Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Admitere 2017 - dinamica ierarhiei, Dinamica ierarhiei la admiterea in liceee 2017
Kml2002
Trimis: 5 Jul 2017, 09:46 AM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua,

As dori sa inteleg care sunt factorii care influenteaza dinamica ierarhiei începând cu data de 3 iulie si pana astazi, in conditiile in care elevii care se inscriu la repartitia computerizata pentru Bucuresti dar provin din alte judete inca isi mai depun dosarele la centrul din Sfintii Voievozi iar perioada de contestatii este inchisa.
Pe 3 iulie, am fost la pranz la scoala fiului meu si am completat fisa de optiuni bazandu-ma pe ierarhia afisata in aplicatie la orele 12.00 (si fiul meu avea in ierarhie locul 933 cu 9.76). Catre seara, in jurul orelor 18.00, fiul meu coborase in aceeasei ierarhie pe locul 960, iar aseara, pe 4 iulie, mai coborase inca 2 pozitii ajungând pe 962.

Deci, care sunt factorii care influenteaza dinamica ierarhiei pe Bucuresti?

Multumesc,

Parinte
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 5 Jul 2017, 12:29 PM

Utilizator
**

La ora 12 a fost afisata o ierarhie in care nu aparea media la evaluarea nationala, iar dupa media de admitere se tinea cont de media 5-8, ceea ce nu era corect. Dupa ce au adaugat media la evaluare s-au produs modificari in ierarhie in cadrul aceleiasi medii de admitere.

Parinte
Mesaj personal
claudia2017
Trimis: 5 Jul 2017, 12:55 PM

Începător
*

Felicitari pentru rezultat si mult succes, sa fie repartizat copilul unde va doriti. Oricum ierarhia este pur orientativa in conditiile in care n-avem habar cati copii vor veni din afara orasului si cu ce medii de admitere.

Admiterea de anul acesta pare oricum atipica din multe puncte de vedere si, mai nou, nu mai avem acces nici la datele din anii anteriori, astfel incat sa putem calcula o oarece dinamica a notelor de la evaluare versus ierarhie dupa media finala versus ierarhie cuprinzandu-i si pe cei din afara orasului, in conditiile in care fie un link, fie altul dau eroare, pe principii romanesti gen cand am vaca n-am trifoi...

Gasesc toata experienta aceasta traumatizanta, atat pentru copiii nostri, cat si pentru noi, un fel de razboi al nervilor.

Cum spuneam, succes!
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 5 Jul 2017, 01:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (claudia2017 @ 5 Jul 2017, 01:55 PM)

Admiterea de anul acesta pare oricum atipica din multe puncte de vedere si, mai nou, nu mai avem acces nici la datele din anii anteriori, astfel incat sa putem calcula o oarece dinamica a notelor de la evaluare versus ierarhie dupa media finala versus ierarhie cuprinzandu-i si pe cei din afara orasului, in conditiile in care fie un link, fie altul dau eroare, pe principii romanesti gen cand am vaca n-am trifoi...

Bine spus.
Daca tot nu avem acces la datele din anul anterior care chiar ne-ar ajuta sa mai facem niste calcule, bine ca inca avem acces la datele din 2013. E interesanta o comparatie intre cati copii au fost repartizati in 2013 in liceele astea pentru care acum ne stresam pentru cateva pozitii in ierarhie si cati au dat bac-ul la aceleasi licee si vin din promotia curenta.
Mesaj personal
Bogdan Rusănescu
Trimis: 5 Jul 2017, 02:41 PM

Utilizator avansat

Grup: SIVECO Romania

QUOTE (smanuela @ 5 Jul 2017, 02:37 PM)

Bine spus.
Daca tot nu avem acces la datele din anul anterior care chiar ne-ar ajuta sa mai facem niste calcule, bine ca inca avem acces la datele din 2013. E interesanta o comparatie intre cati copii au fost repartizati in 2013 in liceele astea pentru care acum ne stresam pentru cateva pozitii in ierarhie si cati au dat bac-ul la aceleasi licee si vin din promotia curenta.

Bună ziua,

Completarea opțiunilor nu ar trebui să fie afectată de calculele pe care le faceți pe baza unor date statistice, ci de preferințele copilului/părintelui.

Cine-l oprește pe un elev cu media 5 să opteze pentru Vianu din București, la prima opțiune?

________________________________________________________________________________

Admiterea în învățământul liceal de stat - 2017-2018
Art.39. (1) Candidații completează pe fișa de înscriere, în ordinea descrescătoare a
preferințelor, codurile opțiunilor pentru profilurile, specializările sau domeniile de pregătire
dorite.

NU se verifica prima opțiune a tuturor după care se va trece la opțiunea 2, ci în funcție de poziția din ierarhie, se iau la rând elevii și se caută toate opțiunile celui în cauză. Calculatorul repartizându-l la prima opțiune unde mai există locuri neocupate de elevii cu medii mai mari.

Numai bine,

--------------------
Bogdan Rusănescu
SIVECO Romania
Lansăm Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite email
qwerty65
Trimis: 5 Jul 2017, 04:07 PM

Utilizator
**

QUOTE (Bogdan Rusănescu @ 5 Jul 2017, 03:41 PM)
QUOTE (smanuela @ 5 Jul 2017, 02:37 PM)

Bine spus.

Bună ziua,

Completarea opțiunilor nu ar trebui să fie afectată de calculele pe care le faceți pe baza unor date statistice, ci de preferințele copilului/părintelui.

Cine-l oprește pe un elev cu media 5 să opteze pentru Vianu din București, la prima opțiune?

________________________________________________________________________________

Admiterea în învățământul liceal de stat - 2017-2018
Art.39. (1) Candidații completează pe fișa de înscriere, în ordinea descrescătoare a
preferințelor, codurile opțiunilor pentru profilurile, specializările sau domeniile de pregătire
dorite.

NU se verifica prima opțiune a tuturor după care se va trece la opțiunea 2, ci în funcție de poziția din ierarhie, se iau la rând elevii și se caută toate opțiunile celui în cauză. Calculatorul repartizându-l la prima opțiune unde mai există locuri neocupate de elevii cu medii mai mari.

Numai bine,

Inteleg ca nu ati trecut prin situatia de parinte de clasa a 8-a.
Situatiile anilor precedenti iti ofera o perspectiva asupra sanselor copilului la un liceu sau altul, te ajuta in stabilirea optiunilor si a numarului acestora.

Oare chiar asa de greu e sa actualizati acel link pentru repartizarea I din anul 2016 ? De o zi avem promisiuni in acest sens.

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 5 Jul 2017, 04:08 PM
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 5 Jul 2017, 04:26 PM

Utilizator
**

Calculele pe care am vrea noi, parintii, sa le facem nu afecteaza optiunile copiilor, fie si pentru faptul ca optiunile au fost deja facute in majoritatea scolilor.

Eu ma asteptam sa ne spuneti cand se rezolva problema tehnica reclamata, ca motive pentru care vrem sa facem calcule vom avea oricum.
Mesaj personal
Kml2002
Trimis: 5 Jul 2017, 05:05 PM

Începător
*

Multumesc pentru interventii. As dori sa intaresc si eu faptul ca exprimarea optiunilor se face in functie de preferinte, ale copilului in principal dar, numarul de optiuni exprimate se face in functie de pozitia in ierarhie, de istoricul anilor precedenti cu privire la mediile de intrare ale ultimilor copii la optiunile selectate si de numarul celor veniti din afara Bucurestiului. Caderea in ierarhie de la o ora la alta cu zeci de pozitii, precum si stirile din media privind numarul record de copii veniti din afara Bucurestiului la centrul din Sfintii Voievozi, te pot pune intr-o situatie dificila in cazul in care nu ai completat suficiente optiuni.
Mesaj personal
Bogdan Rusănescu
Trimis: 5 Jul 2017, 05:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Kml2002 @ 5 Jul 2017, 06:05 PM)
Multumesc pentru interventii. As dori sa intaresc si eu faptul ca exprimarea optiunilor se face in functie de preferinte, ale copilului in principal dar, numarul de optiuni exprimate se face in functie de pozitia in ierarhie, de istoricul anilor precedenti cu privire la mediile de intrare ale ultimilor copii la optiunile selectate si de numarul celor veniti din afara Bucurestiului. Caderea in ierarhie de la o ora la alta cu zeci de pozitii, precum si stirile din media privind numarul record de copii veniti din afara Bucurestiului la centrul din Sfintii Voievozi, te pot pune intr-o situatie dificila in cazul in care nu ai completat suficiente optiuni.

Bună ziua,

A fost remediată situația privind link-ul către repartizarea 1 din 2016.

http://repartizare1.cloudapp.net/IndexHarta.aspx

Sau apăsați CTRL + F5 pentru a șterge cache-ul paginii încărcate anterior.

Numai bine,

--------------------
Bogdan Rusănescu
SIVECO Romania
smanuela
Trimis: 5 Jul 2017, 06:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (Bogdan Rusănescu @ 5 Jul 2017, 06:13 PM)

Multumim!
Mesaj personal
logicalparent
Trimis: 5 Jul 2017, 06:53 PM

Utilizator
**

Bună ziua,

Numai bine,

Buna ziua.

Multumim, deshi cam tarziu pentru a-l consulta acum si a face statistici pentru inscrierile de anul asta...
Poate faceti dupa repartizarea a II-a back-up-ul si mutarea in STATIC si cloudapp.net a Admiterii_2017 pentru anul 2018.
Probabil ca stresul a fost mare intre 1-3 iulie si s-au aglomerat prea multe lucruri care trebuiau facute cu pasi mai marunti in decursul timpului...

Acesta este un lucru care trebuia facut din 20 iulie 2016, si nu pe ultima suta de metri.
Mediile de absolvire ale tuturor elevilor din clasa a VIII-a trebuiau furnizate si prelucrate cu 2 saptamani mai devreme, chiar daca elevul participa la admitere pentru un Liceu Militar, civil sau vocational.
Corecturi de medii pe data de 3 Iulie 2017 ??? Nu prea este OK.
Sunt scoli, poate care au furnizat tarziu sau gresit datele, dar cu cat se detecteaza aceste greseli mai repede cu atat mai mic stresul...
Parerea mea.

Cu stima,
Mr.D.
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 5 Jul 2017, 11:12 PM

Utilizator
**

Bună ziua,

Numai bine,

Multumim.

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 5 Jul 2017, 11:17 PM
Mesaj personal
ELF
Trimis: 6 Jul 2017, 07:21 AM

Utilizator
**

QUOTE (smanuela @ 5 Jul 2017, 01:29 PM)
La ora 12 a fost afisata o ierarhie in care nu aparea media la evaluarea nationala, iar dupa media de admitere se tinea cont de media 5-8, ceea ce nu era corect. Dupa ce au adaugat media la evaluare s-au produs modificari in ierarhie in cadrul aceleiasi medii de admitere.

Parinte

cateva observatii pe scurt.

A . cateva diferente intre versiunea de pe 3iul ora 12 si cea de pe 3iul ora 15

55 de elevi au avut corectie de nume (initiala tatalui, ordinea prenumelor, prenume, diacritice)- ceea ce poate duce la modificari de ierarhie

1 elev a avut modificari de medie evaluare si medie 58

unii elevi au avut modificari de zeci de pozitii in ambele directii, modificari care pot proveni de la cele 160 de modificari ale mediei de evaluare (in plaja -1.07 + 0.93 - nota la materna)

B . cateva diferente intre versiunea de pe 3iul ora 15 si cea de pe 4iul ora 17

20 de elevi au disparut din ierarhie (vocationale? - ierarhie zona 7000+ )
82 de elevi au avut corectie de nume (initiala tatalui, ordinea prenumelor, prenume, diacritice)
cel putin 22 de elevi au avut situatia inversata ( au acelasi nume - acestia au schimbat locurile intre ei)

Este ciudat ca 1 sau mai multe aplicatii folosite de ministerul educatiei sa aiba asemenea scapari.
Problema numelor (diacritice,initiala tatalui, prenume) si identificarea unica a elevilor ar fi trebuit sa NU existe ! (unicitatea unei persoane pe baza numelui,cnp-ului si scolii este esentiala)

ierarhia ar fi trebuit corectata pe 30 iunie iar afisarea publica a acesteia sa fie in forma finala.

bafta.
Mesaj personal
Bogdan Rusănescu
Trimis: 6 Jul 2017, 09:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ELF @ 6 Jul 2017, 08:21 AM)
QUOTE (smanuela @ 5 Jul 2017, 01:29 PM)

Parinte

cateva observatii pe scurt.

A . cateva diferente intre versiunea de pe 3iul ora 12 si cea de pe 3iul ora 15

55 de elevi au avut corectie de nume (initiala tatalui, ordinea prenumelor, prenume, diacritice)- ceea ce poate duce la modificari de ierarhie

1 elev a avut modificari de medie evaluare si medie 58

unii elevi au avut modificari de zeci de pozitii in ambele directii, modificari care pot proveni de la cele 160 de modificari ale mediei de evaluare (in plaja -1.07 + 0.93 - nota la materna)

B . cateva diferente intre versiunea de pe 3iul ora 15 si cea de pe 4iul ora 17

20 de elevi au disparut din ierarhie (vocationale? - ierarhie zona 7000+ )
82 de elevi au avut corectie de nume (initiala tatalui, ordinea prenumelor, prenume, diacritice)
cel putin 22 de elevi au avut situatia inversata ( au acelasi nume - acestia au schimbat locurile intre ei)

Este ciudat ca 1 sau mai multe aplicatii folosite de ministerul educatiei sa aiba asemenea scapari.
Problema numelor (diacritice,initiala tatalui, prenume) si identificarea unica a elevilor ar fi trebuit sa NU existe ! (unicitatea unei persoane pe baza numelui,cnp-ului si scolii este esentiala)

ierarhia ar fi trebuit corectata pe 30 iunie iar afisarea publica a acesteia sa fie in forma finala.

bafta.

Bună ziua,

Modificările pe care le-ați enumerat au fost efectuate de unitățile de învățământ, de ce nu au fost făcute înainte, nu vă putem răspunde.

Numai bine,

--------------------
Bogdan Rusănescu
SIVECO Romania
aly028
Trimis: 6 Jul 2017, 09:27 AM

Utilizator
**

Cei de la vocationale nu au disparut. Fetita mea a intrat la vocational dar apare si in ierarhie.

Ar trebui sa se afiseze si lista celor admisi in vocationale. Asa se va cunoaste cati nu vor fi luati in calcul pentru ierarhie. Se stie de luni deja, cei care au intrat in vocational.

Acest mesaj a fost modificat de către aly028 la data 6 Jul 2017, 09:31 AM
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 6 Jul 2017, 12:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (Bogdan Rusănescu @ 6 Jul 2017, 10:25 AM)
Bună ziua,

Modificările pe care le-ați enumerat au fost efectuate de unitățile de învățământ, de ce nu au fost făcute înainte, nu vă putem răspunde.

Numai bine,

Cu contract de mentenata sau fara, nici nu ar fi normal sa raspunda SIVECO la astfel de intrebari. Oricum, principala cauza a modificarilor din ierarhia de luni de la 14 a fost neluarea in calcul la ordonare a mediei la evaluare, iar asta e posibil sa fi fost o eroare a unui tehnician, dar nici in acest caz nu ar trebui SIVECO sa comunice ce s-a intamplat.

Dar, avand in vedere ca pe acest forum apare sigla Ministerului Educatiei Nationale (chiar daca e una mai veche), nu exista si personal din cadrul ministerului care sa raspunda intrebarilor utilizatorilor?
Mesaj personal
claudia2017
Trimis: 6 Jul 2017, 01:32 PM

Începător
*

QUOTE (smanuela @ 5 Jul 2017, 07:30 PM)

Multumim!

Multumim!

Se poate face ceva si pentru reactivarea linkului ierarhiei la nivel judetean/municipiul Bucuresti din admitere 2015? Pentru unii parinti este interesant de vazut cat a coborat in ierarhie un elev cu o anumita medie dupa exprimarea optiunilor elevilor din provincie in anul 2015, avand in vedere faptul ca rezultatele elevilor de anul acesta sunt mai mult comparabile cu acelea decat cu cele din 2016.

In alta ordine de idei, imi imaginez ca sunt putini parintii care nu sunt la curent cu algoritmul de repartizare, astfel incat remarca despre elevul cu nota 5 care ar putea pune prima optiune Vianu mi se pare un pic intr-un fel.

Si nu, nu toti parintii sunt disperati daca mai pierd copiii cateva locuri in ierarhie, nu cred sa existe parinti care sa faca optiuni fara sa se puna de acord cu propriul copil si nu cred sa existe parinti care sa nu ia in calcul faptul ca factorul uman (in speta optiunile exprimate) este absolut imprevizibil, asa incat, putina intelegere fata de parintii ai caror copii au acum medii de admitere "la limita" si carora asteptarea asta si balbele sistemului le provoaca un stres in plus nu ar strica.

Personal, am discutat cu copilul exact ce-si doreste sa studieze (profilul), si-a ales singur liceul la care si-ar dori cel mai mult sa studieze si pentru care are nota de admitere fara emotii si am pus, de comun acord, un liceu de plasa ok, asa ca nu pentru noi ne stresam.

Va multumim pentru eforturi si va rog, nu o mai luati personal, ca nu e cazul.

Mesaj personal
smanuela
Trimis: 6 Jul 2017, 01:51 PM

Utilizator
**

Intrebarea mea era retorica si intradevar, remarca cu copilul cu nota 5 si Vianu este intr-un fel...

Dar pentru ca sunt permise si raspunsuri ale altor utilizatori, Conform regulilor forumului, referitor la ierarhia pentru 2015, pana la remedierea problemei, atat timp cat mai functioneaza linkul cu Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2015, se poate vedea acolo Lista tuturor candidatilor inscrisi in judetul...ordonati dupa media de admitere.

Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 6 Jul 2017, 03:00 PM

Utilizator
**

QUOTE (smanuela @ 6 Jul 2017, 02:51 PM)
Intrebarea mea era retorica si intradevar, remarca cu copilul cu nota 5 si Vianu este intr-un fel...

Dar pentru ca sunt permise si raspunsuri ale altor utilizatori, Conform regulilor forumului, referitor la ierarhia pentru 2015, pana la remedierea problemei, atat timp cat mai functioneaza linkul cu Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2015, se poate vedea acolo Lista tuturor candidatilor inscrisi in judetul...ordonati dupa media de admitere.

Doamna voia sa vada cat a scazut in ierarhie un copil cu aceeasi medie dupa adaugarea celor din provincie.
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 6 Jul 2017, 03:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (claudia2017 @ 6 Jul 2017, 02:32 PM)

Multumim!

Se poate face ceva si pentru reactivarea linkului ierarhiei la nivel judetean/municipiul Bucuresti din admitere 2015? Pentru unii parinti este interesant de vazut cat a coborat in ierarhie un elev cu o anumita medie dupa exprimarea optiunilor elevilor din provincie in anul 2015, avand in vedere faptul ca rezultatele elevilor de anul acesta sunt mai mult comparabile cu acelea decat cu cele din 2016.

In alta ordine de idei, imi imaginez ca sunt putini parintii care nu sunt la curent cu algoritmul de repartizare, astfel incat remarca despre elevul cu nota 5 care ar putea pune prima optiune Vianu mi se pare un pic intr-un fel.

Si nu, nu toti parintii sunt disperati daca mai pierd copiii cateva locuri in ierarhie, nu cred sa existe parinti care sa faca optiuni fara sa se puna de acord cu propriul copil si nu cred sa existe parinti care sa nu ia in calcul faptul ca factorul uman (in speta optiunile exprimate) este absolut imprevizibil, asa incat, putina intelegere fata de parintii ai caror copii au acum medii de admitere "la limita" si carora asteptarea asta si balbele sistemului le provoaca un stres in plus nu ar strica.

Personal, am discutat cu copilul exact ce-si doreste sa studieze (profilul), si-a ales singur liceul la care si-ar dori cel mai mult sa studieze si pentru care are nota de admitere fara emotii si am pus, de comun acord, un liceu de plasa ok, asa ca nu pentru noi ne stresam.

Va multumim pentru eforturi si va rog, nu o mai luati personal, ca nu e cazul.

Va saftuiesc sa va uitati la situatia din 2013, mie mi se pare situatia mediilor asemanatoare.

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 6 Jul 2017, 03:05 PM
Mesaj personal
Bogdan Rusănescu
Trimis: 6 Jul 2017, 03:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (smanuela @ 6 Jul 2017, 02:51 PM)

Dar pentru ca sunt permise si raspunsuri ale altor utilizatori, Conform regulilor forumului, referitor la ierarhia pentru 2015, pana la remedierea problemei, atat timp cat mai functioneaza linkul cu  Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2015, se poate vedea acolo Lista tuturor candidatilor inscrisi in judetul...ordonati dupa media de admitere.

Bună ziua,

Din experiența anilor anteriori au fost mulți elevi care au rămas nerepartizați din cauza calculelor făcute și încăpățânarea de a-și completa mai multe opțiuni.
Despre aceasta era vorba în răspunsul metaforic cu 5 și Vianu.

Elevul/Părintele ar trebui să completeze suficiente opțiuni (evident în ordinea importanței liceului - fiecare are scara lui de valori), astfel încât să nu rămână iar elevi cu media 9,60 nerepartizați.

Numai bine,

--------------------
Bogdan Rusănescu
SIVECO Romania
smanuela
Trimis: 6 Jul 2017, 03:56 PM

Utilizator
**

Doamna voia sa vada cat a scazut in ierarhie un copil cu aceeasi medie dupa adaugarea celor din provincie.

Si poate vedea din rezultatele repartizarii. Alege odata candidati inscrisi in ordinea mediilor si odata candidati care provin din...in ordinea mediilor.
La media 9.59, de exemplu, in Bucuresti, a scazut cu 200 de pozitii.
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 15 Jul 2017, 02:12 PM

Utilizator
**

S-a terminat repartizarea computerizata, ne-am oprit din facut calcule, dar totusi...

Nu stiu cum a fost in alti ani, nu inteleg de ce poate dura atat de multe zile transferul bazelor de date cand discutam de baze centralizate, imi este imposibil de inteles de ce nu s-a publicat inca de la inceput media de admitere cu tot cu 5-8 (evitand astfel si balbaielile cu ierarhia) si nu inteleg de ce s-a publicat ierarhia care sa contina candidatii din alte judete si fara cei care au intrat la vocationale doar dupa repartizare, dar acum avem publicate asa:

- ultima statistica, publicata in 06.07.2017 13:00, din care reiese ca sunt 7 candidati cu medie 10 din alte judete in Bucuresti si un total de 230 de candidati cu medie peste 9.50 inclusiv.

- in Rezultatele repartizării în licee ADLIC 2017 apar nominal 8 candidati cu medie 10 din alte judete in Bucuresti si un total de 243 de candidati cu medie peste 9.50 inclusiv.

Cel mai probabil ele se refera la momente diferite in timp, dar nu prea inspira incredere...

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved