Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cum se corectează greșelile gramaticale din mesaje
Alissia
Trimis: 11 Feb 2007, 01:22 PM

Mentor

Grup: Members

laugh.gif laugh.gif Fisierul pe care l-ati atasat demonstreaza ca asa este-eu/tu continui. laugh.gif
Iar expresia /a fi sarac cu duhul/-folosita si-n Biblie asta semnifica, fireste-modestie, specifica omului care nu se impauneaza cu merite, care isi este siesi cel mai aspru judecator, in ciuda realizarilor... ; care isi scruteza constiinta, punandu-se sub reflectorul cel mai nemilos... Ar fi absurd sa credem ca fericiti cei saraci cu duhul ar insemna fericiti cei prosti (poate doar cu sensul de om simplu, altfel nu), ca 'a lor este imparatia cerurilor', nu crezi? laugh.gif Fii convinsa ca cei care sunt teologi stiu ca asta inseamna...
laugh.gif
Mesaj personal
angelic_art2000
Trimis: 12 Feb 2007, 04:23 AM

Utilizator
**

QUOTE (eugen_b @ 1 Apr 2006, 07:40 AM)
Dragi prieteni,

deoarece există cazuri în care greșelile gramaticale din mesaje sunt folosite în discuții ca armă împotriva autorilor mesajelor respective........

Sunt perfect de acord cu dvs. si propun daca nu cer prea mult ca in astfel de cazuri, binenteles daca dezacordurile sunt flagrante, adminul sa faca corecturile de rigoare.

Și eu sunt de părere că, mai ales în cadrul acestui forum, nu "se cade" să existe greșeli gramaticale, mai ales având ca autori unii profesori...!

Totuși, va dați seama cât timp îi trebuie unui administrator de forum să corecteze toate greșelile?!?

Eu sunt de părere ca sugestiile și corecturile facute (de administrator sau chiar de alți membri) să fie luate ca atare -nu sub formă de reproșuri- și să aibă ca efect revizuirea cunoștințelor gramaticale din partea celor vizați...

E trist să observi că nu numai elevii constituie subiectul acestei discuții!

Doresc tuturor, elevi și profesori, un nou semestru plin de satisfacții!

-Angelica-

--------------------
Asa cum "albia raului se umple cu apa, focul se aprinde cu foc...
si sufletul omului se modeleaza datorita sufletului unui alt om"
(Rabindranath Tagore - "Nimeni nu poate da decat ceea ce are!")
Mesaj personalTrimite email
liliana.grecu
Trimis: 13 Feb 2007, 12:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alissia @ 11 Feb 2007, 02:22 PM)
laugh.gif  laugh.gif Fisierul pe care l-ati atasat demonstreaza ca asa este-eu/tu continui. laugh.gif
Iar expresia /a fi sarac cu duhul/-folosita si-n Biblie asta semnifica, fireste-modestie, specifica omului care nu se impauneaza cu merite, care isi este siesi cel mai aspru judecator, in ciuda realizarilor... ; care isi scruteza constiinta, punandu-se sub reflectorul cel mai nemilos... Ar fi absurd sa credem ca fericiti cei saraci cu duhul ar insemna fericiti cei prosti (poate doar cu sensul de om simplu, altfel nu), ca 'a lor este imparatia cerurilor', nu crezi? laugh.gif Fii convinsa ca cei care sunt teologi stiu ca asta inseamna...
laugh.gif

Alissia, colegii mei de la aria curriculara Limba si Comunicare m-au rugat sa-ti transmit ca "esti saraca cu duhul"!!
Cat despre Dumnezeu, fie ca acesta sa ne aiba in paza si pe unii si pe altii! Amin.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.ionescu la data 13 Feb 2007, 12:10 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Alissia
Trimis: 16 Feb 2007, 03:41 PM

Mentor

laugh.gif laugh.gif laugh.gif Nu sunt..., nici pe departe. wink.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif BY ALL MEANS. laugh.gif laugh.gif laugh.gif happy29.gif
Mesaj personal
KEANU
Trimis: 16 Feb 2007, 05:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.ionescu @ 11 Feb 2007, 01:48 PM)
De asemenea, ce intelegeti prin sintagma "sarac cu duhul".

poti afla ce inseamna expresia, daca mergi la sursa
in alte traduceri ale Bibliei e folosita expresia: "Fericiti sunt cei constienti de necesitatile lor spirituale,..." - Matei 5:3 ; poti compara mai multe traduceri ale Bibliei
sarac cu duhul/spiritul - cu referire la duhul/spiritul sfant al lui Dumnezeu; carora le lipseste acest spirit si doresc sa-l obtina; din acest motiv in aceasta traducere sunt numiti 'constienti de...'
subiectul e oricum mai vast; la fel si trimiterile la alte referinte biblice

--------------------
Ospătărița Natalia - admirația mea eternă pentru inovație într-ale logicii. Mă-nclin.
Mesaj personalIntegrity Messenger IMICQAOLYahooMSN
Alissia
Trimis: 16 Feb 2007, 06:35 PM

Mentor

Cancelaria e...sursa de inspiratie... laugh.gif autentica...
Mesaj personal
Diana Voiculescu
Trimis: 27 Feb 2007, 02:16 PM

SIVECO Romania

Vă rog să reveniți la subiect.

Numai bine,

--------------------
Diana Voiculescu
Administrator Forum SEI
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Andreiy
Trimis: 4 Mar 2007, 01:00 PM

Începător
*

am si eu o intrebare ,va rog frumos dak aveti informatii despre acest subiect sa imi raspundeti .Studiez la un liceu din New York si as vrea sa ma intorc in tara sa merg la facultate ,stiti cumva de ce diplome am nevoie si cum se pot echivala ? va multumesc mult .
Andrei.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 4 Mar 2007, 01:07 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragă Andreiy,

Va trebui probabil să obții o echivalare a diplomei de acolo cu diploma de bacalaureat de la noi.
Îți recomand http://www.old.edu.ro/cnred.htm (pagina veche) și http://www.edu.ro/index.php/articles/c716/ (pagina nouă).

Cheers!
Mesaj personal
Diana Voiculescu
Trimis: 5 Mar 2007, 11:30 AM

SIVECO Romania

QUOTE (Diana Voiculescu @ 27 Feb 2007, 02:16 PM)
Vă rog să reveniți la subiect.

Numai bine,

Revin cu rugămintea. La următorul mesaj offtopic, voi închide acest subiect.

Numai bine,

--------------------
Diana Voiculescu
Administrator Forum SEI
SIVECO Romania
oanabuhosu
Trimis: 10 Mar 2007, 11:21 AM

Utilizator
**

consider oportuna solutia,cel mia bine ar fi sa venim cu exemple concrete de greseli de pe forum
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 23 Mar 2007, 05:35 PM

Mentor

QUOTE (nicoll001 @ 27 Apr 2005, 10:15 AM)
Sa avem grija de orgoliul celor care nu cunosc limba romana si sa ignoram orgoliul celor care corecteaza. Asta sugerezi? E un fel de  "cel destept cedeaza".
Imi pare rau, dar daca nu-i corectam pe cei care gresesc (si nu ma refer la greseli de tastare), acest forum al educatiei se va transforma in MIRC.
Sunt de acord cu Gabi333.

Da. Din pacate, sunt multi profesori agramati, orgoliosi, depasiti de pretentii, care isi flutura titlurile/diplomele..., macar daca ar avea cu ce se mandri... smile.gif
Am venit cu exemple concrete si au sarit cu totii ca ma leg de forma, nu de continut/ei nu predau romana/sunt plecati din tara de cativa ani si...asa s-ar explica!!!!! Din pacate..., pot spune ca si continutul, pt. mine, cel putin, era pe masura redactarii neingrijite/pline de greseli a mesajelor.
Este un forum educational, totusi... Intr-adevar, este rusinos, cel putin, sa ajungi profesor si sa scrii mai rau decat un elev mediocru...+ reflecta personalitatea celui in cauza... si...realitatea invatamantului/ romanesc. Rad elevii...
Nu inteleg de ce ar fi alte probleme mai importante decat scrierea/vorbirea corecta a limbii romane. Cine stabileste prioritatile? Cu ce drept? Daca autorul subiectului nu considera utila semnalarea acestor greseli, asta arata si nivelul sau de cultura. Repet, este un forum educational. Va recomand citirea unui articol-CINE MAI VREA SA DEVINA PROFESOR?-autor-Florentina Samihaian...Chestiunea a fost dezbatuta de expertii in didactica limbii romane si nu numai, in cadrul colocviului ''Disciplinele filologice in scoala si in universitate'', organizat de Fac. de Litere+Colegiul Noua Europa.
Nu consider ca este o ARMA, cata vreme celui ''agresat'' ii apartin greselile; sa si le asume, fara a se plange ca semnalarea acestor erori reprezinta ''atac la persoana''. Ce-ar fi sa nu mai ascundem gunoiul sub pres, sub pretextul tolerantei?!!!
Cu stima...
Mesaj personal
Alissia
Trimis: 26 Mar 2007, 08:15 AM

Mentor

As avea rugamintea, daca se poate, ca aceasta recomandare sa fie supusa la vot, prin atasarea unui sondaj, pt. a deveni/nu regula, sa stim un lucru. smile.gif
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 26 Mar 2007, 05:51 PM

Utilizator avansat

La forumul *Resurse pentru pregatirea examenelor nationale* am un subiect *GRAMATICA -iaste stiinta care ne ajuta sa nu gresim la tastaturili calculatoriului*.
Semnalati greselile la acest subiect.

Scris: *utilizatorul x este un profesor, habar nu are unde se scrie virgula. A scris * ... *, a scris virgula la nordul cuvantului. Bre, profesorul lui Peste imparat, trebuia sa scrii virgula la vestul cuvantului, vai de tine, si de cel care ti-a pus pixul in mana biggrin.gif biggrin.gif .

Si acum, serios vorbind, pe mine nu ma deranjeaza aceste observatii, dar ma deranjeaza cand sunt facute aiurea, doar asa, ca sa-ti arat cat sunt eu de destept si cat esti tu de prost.

Multe subiecte au luat-o pe aratura din acest motiv, discutii interesante intrerupte fara rost.

Sunt de acord cu semnalarea greselilor, dar acolo unde isi au rostul, altfel, in afara de faptul ca se creeaza o stare de tensiune intre utilizatori, nu au nici un efect pozitiv.

Scuze! tongue.gif
Natalee

--------------------
*Strange omul ca furnica, cand moare nu ia nimica.*

* Ai grija de copiii tai, caci ei iti vor alege azilul!* :)

Natalia Ghiță, Agnita, Sibiu
Alissia
Trimis: 27 Mar 2007, 09:05 AM

Mentor

laugh.gif laugh.gif Da, Naty, mai ales cand cel in cauza esti tu... wink.gif laugh.gif
Nu ca sa arati cat esti tu de destept laugh.gif , ca celalalt e prost, ci pt. a-i semnala interlocutorului...ca il cam depasesc pretentiile. Personal, nu pot acorda credit unei persoane care face greseli penibile...; daca nici corect nu stie sa scrie, ce idei ar putea emite? hipri.gif unsure.gif laugh.gif laugh.gif
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 27 Mar 2007, 09:24 AM

Utilizator avansat

Ok! Recunosc!

Imi cer scuze! Este si asta o calitate care nu face rau nimanui, nu mai mult decat imi face mie. sign28.gif

mad07.gif Natalee

--------------------

Mardaloescu
Trimis: 29 Mar 2007, 03:00 PM

Începător
*

Si eu trebuie sa recunosc acelasi lucru.
Marius
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 29 Mar 2007, 03:06 PM

Mentor

Si eu recunosc. Uneori se intampla smile.gif
sign28.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Alissia
Trimis: 30 Mar 2007, 10:50 AM

Mentor

QUOTE (Natalee @ 27 Mar 2007, 10:24 AM)
Ok! Recunosc!

Imi cer scuze! Este si asta o calitate care nu face rau nimanui, nu mai mult decat imi face mie. sign28.gif

mad07.gif Natalee

laugh.gif laugh.gif La ce va referiti?Agramatismul (si nu ma refer la greseli de tastare) = o calitate? Daca spuneti dvs. ca nu va face rau... laugh.gif , eu va cred si ...va las. Mie mi se-apleaca... happy30.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 30 Mar 2007, 10:51 AM
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 30 Mar 2007, 01:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Alissia @ 30 Mar 2007, 11:50 AM)
QUOTE (Natalee @ 27 Mar 2007, 10:24 AM)
Ok! Recunosc!

mad07.gif Natalee

laugh.gif laugh.gif La ce va referiti?Agramatismul (si nu ma refer la greseli de tastare) = o calitate? Daca spuneti dvs. ca nu va face rau... laugh.gif , eu va cred si ...va las. Mie mi se-apleaca... happy30.gif laugh.gif laugh.gif

MuLtUm E SC PT. r aS T P uS!

Ti-am raspuns frumos, iar tu, domnisoara draga, nu ai calitatea de a ma judeca pe mine. Nu ma cunosti, ignora-ma. Ai citat a doua oara raspunsul meu, imi inchipui ca te deranjeaza faptul ca mi-am cerut scuze. Imi pare rau ca nu ai stiut sa apreciezi acest lucru. Probabil ca nu ai inteles sensul mesajului meu.

Am incheiat discutia!

Multumesc, inca o data, pentru raspuns!

Respectele mele! cool20.gif

Natalee

Acest mesaj a fost modificat de către Natalee la data 30 Mar 2007, 01:29 PM

--------------------

Alissia
Trimis: 30 Mar 2007, 01:46 PM

Mentor

[QUOTE=Natalee,30 Mar 2007, 02:19 PM]
laugh.gif laugh.gif La ce va referiti?Agramatismul (si nu ma refer la greseli de tastare) = o calitate? Daca spuneti dvs. ca nu va face rau... laugh.gif , eu va cred si ...va las. Mie mi se-apleaca... happy30.gif laugh.gif laugh.gif [/QUOTE]

MuLtUm E SC PT. r aS T P uS!

Ti-am raspuns frumos, iar tu, domnisoara draga, nu ai calitatea de a ma judeca pe mine. Nu ma cunosti, ignora-ma. Ai citat a doua oara raspunsul meu, imi inchipui ca te deranjeaza faptul ca mi-am cerut scuze. Imi pare rau ca nu ai stiut sa apreciezi acest lucru. Probabil ca nu ai inteles sensul mesajului meu.

Am incheiat discutia!

Multumesc, inca o data, pentru raspuns!

Respectele mele! cool20.gif

Natalee [/QUOTE]
laugh.gif laugh.gif laugh.gif :lol:Va inselati, nu ma deranjeaza ca v-ati cerut scuze huh.gif , de ce m-ar deranja?! hipri.gif :lol:Mi-e absolut indiferent. Si nu va judec/nu e necesar sa va cunosc realmente, mesajele insele sunt graitoare. Intr-adevar, discutia e incheiata. laugh.gif
Multa sanatate! laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 30 Mar 2007, 01:50 PM
Mesaj personal
Natalee
Trimis: 30 Mar 2007, 01:57 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns!

Natalee

--------------------

Alissia
Trimis: 27 Apr 2007, 02:19 PM

Mentor

Iata ca se deschisese un topic UTIL/CONSTRUCTIV pe forumul profesorilor, dar dna Vladoiu s-a grabit sa-l inchida, ca de obicei, sub diverse pretexte..., jalnice, nu care cumva ''tagma profesorala''(am citat-o) sa se faca de ras cu atatea ''inovatzii'' gramaticale CARE NU-I FAC CINSTE (adevarul doare)!! laugh.gif :lol:Nu mai comentez=> multi se vor calma. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alissia la data 27 Apr 2007, 02:30 PM
Mesaj personal
raluca&cristina
Trimis: 8 May 2007, 11:51 AM

La prima intervenție

sunt de acord smile.gif
Mesaj personal
luchyan
Trimis: 8 Jul 2007, 07:34 PM

La prima intervenție

si eu sunt tota de acord
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved