Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (30) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea Învățământului Preuniversitar, proiect de lege aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
Lucian Oprea
Trimis: 18 Dec 2007, 11:42 AM

SIVECO Romania

Grup: Members

Stimați utilizatori,

În această secțiune vă invităm sa dezbateți proiectul "Legea Învățământului Preuniversitar".
Prezenta lege reglementează organizarea și funcționarea sistemului național de învățământ preuniversitar.

Numai bine,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 18842 )
Fișier atașat  Proiect_de_lege_invatamant_preuniversitar.pdf

--------------------
Lucian Oprea
SIVECO România
Mesaj personal
cetateanu
Trimis: 18 Dec 2007, 12:30 PM

Utilizator
**

Cred ca ar fi necesar un proiect de planuri-cadru, pentru a sti concret ce inseamna reforma asta, cu trei ani de liceu si asa mai departe, ca altfel, ne trezim ca ramanem fara ore sau alte minunatii si incepem sa ne injuram in cancelarie.
Mesaj personal
geniest
Trimis: 18 Dec 2007, 02:52 PM

Utilizator
**

Cum imi pot spune parerea la acest proiect de lege??? Ca nu ma prind.
Mesaj personal
vera pasca
Trimis: 18 Dec 2007, 03:41 PM

Utilizator
**

Mi se pare absolut aberanta aceasta noua lege a invatamantului. Chiar nu-si da nimeni seama ca problema esentiala a sistemului de invatamant nu e structura acestuia, sunt multe alte probleme mult mai importante, ce se intampla cu programele super aglomerate? Nivelul scazut de cunostinte ale elevilor se datoareaza in mare parte faptului ca profesorului nu-i mai ajunge timpul sa predea, dar sa mai si aprofundeze, nu mai avem timp sa discutam cu elevii, nu ne permitem sa "pierdem" o ora intreaga cu activitati de aprofundare a continuturilor predate anterior.

Se gandeste cineva la tot ceea ce implica toate aceste schimbari?
Cate experimente nefericite se vor mai face pe pielea elevilor si a profesorilor???
Pana acum au fost numai rateuri... E un haos si un dezastru... suntem in cadere libera ohmy.gif
Mesaj personal
vgabio
Trimis: 18 Dec 2007, 03:46 PM

Începător
*

Mi se pare aberant. Ce inseamna aia "educatie ante-prescolara" pentru copiii cu varste intre 0-3 ani? Mai urmeaza ca aceste institutii de invatamant sa fie localizate in maternitati. Ce sa-ti mai iei copilul acasa? Il dai direct in primire educatorilor. Si parintii sa-si vada copiii doar in vacante. Din alte tari care cica si-au imbunatatit invatamantul arata ca pana la 10 ani copiii se joaca, abia dupa aia incep sa faca teste de aptitudini si se axeaza ulterior pe ce le trebuie si ce ii intereseaza, iar ministrul nostru vrea invatamant pentru copiii de 0-3 ani????? iar in legatura cu desfiintarea scolilor care nu dau rezultate... eu am facut liceul de informatica in piatra neamt unde nota 8 era o nota mare. o prietena de-a mea era la liceul petru rares, unde se puneau note mari (9 si chiar 10) gratuit tocmai pentru a mentine "valoarea" ridicata. in felul asta nu o sa se stie niciodata nivelul exact al unei scoli. ce director de scoala ar accepta ca scoala lui sa fie inchisa din cauza ca profesorii pun note mici? biggrin.gif
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 18 Dec 2007, 03:47 PM

Utilizator avansat

care este modul oficial de a trimite opiniile profesorilor unei scoli care iau in dezbatere aceste proiecte, astfel incat ele sa fie cu adevarat luate in considerare? ca daca dezbatem si ministerul face tot cum vrea, degeaba ne racim gura!

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
vgabio
Trimis: 18 Dec 2007, 03:53 PM

Începător
*

oare cand o sa le redam copilaria copiilor nostri? da, e bine sa fie gradinite la dispozitia parintilor care, dintr-un motiv sau altul, nu pot avea grija de copiii pana in 3 ani. dar sa faci acest stagiu scolar obligatoriu...o sa rada europa de noi. eu nu-l invinovatesc doar pe ministrul adomnitei. pentru ca nici un om nu poate face atat de mult rau singur. trebuie sa aiba oameni care-l baga in seama, care-l sprijina. nu doar el e vinovat, ci intreaga clasa politica. eu inca mai sper ca legea nu va fi aprobata in aceasta forma. inca mai sper ca glasul ratiunii se va face auzit si de catre asa-zisii nostri conducatori.
Mesaj personal
doc.
Trimis: 18 Dec 2007, 04:08 PM

Utilizator avansat

Titularizare pe post. Adica daca postul meu se desfiinteaza si ramane una care s-a titularizat in 1990 cu valul venind aici dupa faimoasele ordonante ale ministrului de atunci (nici numele nu-l mai retin), eu care m-am titularizat prin concurs corect, cu subiecte date de minister si corectate atunci la Iasi plec iar la concurs. Si unde? Posturile sunt peste tot in restrangere dic cauza, in special, a numarului de ore. Sunteti de acord cu aceasta. Eu, una. nu. Si un transfer cum se va rezolva? confused24.gif
Mesaj personal
loryi
Trimis: 18 Dec 2007, 04:30 PM

Utilizator
**

Eu am un copil de 4 ani si aproape 11 luni,in grupa mare dupa ce a trecut prin grupa mica si grupa mijlocie.Anul viitor ,in mod normal,trebuie sa inceapa grupa pregatitoare pentru ca este dezvoltata din punct de vedere intelectual si pe alocuri chiar exceleaza.In conditiile noii legi,copilul meu ,care nu implineste 6 ani inainte de 31 decembrie 2008 ci la inceput de februarie 2009,va trebui sa repete grupa mare desi se va plictisi sau va putea sa-si continue evolutia in mod firesc cu o aprobare din partea inspectoratului?In conditiile vechii legi ,ea incepea clasaI la 6 ani si 7 luni ,o varsta foarte potrivita,iar in conditiile noii legi va avea 7 ani si 7 luni in clasa I ceea ce este foarte mult ,dupa parerea mea.
Si cum va rezolva ministerul situatia spatiilor necesare din scoli cand in Bucuresti sunt multe scoli in renovare,unele sunt comasate,vor invata in 3 schimburi sau ,mai bine,la foc continuu,24 de ore din 24?Cum va rezolva problema invatatorilor in conditiile in care inteleg ca invatamantul primar are 5 ani,de unde vor mai fi scosi invatatori?Sau copiii din primele serii vor fi ,ca de obicei,cobaii ministerului,cu invatatori slabi pregatiti si scoli supraaglomerate?
Nu ar fi fost mai intelept sa se realizeze infrastructura necesara si sa se pregateasca in Scolile Normale invatatori mai multi inainte de a ne juca de-a reforma pe seama bietilor copii?
Venind dintr-o familie de profesori ma intreb si intreb cum vor fi selectati profesorii direct de catre scoala cand societatea romaneasca este corupta intr-un grad prea inalt?Vor ajunge la scoli bune sa predea invatatori si profesori slab pregatiti dar cu pile?Asta se va rasfrange tot asupra bietilor copii.
Un alt aspect demn de comentat este cum va desfiinta ministerul scolile fara rezultate,va lasa cartierele marginase ale Bucurestiului fara scoli sau se va declansa operatiunea "toti trec cu note mari"ca sa nu se desfiinteze acea scoala? Exista vreun criteriu obiectiv dupa care se va face evaluarea ?Pentru ca daca se vor desfiinta scoli,presiunea se va muta pe cele ramase si probabil vom ajunge la imbulzeli deloc europene in perioada de inscriere.
Inteleg ca religia va face parte din trunchiul comun.Eu vreau ca fetita mea ,chiar daca este ortodoxa prin botez,sa aiba ,in loc de indoctrinarea prin religie ,un curs de istorie a religiilor pentru a iesi un om tolerant si deschis la minte ,un om european.Vreau sa nu fie separata din clasele mici de colegii ei de alta religie si sa nu trebuiasca sa vin cu nu stiu ce aprobare de la nu stiu ce biserica.Credinta este,dupa parerea mea,ceva personal si nu cred ca le face bine copiilor indoctrinarea ortodoxa sau catolica de la varste fragede si separarea copiilor dupa religie chiar si pentru o singura ora de curs.
Probabil ca sunt multe aspecte de discutat,acestea mi-au trecut prin minte in calitate de parinte care va participa nemijlocit la iuresul reformator ce va face din scoala romaneasca o scoala europeana etc.
Nu stiu daca va tine cineva cont de parerile exprimate de simpli cetateni ,dar sa speram ca dupa 18 ani vom fi si noi auziti.
Mesaj personal
doc.
Trimis: 18 Dec 2007, 04:36 PM

Utilizator avansat

Titularizare pe post. Adica daca postul meu se desfiinteaza si ramane una care s-a titularizat in 1990 cu valul venind aici dupa faimoasele ordonante ale ministrului de atunci (nici numele nu-l mai retin), eu care m-am titularizat prin concurs corect, cu subiecte date de minister si corectate atunci la Iasi plec iar la concurs. Si unde? Posturile sunt peste tot in restrangere dic cauza, in special, a numarului de ore. Sunteti de acord cu aceasta. Eu, una. nu. Si un transfer cum se va rezolva? confused24.gif
Mesaj personal
loryi
Trimis: 18 Dec 2007, 04:49 PM

Utilizator
**

Dupa ce am dat "trimite mesajul" mi-am dat seama ca nu am intrebat ceva foarte important.
Se dau urmatoarele date:copil grupa pregatitoare anul 2007-2007.Logic,el va merge la scoala direct in clasa I.Copil grupa mare 2007-2008.Dupa legea cea noua merge si el la scoala in grupa pregatitoare.Practic,intra doua serii plus clasa a noua care inteleg ca ramane la scoala primara in aceeasi scoala supraaglomerata deja.Pot sustine scolile din Bucuresti asa ceva sau onorat ministerul va crea infrastructura peste vara intr-un avant nemaipomenit ?
Daca se va produce imbulzeala la inscriere cine va fi vinovat?Va plati pentru asta?
Viata copiilor nostri va fi marcata de aceste schimbari.Ii pasa cuiva?
Mesaj personal
Daniela R
Trimis: 18 Dec 2007, 07:30 PM

Utilizator
**

A inteles cineva ? Se mai tine cont de notele din gimnaziu pentru intarea la liceu ?
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 18 Dec 2007, 07:37 PM

Utilizator avansat

Intrebari :

Examenul de titularizare se va sustine la unitatea de invatamant ...
A fost stabilita metodologia de evaluare si monitorizare a concursului in aceste noi conditii?

In caz ca se va alege invatamantul secundar inferior cu clasele V-IX cine va preda la clasa a IX-a ?
Profesorii scolii gimnaziale sau cei ce predau in acest moment la liceu?

Au fost elaborate programele pentru noile niveluri de invatamant propuse sau mai facem experiente vreo 2 -3 ani?

Planurile cadru ale învatamântului primar si gimnazial includ religia ca disciplina
scolara, parte a trunchiului comun.
Pentru invatamantul liceal disciplina religie este optionala, facultativa sau nu va mai exista deloc??
Mesaj personalYahoo
Daniela R
Trimis: 18 Dec 2007, 07:43 PM

Utilizator
**

Loryi mai tine-o in gradinita inca un an . Schimba gradinita . Eu mi-am dat copilul la 6 ani si 7 luni la scoala in 2001 cand au spus ca asa trebuie. L-a testat un psiholog la gradinita si mi-a recomandat , la fel, sa-l dau la scoala . Am regretat enorm. Si copilul meu este foarte destept, este printre primii din scoala, are participari la olimpiade pana la nivelul pe tara . TOTUSI nu este suficient, nu conteaza numai inteligenta .
Mesaj personal
SACERDOTUL
  Trimis: 18 Dec 2007, 07:46 PM

Utilizator avansat

Membrii consiliului de administratie sunt, în proportie de 60% reprezentanti ai unitatii de
învatamânt si în proportie de 40%, reprezentanti ai parintilor, elevilor, ai autoritatilor publice
locale, ai agentilor economici etc. Reprezentantii unitatii de învatamânt sunt alesi anual prin vot
secret de catre consiliul profesoral, cu majoritate simpla.
(3) Presedintele Consiliului de administratie este unul din membrii acestuia, ales prin vot secret,
pe o perioada de un an. Presedintele Consiliului de administratie poate fi oricare dintre membrii
acestuia, cu exceptia reprezentantului elevilor si a directorului unitatii de învatamânt.

Cu alte cuvinte este foarte posibil ca cel putin in mediul rural PRIMARII sa devina cei care taie si spanzura in scoala ....
Mesaj personalYahoo
res
Trimis: 18 Dec 2007, 08:04 PM

Mentor

QUOTE (Lucian Oprea @ 18 Dec 2007, 12:42 PM)
Stimați utilizatori,
În această secțiune vă invităm sa dezbateți proiectul "Legea Învățământului Preuniversitar".
Prezenta lege reglementează organizarea și funcționarea sistemului național de învățământ preuniversitar.[...]

ma voi referi la cateva finalitati cu caracter de principii ale art. 4
[....]
d. educarea in spiritul respectarii drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului, al demnitatii si al tolerantei , al schimbului liber de opinii. [....]
e. cultivarea sensibilitatii fata de problematica umana , fata de valorile moral civice, fata de arte si a respectului fata de natura si a mediului inconjurator.
g. dezvoltarea gandirii critice si a creativitatii[....]

1. In primul rand cred ca sensul notiunii de RESPECT nu este acela de supunere cum tare ma tem ca va fi .
2. In al doilea rand, ma bucur ca notiuni ca : drepturi si libertati fundamentale ale omului , demnitate, toleranta, schimb liber de opinii, dezvoltarea gandirii critice (n.m. SA CULTIVAM GANDIREA), creativitatea, respectul fata de natura si mediul inconjurator, .... pe care le-am strigat obsesiv pe forum dar mai ales in colectivitatile in care mi-am putut exprima aceste pareri, au fost consemnate in acest proiect de lege la dispozitii generale. Desigur, eu am fost si sunt inca ridiculizat ca spun astfel de lucruri si intampin o opozitie inversunata, dar nu-i bai, pana la urma totul va fi acceptat ca ceva firesc, daca intradevar aceste lucruri ar putea fi puse in practica wink.gif
3. In al treilea rand, consider ca toate aceste lucruri devin doar vrajeli daca nu sunt garantate de un cadru juridic conform si de institutii si structuri ale statului care sa le asigure aplicarea. Tare ma tem insa ca tocmai grantarea acestor prevederi nu va fi realizata , pentru a nu se strica traditia si astfel o buna parte din clientele politica sa piarda posturile calde de la control wink.gif

--------------------
Mesaj personal
crystyan
Trimis: 18 Dec 2007, 08:38 PM

Utilizator activ

prin noul proiect ce se intampla?
se mai da teza unica?
Mesaj personalTrimite email
para
Trimis: 18 Dec 2007, 11:18 PM

Începător
*

Nu sunt de acord cu invatamantul ante-prescolar.
Nu sunt de acord cu scoaterea religiei din liceu. (vezi fisierul atasat)
Nu sunt de acord cu structura formelor de invatamant. (vezi fisierul atasat)

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2280 )
Fișier atașat  Propunere_la_art.doc
Mesaj personal
vlaston
Trimis: 19 Dec 2007, 08:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (para @ 19 Dec 2007, 12:18 AM)
Nu sunt de acord cu invatamantul ante-prescolar.
Nu sunt de acord cu scoaterea religiei din liceu. (vezi fisierul atasat)
Nu sunt de acord cu structura formelor de invatamant. (vezi fisierul atasat)

Curtea Constitutionala a stabilit deja in 1995, pe baza constitutiei, faptul ca daca parintii sau elevii avand peste 16 ani nu vor sa faca religie, au dreptul sa n-o faca, Tine de libertatea de constiinta. Problema religiei este corect rezolvata in lege.

ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale.
(2) Libertatea conștiinței este garantată; ea trebuie să se manifeste în spirit de toleranță și de respect reciproc.

(3) Cultele religioase sunt libere și se organizează potrivit statutelor proprii, în condițiile legii.

(4) În relațiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acțiuni de învrăjbire religioasă.

(5) Cultele religioase sunt autonome față de stat și se bucură de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenței religioase în armată, în spitale, în penitenciare, în azile și în orfelinate.

(6) Părinții sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educația copiilor minori a căror răspundere le revine.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
vlaston
Trimis: 19 Dec 2007, 09:24 AM

Utilizator avansat

Probleme importante nerezolvate:

1.Ramana ministerul DOAR autoritate de reglementare si certificare, sau administreaza si gestioneaza in continuare sistemul, in care caz nu se face descentralizare. Mentinerea directiilor judetene in subordinea ministerului inclina spre faptul ca nu se doreste descentralizare.

2. Nu se fac precizari asupra reducerii curriculumului, cel putin cantitativ: cel mult 5 ore pe zi, cel mult 10-12 discipline, in 38-40 saptamani de scoala pe an.

3. Nu se spune nimic despre salarizarea diferentiata. Probabil nu vor sindicatele sa auda de asa ceva. Salarizarea dupa grade si vechime, ramasita a comunismului, blocheaza accesul tinerilor in invatamant si goneste profesorii performanti spre alte domenii mai bine platite. Salarizarea trebuie realizata dupa performante si rezultatele muncii.

4.Nimic despre incurajarea inv. privat, ca alternativa viabila a celui de stat.

5. Nimic despre adecvarea la piata muncii. La ora actuala se pregatesc in filiera teoretica 40% dintre elevi pentru un segment de joburi in piata muncii de 10-15%.

6. Nimic despre concurenta si competitie intre elevi, intre scoli, intre profesori. Fara competitie nu exista calitate. Olimpiadele antreb=neaza un segmnet infim de elevi.

7.Nimic despre implicarea angajatorilor in viata scolii. Clase pe baza de contract de scolarizare cu finantarea angajatorilor?

8. Dispare scoala profesionala, topita in ruta progresiva a filierei tehnologice. Nu cred ca este o soluti buna, pt. ca toti elevii vor sta cu gandul la bac si facultate, de muncit in constructii si servicii isi propun prea putini elevi. Nu-i vorba ca dupa facultate, pe la 23-24 ani, tot la pus termopane revin. Dar cu ce costuri pentru societate?

9.Centrele Județene de Resurse și de Asistență Educațională reprezinta o creatie birocratica inutila, alti functionari platiti ca sa faca ce? Directiile judetene pot face acelasi lucru.

Mai sunt multe altele. De aceea se zice ca mentinem in educatie paradigma ultimilor 30-40 ani. Este adevarat.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
DYN
Trimis: 19 Dec 2007, 11:35 AM

Utilizator activ

QUOTE (SACERDOTUL @ 18 Dec 2007, 08:46 PM)
Membrii consiliului de administratie sunt, în proportie de 60% reprezentanti ai unitatii de
învatamânt si în proportie de 40%, reprezentanti ai parintilor, elevilor, ai autoritatilor publice
locale, ai agentilor economici etc. Reprezentantii unitatii de învatamânt sunt alesi anual prin vot
secret de catre consiliul profesoral, cu majoritate simpla.
(3) Presedintele Consiliului de administratie este unul din membrii acestuia, ales prin vot secret,
pe o perioada de un an. Presedintele Consiliului de administratie poate fi oricare dintre membrii
acestuia, cu exceptia reprezentantului elevilor si a directorului unitatii de învatamânt.

Cu alte cuvinte este foarte posibil ca cel putin in mediul rural PRIMARII sa devina cei care taie si spanzura in scoala ....

Problema conducerii scolilor este foarte importanta iar aceasta lege desi se vrea corecta accentueaza si mai mult creearea de "clici" la nivelul conducerii scolilor
Sa va spun un singur exemplu: Intr-o scoala unde aproape jumatate din cadele didactice au relatii de rudenie (sot sotie,cumnati nepoti, etc) cum va mai putea face cineva parte din conducerea scolii (director, director educativ, membru in consliul de administratie, etc).
Si chiar daca in acest moment nu sint multe astfel de scolii cu siguranta vor aparea cu trecerea timpului, din moment ce scoala va angaja personalul.
Propunerea mea ar fi ca si in cazul Invatamintului Superior in conducerea scolii sa nu poata ocupa simultan functii de conducere, la oricare nivel, afini si rude pâna la gradul al patrulea inclusiv;
Iar din Consiliul de administratie sa faca parte de drept directorul si directorul educativ

Acest mesaj a fost modificat de către DYN la data 19 Dec 2007, 11:45 AM
Mesaj personal
DYN
Trimis: 19 Dec 2007, 11:53 AM

Utilizator activ

Am uitat sa punctez si problema liderului de sindicat care deasemenea nu trebuie sa aiba relatii de rudenie sau afini pina la gradul 4 cu cineva din conducerea scolii
Mesaj personal
res
Trimis: 19 Dec 2007, 01:24 PM

Mentor

nu este specificata in lege care va fi in principiu medoda de educatie folosita.
Seva merge tot pe metoda traditionala de instructie, disciplina, impunere, sau se va trece la metode mai democratice de convingere prin argumente reale , de respect si ajutor reciproc ?
In cazul in care structurile si institutiile sistemului vor ramane neschimbate , educatia in spirit democratic va fi cam greu de realizat, deoarece aceste structuri si institutii sunt facute avand la baza subordonarea si impunerea , tocmai prin rolul lor declarat de indrumare si control .

--------------------
Mesaj personal
avumit
Trimis: 19 Dec 2007, 01:58 PM

Utilizator
**

PROPUNERI:
1. Ciclul de invatamant preuniversitar de cate 4 ani: gradintia din care numai ultimul an (anul pregatitor) sa fie obligatoriu; primar 4 ani; gimnaziu 4 ani; liceu 4 ani.
2. Invatamantul obligatoriu sa cuprinda grupa pregatitoare si clasele I-XII
3. Sa nu se mai diferentieze liceul pe cicluri pentru ca fragmenteaza aiurea procesul de invatamant (vezi dificultatea ministerului de a intocmi programe coerente intre doua cicluri atat la liceu cat mai ales la clasele pe ruta progresiva SAM si aberatiile rezultate din asta).
4. Numarul de ore: - primar 4 ore zi
- gimnaziu 5 ore zi
- liceu 6 ore zi
maxim.
5. Fara religie la liceu
6. Planuri si programe de invatamant coerente.
7. Desfintarea modulelor la liceele industriale (e o aberatie deoarece pun caruta inaiintea calului de multe ori)
8 Desfiintarea formei de invatamant FARA FRECVENTA la liceu. E o rusine deoarece nu prea seamna cu sistemul australian (nu exista seriozitate)
9. O singura sesiune de BAC pe an.
10 Admiterea din gimnaziu la liceu sa se faca direct prin examen la liceu ( renuntarea la Tezele Nationale a coror rezultate arata ca elevii sunt genii in proportie de 70 la suta.
11. Redactarea programelor din timp, astfel incat acestea sa fie cunoscute inca din primul an de aplicare a reformei pentru toate ciclurile si tipurile de invatamant.
12. La materiile cu o ora pe saptamana in programa sa nu existe mai mult de 24 de teme (lectii) la un an scolar de 36 de saptamani, deoarece practic nu se pot parcurge eficient mai multe (plus ca la liceele industriale elevii mai au si saptamani de practica).
13 An scolar structurat pe doua semestre: 1 sept. - Craciun; 1 februarie - 15 iunie.
14. Reinfiintarea scolilor de corectie.
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 19 Dec 2007, 04:22 PM

Utilizator
**

In primul rand, ca si in cazul legii invatamentului sueprior, legea abunda in declaratii, principii si reamintiri de principii si obligatii existente in alte legi, inclusiv in Constitutie. Cu putin efort, cam 25% din lege poate fi usor eliminata, fara ca sa sufere in vreun fel aplicabilitatea ei, ci dimpotriva.

Nu am rabdare sa o iau de la capat cu analiza asta, vezi ce-am scris la Legea invatamintului superior.

Bun, pentru ce ramane dupa ce scoti toate repetarile si decalratii alea din text, legea trebuie rescrisa. Principiille ce ar trebui respectate (dar nu si scrise in lege, pentru Dumenezeu!) sunt urmataorele:
a) principiul controlului limitat al guvernului- pe baza considerarii subsidiaritatii
cool.gif principiul formarii capacitatii de adaptare institutionala si curriculara a retelei de invatamant pre-universitar la schimbarile stiintifice tehnice si de pe piata muncii (vezi Strategia Lisabona)
c) principiul foramrii capacitatii de invatare independenta (o expriamre in paln individual a principiului de mais sus)

In paralel, trebuie foarte atent periate programele pentru a lasa in ele daor ceea ce este realmente o baza de invatare ulterioara, si eliminate toate excesele teroretice, incarcarea inutila cu teorie si probleme absolut ne-necesare- probabil ca dupa o periere atenta ar mai ramane cam 10% din ce-i acum, dar ce ar rameane ar trebuii sa fie puternic operationalizat;

Ar trebui sa scada si numarul de ore, atat per disciplina, cat si epr total cursuri, probabil vam pana pe la 3-4 ore pe zi la calsele 1-4 si pana la maxim 5 (dar numai o zi pe saptamana) pentru restul.

Ar trebui introdusa programa curriculara explicata (nu doar pe titluri) si lasata libertatea editorilor de manuale de a edita ce carti cred si orice fel cred, eliminandu-se necesitatea aprobarii de catre Minister a acestora. Actuala aprobare nu face decat sa intrizie apraitita manualelor si sa introduca elemente de incertitudine in text, cat timp cei care aproba nu sunt cadre didactice active si prin urmare nu au experienta catedrei.

De fapt, profesorii de la catedra sunt cei care decid, folosind cunostintele de specialitate dar si cunoasterea claselor la care ei efectiv predau, ce manual se preteaza. Nu pot fi inlocuiti de functionarii ministerului si nici nu are vereun sens. in definitiv, daca un manual nu e bun, profesorii nu-l vor utiliza, sper ca nu crede nimeni ca profesorii ar fi asa de batuti in cap incat sa utilizeze un manual care contravine programei????

Aceasta organizarea atenta a programei si a continutului acestora este dupa mine prioritara fata de structura anului scolar. Sigur ca e mult mai difciil sa umbli la aspectele acestea, decat sa schimbi structura, dar fara reforma la nivel de programa, restul e degeaba.

O nota de bizarerie e data de acel invatamaint ante-prescolar- ca principiu, e greu de imaginat foramrea unui copil in varsta de 1 an prin sistemul de invatamint. Sigur ca la varsta respectiva un copil poate fi educat in ce priveste comportamentul social (inclusiv sa faca pe olitza, ma rog...). Dar facutul la olitza nu e parte a invatamintului, in sensul ca nu e instruire organizata si nici educatie prin constientizare. Poate fi parte a unui sistem independent privat de creshe, aia da. Poate si statul sa infiinteze creshe, si cu asta sunt de acord. Dar cresle nu pot fi parte a invatamintului si nici nu pot fi prevazute in pachetul de legi al invatamintului.

Ele au nevoie de foarte multe elemente pentru a functiona (inclusiv olitze, alea trebui sterilizate si monitorizate, trebuie sa ai un pediatru contractat pentru vizite si prevenirea unor epidemii specifice, ai nevoie de pampersi, pe care cineva trebuie sa-i puna, patutzuri cu paturi si perne, alea trebuie spalate, mii de lucruri de felul asta, care fomeaza 90% din activitatea unei creshe, doar poate cel mult 10% ar putea fi legat cumva de invatamant).

O nota pozitiva pentru controlul local- e foarte bine sa existe un control al parintilor asurpa gospodaririi scolii. Dar atentie ca daca vom avea un Consiliu de Administratie cu rol de fapt consultativ, acesta nu va avea nici o relevanta.

In sfarsit, si asta ar cam trebui rescrisa, dar intr-o masura mai mica decat cea a invatamantului superior. Asa cum e, e oprita la jumatatea drumului, nu cred ca e vreo deosebire intre sitautia cu o astfel de lege si cea fara legea propusa.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (30) [1] 2 3 ... Ultimul » Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved