Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) 1 2 [3]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Legea Învățământului Superior, proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007
cptnplesoianu
Trimis: 12 Feb 2008, 02:54 PM

Începător
*

Grup: Members

Grupul Scolar "Capitan Nicolae Plesoianu" Rm. Valcea are urmatoarele propuneri la legea invatamantului pe care le trimitem atasat.
Mesaj personal
cptnplesoianu
Trimis: 12 Feb 2008, 02:57 PM

Începător
*

GRUP SCOLAR CAPITAN NICOLAE PLESOIANU

PROPUNERI GRUP SCOLAR “CPT.N.PLESOIANU”
LA PROIECTUL LEGII INVATAMANTULUI

Art.6 Invatamantul obligatoriu in Romania cuprinde invatamantul prescolar, primar, secundar inferior si secundar superior. Frecventa obligatorie la forma de zi inceteaza la varsta de 20 ani (in loc de 18 ani).
Art.15 Alin. 3 Invatamantul secundar care cuprinde:
a) invatamant secundar inferior – gimnaziu – care cuprinde 4 clase (in loc de 5) respectiv clasele V-VIII;
cool.gif invatamant secundar superior – liceu - care cuprinde 4 – 5 clase (in loc de 3 – 4 clase) respectiv clasele IX – XII/XIII (in loc de X – XII/XIII).
Art.15 Alin 4 Invatamantul obligatoriu se organizeaza in forma de zi. In mod exceptional pentru persoanele care au depasit cu mai mult de 8 ani (in loc de 2 ani) varsta clasei, invatamantul obligatoriu se poate organiza si in alte forme de invatamant, pe baza unei metodologii.
Art.26 Alin 2 Durata studiilor in invatamantul liceal poate fi de 4 sau 5 clase (in loc de 3 sau 4 clase).
Art.28 Alin 1 a) Ruta progresiva de profesionalizare cu o durata de 5 clase (in loc de 4 clase);
cool.gif Ruta directa cu o durata de 4 clase (in loc de 3 clase).
Art.31 Alin 2 Absolventii invatamantului liceal – filiera tehnologica care solicita sa sustina examenele de certificare a competentelor profesionale, continua studiile printr-un stagiu de pregatire practica cu o durata de 6 luni, stabilita pe baza standardelor de pregatire profesionala.
Formularea este necorespunzatoare deoarece nu precizeaza in mod foarte clar cum se vor efectua aceste stagii. Avand diploma de absolvire si examen de bacalaureat elevii se vor inscrie la facultati si nu vor mai continua aceste stagii.

Propunem ca stagiile de pregatire practica sa se efectueze pe perioada efectuarii stagiilor de pregatire teoretica.
Art.32 Alin 4 „Absolventii educatiei profesionale care solicita sa sustina examen de certificare a competentelor profesionale, continua studiile printr-un stagiu de pregatire practica cu o durata de maxim 6 luni, pe baza standardelor de pregatire profesionala”.
Prin introducerea acestor 6 luni de pregatire profesionala la sfarsitul pregatirii specifice a educatiei profesionale – se va crea un haos si mai mare decat in prezent in sistemul de invatamant tehnic.
De aceea propunem ca durata pregatirii specifice educatiei profesionale sa fie de 3 ani, timp in care sa se efectueze si stagiile de pregatire practica.
In situatia in care educatia profesionala se mentine la 2 ani, stagiile de pregatire practica sa se efectueze in paralel cu pregatirea teoretica.
Propunem in acest sens reanalizarea alineatelor (2) si (8) ale art.32.
Art.33 Alin 6 „Scolarizarea in invatamantul tertiar non – universitar poate fi finantata din Bugetul Ministerului Educatiei (si nu bugetele locale care nu vor finanta aceasta forma de invatamant)”.
Art.90 Alin 3 Presedintele Consiliului de Administratie este directorul scolii in loc de (este unul din membrii acestuia).
Motiv: Nu este exclus ca de exemplu Presedintele Consiliului de Administratie sa promoveze o hotarare ilegala pe care Directorul sa fie obligat sa o finalizeze.
Art.104 (e) „In invatamantul liceal si tertiar non – universitar clasa de elevi cuprinde un numar de 20 de elevi darn u mai mult de 22 (in loc de 24 elevi dar nu mai mult de 26)”.
(f) „In invatamantul professional si ethnic pregatirea practica realizata prin laborator si stagii de instruire practica desfasurate in atelierele scoala se organizeaza pe grupe de elevi. Grupa de elevi cuprinde in medie un numar de 10 elevi dar nu mai mult de 12 (in loc de 12 elevi dar nu mai mult de 14)”.
(g) „Pentru facilitarea dobandirii competentelor de comunicare in limbi moderne, activitatea la clasa se organizeaza pe grupe de elevi. Grupa de elevi cuprinde in medie un numar de 10 elevi dar nu mai mult de 12 (in loc de 12 elevi dar nu mai mult de 14)”.
Art.109 Alin 6 Schimbarea destinatiei cladirilor si terenurilor in care isi desfasoara activitatea unitatile de invatamant de stat fara acordul Consiliului Profesoral al scolii si al avizului conform al Ministrului Educatiei, este nula de drept.
Alin 8 „Constructiile si terenurile aferente procesului instructiv – educativ pot fi transferate doar cu aprobarea Guvernului, la propunerea Ministrului Educatiei, fara plata si numai catre domeniul public – cu aprobarea Consiliului Profesoral al unitatii de invatamant”.
Alin 9 Bunurile aflate in administrat. unitatii si institutiilor de invatamant preuniversitar de stat disponibile temporar pot fi inchiriate pe baza de contract cu revizuire anuala. Inchirierea bunurilor in conditii prevazute la alineatele precedente se face cu prioritate pentru activitati de invatamant si fara conditionarea Consiliilor Locale.
Art.112 In invatamantul obligatoriu, fondul stabilit pentru finantarea de baza ce revine pe elev se aloca si unitatilor de invatamant particular si confesional.
Propunem renuntarea la acest articol deoarece se creaza concurenta neloaiala intre institutiile particulare si de stat.

Mesaj personal
AdrianDD
Trimis: 15 Feb 2008, 07:53 AM

Utilizator activ

De ce nu introduceti si la noi posibilitatea studiilor part-time? La universitatile din occident exista aceasta forma de studiu care difera de ceea ce este la noi invatamantul la distanta. Pentru cei care lucreaza ar fi foarte buna o astfel de forma de invatamant.
Mesaj personal
Marin Vlada
Trimis: 15 Feb 2008, 02:13 PM

Utilizator activ

From:marin.vlada@g.unibuc.ro
To: proiecte.legi@medc.edu.ro

Catre,
Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului

Subsemnatul VLADA Marin, Conf. dr. la Universitatea din Bucuresti atasez mai jos
propuneri pentru Legea invatamantului Superior aflata in dezbatere publica.

Motive justificatoare

Rezulatele activitatii didactice si stiintifice din facultati nu se dezbat si nu se analizeaza la nivelul facultatilor prin participarea cu opinii ale tuturor cadrelor didactice.

Cadrul actual ofera aceasta participare prin reprezentanti ai colectivelor din catedre. In realitate, acesti reprezentanti pot avea opinii separate si nu au interesul sa transmita opiniile altora unui organism de conducere.

Deciziile la nivelul facultatilor trebuie cunoscute de corpul profesoral, nu atunci cand acestea sunt aplicate, ci in momentele in care trebuie sa-si exprime opiniile pentru solutiile care sunt luate in discutie in luarea deciziilor.

Cadrul actual nu ofera transparenta si comunicarea informatiilor de la Consiliul Facultatii catre colectivele cadrelor didactice, aceasta situatie fiind in functie de dorintele si obisnuintele Decanului sau ale membrilor Consiliului Facultatii.

PROPUNERE
Introducerea in viata comunitatii academice a atributiilor si competentelor ADUNARII GENERALE a cadrelor didactice

ADUNAREA GENERALA sa fie organismul de conducere colectiva care sa se constituie anual in prezenta a cel putin 2/3 din numarul cadrelor didactice ale facultatii.

Principalele competente ale Adunarii Generale sa fie dezbaterea anuala a raportului de activitate privind activitatea didactica si stiintifica din facultate, rezultatele activitatii Consiliului Facultatii, precum si dezbaterea si luarea masurilor pentru eficienta activitatii academice. Adunarea Generala sa poata revoca din functii Decanul facultatii si seful unei catedre ca rezultat al unei activitati necorespunzatoare a acestora.

Prezentarea anuala a rapoartelor sefilor de catedra si ale Decanului in cadrul colectivelor de catedra, respectiv in cadrul Adunarilor Generale ale cadrelor didactice.

Luarea deciziilor asupra problemelor majore ale facultatii sa se realizeze dupa o dezbatere libera de opinii in cadrul Adunarii Generale prin supunerea la vot la care sa participe 2/3 din totalul cadrelor didactice ale facultatii.

Cu stima, Conf. dr. Marin Vlada
15 februarie 2008

--------------------
Conf. dr. Marin Vlada, Universitatea din Bucuresti
INTUITION Consortium member-www.intuition-eunetwork.org
ICVL and CNIV Coordinator - www.icvl.eu, www.cniv.ro
http://marinvlada.googlepages.com/ | www.ad-astra.ro/marinvlada.ro
-------------------------------------------
"Learning is evolution of knowledge over time", Roger E Bohn-1994.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Dedalus
Trimis: 25 Feb 2008, 06:26 PM

Utilizator
**

Dezbaterea publica nu se paote realiza pe un proeict de lege incomplet si incoerent.

Trebuia mai intai pus in discutie un proeict de reforma, din care sa rezulte o viziune. Acest document trebuia sa aiba atasate o serie de intrebari care sa orienteze dezbaterea publica.

DUPA ce se inchiea dezbnaterea asupra reformei, trebuia realizata o serie de consultari cu sindicatele etc. Dar nu asaa "ca la Pitesti" - adica eu va spun ce vreau si "La revedere!".

DUPA fixarea prin dezbatere la nivel de factori interesati si centralizarea raspunsurilor asupra proeictuluii de reforma trebuia realizat un Raport asupra consultarii, cu recomandari.

APOI se realiza proeictul de lege, de catre 1-2 juristi cu experienta.

APOI acest proeict se discuta intr-un cerc mai larg de juristi.

In final, trebuia repus in dezbaterea publica, din nou cu un set de intrebari de orientare si cu explicatia clara ce anume se doreste de la public si CUM se vor lua opiniile in considerare.

IN PARALEL, functionarii Ministerului trebuiau sa elaboreze un document justificativ (un fel de Nota de fundametnare extinsa) ce sa includa toate contributiile ce s-au laut in seama si explicatiile privind modul in care proeictul de lege transpune de fapt viziunea initiala mentionata (nici n uvreau sa aud ideea ca programul de guvernare contine aceasta viziune, din simplul motiv ca o declaratie de intentii si de dorinte de mai bine nu are nici o legatura cu ideea de reforma; dar, sa fiu bine inteles, nu e vorba de partidul de guvernare de acum, ci de toate partidele care s-au perindat la guvernare din 1989 pana in prezent si cae nu au facut decat sa scrie in limba de lemn tot felul de prostii).

Cam asta ar fi pe scurt, drumul normal al acestor legi.

Ce s-a facut de fapt nu are nici o legatura cu elaborarea unei legi de o asemenea importanta si, sincer, e atat de departe de ce ar trebui sa fie ca aici pe forumuri pierdem de fapt timpul.
Mesaj personal
pop.marius
Trimis: 29 Feb 2008, 11:31 PM

Utilizator activ

Astazi a aparut pe Internet Ordinul 3315/2008 in care se vorbeste si despre conditiile de admitere la masteratul postuniversitar. Ori, in proiectul de lege, masteratul postuniversitar nu este pomenit deloc. ??
Mesaj personal
AdrianDD
Trimis: 1 Mar 2008, 04:51 AM

Utilizator activ

Oameni buni, nu vedeti ca s-a terminat dezbaterea?
Mesaj personal
teng
Trimis: 1 Mar 2008, 09:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (AdrianDD @ 1 Mar 2008, 05:51 AM)
Oameni buni, nu vedeti ca s-a terminat dezbaterea?

Păi tocmai asta-i întrebarea: s-a încheiat sau nu etapa dezbaterilor publice? Am postat ce se vede mai jos pe 21 februarie. Nu am primit niciun răspuns.

Pun o întrebare dlui Lucian Oprea, care a deschis acest topic.
Inițial, s-a spus că perioada de dezbatere a proiectelor noilor legi ale învățământului este 17 decembrie 2007 - 17 februarie 2008. Pe 19.02.2008, pe pagina web a MEdCT, au fost postate versiuni ușor modificate ale proiectelor acestor legi, cu mențiunea : " proiect aflat în dezbatere publică începând cu data de 17 decembrie 2007". Deasemeni, pe pagina web a MEdCT este menținut activ linkul către această secțiune a forumului.
În ce stadiu al procesului legislativ se află proiectele noilor legi ale învățământului? A fost prelungită etapa dezbaterii publice?
Mesaj personal
Dedalus
Trimis: 1 Mar 2008, 10:48 AM

Utilizator
**

Eu as vrea sa vad pe site-ul Ministerului postat un Raport privind propunerile primite pe acest forum si masurile de imbunatatire propuse in urma acestui forum.

Dar ceva imi spune ca nimeni nu va face acest raport, si in mod necesar (evident si fatal...) nimeni nu va avea ce pune pe site....

S-a bifat si etapa consultarii publice, niste fraieri si-au batut capul sa citeasca propunerile (pe care din cate imi dau seama nici ministrul nu le-a citit...).

Si niste shmekeri vor scrie in nota de fundamentare ca "s-a desfasurat confrom legii etapa de consultare publica".

Asa, de kiki, se vor mai face niste mici modificari, pe-ici, pe -colo, dar NU prin partile esentiale...

Ceea ce ma nedumereste este ca si astia care-si bat joc de noi au si ei copii.

Mesaj personal
vlaston
Trimis: 1 Mar 2008, 11:13 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Dedalus @ 1 Mar 2008, 11:48 AM)
Eu as vrea sa vad pe site-ul Ministerului postat un Raport privind propunerile primite pe acest forum si masurile de imbunatatire propuse in urma acestui forum.

Dar ceva imi spune ca nimeni nu va face acest raport, si in mod necesar (evident si fatal...) nimeni nu va avea ce pune pe site....

S-a bifat si etapa consultarii publice, niste fraieri si-au batut capul sa citeasca propunerile (pe care din cate imi dau seama nici ministrul nu le-a citit...).

Si niste shmekeri vor scrie in nota de fundamentare ca "s-a desfasurat confrom legii etapa de consultare publica".

Asa, de kiki, se vor mai face niste mici modificari, pe-ici, pe -colo, dar NU prin partile esentiale...

Da, dar copiii lor studiaza in invatamantul privat si vor pleca in Elvetia. Din varianta trimisa parlamentului vom afla daca ne-am batut tastele degeaba.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
vlaston
Trimis: 1 Mar 2008, 12:21 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Dedalus @ 1 Mar 2008, 11:48 AM)

Ramane si varianta lobby-ului la comisiile parlamentare pentru invatamant.

--------------------
Dintr-un pumn de faina nu poti face un cozonac. Dar nici nu-l arunci in vant!
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) 1 2 [3]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved