Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> modificare nota semestriala
mvali
Trimis: 5 Feb 2019, 04:30 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua,
Va rog, in masura in care cunoasteti, in ce conditii s-ar putea modifica media unui elev in invatamantul gimnazial. La disciplina matematica, elevul nu a mai fost examinat din luna noiembrie, are 4 note (are 4 ore de matematica intr-o saptamana), avea nevoie de inca 2 note (de 10) pentru a obtine media 10. Mentionez ca este un copil cu rezultate foarte bune la olimpiadele scolare (foarte aproape de calificarea la etapa pe tara- anul trecut-cls a via)- anul acesta, 28 puncte etapa pe scoala- rezultat anuntat inaintea incheierii mediilor, nota 10 in teza. Performanta la aceasta disciplina inseamna foarte multa munca, in capitala concurenta este foarte mare, copii sunt foarte buni si fara ajutor este foarte greu sa ai rezultate. Copilul meu nu se afla printre "norocosii" de la scolile cu prestigiu, cu rezultate la olimpiada de matematica, care primesc sustinere din partea profesorului de la clasa.
Profesorul de la clasa NU l-a pregatit deloc pentru olimpiada, reprosandu-ne ca l-am dus la pregatire in alte parti- (merge la cercurile de excelenta) si nu se putea autoinvita sa-l pregateasca. Nu a existat nici un conflict elev-profesor sau parinti-profesor pana acum. Nu-ntelegem de ce profesorul l-a anuntat numai in ziua incheierii mediei ca nu are media 10 si, la rugamintea copilului de a-l examina pentru marire raspunzandu-i ca nu poate acorda 2 note intr-o saptamana. Profesorul pregatea in scoala copii (cu probleme la aceasta disciplina) fara a anunta la clasa pentru a participa toti elevii, motivand ca face munta voluntara fiind sustinuta acum si de cativa parinti ai elevilor pregatiti preferential.
As vrea sa stiu, daca exista legal posibilitatea de-a schimba aceasta situatie, copilul meu fiind foarte dezamagit si, daca pana acum orele de matematica erau plictisitoare, de-acum nici nu stiu ce va urma.
Va multumesc.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 10 Feb 2019, 12:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mvali @ 5 Feb 2019, 05:30 PM)
Buna ziua,
Va rog, in masura in care cunoasteti, in ce conditii s-ar putea modifica media unui elev in invatamantul gimnazial. La disciplina matematica, elevul nu a mai fost examinat din luna noiembrie, are 4 note (are 4 ore de matematica intr-o saptamana), avea nevoie de inca 2 note (de 10) pentru a obtine media 10. Mentionez ca este un copil cu rezultate foarte bune la olimpiadele scolare (foarte aproape de calificarea la etapa pe tara- anul trecut-cls a via)- anul acesta, 28 puncte etapa pe scoala- rezultat anuntat inaintea incheierii mediilor, nota 10 in teza. Performanta la aceasta disciplina inseamna foarte multa munca, in capitala concurenta este foarte mare, copii sunt foarte buni si fara ajutor este foarte greu sa ai rezultate. Copilul meu nu se afla printre "norocosii" de la scolile cu prestigiu, cu rezultate la olimpiada de matematica, care primesc sustinere din partea profesorului de la clasa.
Profesorul de la clasa NU l-a pregatit deloc pentru olimpiada, reprosandu-ne ca l-am dus la pregatire in alte parti- (merge la cercurile de excelenta) si nu se putea autoinvita sa-l pregateasca. Nu a existat nici un conflict elev-profesor sau parinti-profesor pana acum. Nu-ntelegem de ce profesorul l-a anuntat numai in ziua incheierii mediei ca nu are media 10 si, la rugamintea copilului de a-l examina pentru marire raspunzandu-i ca nu poate acorda 2 note intr-o saptamana. Profesorul pregatea in scoala copii (cu probleme la aceasta disciplina) fara a anunta la clasa pentru a participa toti elevii, motivand ca face munta voluntara fiind sustinuta acum si de cativa parinti ai elevilor pregatiti preferential.
As vrea sa stiu, daca exista legal posibilitatea de-a schimba aceasta situatie, copilul meu fiind foarte dezamagit si, daca pana acum orele de matematica erau plictisitoare, de-acum nici nu stiu ce va urma.
Va multumesc.

De ce va cramponati atat de o medie?
Nu, legal nu se poate modifica media deka incheiata pe astfel de considerente.
Ganditi-va ca asa, ar veni toti copiii sa ceara marire de medie, dupa ce eaceasta a fost deja incheiata, pai unde ajungem?
Exagerati, cum adica "l-a anuntat in ziua incheierii ca nu are media 10"?? Dar ce trebuia sa faca? elevul nu-si stia notele mai ales ca nu a mai luat niciuna din noiembrie.
elevul trebuia din timp sa solicite sa fie ascultat pentru marire de medie, nu e grija profesorului sa se gandeasca ce medie vor unii si sa-i roage sa si-o mareasca. Puneti problema extrem de ciudat aici.
Pana la urma pe dvs ce va intereseaza: performanta sau notele?

Profesorul trebuie sa lucreze la nivelul clasei, adica nivelul mediu. Nu este obligat sa pregateasca elevul pentru olimpiada.
Daca elevul are rezultate foarte bune si pasiune pentru concursuri etc va puteti gandi la un transfer intr-o scoala unde se face performanta.
Este mai dificil cand ai o clasa de elevi medii sa faci si performanta cu unul care e mai rasarit. Necesita mult efort din partea profesorului, sa lucreze intr-un fel la clasa, si apoi separat cu copilul de performanta. Unora sa le explice 2+2=4 si altuia probleme de olimpiada. Altceva este cand ai o clasa foarte buna, lucrezi deja la clasa mult mai sus.

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 10 Feb 2019, 12:11 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 10 Feb 2019, 02:16 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 10 Feb 2019, 12:05 PM)
QUOTE (mvali @ 5 Feb 2019, 05:30 PM)
Buna ziua,
Va multumesc.

De ce va cramponati atat de o medie?
Nu, legal nu se poate modifica media deka incheiata pe astfel de considerente.
Ganditi-va ca asa, ar veni toti copiii sa ceara marire de medie, dupa ce eaceasta a fost deja incheiata, pai unde ajungem?
Exagerati, cum adica "l-a anuntat in ziua incheierii ca nu are media 10"?? Dar ce trebuia sa faca? elevul nu-si stia notele mai ales ca nu a mai luat niciuna din noiembrie.
elevul trebuia din timp sa solicite sa fie ascultat pentru marire de medie, nu e grija profesorului sa se gandeasca ce medie vor unii si sa-i roage sa si-o mareasca. Puneti problema extrem de ciudat aici.
Pana la urma pe dvs ce va intereseaza: performanta sau notele?

Profesorul trebuie sa lucreze la nivelul clasei, adica nivelul mediu. Nu este obligat sa pregateasca elevul pentru olimpiada.
Daca elevul are rezultate foarte bune si pasiune pentru concursuri etc va puteti gandi la un transfer intr-o scoala unde se face performanta.
Este mai dificil cand ai o clasa de elevi medii sa faci si performanta cu unul care e mai rasarit. Necesita mult efort din partea profesorului, sa lucreze intr-un fel la clasa, si apoi separat cu copilul de performanta. Unora sa le explice 2+2=4 si altuia probleme de olimpiada. Altceva este cand ai o clasa foarte buna, lucrezi deja la clasa mult mai sus.

Ce n-ați înțeles de pe didactic.ro, de REVENIȚI și aici? biggrin.gif tongue.gif confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
mvali
Trimis: 11 Feb 2019, 09:26 AM

Utilizator
**

Buna ziua!
As vrea sa mentionez ca am ales sa cer parerea celor care s-au confruntat cu situatii asemanatoare (parinti/dascali) in acest mod- online se gasesc mai usor persoane de acest fel. Pentru asta exista forumuri, nu? Cat mai multe cu atat mai bine!
Aveti dreptate cand spuneti ca ma deranjeaza o medie, nu ar trebui sa se intample asta. Niciodata n-am fost de acord cu presiunea facuta de parinti asupra dascalilor pentru medii mari, uniformizarea aceasta a copiilor din punct de vedere al mediilor cred ca este cel mai mare rau pentru educatie.
Eu stiu ca am un copil foarte bine pregatit la matematica, este cel mai bun din scoala, locul 2 pe sector, in primii 30 din capitala. Profesorul de la clasa, nu cu mult timp in urma, ne-a confirmat asta precizand ca este elevul care munceste cel mai mult dintre toti elevii lui, acelasi profesor care acum, nu stiu din ce motive, a ales sa-l "trezeasca" in acest fel. Dupa cum am precizat, nu era cazul, copilul nefiind pe panta descendenta (rezultatele vorbesc)
Despre orice alta disciplina ar fi fost vorba, nu as fi reactionat sub nici o forma.
Este greu de judecat atunci cand nu se cunosc detaliile cazului.
Am ales sa cer dreptul acestui copil care este pasionat de matematica si sa-i arat ca trebuie luata atitudine atunci cand te simti nedreptatit si ai argumente. Sunt sigura ca desi, poate profesorul nu-si va schimba hotararea, demersul meu nu va ramane fara ecou. Copilul si-a castigat respectul profesorilor si colegilor in timp, iar acum reactiile tuturor sunt mai mult decat incurajatoare.
Va multumesc pentru raspunsuri!

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved