Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> istoria scolii romanesti, informatii generale
bianca.briceag
Trimis: 11 Sep 2009, 07:11 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna seara dragi colegi,

De ceva timp lucrez la teza de licenta si am observat (sper sa ma insel smile.gif ) ca in Romania nu exista nici o publicatie (on-line sau pe hartie) care sa prezinte nasterea scolii romane sad.gif , cum s-a nascut, din ce motive, influenzele ideologice de-a lungul timpului etc.

Imi poate confirma sau infirma cineva daca ma insel? sau imi puteti recomanda vreo publicatie/publicatii ce mi-ar putea lamurii dubiile exprimate mai sus?
confused06.gif
Mesaj personal
radutrifan
Trimis: 8 Oct 2009, 09:28 AM

Utilizator
**

Nicolae Iorga, Istoria învățământului românesc, 1971
Manolache: Părnuță; Istoria învățământului din România, 2 volume, Editura Didactică și pedagogică, 1983
există și o istorie a pedagogiei românești, în 3 volume, coordonate de Trutzer și Popescu-Teiușan, apărută în 1966
mai există multe alte studii generale sau regionale pe tema asta. încearcă să cauți online în catalogul bibliotecii din localitatea ta sau în cel al unei biblioteci mari, mai apropiată de locul unde stai (bibliotecă județeană, universitară, municipală)

Acest mesaj a fost modificat de către radutrifan la data 8 Oct 2009, 09:31 AM

--------------------
user posted image
Enciclopedia României, un proiect românesc pentru generațiile de azi și de mâine
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
hilohicmihnea
Trimis: 24 Mar 2010, 07:46 AM

Utilizator activ

Va felicit, d-ra, pt titlul lucrarii Dvs! Este inspirat! Permiteti-mi sa exprim un posibil (deja dat) sfat; din momentul in care veti avea lista celor care au condus acest invatamant, cautati sa le gasiti mediul lor de formare intelectuala/politica, anturaj, etc. (Fireste ca nu veti putea folosi aceste date doar pt lucrarea de licenta; materialul -daca va fi gasit- ar fi suficient si pt o intrare in Academie, nu doar pt o lucrare de masterat si de doctorat!).Poate ne vom explica si pe aceasta cale cum anume se intampla ca si un invatamant national (?!?) sa urmeze "neabatut" atat drumul liberal cat si cel marxist, mai apoi din nou liberal. Trebuie sa fi existat acei "oameni de serviciu" fata de interesele externe care stiau foarte bine consecintele actiunilor pe care le conduc. (Asta, desigur, daca suneti pregatita sa va si asumati un curaj de opinie - nu veti intalni multi sustinatori ai ideii...) Altminteri, munca Dvs va fi doar una de identificare, asemanatoare unei investigatii in care se indica numele unor "faptasi", fara aratarea impactului acestor "comiteri" si a cauzelor lor (ambele situatii fiind extrem de agresive la adresa oricarei generatii [re]-educate si a oamenilor de constiinta din sistem). Realitatea poate, singura, sa arate acestea insa orice aport stiintific este binevenit! Succes!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMAOLYahooMSN
Alina B.
Trimis: 7 Oct 2011, 05:59 PM

Utilizator
**

BRAVO !!! ma bucur sa vad ca avem dorinta de a cerceta lucrurile astea! sunt madra de acesti colegi! happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
webde009
Trimis: 24 Oct 2011, 04:35 PM

Utilizator
**

Si eu am cautat aceleasi informatii ca dumneavoastra. Va multumesc pentru lista de lucrari.
Mesaj personal
Lumynita
Trimis: 26 Sep 2012, 09:26 PM

Utilizator
**

Ma bucur sa vad ca inca se mai "nasc" salvatori ai invatamantului romanesc , cu atat mai mult cu cat acesta este in deriva....
Mesaj personal
marrylama
Trimis: 18 Oct 2016, 07:26 PM

Începător
*

Great History!!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved