Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Hard disk, Probleme de recunoastere
danut78
Trimis: 25 Aug 2006, 04:09 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am o unitate centrala care la bootare nu-mi recunoaste hardisk-ul(recunoaste floppy disk-ul si cd-rom-ul).Va rog sa-mi spuneti care ar fi cauza acestei probleme.Precizez ca initial unitatea functiona fara probleme.Am incercat sa schimb pozitia lamelelor din spatele hardisk-ului si cd-rom-ului pentru slave si master si tot nu mi-l recunoaste.Daca schimb hardisk-ul cu unul de la o unitate veche (fara nume de marca) s-ar putea rezolva aceasta problema.
Astept sfaturi din partea d-voastra.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Mesaj personal
vlad_vesa
Trimis: 9 Sep 2006, 09:42 AM

Utilizator
**

QUOTE (danut78 @ 25 Aug 2006, 05:09 PM)
Am o unitate centrala  care la bootare nu-mi recunoaste hardisk-ul(recunoaste floppy disk-ul si cd-rom-ul).Va rog sa-mi spuneti care ar fi cauza acestei probleme.Precizez ca initial unitatea functiona fara probleme.Am incercat sa schimb pozitia lamelelor din spatele hardisk-ului si cd-rom-ului pentru slave si master si tot nu mi-l recunoaste.Daca schimb hardisk-ul cu unul de la o unitate veche (fara nume de marca) s-ar putea rezolva aceasta problema.
Astept sfaturi din partea d-voastra.Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Deci sa inteleg ca ai avut un hard mai vechi cu care mergea.Dar schimbandu-l nu iti mai recunoaste noul hard.
Sau din cele spuse de tine poti incerca sa modifici ordinea din boot incearca sa pui noul hard pe prima pozitie.(normal identificatorul ar fi 0 si ar trebuii sa ai cam asa ceva IDE 0,CDROM,FLOPPY)
Am mai patit asa cu un calculator (PIII) care dintru-un hard de 80gb nu recunostea decat 30gb.Mai poti sa incerci sa resetezi BIOS-ul.
Daca ai cumva posibilitatea sa faci o poza in momentul boot-ului pls posteazo ca sa imi pot da seama mai bine cum sta treaba. confused06.gif confused06.gif confused06.gif

--------------------
O lume in care nu conteaza decat spaga si pilele.Ma intreb oare a cata oara cat va mai dura pana cand cineva va scoate capul la lumina.Suntem cuprinsi intr-o societate bantuita de vampiri sugatori de bani.Cat va mai dura oare pana cand cineva va trage cortina.
NU VA LASATI MITUITI.
Traiesteti viata! nu te lasa influentati de altii!!!!!

http://avram-iancu.licee.edu.ro intrati si eventual lasati un comentariu.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
danut78
Trimis: 9 Sep 2006, 03:17 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns.Voi incerca variantele expuse de d-voastra.
Mesaj personal
radu popescu
Trimis: 26 Feb 2007, 07:35 AM

Utilizator activ

Salut, am si eu o intrebare, se poate boota (instala de ex. un win 98) de pe un flash stick.
Am o placa KOB KT266a FDSX si am in bios aceasta optiune dar nu stiu dc se poate folosi.
Mesaj personal
tomcris
Trimis: 9 May 2007, 10:05 PM

Utilizator activ

Unele HDD-uri printre care si Western au doua configurari Master:
- Master with Slave present
-Master
Daca ai nimerit pe master simplu si mai o unitate pe cablu (HDD sau CD-rom, etc) este posibil sa nu il vada biosul. Vezi care sunt setarile pe eticheta de pe HDD-ului. Ar trebui sa se rezolve problema daca il setezi corespunzator. Daca depaseste posibilitatile de detectare a biosului placii(capacitate prea mare) exita doua solutii de al utiliza: update de bios daca producatorul mai are suport pentru placa respectiva, sau utilizarea optiunii Cap Limit de pe HDD.

--------------------
Toma Cristian prof. Chime si Fizica
Mesaj personalYahoo
jackwilson
Trimis: 18 May 2007, 02:56 PM

La prima intervenție

QUOTE (tomcris @ 9 May 2007, 11:05 PM)
Unele HDD-uri printre care si Western au doua configurari Master:
- Master with Slave present
-Master
Daca ai nimerit pe master simplu si mai o unitate pe cablu (HDD sau CD-rom, etc) este posibil sa nu il vada biosul. Vezi care sunt setarile pe eticheta de pe HDD-ului. Ar trebui sa se rezolve problema daca il setezi corespunzator. Daca depaseste posibilitatile de detectare a biosului placii(capacitate prea mare) exita doua solutii de al utiliza: update de bios daca producatorul mai are suport pentru placa respectiva, sau utilizarea optiunii Cap Limit de pe HDD.

hello,
i have sound knowledge about computer hard disk but i dont know the language which u r using.
can any one help me to give translator of this url in to english.

thanks
Mesaj personal
seby_ghi
Trimis: 15 Jun 2009, 04:17 PM

Utilizator activ

Din cate stiu, hdd-urile Western Digital merg cel mai bine daca le lasi jumperul pe Cable Select... Acu' asta e o speculatie.

--------------------
Sebi Ghirasim
Consilier informatizare
ISJ Satu Mare
Mesaj personalTrimite email
dan27692000
Trimis: 18 Jan 2011, 09:40 PM

Utilizator
**

Apropo de HDD-uri , un HDD solid state se uzeaza in timp mai repede decat un HDD normal cu platane ?
Mesaj personal
Tesla
Trimis: 15 Apr 2011, 02:43 PM

Utilizator activ

QUOTE (dan27692000 @ 18 Jan 2011, 09:40 PM)
Apropo de HDD-uri , un HDD solid state  se uzeaza in timp mai repede decat un HDD normal cu platane ?

Un SSD nu are nici o parte in miscare mecanica deci ar avea aceleasi sanse de defectare ca o memorie RAM.
Totusi am vazut si DDR-uri moarte, nu din cauza proastei manevrari (socuri electrostatice, mecanice, scos memoria din mers, etc.).
Mesaj personal
Tesla
Trimis: 15 Apr 2011, 02:52 PM

Utilizator activ

Eu am patit o chestie draguta cu un laptop HP. Tot asa nu-i vedea HDD-ul SATA.
Problema s-a rezolvat inginereste, apasa si vezi ce se intampla, din BIOS trecand setarea "Native SATA" pe varianta cealalta "legacy" parca. Aici nu este cazul, daca sunt jumperi de selectie al modului.
Unele HDD-uri au combinatii bizare de jumperi, folosind uneori mai multe variante. Seagate si Western Digital au programe care ajuta atat la pregatirea HDD-ului pentru folosire cat si la setarea lui.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved