Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Assembler, Don't try this at home! :)
_SAM
Trimis: 12 Apr 2005, 09:20 PM

Utilizator activ

Grup: Members

niste chestii destul de interesante pt. marimea lor...
http://ldgames.3x.ro/demos/4k/4k.htm
http://ldgames.3x.ro/demos/64k/64k.htm
cica in primul rand s-ar folosi doar asamblare, functiile importate (OpenGl sau DirectX) sunt incarcate direct din dll fara a mai face uz de librariile de import, texturile si instrumentele sunt generate la rulare, etc.

Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
mindphobia
Trimis: 7 May 2005, 10:57 PM

Utilizator
**

QUOTE (Serban Nistor @ 1 Oct 2004, 08:39 AM)
Astept pe mail un Keylogger facut in C++/Pascal cu tot cu sursa, care sa ruleze in background, fara sa fie despistat de antivirusi si sa fie "invizibil" pentru sistemul de operare smile.gif
Eu, cel putin, nu stiu cum se poate face acest lucru INTERGRAL in C++/Pascal...

Atunci hai sa vedem si noi cum ai facut lucrul asta in assembler...
Mesaj personal
Alex Stan
Trimis: 30 May 2005, 09:20 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Scuze ca intervin asa tarziu!

In legatura cu led-ul: eu am pus unul verde de 2 volti la o baterie de 9 volti si lumina galben! (bine nu-i indcat sa-l ti prea mult daca ai nevoie de el biggrin.gif )

Am incercat sa introduc asm in c dar nu mi-o mers!(zicea ca nu stie ce inseamna mov)

--------------------
Stan Alexandru Mile - de toate câte puțin
E-mail: mile(radical(8464))@Gmail.com
Mesaj personal
Serban Nistor
Trimis: 31 May 2005, 12:02 PM

Utilizator activ

Imi cer scuze ca nu am mai intrat de mult pe acest forum.
In primul rand as dori sa-i raspund lui mindphobia tot printr-o afirmatie retorica: "si eu as vrea sa vad codul sursa de la Macromedia Flash 7" biggrin.gif
In al doilea rand vin cu un raspuns pentru Alex: se poate introduce cod ASM in C/C++.
Am atasat un cod sursa facut in graba ca sa arat ca se poate. wink.gif

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 362 )
Fișier atașat  ASM.CPP

--------------------
Software Developer
Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu", Bucuresti
Membru al comisiei Junior - Concursul National de Soft Educational Cupa Siveco (Editia 2004)
e-mail: serban.nistor@gmail.com
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
mindphobia
Trimis: 31 May 2005, 11:09 PM

Utilizator
**

In primul rand as dori sa-i raspund lui mindphobia tot printr-o afirmatie retorica: "si eu as vrea sa vad codul sursa de la Macromedia Flash 7" biggrin.gif

Cata prezenta de spirit! Comparatia este putin deplasata... trebuie sa recunosti. Si nu, nu ti-am cerul "pretiosul" codul sursa. Am zis doar sa vedem executabilul si eventual sa ne explici de ce tu nu ai reusit decat in assembler sa-l faci.

Acest mesaj a fost modificat de către mindphobia la data 31 May 2005, 11:18 PM
Mesaj personal
mindphobia
Trimis: 13 Jun 2005, 10:39 PM

Utilizator
**

Ce s-o fi intamplat oare cu domnul creator de software educational, mare impatimit al assembler-ului? S-a intimidat?
Mesaj personal
Sorin Vasilescu
Trimis: 14 Jun 2005, 11:00 AM

Moderator

Grup: Moderatori

Ai chef de un avertisment pentru atac la persoana? Ai ceva constructiv de zis, ca mie-mi scapa...

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
unroman
Trimis: 15 Jun 2005, 04:28 PM

Utilizator activ

QUOTE (Sorin Vasilescu @ 14 Jun 2005, 12:00 PM)
Ai chef de un avertisment pentru atac la persoana? Ai ceva constructiv de zis, ca mie-mi scapa...

Da, chiar as fi si eu interesat sa vad keylogger-ul respectiv. Cred ca la asta se referea si mindphobia Sorine.
Mesaj personal
Sorin Vasilescu
Trimis: 15 Jun 2005, 09:13 PM

Moderator

Grup: Moderatori

QUOTE (unroman @ 15 Jun 2005, 05:28 PM)
Da, chiar as fi si eu interesat sa vad keylogger-ul respectiv. Cred ca la asta se referea si mindphobia Sorine.

nu e vorba despre la ce facea referire mindphobia. ci despre cum facea referire. are antecedente. o sa fac presiuni asupra lui Serban sa continue cu explicatiile.

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
spinne
Trimis: 20 Feb 2010, 03:17 AM

Începător
*

Salut !

As avea o mica rugaminte
Am un executabil a unui joc si as dori sa modific dimensiunea unei imagini .tga (acum este 63 - 74 (hexa) (99 - 116 dec) Nu prea stiu ASM so... apelez la cei ce au mai multe cunostinte.

Hmm... daca se poate si nu intind coarda prea tare as mai avea cateva nedumeriri in legatura cu asm-ul, lucruri minore dar pe care nu le cunosc. Cine doreste ma indrume rog sa-mi lase un mesaj

Multumesc anticipat
Mesaj personal
inftube
Trimis: 26 Jun 2010, 10:00 PM

Începător
*

poate ar trebui sa se treaca de la assembler la alte programe mai utile in practica decat sa tot facem programe didactice fara utilitate.
Mesaj personal
bobicraioveanu
Trimis: 10 Mar 2011, 09:08 PM

Începător
*

inftube.. assembler e mai util in practica decat ai putea tu crede vreodata smile.gif
eu programez in c++ cu assembler inline foarte des (optimizare cod, iti spune ceva? smile.gif
Am programat acum cativa ani si in assembler "from scratch" cu masm32 si notepad, dar normal, acum e nevoie de ceva mai multa viteza, dar il folosesc cu succes inline in HLA.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved