Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Afisare lista vocational
aly028
Trimis: 6 Jul 2017, 01:24 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Se poate afisa si lista cu copiii admisi in liceele vocationale? Multumim
Mesaj personal
verona
Trimis: 7 Jul 2017, 02:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

MEN nu a facut niciodata asta...
si cum anul acesta vad ca am pierdut din avantaje castigate in alti ani [1) corectura a fost mai lunga cu zile bune, desi examene mai putine , comparativ cu 2004-2005, de ex, situatie pe care o cunosc mai de aproape, 2) afisarea ierarhiei a fost mai tarzie ca oricand etc.], nu vad cum am putea capata ceva in plus...
mai mult, asa cum au subliniat in repetate randuri cativa pe forum, MEN nu are habar ce poate/stie un elev care nu e teoretician de frunte (gen Sava, Vianu, Mishu...), cu atat mai putin un elev la vocationale... Bine, nu ca ar face ceva pt olimpici (uneori mai da niste bani), dar de ailalti elevi nici macar nu a auzit (dupa niste premii internationale, mai felicita si el, da habar n-are ce sa faca cu respectivii vocationali)...
Mesaj personal
aly028
Trimis: 7 Jul 2017, 02:54 PM

Utilizator
**

Sa inteleg ca noi bucurestenii nu suntem in stare sa afisam niste liste. Toate celelalte judete le-au afisat, Alba fiind fruntas. Mda, suntem ultimii si la capitolul asta. Nu ma mira faptul ca vin copii din alte localitati si scad ai nostrii in ierarhie.
Mesaj personal
logicalparent
Trimis: 7 Jul 2017, 05:42 PM

Utilizator
**

QUOTE (aly028 @ 7 Jul 2017, 03:54 PM)
Sa inteleg ca noi bucurestenii nu suntem in stare sa afisam niste liste. Toate celelalte judete le-au afisat, Alba fiind fruntas. Mda, suntem ultimii si la capitolul asta. Nu ma mira faptul ca vin copii din alte localitati si scad ai nostrii in ierarhie.

La Bucuresti vin cei mai buni copii din țara, pentru ca sunt scolile cele mai bune (citeste cu mai multe resurse), iar elevi buni dar nu stralucitori se duc in provincie unde au o sansa in plus dar îi dau pe alții (localnici) mai jos.

Stresul absolvenților și al parinților este mare și la Bucuresti, si in provincie!

Parerea mea.
Mr.D.
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 7 Jul 2017, 09:26 PM

Utilizator
**

QUOTE (logicalparent @ 7 Jul 2017, 06:42 PM)

La Bucuresti vin cei mai buni copii din țara, pentru ca sunt scolile cele mai bune (citeste cu mai multe resurse), iar elevi buni dar nu stralucitori se duc in provincie unde au o sansa in plus dar îi dau pe alții (localnici) mai jos.

Stresul absolvenților și al parinților este mare și la Bucuresti, si in provincie!

Parerea mea.
Mr.D.

Din 2.224 de copii veniti din alte jutete in Bucuresti anul asta, 230 au medie peste 9.50. Cred ca e cam mult sa spunem ca vin cei mai buni copii din tara.
Mesaj personal
aly028
Trimis: 10 Jul 2017, 12:21 PM

Utilizator
**

Oricum ar fi. In fiecare an s-a afisat lista cu candidatii intrati la vocational. In orice alt judet s-au afisat cu data de 4 Iulie. Nu inteleg de ce in Bucuresti nu avem o altfel de lista anul acesta. Da de gandit.
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jul 2017, 12:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (aly028 @ 10 Jul 2017, 12:21 PM)
Oricum ar fi. In fiecare an s-a afisat lista cu candidatii intrati la vocational. In orice alt judet s-au afisat cu data de 4 Iulie. Nu inteleg de ce in Bucuresti nu avem o altfel de lista anul acesta. Da de gandit.

in niciun an nu s-a afisat Lista cu cei veniti din alte parti in Bucuresti
ci doar sit statistica, de genul
http://admitere.edu.ro/Ierarh/CandAlte.aspx?Jud=4

sunt 7 cu 10, si 93 cu medii intre 9.75 si 10

in conditiile in care ultimu din Buc cu 9.75 e pe poz 1038
deci 10% veniti nou, ca de obicei

iar intre 9.50 si 10 sunt 2301 si 230 nou veniti = tot 10%

intre 9 si 10, sunt 4182 elevi, nou veniti 532 = cam 13% mai jos, dar incep sa dispara din lista spre vocationale.

pana la 8, sunt 6822, in timp ce nou veniti sunt 1046 = 15%
cam asta era situatia si in alti ani, maxim 15%
va rog sa nu uitati ca din ierarhie dispar spre vocationale de la medii destul de mari, deci situatia e "in grafic" ca sa zic asa, asemanatoare cu ceilalti ani.

Mesaj personal
aly028
Trimis: 11 Jul 2017, 12:49 PM

Utilizator
**

Eu am intrebat de lista cu copiii admisi in liceele vocationale din Bucuresti.

S-a facut o paralela apropo de cat de inapoiati suntem in Bucuresti fata de celelalte judete care si-au afisat listele de mult timp. De aici s-a continuat discutia. Nu a intrebat nimeni de lista cu copiii veniti din alte judete.
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jul 2017, 01:04 PM

Utilizator avansat

corect,
de fapt, acum imi dau seama, raspunsul meu se lega mai mult de o discutie cu o prietena pe skype legata de posibilitatea "caderii" in ierarhie a fiului propriu
da, lista admisilor la vocationale nu a aparut niciodata pe acest site, din 2 motive, cred:

- asa cum au afirmat adminii de la SIVECO in mod repetat in ultimele 2 sapt, asta e un site pt repartizarea computerizata, actiune pt care a fost selectata firma si pe care si-o asuma de 17 ani incoace. Nu pt admiterea la liceu, ci doar pt acea forma de admitere de care raspunde SIVECO.

- Bucuresti e un oras f mare, cu multe vocationale, unele de sine statatoare (gen liceul Lipatti), altele facand parte din alte structuri scolare (licee, colegii). Ca atare, e greu sa centralizezi informatiile, mai ales cand NU te intereseaza - ceea ce e cazul si la nivelul MEN, si al ISMB.
De ce nu intereseaza? asta e alta mancare de peste...
poate pt ca nu-i intereseaza nimic...
Mesaj personal
smanuela
Trimis: 11 Jul 2017, 09:32 PM

Utilizator
**

Daca este vorba despre repartizarea computerizata si se prezinta o ierarhie a mediilor de admitere, nu vad care este motivul pentru care nu se publica ierarhia actualizata, care sa-i excluda pe cei de la vocationale si sa-i includa pe cei din provincie. Aceasta ierarhie exista oricum, pentru ca pe baza ei se face repartizarea.
Cat despre forma de admitere de care raspunde SIVECO, eu cred ca SIVECO raspunde de functionarea unui sistem informatic. Procesul de admitere in licee eu sper sa nu fie responsabilitatea firmei SIVECO nici in cea mai mica masura. Asa ca mi se par nepotrivite raspunsurile metaforice prin care adminii de la SIVECO explica ce calcule nu trebuie sa facem sau de care parte din admitere se ocupa firma.
SIVECO nu publica aceste informatii pentru ca nu i s-a cerut sa faca un sistem care sa le publice. Noi putem propune, in speranta ca vede cineva cu putere de decizie propunerile.

Asteptare usoara!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved