Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> mentinerea posturilor
metalurgicolt
Trimis: 10 Jun 2011, 03:43 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Cum ne putem pastra normele in condițiile in care avem persoane aflate in concediu pentru cresterea si ingrijirea copilului pe postul caruia nu a fost angajat nimeni?
Ex. post de supraveghetor noapte, care a fost suplinit prin detasare prin rotatie, pentru ca n-am avut voie sa angajam pe altcineva. Am lasat-o in statul de personal, dar in statul de plata nu i-am facut pontaj, mi-a apărut eroare.
Un alt caz, profesor care a fost incadrat la inceputul anului, l-am lasat in statul de peronal pentru a-mi iesi posturile, in statul de plata nu i-am facut pontaj in aprilie pentru ca in aprilie nu a avut ore, in conformitate cu orarul. Modul pe care l-a predat s-a terminat in februarie.
Mesaj personal
andiko
Trimis: 19 Jul 2011, 08:13 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Inspectoratul Școlar al Municipiului București (ISMB) a realizat broșura "Admiterea în clasa a IX-a învățământ preuniversitar de stat pentru anul școlar 2011-2012", ce va fi distribuită gratuit tuturor elevilor clasei a VIII-a din Capitală, aceasta fiind publicată și în format electronic, pe site-ul www.ismb.edu.ro.

Potrivit conducerii ISMB, broșura cuprinde date și informații utile atât pentru elevi cât și pentru părinți, referitoare la procedurile de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012 și calendarul admiterii aprobat prin ordin al ministrului.

Elevii mai pot afla informații despre procedura de înscriere, planul de școlarizare aprobat pentru 2011-2012, rețeaua unităților de învățământ liceal din București și filierele, profilurile și specializările propuse de acestea.

În broșură au fost trecute media ultimului candidat declarat admis în anul școlar 2010-2011, în unitățile pentru care și-au exprimat opțiunea, precum și calendarul înscrierii la licee. Totodată, broșura cuprinde informații despre unitățile școlare care organizează clase cu predarea unei limbi moderne în regim bilingv sau clase în învățământul vocațional, precum și graficul susținerii probelor de aptitudini și a cunoștințelor de limbi moderne sau limbă maternă și centrele în care vor avea loc.

Inspectoratul Școlar al Municipiului București a precizat că reprezenții unităților de învățământ vor organiza în perioada următoare întâlniri cu părinții și elevii, pentru prezentarea și clarificarea tuturor aspectelor legate de activitatea de admitere pentru anul școlar 2011-2012.

În București, numărul locurilor pentru admiterea în clasa a IX-a, învățământ preuniversitar de stat, în anul școlar 2011-2012, va fi de 16.525 locuri, cu peste 1.200 de locuri mai multe decât anul trecut, pentru că este o generație mai numeroasă, a declarat pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al ISMB, Marian Banu.

Inspectorul general școlar al Capitalei, Cristian Alexandrescu, a precizat că numărul de locuri în licee este sensibil egal cu cel de anul trecut, iar creșterea cifrei de școlarizare cu peste 1.200 de locuri reprezintă majorarea globală a acestora.

"Nu avem diferențe flagrante ale numărului de locuri între cele pentru anul școlar 2010-2011 și cele din anul în curs", a spus inspectorul general școlar al Capitalei.

Astfel,

*

Colegiul Național "Sfântul Sava are, pentru anul școlar 2010-2011, 270 de locuri, dintre care 180 la Informatică intensiv,
*

Colegiul "I.L. Caragiale" are 270 de locuri
*

Colegiul "Tudor Vianu" are 270 de locuri,
*

Liceul Teoretic "Jean Monnet" are 150 de locuri,
*

Colegiul Econimic "Virgil Madgearu" are 270 de locuri,
*

Liceul de arte "Nicolae Tonitza" are 30 de locuri,
*

Colegiul Național "Mihai Vitezul" are 300 de locuri, dintre care 270 la Matematică-informatică,
*

Colegiul "Spiru Haret" - 240 de locuri,
*

Colegiul Național "Gheorghe Șincai" - 240 de locuri,
*

Colegiul Tehnic de industrie alimentară "D. Moțoc" - 240 de locuri,
*

Colegiul "Iulia Hașdeu" - 240 de locuri,
*

Colegiul "Gheorghe Lazăr" - 300 de locuri,
*

Școala Centrală - 210 locuri
*

Școala Superioară Comercială "N. Kretzulescu" - 210 locuri
*

Colegiul "Ion Neculce" - 210 locuri
*

Colegiul "Ion Creangă" - 210 locuri.

Elevii clasei a VIII-a vor încheia cursurile în 10 iunie, iar în perioada 13-15 iunie se vor înscrie la evaluarea națională.

Toate probele evaluării de la clasa aVIII-a sunt susținute în scris. În 20 iunie este programată evaluarea la Limba și literatura română, în 21 iunie la Limba și literatura maternă, iar în 22 iunie la Matematică.

Afișarea rezultatelor este programată, potrivit calandarului de organizare și desfășurare a evaluării naționale, în 24 iunie, în aceeași zi putând fi depuse și eventualele contestații. După soluționarea contestațiilor, în perioada 25-26 iunie, vor fi afișate, în 27 iunie, rezultatele finale.
biggrin.gif

--------------------
Thanksgiving 2011 | Eid 2011My WebpageMy Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved