Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Problema spinoasa a lecturii in cazul adolescentilor, Incercare de a gasi metode folosite de profesori pentru a-i determina pe adolescenti sa citeasca si sa inteleaga ce citesc
proiectul.adore
Trimis: 24 Oct 2007, 12:02 AM

Începător
*

Grup: Members

Dragi colegi profesori...... sign67.gif

O echipa din Iasi, de la Colegiul Richard Wurmbrand suntem implicati in proiectul international ADORE Instruirea cititorilor adolescenti care intampina probleme in domeniul lecturii: Un studiu comparativ al bunelor practici din tarile europene
In faza intermediara a proiectului, fiecare tara participanta a colectat un numar mare de cazuri(100-200) despre ce se intampla in clasele lor, scolile lor si bibliotecile lor in privinta lecturii.

De exemplu:
1. Germania a prezentat o actiune de tipul: "Pasaport pentru lectura"; elevii citeau cate o carte saptamanal si castigau puncte pentru acest pasaport, fiind verificati prin teste online.
2. In Finlanda, o profesoara i-a pus pe elevi sa citeasca ziare si apoi sa trimita articolele lor redactorilor respectivi. Actiunea se chema "Citind, devin un cetatean mai bun".
3. Polonezii au prezentat rolul unei sali Media pentru a-i atrage pe tineri la lectura.

Dumneavoastra ce metode folositi in scoala sau la clasa? Exista activitati ale bibliotecii scolare sau orasenesti in acest sens?

Va suntem recunoscatori pentru ORICE exemplu!!!! sign28.gif Asteptam raspunsurile dumneavoastra pana la data de 3 noiembrie la adresa de email: proiectul.adore@yahoo.com. Documente suplimentare gasiti la adresa PROIECTUL ADORE
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 25 Oct 2007, 02:42 PM

Utilizator activ

Fantastic!
Si ce strategii se folosesc in Germania, Finlanda, si Polonia pentru incurajarea cititului in randul profesorilor, sau acolo nu e nevoie de asa ceva? Eu as incepe cu profesorii pentru ca mai apoi sa ajung la adolescenti.
In rest numai bine
CS
Mesaj personal
proiectul.adore
Trimis: 25 Oct 2007, 08:39 PM

Începător
*

Ne bucuram ca mesajul nostru v-a atras atentia. E adevarat ca profesorii trebuie sa citeasca mai mult sau, in unele cazuri, pur si simplu trebuie sa citeasca.

Si totusi... ce faceti in scoalal dumneavoastra pentru a-i determina pe tineri sa citeasca si sa inteleaga ce citesc? confused06.gif Am fi recunoscatori daca colegii de romana si bibliotecarul scolii ar fi informati in legatura cu scopul proiectului nostru.

Va multumim.
Mesaj personal
Doina Danila
Trimis: 9 Nov 2007, 07:29 PM

Începător
*

Eu cred ca ,,Cercul de lectura,, da rezultate la elevii din ciclul primar.
Mesaj personal
remoradea
Trimis: 20 Nov 2007, 02:08 AM

Utilizator
**

Exemplul personal este cea mai buna modalitate de motivare. Ma intreb cati elevi si-au vazut parintii citind. Dar dintre acestia cati elevi au discutat cu parintii lucruri utile lor, pe care parintii le-au aflat din carti?
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 21 Nov 2007, 11:16 PM

Utilizator activ

Mai întîi o constatare: mă uimește că mai există profesori de limba română care scriu "... dacă colegii..." (cacofonia, stimabililor)!
În privința lecturii, eu nu am găsit alte metode decît recompensarea cu aprecieri verbale în fața clasei și cu 1-2 puncte pentru fiecare carte citită suplimentar (punctele le adaug la notele obținute la examinările orale). La trei cărți citite suplimentar pe lună pun un 10 (zece). Dacă aș dispune de fonduri, cred că aș institui premii pentru cei mai harnici cititori. În privința lecturii obligatorii, dacă într-un interval anume (circa o lună) nu se citește integral un roman, o nuvelă etc. din bibliografia prevăzută în programă, sancționez elevul cu nota 2 (doi). Prefer să fiu zbir, decît să promovez ignoranți!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
aschimodius
Trimis: 30 Nov 2007, 03:25 PM

Utilizator activ

E ciudata cacofonia la un profesor de romana ,uite ca sunt de acord cu dvs. Mihai Floarea , dar trebuie sa acordati circumstante atenuante , poate ca e incepator in folosirea computerului si era focalizat pe alte aspecte !!! In alta ordine de idei, daca nu e asa cum am spus eu , aveti o problema domnilor profesori de romana ... unii dintre dvs. nu stiu limba romana laugh.gif !!!!! Si doamnul(doamna) Mihai Floarea nu ezita sa v-o spuna laugh.gif !!!!
P.S. Proiectul cred ca e un lucru bun!!!
Eu mi-am invata copilul sa iubeasca literatura folosind o mica smecherie ... i-am pus pe calculator de mic ecranizari ale operelor literare ... unele dintre ele i-au trezit atat de mult interesul incat a dorit sa citeasca si cartea!!!
Desi nu am o parere buna despre Harry Potter si Stapanul inelelor trebuie sa recunosc ca filmele si cartile astea au contribuit la nasterea iubirii de lectura la copilul meu ... si mai cred ca in gimnaziu profesorii de romana incearca prea devreme sa-i familiarizeze cu opere literare "grele" , unele dintre ele groaznic de plicticoase , atunci cand ai 12 ani !!! E ca si cum am incerca sa-i dam friptura unui copil de tzatza ... ii va fi rau cu siguranta ... eu zic sa avem rabdare cu ei , mai bine sa citeasca o carte de aventuri decat sa nu citeasca deloc!!!!
Mesaj personal
JuiceBoy
  Trimis: 10 Jan 2008, 10:02 AM

Utilizator
**

La noi la scoala nu se practica : "atragerea atentiei a elevului la citit" defapt totul ramane la alegerea lui, vrea sau nu, si normal, pentru ca elevul este un tip cool cu reputatie aleasa, nu vrea. Se simte mai bine ca scrie "ea paharu` ala si damil" pentru ca i se pare mai, smecheros.

In fine, un elev in ziua de azi se pune pe citit foarte greu, de ce ? anturajul elevului, si institutul care l-a invatat in ciclul primar si gimnazial a fost infect. Ma si mira unii liceeni care au ajuns in clasa a 12 fara sa stie sa scrie corect, sa citeasca coerent, sau macar sa stie unele cuvinte mai elevate, nu toate, ci unele.

Pentru a-i putea face pe elevi sa citeasca trebuie facuta o carte sinonima cu romanele, poeziile, etc. in care personajele principale sa fie ori manelistii, ori rockerii sau hip-hop-eri, s.a.m.d.
Muzica de azi influenteaza enorm un copil, se stie foarte bine. de aceea era logic daca cineva din asa numita "Conducere a Tarii" lua o hotarare de inchidere/respingere a anumitor genuri muzicale cu deficite lexicale si influentative [prin adaugare de amenzi, impozite enorme, la fel cum se face si cu tigarile si alcoolul, ce nu e bun trebuie amendat! apropo, CNA-ul nu isi mai face misiunea de a cenzura si a nu comercializa muzica/video care sa fie nociva mentalitatii ?]

By the way : Sunt elev smile.gif character40.gif

Acest mesaj a fost modificat de către JuiceBoy la data 10 Jan 2008, 10:04 AM
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 10 Jan 2008, 12:29 PM

Utilizator activ

Ieri, 9 ianuarie, în anul de grație 2008, am constatat că un elev de-a XII-a nu citise "Luceafarul" lui Mihai Eminescu. Nu l-am ironizat, nu l-am mustrat. Am luat din bibliotecă un exemplar din versurile eminesciene și l-am rugat să citească poemul. Era ca o dublă verificare: pentru profesor și pentru elev. După circa douăzeci de minute, elevul a terminat lectura și a închis cartea. "Am terminat" - mi-a zis, simplu. "Bine. Hai să vedem ce-ai înțeles" - i-am zis. Am condus dialogul către simboluri, către motivele romantice, către antiteza iubire imposibilă (nepămînteană, netrupească) - iubire posibilă (pămînteană, trupească) etc. Îl urmăream atent. Ceva se întîmpla în mintea tînărului dinaintea mea. După alte douăzeci de minute, o lumină nouă i-a apărut pe chip. Mi-a mărturisit cu aceeași simplitate: "Auzisem de "Luceafărul", dar n-am crezut că e așa de interesant. Chiar mi-a plăcut".
verona
Trimis: 10 Jan 2008, 04:28 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

exact asta e esenta!

lumea e mult mai rapida azi (vezi diferentele dintre filmele de acum 20-30 ani si cele de acum)...
dar daca ii convingi sa priveasca/asculte cu atentie, valoarea se impune...
doar ca iti trebuie rabdare, si ca profesor, si ca parinte!
Mesaj personal
JuiceBoy
Trimis: 11 Jan 2008, 09:03 AM

Utilizator
**

Stiti care e problema majora a elevului, desi fiecare isi zice ca e Original, ... ei defapt urmeaza turma, baieti destepti, care lasati dusi de anturaj prost, nu mai citesc, sa nu devina batjocura altora, sau [ce urasc cel mai mult, si eu pateam] atunci cand alti elevi mult mai puternici, iti cer raspunsuri la teste, cu amenintarea ca daca nu le zici, te bat, apoi daca le spui, iei un 2 de la profesor, dar niciodata ala care a intrebat ! pe mine cel putin asta m`a descurajat enorm sa invat.
Mesaj personal
contraste
Trimis: 13 Jan 2008, 03:40 PM

Utilizator avansat

Acest proiect m-a entuziasmat de la primul contact.
Problema cititului este nu numai la licee, ci și la școlile generale.
Am reușit să particip cu elevii mei și în anii trecuți la niște concursuri life inspirate de opera lui Sadoveanu.
Anul acesta motivat de faptul că ziua de teze pentru clasele a VII-a și a VIII-a a coincis cu ziua de concurs, am participat doar cu elevii de la clasele a V-a și a VI-a. Am realizat un loc II.
Acesta adăugânduse premiilor de la edițiile din anii anteriori cât și diplomei acordată de proiectul ADORE, înseamnă o realizare foarte importantă pentru școala "Fănuș Neagu" din Brăila.

Eu personal vă mulțumesc în numele școlii și elevilor mei pentru că ne-ați creat posibilitatea unei astfel de participări.

--------------------
Mesaj personal
iulyyy
Trimis: 13 Jan 2008, 06:22 PM

Utilizator activ

Am de citit pe maine Baltagul de Mihail Sadoveanu. 200 de pagini. E o lectura veche de zeci de ani. Nu ma atrage cu nimic. Aici e problema!

In rest citesc carti de psihologie experimentala, pshilogie sociala sau geografie, si nu se poate spune ca nu sunt interesat de lectura. Doar ca Baltagul, Sadoveanu, sau SF-urile din manualele de a opta nu ma atrag cu nimic.

--------------------
INVATAMANTUL ROMANESC, TAMPESTE, NU PREGATESTE COPILUL PENTRU VIATA !
Mesaj personalYahoo
tsi
Trimis: 13 Jan 2008, 09:35 PM

Utilizator
**

adolescentii acum au o varietate de surse in lumea moderna jocuri ,internet de aceea numai prefera cartile si ar trebui educati in familie despre asta

Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 15 Jan 2008, 03:16 PM

Utilizator activ

Astăzi, 15 ianuarie, am avut cîte 10-15 minute la fiecare clasă la care predau, cîte un moment poetic Mihai Eminescu.
Cîte patru-cinci elevi de-ai mei (de clasele a IX-a - a XII-a) știau să recite cel puțin o poezie eminesciană. Am făcut un miniconcurs de recitări și le-am pus note între 8 și 10.
Credeți c-am greșit?
rares_diodiu
Trimis: 16 Jan 2008, 11:39 AM

Utilizator
**

buna ziua

sa imi dau si eu cu parerea asa cum dau de obicei cu bata in balta

eu cred ca elevii s-au schimbat putin si de multe ori acestia compara subiectele filmelor vizionate cu eventualele subiecte pe care le-ar putea gasi in carti. si din pacate comparatia este in dezavantajul cartilor, pentru ca sunt putine carti care tin pasul cu dorintele elevilor. (aventuri, SF, etc.)

pai daca nu sunt carti pe gustul lor atunci normal ca nu sunt atrasi.
povestirile de petre ispirescu apar sub acelasi format - doar text. daca ar aprarea si desene bine facute (ca slava domnului suntem in 2008 si se poate), si aici ma refer la desene reale, care sa inspire ceva (nu caricaturi, sau desene gen pokemon, sau eroi cu capul mare), cu siguranta elevii vor fi atrasi spre lectura.

chiar daca la inceput am fost sceptic si nu am privit cartea harry potter cu prea mare interes, aceasta poate fi data totusi ca exemplu - este o carte care prinde la tineri, e scrisa pentru ei, este citita

nu trebuie sa ne speriem, trebuie sa imbunatatim, si sa gasim metode de a-i atrage pe tineri spre lectura.
la focul de tabara se pot interpreta legende istorice dar si acestea facute cu cap si nu in bataie de joc.

solutii sunt
Mesaj personal
iulyan_25
  Trimis: 27 Jan 2008, 03:03 AM

Utilizator
**

frumoasa initiativa sign28.gif happy30.gif
Mesaj personal
rares_diodiu
Trimis: 27 Jan 2008, 05:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (Mihai Floarea @ 15 Jan 2008, 04:16 PM)
Astăzi, 15 ianuarie, am avut cîte 10-15 minute la fiecare clasă la care predau, cîte un moment poetic Mihai Eminescu.
Cîte patru-cinci elevi de-ai mei (de clasele a IX-a - a XII-a) știau să recite cel puțin o poezie eminesciană. Am făcut un miniconcurs de recitări și le-am pus note între 8 și 10.
Credeți c-am greșit?

felicitari pentru ce ati facut
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 28 Jan 2008, 08:58 PM

Utilizator activ

Am un exemplu de "împropriere" a metodelor pe care le utilizez - dar nu pot să-l consider decît modest! - la o clasă a XI-a, unde am parcurs studiile de caz prevăzute în programă. Astăzi, una dintre grupele de elevi, a hotărît in corpore să meargă la biblioteca liceului să conspecteze "Direcția nouă..." a lui Titu Maiorescu (liceul nostru nu posedă, în anul de grație 2008, decît un exemplar din opera completă a criticului!!! Alo! Mă aude cineva de prin inspectoratul municipiului București ori de pe la MECT??!! Dacă da, aștept măsuri urgente!!!). Au revenit la curs și am recompensat munca lor cu o notă de zece, ridicîndu-le spectaculos media la evaluarea respectivului studiu de caz.
ene liliana
Trimis: 18 Feb 2008, 03:58 PM

Utilizator
**

În bună parte și elevii au dreptate să nu citescă. Aceste scrieri clasice nu mai corespund momentului istoric în care ne găsim. Ar trebui să se regasească în ce citesc, informația , chiar literară, să le fie accesibilă ca trăire, ca putere de înțelegere, iar mesajul către cititor să fie unul constructiv și să vizeze propria personalitate.
Nu întâmplător tinerii de astazi preferă literatura sf, psihologia, tehnici de comunicare - lucruri pe care le accept și le caut și eu cu plăcere. Și apoi sunt atâtea lucruri noi pe care nu le-am citit încât incursiunea în trecut nu mai are același farmec ca pe vremea când eram elevă.
Timpul este cel ce ne detemină să facem alegeri - mai mult sau mai puțin inspirate hipri.gif
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 19 Feb 2008, 06:51 PM

Utilizator activ

Doamnă Ene Liliana, sper să nu fiți profesoară de literatură română! Altminteri, cu astfel de idei, vai de elevii dv.!...
lidia paula
Trimis: 23 Feb 2008, 12:06 PM

Utilizator
**

nu mai citeste nimeni o carte indiferent din ce motive.(lipsa de timp,) etc
Mesaj personal
ene liliana
Trimis: 23 Feb 2008, 04:57 PM

Utilizator
**

Problema cititului nu este doar problema profesorilor de limba română , ci privește întreaga societate. Nu putem spune că nu se citește dar, fiecare om are dreptul la o opinie, la o atitudine. Pe vremuri, adică atunci când manualele erau unice, elevii erau penalizați la examene dacă nu se regăseau anumite scheme de redactare ale subiectelor propuse, evident impuse de anumiți profesori . Astăzi se caută cu disperare originalitate sau măcar claritate, consistență și, de ce nu , eleganță în limbaj și în exprimarea scrisă.
Admirabilă ideea acestui proiect , iar soluțiile propuse de ceilalți europeni spun ceva despre impasul în care ne găsim.

P.S. Aș avea o singură întrebare pentru profesorul de limba română deranjat de răspunsul meu : Ați recomandat vreodată elevilor dvs. și alte cărți în afara celor vizate de programă ? Sau i-ați întrebat măcar ce le place să citească ?

Curios este că și acest forum are o secțiune ce se referă la cărți , iar sondajul realizat și opiniile exprimate sunt cât se poate de concludente...
Și , este cât se poate de adevărat că, indiferent de specialitate, profesorii ar trebui să urmărească același lucru , dar le este greu să lucreze în echipă ... hipri.gif
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 23 Feb 2008, 05:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ene liliana @ 18 Feb 2008, 04:58 PM)
În bună parte și elevii au dreptate să nu citescă. Aceste scrieri clasice nu mai corespund momentului istoric în care ne găsim. Ar trebui să se regasească în ce citesc, informația , chiar literară, să le fie accesibilă ca trăire, ca putere de înțelegere, iar mesajul către cititor să fie unul constructiv și să vizeze propria personalitate.
Nu întâmplător tinerii de astazi preferă literatura sf, psihologia, tehnici de comunicare - lucruri pe care le accept și le caut și eu cu plăcere. Și apoi sunt atâtea lucruri noi pe care nu le-am citit încât incursiunea în trecut nu mai are același farmec ca pe vremea când eram elevă.
Timpul este cel ce ne detemină să facem alegeri - mai mult sau mai puțin inspirate hipri.gif

Dacă nu cunoaștem trecutul pe ce construim viitorul? Dacă elevii dvs. nu citesc Balzac, Creangă, basme populare, cum vor înțelege calitățile eroului din ficțiunuile viitorului?Dacă nu cunoaștem roata și pârghia cum să realizăm ascensorul?La noi s-a inițiat "Clubul de carte" care din acest semestru va avea activitate săptămânală și unde elevii vor putea face cunoștință cu operele literare în format audio, video sau tradițional- citit -.Totodată ei își pot aduce și prezenta operele care le plac cel mai mult, opere proprii, vom prezenta scene din diferite opere dramatice etc.Sperăm să aibă efectul scontat.
Mesaj personal
alinaileana
Trimis: 24 Feb 2008, 11:04 AM

Utilizator
**

Sunt profesor de română și, pentru ca funcționez în mediul rural, responsabil al bibliotecii școlii...e adevărat, dezinteresul manifestat față de lectură are caracter general(nu pot fi învinovățiți numai (pre)adolescenții), problema vine din altă direcție, iar noi nu suntem /nu vrem să fim capabili să-i identificăm sursa: e mult mai lejer "să arunci pisica în curtea altuia!".În calitate de prof. de română am fost evaluator al multor examene și al multor concursuri școlare și, da domnilor, sunt uimită de capacitate elevilor (nu toți se cuprind aici), sunt fantastici copiii aceștia! Noi nu prea suntem pregătiți pentru ei și...de vină e LECTURA!
Cu biblioteca se întâmplă așa: sunt așteptați cu zâmbetul pe buze, sunt întrebați ce preferințe au, li se prezintă noutatea, schimbă impresii de lectură între ei...90% din elevi sunt cititori ai cărții de bibliotecă, concluzia: ...trageți-o DVS.!
Nu lipsa de lectură este cea care deranjează, hai să fim realiști, ci imposidilitatea noastră de a fi disponibili, deschiși... confused06.gif

--------------------
user posted image
Mesaj personalYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved