CRITERII TREBUIE SA INDEPLINEASCA PERSOANA CARE EVALUEAZA, ALTFEL, IN CONTINUARE, ORICINE VA EVALUA PE ORICINE, INDIFERENT CA SUNT METODISTI SAU NU, INDIFERENT DACA AU STUDII SAU NU, INDIFERENT DACA AU GRADE SAU NU.

PE CE CRITERII SE ALEG SEFII COMISIILOR METODICE- O MARE PROBLEMA A INVATAMANTULUI PRIMAR TINAND CONT CA ACESTORA LI SE CERE PRIN REGULAMENT SA REALIZEZE INSPECTII SCOLARE, IAR UNII DINTRE EI NU CA N-AU STUDII, DAR N-AU GRADE LA VARSTE DESTULE DE INAINTATE, PE LA UN CURS N-AU MAI TRECUT NU MAI STIU DE CAND SI, MAI GRAV, NU SUNT METODISTI.

SI-ATUNCI, CINE EVALUEAZA PE CINE??

Perfect de acord cu tine...numai in invatamantul romanesc oricine evalueaza pe oricine...Iti intra directorul de romana la ora de matematica,cu argumentul "eu vreau sa vad metodele,chiar daca nu sunt de specialitate" laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
elena1960
Trimis: 24 Dec 2007, 08:57 PM

Utilizator activ

Nu e nevoie sa scrieti cu majuscule pentru a fi citit! Considerati ca un cadru didactic care a absolvit un liceu oarecare ( nu lic.pedagogic)si care a absolvit Fac de Ped Inv Primar si Presc (Stiintele Educatiei) - 3 ani- este mai bine pregatit decat un absolvent de lic.ped + fac de litere (muzica, ed.fizica, limbi straine....) Aceste specializari nu au de-a face nimic cu invatamantul (dupa spusele domniei voastre)? Art 31 nu stabileste si alte specializari recunoscute in inv primar si prescolar; consider ca specializarile comune sistemului de invatamant ar trebui recunoscute; in invatamantul de toate gradele este nevoie de cadre cat mai active, specializate in cat mai multe domenii, dornice de afirmare....iar munca acestora trebuie recunoscuta. Credeti oare ca o educatoare/invatator nu trebuie sa stie o limba straina in conditiile in care exista gradinite/scoli autorizate sa functioneze in limbi straine? (doar un exemplu) Sper sa se mai reflecteze asupra acestui articol!
Mesaj personal
ciki
Trimis: 24 Dec 2007, 10:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (amarius @ 24 Dec 2007, 08:49 PM)
laugh.gif
@ciki-doamne,ce aiureli...imi explici si mie de ce profesorul de sport trebuie sa dea examen la limba straina,nivel de certificare internationala? laugh.gif
Auzi,concurs de titularizare cu proba din limba romana si test de cultura generala...eu cred ca tu ai cazut in cap pe gheata,sincer...Nu vrei sa-i daia aspirantului la postul de profesor de matematica sa comenteze si niste poezii?? :lol:Ca vad ca oricum in opinia ta de matematica nu prea e nevoie,alte discipline sunt strict obligatorii...cum ar fi istoria,filosofia si altele...
Atatea aberatii pe milimetru patrat n-am vazut de mult...Aia din minister sunt mici copii pe langa tine...

Si mai dati-le incolo de "discipline psiho-pedagogice" ...aiureli si inutilitati...20 de pagini cu "pedagogia este stiinta care bla-bla-bla"...
Pedagogia si psihologia care se studiaza in facultate sunt 80% INUTILE...O inghesuiala de definitii aiurite si in 2 peri care nu-ti ajuTA CU NIMIC in procesul de predare...

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Si presupunand prin absurdul absurdului ca aberatiile propuse de tine ar deveni realitate,cine crezi ca se va inscrie la masterul ala pe baza unui examen cu 700 de probe si dupa 2 ani sa dea alt examen,asta ptr un salariu de [***] cum e in invatamant???Eu as accepta sa urmez drumul propus daca salariul dupa 2 ani ar fi cel putin ...1500 euro...

PS:E o aiureala completa ce propui,pe bune..."masterul in didactica",etc...tot ce tine de "masterul" respectiv trebuie studiat in facultate(bineinteles ca ar fi optional,daor ptr cei ce vor sa urmeze carioera didactica)...ce,nu e loc in orar de inca o "metodica" a unei clase(9,10 etc) pe semestru, in timpul facultatii?Asistentele la ore nu se pot face tot in facultate??
Adica trebuie marita ponderea practicii pedagogice,care e neglijata in prezent...

Testul de limba romana este necesar dat fiind faptul ca orice profesor trebuie sa stie sa se exprime corect,gramatical si sa comunice in modul cel mai clar idei,algoritmi si definitii. Limba straina este o conditie necesara in conditiile in care suntem stat european. Orice profesor trebuie sa fie un om cu un orizont larg de cunostinte si sa nu se limiteze doar la disciplina sa.
De asemeni sustin regionalizarea la nivel de politici educationale.
Mesaj personal
iepurascoconas
Trimis: 25 Dec 2007, 12:15 AM

Utilizator activ

Nu este corect ce se propune pentru transfer, pana in anul 2000, sau chiar 2001, in mediul rural s-au titularizat cu nota 5,cei din urban cel putin cu nota 7. Nu este corect sa aiba aceleasi drepturi.Aceasta lege este oarecum populista, pentru ca stim ca vin alegerile... Cat despre faptul ca nu erau posturi in urban, ci doar in rural, nu i-a obligat nimeni sa accepte. Eu am incercat 7 ani pana am prins un post in oras, in rest am refuzat postul din rural, si am suplinit an de an in oras. Unii se aseaza linistiti , apoi fac rost de documente, si predau in centru. Sa fim cinstiti, vin copii de la tara, cu media de admitere peste 9, nu fac fata , abia obtin nota 5. Iata care este nivelul lor si al profesorilor din rural...
In rest, no comment!!!!!!!
Sarbatori fericite!
Mesaj personal
panimuta
Trimis: 25 Dec 2007, 08:46 AM

Utilizator
**

miscarea personalulul didactic titular trebuie tinuta sub control, altfel invatamantul de la sate va fi pus pe butuci, ...

Nu numai la sate. Peste tot. Nu lasati angajarea profesorilor in scoli pe seama directorului si, implicit, a primarului, care, in 99% din cazuri habar nu are de invatamant. Avea dreptate cineva care zicea ca vor veni in scoli toate rudele consilierilor locali. Asa e. Deja se practica, unde se poate.
Mesaj personal
res
Trimis: 25 Dec 2007, 10:56 AM

Mentor

in proiect se spune ca libertatea de opinie a profesorilor (cred ca a tuturor de altfel ) este garantata. Eu as intreba CUM ? Ce institutie sau structura a statului imi garanteaza acest lucru din moment ce ele sunt facute pe baza principiului subordonarii , in care ordinele sunt transmise de sus in jos , iar cel de jos poate doar sa execute ordinul, nu sa aibe vreo opinie ? Daca totusi indrazneste sa-si spuna sincer parerea si este persecutat pentru asta, cine-l apara din moment ce tot legal, organele de "indrumare si control" , indiferent ce denumire o sa poarte, au dreptul legal sa judece cum vor ele, deoarece motive se gasesc pentru orice. ?

--------------------
Mesaj personal
karmen_dunca
Trimis: 25 Dec 2007, 12:10 PM

La prima intervenție

Personalul didactic beneficiaza de 6 calatorii gratuite pe an, dus-intors.....
Sa-mi spuneti cati dintre voi ati reusit sa va decontati vreun drum, vreo calatorie, din alea 6 gratuite??? Ca-s tare curioasa!!! unsure.gif
Mesaj personal
amarius
Trimis: 25 Dec 2007, 01:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ciki @ 24 Dec 2007, 11:06 PM)
QUOTE (amarius @ 24 Dec 2007, 08:49 PM)
laugh.gif

laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif

Testul de limba romana este necesar dat fiind faptul ca orice profesor trebuie sa stie sa se exprime corect,gramatical si sa comunice in modul cel mai clar idei,algoritmi si definitii. Limba straina este o conditie necesara in conditiile in care suntem stat european. Orice profesor trebuie sa fie un om cu un orizont larg de cunostinte si sa nu se limiteze doar la disciplina sa.
De asemeni sustin regionalizarea la nivel de politici educationale.

bine ,de acord cu dumneavoastra,dar in conditiile astea(daca tot da atatea teste din atatea domenii) propun ca profesorul sa poata preda orice obiect(cum e prin Canada,in anumite zone,anul asta esti de matematica,la anul de muzica,in functie de ce e nevoie...si in felul asta rezlvam si problema disparitiei unor catedre-nu mai ai catedra,predai altceva... laugh.gif )
Zau,parca e limba de lemn de prin cartile de pedagogie "profesorul trebuie sa aiba un orizont larg de cunostinte,o bogata cultura generala,o temeinica pregatire psihopedagogica,si...(in ultimul rand),o buna pregatire de specialitate..." si tot felul de astfel de gargara inutila...
Lasati-ne....
Pai daca tot stapanesti o limba straina la nivel avansat,daca tot ai un orizont larg de cunostinte laugh.gif de istorie,filosofie,etc...de ce sa nu poti preda si astea?? laugh.gif
Frizati absurdul...oare profesorul acela nu a dat si el un examen de bacalaureat scris+oral la romana,la ce e nevoie sa mai fie inca o data testat?? laugh.gif
Raman la parerea ca sunteti rupt de realitate...si n-ar fi de mirare daca sunteti si vreun "pedagog"...Reforma pregatirii profesorilor trebuie sa inceapa cu "DESFIINTAREA MATERIILOR PSIHOLOGIE SI PEDAGOGIE care sunt studiate acum in facultate...sunt culmea absurdului...trebuie facute cursuri practice de pedagogie,bazate pe studii de caz,etc...sa ti se dea exemple de solutii practice in diverse cazuri cu care te poti confrunta la clasa,nu sa ti se ceara sa reproduci la un examen definitii aiurite,ridicole chiar si tot felul de teorii inutile..."
E o totala aiureala...pedagogia care se face acum in facultate e ceva de genul:hai sa invatam sa jucam fotbal citind din carti despre cand a aparut jocul de fotbal,fotbalisti celebri,etc,despre particularitatile mingii de fotbal,etc, laugh.gif fara a atinge mingea aia cu piciorul... Asta e ,gandire de "umanisti",lipsiti total de spirit practic...

In orice caz,"felicitari" ptr propuneri...o sa ajungem sa avem profesori de matematica care stapanesc perfect limba engleza,sunt toba de definitii de pedagogie,insa nu stiu sa rezolve o problema de matematica...

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 25 Dec 2007, 02:00 PM
Mesaj personal
amarius
Trimis: 25 Dec 2007, 02:07 PM

Utilizator avansat

Oricum,vad ca dupa dumneavoastra de materii "realiste" nu prea e nevoie...sunteti umanist,si ati reduce invatamantul doar la studiul materiilor umaniste...nu ma mira...o astfel de perspectiva limitata nu poate avea decat un...umanist...
Mesaj personal
res
Trimis: 25 Dec 2007, 02:18 PM

Mentor

QUOTE (amarius @ 25 Dec 2007, 02:47 PM)
[....]E o totala aiureala...pedagogia care se face acum in facultate e ceva de genul:hai sa invatam sa jucam fotbal citind din carti despre cand a aparut jocul de fotbal,fotbalisti celebri,etc,despre particularitatile mingii de fotbal,etc, laugh.gif fara a atinge mingea aia cu piciorul... Asta e ,gandire de "umanisti",lipsiti total de spirit practic...[....]

eu cred ca se da o prea mare importanta formei si formalitatilor in dauna continutului si a practicii. Nu inteleg de ce se considera mai important sa te exprimi corect gramatical si in cel putin doua limbi, decat ceea ce exprimi, ceea ce stii practic sa faci.?
Practic, din sistemul nostru de invatamant ies oameni care nu stiu sa scrie si sa citeasca dar au 10 la romana, nu stiu sa aplice teorema lui Pitagora , dar au 10 la matematica , nu pot sa-si exprime o parere proprie decat un tipar pe care-l imita ca un papagal , dar din punct de vedere formal sunt excelenti , iar asta se considera a fi cel mai important lucru. Rezultatele unei astfel de politici se vad intradevar in nivelul de trai, cu care nu ne prea putem lauda, char daca formal sau oficial "o ducem bine" wink.gif

--------------------
Mesaj personal
res
Trimis: 25 Dec 2007, 02:20 PM

Mentor

QUOTE (amarius @ 25 Dec 2007, 03:07 PM)
Oricum,vad ca dupa dumneavoastra de materii "realiste" nu prea e nevoie...[...]

din pacate asta este si parerea guvernantilor nostrii pentru care minciuna e mult mai importanta decat adevarul ohmy.gif ohmy.gif

--------------------
Mesaj personal
marengo
Trimis: 25 Dec 2007, 04:59 PM

Utilizator
**

QUOTE (ciki @ 24 Dec 2007, 06:40 PM)
Inspectoratele judetene sa fie desfiintate si sa fie fie infiintate institute regionale care sa se ocupe de coordonarea la nivel regional a politicilor educationale. Aceste institutii sa fie realizate in parteneriat cu universitatea cea mai importanta din regiune, agentiile de dezvoltare regionala si marii intreprinzatori din regiune. Calendarul scolar, alegerea manualelor, finantarea sa fie stabilita la nivel regional si nu de la Bucuresti. Programele analitice sa fie stabilite 50% de la Bucuresti, 30% Regional, 20% Curiculum la decizia scolii. Examenele de bacalaureat,capacitate sa fie examene regionale si nu nationale. Limba si literatura romana,Istoria si Geografia Romaniei sa fie discipline obligatorii pentru toti elevii din tara insa curiculumul sa se stabileasca diferentiat in functie de regiune.
2. Finantarea sa se faca per elev cum de altfel a si fost propus.Singura observatie ar fi ca sa se ia in calcul elevii inscrisi per promotie si nu anual efectiv,scoala nemaifiind obligata sa tina elevii fara reusite scolare si sa-i poata exmatricula fara repercursiuni de ordin material. Finantarea scolilor sa se faca per centru bugetar direct subordonat agentiei regionale pentru educatie. In acest fel scolile nu vor mai fi subordonate primarului de sat cu 4 clase. Centrele bugetare sa coordoneze financiar scoli din sate apropiate,respectiv scolile din acelasi cartier. Acestea sa fie conduse de catre echipe manageriale separate de orice scoala. Managerul unui astfel de centru bugetar sa nu fie cadru didactic si sa fie direct angajat de catre instutia regionala pentru educatie. Acesta va trebui sa fie fara apartenenta politica si sa fie numit pentru o perioada mai lunga de timp : 6-7 ani. Angajarea cadrelor didactice sa se faca per centru bugetar si nu per scoala.
3. Modificarea formei de formare a cadrelor didactice :
Introducerea unui master de specialitate didactica corespunzator diplomei de licenta,de ex Limbi Straine-Didactica. Fiecare student care a terminat 3 ani de facultate sa dea un examen de admitere pentru acest master. Examenul de titularizare sa fie practic inlocuit de examenul de admitere la acest master. Examenul sa fie : proba din specialitate ( respectiv 2 probe pentru dubla specialitate),proba din limba romana (scris+oral), proba din limba de predare (pentru studentii apartinand minoritatilor nationale), test de cultura generala(geografie,istorie,filosofie,etc). Institutiile de organizare de studii masterale sa nu fie decat cele 4 mari centre universitare din tara : Timisoara,Cluj, Iasi si Bucuresti. In felul acesta s-ar termina cu sforile trase la nivel judetean iar coruptia va scade. La nivel regional se vor scoate atatea locuri la concurs cate locuri disponibile exista in scoli. In primul an de master sa se studieze disciplinele de baza modulului psiho-pedagogic : psihologie, pedagogie, cursuri de limba (romana, maghiara, sarba, ..., obligatoriu o limba straina de circulatie europeana), cursuri de cultura si civilizatie, filosofie + practica pedagogica (4-6 de asistenta/ saptamana,4-6 de predare/ saptamana). In al doilea an sa se continue studiul disciplinelor psiho-pedagogice,numarul orelor de predare efectiva sa creasca la 8-10 ore/ saptamana. In fiecare semestru sa se parcurga un curs de metodica corespunzator unui an scolar de studiu la care studentii sa intre in contact cu programa scolara si manualele scolare (semestrul 1-metodica clasa a 9-a, semestrul 2-metodica clasa a 10-a,semestrul 3-metodica clasa a 11-a,...). Studentii sa fie platiti pe perioada acestui master corespunzator cu activitatea didactica prestata. Angajarea cadrelor didactice sa se faca pe o perioada nedeterminata si per centru bugetar sau regiune. Dupa cei doi ani de master studentul sa dea un nou examen daca doreste sa ramana in sistemul de invatamant, acest examen continand 5-6 probe : didactica specialitatii, pedagogie, psihologie, proba practica de predare, interviu, examen de limba straina nivel de certificare international (TOEFL,DALF, etc). Dupa acest examen profesorul sa ramana titular defintiv intr-o anumita zona geografica. Maxim 20% dintre profesori sa fie angajati cu contract pe durata determinata.
4.Infiinatarea unei agentii regionale de sprijinire al profesorului. Aceasta agentie guvernamentala sa aibe ca si szcop sprijinirea profesorului in demersul lui didactic : cursuri de limbi straine, de utilizarea calculatorului, materiale didactice. De asemeni aceasta instutie va trebui sa se ocupe cu problemele psihologice ale profesorilor, insertia lor profesionala si sociala, sprijinirea sociala si finaciara in caz de necesitate a cadrelor didactice, apararea drepturilor acestuia (un fel de sindicat). Un rol important al acestei agentii va trebui sa asigure imaginea clasei sociale a profesorilor : adica orice revista,ziar,post TV,etc inainte de a face public un reportaj despre cadre didactice vor trebui sa aibe avizul acestei institutii si de asemeni acest organism se va ocupa de combaterea campaniilor de denigrare a profesorilor din mediile media.

Dumneavoastra propuneti prea multe schimbari.

Schimbarea nu trebuie facuta de dragul schimbarii.

Uitati-va bine în actualul statut al personalului didactic. Luati apoi legi similare din Franta sau Marea Britaniei, tari cu traditie în domeniu. Lasati deoparte deocamdata legislatia unor tari precum SUA, Canada sau tarile nordice, tari foarte dezvoltate unde descentralizarea se poate aplica fara problema. Constatati apoi în mod realist ca România este incapabila deocamdata sa urmeze exemplul acestor ultime trei state. Descentralizarea aplicata în sectoare ca numirea personalului didactic de catre scoli ar însemna în conditiile actuale legalizarea tacita a coruptiei în învatamânt, transformarea învatamântului actual într-un învatamânt al cumetrilor si cumetriilor.

Ideea dumneavoastra cu masterul pedagogic este cât se pate de originala (nu cred ca practica în nicio tara pâna acum). Ar însemna ca un proaspat absolvent de 3 ani de facultate sa poata preda abia dupa înca alti doi ani des studii? Ce face însa el în acesti doi ani de studii? ïsi ia un serviciu în paralel? traieste pe banii parintilor dat fiind ca doar o forma de scolarizare (de regula cei trei ani de facultate, pentru ca aceasta este forma cea mai lunga de scolarizare) i se recunoaste ca vechime?

Schimbare de dragul schimbarii?
Cu exceptia unor mici detalii, nu vad de am avea nevoie de un alt statut (modificat complet) al personalului didactic.

Multumesc
Mesaj personal
massy
Trimis: 25 Dec 2007, 05:31 PM

Mentor

Nu e nevoie sa scrieti cu majuscule pentru a fi citit! Considerati ca un cadru didactic care a absolvit un liceu oarecare ( nu lic.pedagogic)si care a absolvit Fac de Ped Inv Primar si Presc (Stiintele Educatiei) - 3 ani- este mai bine pregatit decat un absolvent de lic.ped + fac de litere (muzica, ed.fizica, limbi straine....) Aceste specializari nu au de-a face nimic cu invatamantul (dupa spusele domniei voastre)? Art 31 nu stabileste si alte specializari recunoscute in inv primar si prescolar; consider ca specializarile comune sistemului de invatamant ar trebui recunoscute; in invatamantul de toate gradele este nevoie de cadre cat mai active, specializate in cat mai multe domenii, dornice de afirmare....iar munca acestora trebuie recunoscuta. Credeti oare ca o educatoare/invatator nu trebuie sa stie o limba straina in conditiile in care exista gradinite/scoli autorizate sa functioneze in limbi straine? (doar un exemplu) Sper sa se mai reflecteze asupra acestui articol!

TOT RESPECTUL PENTRU STUDIILE FIECARUIA , dar daca suntem atat de bine pregatiti de ce continuam sa ramanem la nivelul invatamantului primar sau prescolar? Sa nu-mi spuneti ca din prea mare devotament ca nu cred, dar cred ca din devotament pentru invatamantul gimnazial -si nu numai-v-ati pregatit pentru tot felul de specializari. Aceste cadre active, dornice de afirmare se pot afirma lejer trecand pe posturile pentru care s-au pregatit (avocati, psihologi, matematicieni, eventual agronomi, medici veterinari etc).

Un absolvent de orice alt liceu, nu lic.ped., care a absolvit Stiintele Educatiei si-a dorit ,stimata colega, sa lucreze in invatamantul primar/prescolar si este calificat in profilul postului, cu studii superioare=INSTITUTOR/PROFESOR, iar absolventul de lic. ped. care a absolvit matematica, romana s.a. se cheama,, profesor" doar daca trece pe postul pentru care s-a specializat in facultate, altfel,cu studii medii in profilul postului, se cheama ,,invatator/educator" SI TOT RESPECTUL PENTRU MUNCA ACESTORA.

FELICITARI, INCA O DATA, CELOR CARE AU REALIZAT SI AU INDREPTAT MAREA INECHITATE A ATATOR ANI!!!

--------------------
Raspunderea privind rezultatele elevilor se-mparte la 4: MINISTERUL EDUCATIEI, profesori, elevi, parinti.
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 25 Dec 2007, 06:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marengo @ 25 Dec 2007, 05:59 PM)

Cu exceptia unor mici detalii, nu vad de am avea nevoie de un alt statut (modificat complet) al personalului didactic.

Multumesc

Schimbare pentru ca actualmente, conform PISA 2006, Romania se afla pe locul 47 din 57 de tari, in domeniul educatiei.

Schimbare pentru ca este o criza pe piata fortei de munca, iar Romania furnizeaza Europei capsunari, bone si ingrijitoare, in cel mai bun caz constructori.

Schimbare pentru ca invatamantul romanesc este o fabrica de mediocritate.

Daca dv. sunteti multumit eu nu sunt. Si ca mine f. multi cetateni care prin taxe si impozite sustin educatia.

Cauza principala, ca si in alte domenii care nu merg bine: resursa umana.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
amarius
Trimis: 25 Dec 2007, 10:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (vlaston @ 25 Dec 2007, 07:33 PM)

Cauza principala nu e resursa umana,ci lipsa de corenta a masurilor luate de catre minister.Asta este!Lipsa de creier!
Sau daca vreti,e resura umana una din cauze,dar nu profesorul de rand,ci functionarii din minister!Cum poti sa invinuiesti profesorii pentru lipsa de logica a ministerului?

Tocmai de aceea e buna intr-o anumita masura descentralizarea:scolile bune vor deveni si mai bune,deoarece nu vor mai trebui sa suporte "piedicile" incompetentilor din minister,iar scolile cu performante slabe (aici se includ si grupurile scolare,care in ultimul timp au devenit "focare" de analfabetism si indisciplina,precum si nepasare a profesorilor si directorilor) vor decade pana la desfiintare...De altfel ma uitam pe planul de investitii din judetul meu:o groaza de bani cheltuiti in reabilitari de grupuri scolare care reprezinta coada si rusinea clasamentului scolilor...oare la ce se investeste in conditii de lux pentru niste analfabeti si oligofreni care oricum le vor distruge?Scoli in care prima medie la BAC e de 6,90 trebuie desfiintate,nu bagati bani in ele...

Cauzele dezastrului din invatamant e dezastrul de "pachet de reforme" aplicate,inca din 1997,an in care,oricum,invatamantul era cu cateva clase peste ce a devenit in acesti 10 ani de "reforme" aiurite...
Deci nu mai aruncati pisica in ograda profesorilor,nu pot fi trasi la raspundere profesorii,ei au protestat in repetate randuri fata de aberantele "reforme" facute de minister,insa cine i-a luat in seama??
Si,in plus,la modul in care sunt platiti,acestia nici macar nu pot fi acuzati de nimic.ba chiar isi fac treaba cu brio,daca e sa luam in discutie strict modul in care sunt remunerati.Resura umana trebuie platita corespunzator,daca se vrea exigenta...Vad ca se propun 70.000 de obligatii in plus ptr profesori,la aceiasi bani...Eu cred ca ministerul este inconstient...pai in ritmul asta nu va mai veni absolut nimeni in invatamant...va trebui sa cheme toti pensionarii de acasa ptr a avea profesori la clase...
Cine face programele scolare aiurite?
Cine intocmeste metodologiile tampite de admitere la liceu pe baza unei medii si a unei repartizari computerizate?
Cine realizeaza subiecte idioate,lipsite de relevanta,la teze unice,BAC,etc?
Profesorii de rand?Nu,domnule vlaston,ci ministerul...ala e principalul vinovat...desigur,impreuna cu unii inspectori,directori,etc

Daca se vrea resura umana de calitate,trebuie facute si investitii corespunzatoare...vad ca se propun cerinte ptr aspirantul la postul de profesor aproape imposibile,mai ca ar opta ptr un post in care ar avea salariul de 10.000 euro...E culmea ridicolului...
In orice caz,inca o mostra de mentalitate tipic comunista a domnului vlaston:daca scoala nu merge bine,vina este exclusiv a resursei umane,directorul e perfect...

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 25 Dec 2007, 10:48 PM
Mesaj personal
amarius
Trimis: 25 Dec 2007, 11:00 PM

Utilizator avansat

Iar in orice domeniu care nu merge bine,dle vlaston,mare director de grup scolar(apropo,si la dvs scoateti 90% analfabeti cu diploma de bacalaureat?),cauza principala se cauta in primul rand in managementul respectivei companii...
Iar la masurile tampite care se tot iau la noi(de gen:hai sa nu stresam elevul cu teste nationale,hai sa nu dam cumva teme in vacanta,elevul saracul invata prea mult/are prea multe ore/prea multa materie) nu e nici o sansa de a ne ameliora "performantele" din testele PISA.
Ce vi se pare asa de ciudat?Pai prin masurile luate in ultimul timp,cel putin de Adomnitei,elevul este incurajat clar sa nu munceasca(sa nu invete).Si atunci de ce vi se pare ciudat ca suntem la coada clasamentului in testele PISA?
Se tot incearca acreditarea ideii ca elevul nu trebuie stresat deloc,ca trebuie sa aiba o groaza de drepturi in fata profesorului,etc. Complet aiurea.
Acest ministru discrediteaza chiar profesorul in fata elevului.(a se vedea deciziile prin care nu se pot da teme in vacanta,luate in ultima zi inainte de vacanta,cand unii profesori dadusera deja teme...va imaginati ce bucurie pe elev si cum o sa ranjeasca frumos la profesor in prima zi dupa vacanta "dle profesor,nu aveati voie sa ne dati teme,va reclamam la inspoectorat daca ni le cereti"...
Asa ceva este inadmisibil,inca o data,reprezintra o discreditare a profesorului in fata elevului...
Minsitrul invatamantului,acest bufon care foloseste un limbaj nedemn de postul pe care-l ocupa,jignitor pentru profesori, a devenit aparatorul elevului care nu vrea sa invete...
Si degeaba se chinuie profesorii sa-l puna la treaba pe elev(oricum,la salariul pe care-l primeste,profesorul chiar nu are de ce sa-si toceasca creierii cu elevul care nu vrea sa invete),cand acesta este incurajat de la nivel ministerial sa nu invete...
Ii tot dau unii ca profesorii nu stiu sa le capteze atentia elevilor...ha-ha,aiurea,pai ce-ar trebui sa faca?La elevii dintr-un grup scolar,sa le prezinte ultimul numar din playboy probabil,ca sa le capteze sigur atentia la toti laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către amarius la data 25 Dec 2007, 11:07 PM
Mesaj personal
res
Trimis: 26 Dec 2007, 10:27 AM

Mentor

Multumesc

Schimbare pentru ca actualmente, conform PISA 2006, Romania se afla pe locul 47 din 57 de tari, in domeniul educatiei.

Schimbare pentru ca este o criza pe piata fortei de munca, iar Romania furnizeaza Europei capsunari, bone si ingrijitoare, in cel mai bun caz constructori.

Daca dv. sunteti multumit eu nu sunt. Si ca mine f. multi cetateni care prin taxe si impozite sustin educatia.

eu sunt pentru schimbare, dar o schimbare de principii in primul rand , care va determina celelalte schimbari .
In mare educatia trebuie orientata spre formarea omului liber , nu a omului supus ca pana acum.

--------------------
Mesaj personal
marengo
Trimis: 26 Dec 2007, 11:45 AM

Utilizator
**

QUOTE (ciki @ 24 Dec 2007, 06:40 PM)
    Inspectoratele judetene sa fie desfiintate si sa fie fie infiintate institute regionale care sa se ocupe de coordonarea la nivel regional a politicilor educationale. Aceste institutii  sa fie realizate in parteneriat cu universitatea cea mai importanta din regiune, agentiile de dezvoltare regionala si marii intreprinzatori din regiune. Calendarul scolar, alegerea manualelor, finantarea sa fie stabilita la nivel regional si nu de la  Bucuresti. Programele analitice sa fie stabilite 50% de la Bucuresti, 30% Regional, 20% Curiculum la decizia scolii. Examenele de bacalaureat,capacitate sa fie examene regionale si nu nationale. Limba si literatura romana,Istoria si Geografia Romaniei sa fie discipline obligatorii pentru toti elevii din tara insa curiculumul sa se stabileasca diferentiat in functie de regiune.
3. Modificarea  formei de formare a cadrelor didactice :
      Introducerea unui master de specialitate didactica corespunzator diplomei de licenta,de ex Limbi Straine-Didactica. Fiecare student care a terminat 3 ani de facultate sa dea un examen de admitere pentru acest master. Examenul de titularizare sa fie practic inlocuit de examenul de admitere la acest master. Examenul sa fie : proba din specialitate ( respectiv 2 probe pentru dubla specialitate),proba din limba romana (scris+oral), proba din limba de predare (pentru studentii apartinand minoritatilor nationale), test de cultura generala(geografie,istorie,filosofie,etc). Institutiile de organizare de studii masterale sa nu fie decat cele 4 mari centre universitare din tara : Timisoara,Cluj, Iasi si Bucuresti. In felul acesta s-ar termina cu sforile trase la nivel judetean iar coruptia va scade. La nivel regional se vor scoate atatea locuri la concurs cate locuri disponibile exista in scoli. In primul an de master sa se studieze disciplinele de baza modulului psiho-pedagogic : psihologie, pedagogie, cursuri de limba (romana, maghiara, sarba, ..., obligatoriu o limba straina de circulatie europeana), cursuri de cultura si civilizatie, filosofie + practica pedagogica (4-6 de asistenta/ saptamana,4-6 de predare/ saptamana). In al doilea an sa se continue studiul disciplinelor psiho-pedagogice,numarul orelor de predare efectiva sa creasca la 8-10 ore/ saptamana. In fiecare semestru sa se parcurga un curs de metodica corespunzator unui an scolar de studiu la care studentii sa intre in contact cu programa scolara si manualele scolare (semestrul 1-metodica clasa a 9-a, semestrul 2-metodica clasa a 10-a,semestrul 3-metodica clasa a 11-a,...). Studentii  sa fie platiti pe perioada acestui master corespunzator cu activitatea didactica prestata. Angajarea cadrelor didactice sa se faca pe o perioada nedeterminata si per centru bugetar sau regiune. Dupa cei doi ani de master studentul sa dea un nou examen daca doreste sa ramana in sistemul de invatamant, acest examen continand 5-6 probe : didactica specialitatii, pedagogie, psihologie, proba practica de predare, interviu, examen de limba straina nivel de certificare international (TOEFL,DALF, etc). Dupa acest examen profesorul sa ramana titular defintiv intr-o anumita zona geografica. Maxim 20% dintre profesori sa fie angajati cu contract pe durata determinata. 

Dumneavoastra propuneti prea multe schimbari.

Schimbarea nu trebuie facuta de dragul schimbarii.

Uitati-va bine în actualul statut al personalului didactic. Luati apoi legi similare din Franta sau Marea Britaniei, tari cu traditie în domeniu. Lasati deoparte deocamdata legislatia unor tari precum SUA, Canada sau tarile nordice, tari foarte dezvoltate unde descentralizarea se poate aplica fara problema. Constatati apoi în mod realist ca România este incapabila deocamdata sa urmeze exemplul acestor ultime trei state. Descentralizarea aplicata în sectoare ca numirea personalului didactic de catre scoli ar însemna în conditiile actuale legalizarea tacita a coruptiei în învatamânt, transformarea învatamântului actual într-un învatamânt al cumetrilor si cumetriilor.

Ideea dumneavoastra cu masterul pedagogic este cât se pate de originala (nu cred ca practica în nicio tara pâna acum). Ar însemna ca un proaspat absolvent de 3 ani de facultate sa poata preda abia dupa înca alti doi ani des studii? Ce face însa el în acesti doi ani de studii? ïsi ia un serviciu în paralel? traieste pe banii parintilor dat fiind ca doar o forma de scolarizare (de regula cei trei ani de facultate, pentru ca aceasta este forma cea mai lunga de scolarizare) i se recunoaste ca vechime?

Multumesc

Tocmai am vazut ca persoana care semneaza sub pseudonimul Quote propune ca studentul sa fie platit coform activitatii de predare pe perioada în care studiaza la acel master pregatitor. ïn conditiile acestea, da, parerea lui Quote nu ar fi rea.
De altfel exista centre universitare care propun deja pentru studentii care nu au facut modulul didactic în facultate, un curs postuniversitar de specializare.
problema ar putea fi rezolvata mult mai simplu: profesorii care predau cursurile modulului pedagogic ar trebui sa-si faca treaba ca lumea, iar numarul orelor de practica în scoala ar trebui sa fie marit.
Mesaj personal
marengo
Trimis: 26 Dec 2007, 12:22 PM

Utilizator
**

Multumesc

OK, schimbare, dar nu de dragul schimbarii. Cum ar trebui facuta? Rational, lucid, încercând sa se recupereze din legislatia actuala ceea ce este bun. Eu nu cred ca actualul statut al personalului didactic este gresit din temelii. Ca trebuie revizuit, asta este altceva.

Ceea ce ma nemultumeste pe mine în primul rând este continutul articolelor referitoare la schimbarea modalitatii de titularizare.

Si eu sunt de acord ca resursa umana este cauza principala pentru care învatamântul s-a degradat, dar acest lucru se poate face doar în doua moduri: consolidând educatia în universitate (atentie, prea multe note mari la universitate si prea mici la examenul de titularizare, cauza va las pe dumneavoastra sa o ghiciti) si motivând viitorii profesori (la nivelul salarizarii si la nivelul statutul profesoratului între celelalte meserii. NB Profesorii în România se bucura de prea putin respect din partea elevilor si din partea celor ce lucreaza în alte branse.)

Sunt, înca o data, pentru mentinerea examenului national de titularizare, organizat la nivelul inspectoratelor judetene, cu subiecte unice si pentru corectarea tezelor prin schimb de teze între judete.

Sunt de asemenea pentru adaugarea unui anumit procent (10-50%) din media de titularizare constituit din media notelor obtinute în timpul facultatii. Acesta este unicul mijloc de a a stimula studentii/viitori profesori catre învatare, si cea mai corecta si transparenta metoda de evaluare a celui ce aspira la functia de profesor. In felul acesta, motivatia fiecaruia si cunostintele vor fi singurele criterii de alegere a viitorilor profesori.

Odata intrat în invatamânt, tânarul profesor va intra într-o perioada de stagiu de doi ani (ceea ce se întâmpla si acum si este foarte bine), intelegerea meseriei de dascal facându-se progresiv.

Deci, nu polemizez cu dumneavoastra. Si eu sunt pentru schimbare, dar nu în problema desfiintarii titularizarii la nivel national. Multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (22) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved