Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Problema spinoasa a lecturii in cazul adolescentilor, Incercare de a gasi metode folosite de profesori pentru a-i determina pe adolescenti sa citeasca si sa inteleaga ce citesc
Lumynita
Trimis: 3 Sep 2012, 01:11 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Nu trebuie neglijat nici rolul mass-mediei care in loc sa promoveze scandalurile politice ar trebui sa ofere spatiu de emisie si culturii....
Mesaj personal
supermamica
Trimis: 6 Nov 2012, 11:43 PM

Începător
*

QUOTE (protech @ 24 Aug 2012, 08:30 PM)
Ar trebui mai multa implicare atat din partea profesorilor cat si a parintilor pentru ca ei sunt modelele pe care tinerii elevi le urmeaza. In teorie e simplu dar practica ne cam omoara.

Trebuie să fi prea încrezător sau prea idealist să crezi că sistemul educațional din zilele noastre îndeplinește cerințele fiecărui copil care intră în școală, de la vârsta de 6 ani și până termină liceul. Poate cele mai importante lecții pe care copilul le primește, le primește acasă, asta înseamnă că părinții au responsabilitatea de a fi activi în educația copiilor lor.
Întreb și eu:
- îi putem cere copilului nostru să citească măcar 4 cărți pe lună cât timp noi abia avem timp să citim (să aprofundăm și să simțim, nu mă refer la cititul în metrou) 4 cărți într-un an?
- câți dintre noi își permit să cumpere o carte pe săptămână? Conform unui sondaj: Unul din zece cheltuieste anual sub 50 de lei pe carti si 1 din 20 aloca anual peste 1000 de lei pe carti.Peste jumatate dintre romani cumpara carti care sunt vandute impreuna cu ziare.

V-ați aruncat ochii în ultima vreme pe cărțile de citit pentru copiii mai mici de grădiniță (vârsta la care avem cele mai mari șanse să le inducem dragostea de carte)? Lăsând la o parte coperțile colorate cu personaje din desene de la TV (!) și groase (să simțim că nu dăm banii degeaba, deși au 36 file cu 3 fraze pe pagină), textele sunt groaznice. Nu se mai promovează cărți de povești ci cărți cu adaptări după cărți cu povești. "Și i-a dat una în cap de i-a crăpat capul" citez aproximativ dintr-o carte cu povești cu zâne pentru o fetiță de 4 ani.

Ați întrebat copilul dvs. dacă doamna la grădi le citește o poveste sau o poezie? Probabil că răspunsul va fi: ne uităm la televizorul și dvd-ul pus la loc de cinste în fața clasei ...

--------------------
Pentru mamici informate, amuzante si puternice:supermamici.ro
Mesaj personal
Alexandru Ioan
Trimis: 14 Nov 2015, 11:37 AM

Utilizator
**

Problema e mass media, e televizorul in fiecare casa si calculatorul inca de la varsta de 5-6 ani. Daca copilul ar fi invatat de mic cu o carte in fiecare seara , bine, pas cu pas , ar fi altceva. E si normal sa aleaga jocurile pe calculator in locul cartilor. Si de aici se trage si tampenia din ziua de azi. mad.gif

--------------------
"Go hard, or go home"
Mesaj personalYahoo
iulian X
Trimis: 14 Nov 2015, 11:58 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Alexandru Ioan @ 14 Nov 2015, 12:37 PM)
Problema e mass media, e televizorul in fiecare casa si calculatorul inca de la varsta de 5-6 ani. Daca copilul ar fi invatat de mic cu o carte in fiecare seara , bine, pas cu pas , ar fi altceva. E si normal sa aleaga jocurile pe calculator in locul cartilor. Si de aici se trage si tampenia din ziua de azi. mad.gif

Puneti cartile pe tablete, telefoane, ebook reader-e si elevi le vor citi .
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) « Primul ... 3 4 [5]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved