Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Problema spinoasa a lecturii in cazul adolescentilor, Incercare de a gasi metode folosite de profesori pentru a-i determina pe adolescenti sa citeasca si sa inteleaga ce citesc
Mihai Floarea
Trimis: 24 Feb 2008, 05:16 PM

Utilizator activ

Grup: Members

[ene liliana:] P.S. Aș avea o singură întrebare pentru profesorul de limba română deranjat de răspunsul meu : Ați recomandat vreodată elevilor dvs. și alte cărți în afara celor vizate de programă ? Sau i-ați întrebat măcar ce le place să citească ?

Da, desigur! Le recomand aproape zilnic să citească, nu numai poeziile, nuvelele, romanele din programă, ci și presa literară (le aduc eu însumi "România literară", "Ziarul de duminică" și alte suplimente). Evident, îi îndemn să citească tot ce mai cred ei de cuviință din domeniul literaturii de consum ori al aceleia de valoare, avînd doar minima pretenție să mă informeze și pe mine... Că aștept zadarnic vești de la 70-75% dintre elevi, iar cînd insist și îi întreb pe unii dacă au citit vreo pagină măcar în săptămîna curentă și-mi răspund afirmativ, fluturîndu-mi tabloidul "Libertatea", asta-i o altă chestiune...
Numai că, vedeți dv., "ene liliana", dacă eliminăm din start clasicii, axîndu-ne doar pe ceea ce-i "cool", cum zic elevii (adică modern, la modă, cum traduc eu), comitem o eroare pe care-mi pare rău că n-o sesizați singură... (Vedeți și opinia "craciuneanu")...
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
craciuneanu
Trimis: 25 Feb 2008, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alinaileana @ 24 Feb 2008, 12:04 PM)
Sunt profesor de română și, pentru ca funcționez în mediul rural, responsabil al bibliotecii școlii...e adevărat, dezinteresul manifestat față de lectură are caracter general(nu pot fi învinovățiți numai (pre)adolescenții), problema vine din altă direcție, iar noi nu suntem /nu vrem să fim capabili să-i identificăm sursa: e mult mai lejer "să arunci pisica în curtea altuia!".În calitate de prof. de română am fost evaluator al multor examene și al multor concursuri școlare și, da domnilor, sunt uimită de capacitate elevilor (nu toți se cuprind aici), sunt fantastici copiii aceștia! Noi nu prea suntem pregătiți pentru ei și...de vină e LECTURA!
Cu biblioteca se întâmplă așa: sunt așteptați cu zâmbetul pe buze, sunt întrebați ce preferințe au, li se prezintă noutatea, schimbă impresii de lectură între ei...90% din elevi sunt cititori ai cărții de bibliotecă, concluzia: ...trageți-o DVS.!
Nu lipsa de lectură este cea care deranjează, hai să fim realiști, ci imposidilitatea noastră de a fi disponibili, deschiși... confused06.gif

Încerc să înțeleg ce vreți să spuneți prin "disponibilitatea noastră". și "deschidere".Atunci când spun că organizăm aceste "citiri " comune , cînd lectura particulară este notată separat la sfârșitul semestrului, când dvd-urile cu filme inspirate din literatura română sunt în programul nostru lunar, sau ascultăm împreună apoi discutăm fragmentele didactice din "Cartea sonoră"... credeți că înseamnă lipsă de deschidere ori lipsă de disponibilitate? Copiilor trebuie să le dai cartea în mână de pe vremea grădințiței, când doar imaginile îi atrag atenția, dar se învață cu "mirosul" cărții. Și apropo de copii de la țară: cam 80% din elevii școlii noastre sunt de la țară, dar i-am învățat cu teatrul și vedem diferite piese de teatru ,apoi în prima parte a primei ore de după spectacol discutăm impresiile.Chiar și cu astfel de copii ,de zilele liceului de anul trecut am pus în scenă o schiță de I.L.Caragiale. Da, recunosc , toate acestea înseamnă muuuultă muncă, și mai ales susținută.dar, așa cum spuneți și dvs.AlinaIleana, e vorba espre "disponibilitate" dar aș mai adăuga, chiar drag de meserie. smile.gif
Mesaj personal
alinaileana
Trimis: 29 Feb 2008, 09:13 PM

Utilizator
**

Percepeți realitatea din punctul de vedere al adultului și...diferit mie, evaluarea lecturii nu înseamnă numai...sfârsit!!!

--------------------
user posted image
Mesaj personalYahoo
sindi_cat
Trimis: 25 Mar 2008, 09:55 AM

Utilizator
**

Buna ziua! Hai sa spun si eu ce cred aici. Apropo, si eu sunt profesor de romana, am sub 30 de ani. Eu cred ca vina nu este numai a noastra, a profesorilor, ci si a celor din afara, si aici ma refer in primul rand la parinti. Dar cuvantul "vina" nu este cel potrivit aici. "Vina" parintilor vine din ignoranta acestora, care, la varsta dansilor, nu mai este condamnabila. Am elevi care ma asculta, uneori cu gura cascata biggrin.gif , cand vorbesc despre "Morometii" sau 'Enigma Otiliei", si dupa aceea incep sa se intrebe, "mai, tu ai cartea?" sau "fa-mi si mie rost de film". Parintii ar trebui sa se implice mult mai mult, dar, daca nici dansii nu stiu cum sa se implice, nu cunosc operele decat dupa titlu (cei norocosi), cum sa isi indrepte copiii spre lectura? Cum sa ne ajute pe noi cand nu suntem langa elevii nostri?
In alta ordine de idei, sa va povestesc ce legaturi fac elevii mei intre viata reala si fictiunea literara. Cand vorbeam cu o clasa de a X-a despre "Enigma Otiliei", un elev mi-a spus ca Otilia seamana cu Monica Columbeanu huh.gif ?!? I-am spus sa imi scrie ce asemanari vede el intre cele doua si, trebuie sa recunosc, asemanarile sunt destule. Este adevarat, ceea ce a facut el nu are nici o valoare literara, dar arata ca elevii, pusi in contact cu opera literara, o leaga de contextele sociale in care traiesc ei. Un alt exemplu: clasa a IX-a, "Fratii Jderi". Cand le-am spus ca Ionut Jder este inspirat din portretul fiului mezin al lui Sadoveanu, Mihut, baietii mi-au spus ca "asta e ala care a dat gol la Steaua aseara, domn' profesor".
Eu cred ca trebuie sa gasim metode alternative de a pune elevul in contact cu literatura. Am pus la cateva clase filme facute dupa "Morometii" sau "Moara cu noroc" si au prins mult mai bine decat romanul sau nuvela scrise. Poate asa trebuie sa se inceapa, sa se trezeasca interesul elevului cu ajutorul imaginii, dupa aceea sa fie orientat spre lectura. Nu toti vor citi cartea dupa ce vad filmul, ptr ca, hai sa fim seriosi, nu toti au aplecare spre lectura, dar sunt sigur ca mai multi vor citi cartea in acest mod decat daca le-am impune pur si simplu sa citeasca.
Oricum, schimbarile acestea sunt legate nu numai de invatamant, ci si de societate, in general. Daca ar fi mai linistiti acasa, daca parintii nu ar mai avea grija zilei de maine, elevii ar avea un mediu mai relaxat in care sa invete. Asa, unicul mesaj pe care ei il primesc de la societate este "BANII CONTEAZA!" De ce sa mai incerce ei sa inteleaga sensibilitatea lui Eminescu sau profunzimea lui Calinescu cand in viata trebuie numai sa se descurce sa castige bani? Hai sa ne uitam si la noi, dragi oameni!

--------------------
I reject your reality and substitute my own!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiAOLYahooMSN
mihai nae
Trimis: 20 Aug 2008, 06:36 PM

Utilizator activ

Târzie intervenția mea în această mică dezbatere... Totuși nu pot să nu adaug că bibliografia din programa școlară este adesea foarte depășită. Să nu ne mirăm că nu vor copiii să mai citească. Domnul Vucea la clasa a patra este o aberație fără margini:

Clasa avea saisprezece banci; bancile aveau saisprezece "primi" si saisprezece "monitori"; peste monitori erau trei "monitori generali": doi de invatatura si unul de "ordine". "Generalii" ascultau pe "monitori"; "monitorii" ascultau pe "primi"; "primii" ascultau... ș.a.m.d.

Ce putem aștepta de la săracii prunci? Cum să iubească ei literatura? A citit cineva din participanții la acest dialog recent lucrearea "Povestiri" de I. Creangă? Încercați! Și pe urmă cereți copiilor să studieze materiale care ar trebui să constituie materie de studiu la "istoria dezvoltării limbii române" la facultatea de litere... Păcat de copii. sitemul nostru de învățământ suferă de "arteroscleroză"... Cu respect, M. N.
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 21 Aug 2008, 10:00 AM

Utilizator activ

Am mai propus aici, să nu vă fie cu supărare, stimați colegi, fără a încerca vreunul dintre dv. să atace problema: cei nemulțumiți de programa de literatură actuală să încerce să rescrie lista de texte compatibile cu acele competențe generale cerute adolescenților pe care-i au de educat! Metodele interactive, conexiunile cu muzica și filmul etc. sînt binevenite. Totul rămîne însă la latitudinea profesorului, cu condiția ca respectivul să fie, totuși, PROFESOR, nu... înlocuitor! Condiția acestor inovații este, după opinia mea, a nu pierde nicio clipă din vedere scopul orelor de literatură și limbă română: formarea unor competențe operaționale reale, nu mimate, copiate, contrafăcute.
Gusturile literare ale dascălilor constituie elemente subiective în această discuție. Se pot alege, desigur, și texte propuse de către elevi ori de părinții lor, cu condiția ca profesorul să aibă capacitatea analitică și spontaneitatea necesare convertirii pedagogice a (pseudo)valorilor estetice cu pricina. De pildă, comparația Chiriței de modă nouă pomenită de cineva, cu personajul complex Otilia Mărculescu al lui G. Călinescu se va putea face doar în măsura alcătuirii unei grile valorice profitabile (un exemplu de item ar putea fi preferințele muzicale).
Mercha
Trimis: 13 Sep 2008, 10:40 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ene liliana @ 18 Feb 2008, 04:58 PM)
În bună parte și elevii au dreptate să nu citescă. Aceste scrieri clasice nu mai corespund momentului istoric în care ne găsim. Ar trebui să se regasească în ce citesc, informația , chiar literară, să le fie accesibilă ca trăire, ca putere de înțelegere, .....

Nu ca ar avea dreptate, nu sunt interesati sa piarda timpul cu vechituri care nu mai corespund vremurilor pe care traim. In rest mesajul mi se pare mai mult decat pertinent, ESTE REZULTATUL UNEI OBSERVATII DE BUN SIMT facute de un educator care analizeaza fenomenul educational din perspectiva de interes a elevului!
Numai o persoana invechita in mentalitate, total refractara la logica si absolut opaca la punctul de vedere al altora ar putea sa-i nege valoarea de adevar.
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 13 Sep 2008, 10:56 AM

Utilizator avansat

QUOTE (remoradea @ 20 Nov 2007, 03:08 AM)
Exemplul personal este cea mai buna modalitate de motivare. Ma intreb cati elevi si-au vazut parintii citind. Dar dintre acestia cati elevi au discutat cu parintii lucruri utile lor, pe care parintii le-au aflat din carti?

Conform gandirii care razbate din randurile citate numai copiii din familii educate pot beneficia de educatie la nivel calitativ corespunzator .
Conform acestei gandiri baciul care-si paste oile pe varfuri de munte ar trebui sa tina in stanga toiagul, iar in dreapta pe Goga sau pe Calinescu, in caz contrar educatorul nu ar fi capabil sa-i aduca copilul la nivel de promovare la Limba si Literatura Romana.
Saracii educatori care au nevoie de ajutorul ciobanilor ca sa-si faca meseria!
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 13 Sep 2008, 11:16 AM

Utilizator avansat

Texte nu mai corespund momentului istoric, mda, e adevarat, dar valoarea, este numita valoare tocmai pentru ca este castigata in timp. Ma gandesc la teatrul clasic francez, Corneille, Racine etc, pe care a trebuit sa-l citesc in facultate, chiar daca lumea de acolo nu mai corespundea lumii actuale. Nu se pot citi opere actuale daca nu avem minimum de imagine a a literaturii din perspectiva diacronica, a literaturii in evolutie. Degeaba cititim texte postmoderne, daca nu intelegem cat de cat ce forme a luat pana azi scrierea. Vrand, nevrand, ca sa-ti formezi gustul trebuie sa iei contactul si literatura mai veche.
Texte studiate in liceu nu mi se par in neregula si nici nu le consider cauza pt. care elevii nu mai citesc. Cauza este poate faptul ca se opresc la o anumita perioada. De ex. la poezie, mi se pare ca ultimul si cel mai actual este Cartarescu, si ala, trantit la un sfarsit se manunal, si oricum nu intra in programa pentru BAC.

E pacat ca nu ni se da ocazia sa le facem cunoscuti elevilor pe scriitorii optzecisti si altii contemporani. Literatura contemporana este prost manageriata si foarte putin cunoscuta, doar in cercuri restranse de indivizi direct interesati. Si cate din poemele scrise azi nu s-ar inscrie-n epoca in care traiesc tinerii nostri? Si sunt sigura ce le-ar simti altfel daca le-ar fi cunoscute aceste opere.
Imi amintesc ca am dus in poem a lui Cartarescu la o clasa de-a 11-a, de un Valentines day si l-am citit, a placut, dar totusi au fost reticenti si amuzati cand au intalnit versul "hai sa uitam regula jocului, sa nu mai stim ca sexul e o jungla"...ei nu-si imaginau ca poezia poate uza si de cuvinte banale, comune, in afara de luna , stele, luceferi, noapte etc.

Cauza pt. care elevii nu mai citesc este si faptul ca au atatea alternative, precum internetul, tv-ul si alte mijloace de a-si petrece timpul liber. Cei care citesc sunt fie educati asa din familie, fie foarte constiinciosi si dornici sa invete ceva nou si interesant, si acestia sunt destul de putini

Mesaj personalTrimite email
Mercha
Trimis: 13 Sep 2008, 11:21 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mihai Floarea @ 22 Nov 2007, 12:16 AM)

.... În privința lecturii obligatorii, dacă într-un interval anume (circa o lună) nu se citește integral un roman, o nuvelă etc. din bibliografia prevăzută în programă, sancționez elevul cu nota 2 (doi).

Fenomenal! Si cand te gandesti ca prin Stiintele Educatiei se vorbeste de "motivare" la invatatura, de crearea de "atitudini pozitive" fata de munca... Nota DOI si gata! Atitudinea pozitiva a fost implementata!
...Prefer să fiu zbir,....

Si totusi, parca in Ministerul Educatiei se angajeaza EDUCATORI...
...decît să promovez ignoranți!

Nici un profesor nu poate fi obligat la asa ceva!
Totusi, orice profesor ar trebui sa se simta obligat si prin contractul de munca si prin cerintele morale ale profesiei de educator, sa determine progresul intelectual al elevului prin metode educative, astfel incat acesta sa se ridice deasupra conditiei de ignorant.
Numai metodele educative au valoare formativa.
Sanctiunile? Puscariile sunt pline de sanctionati si totusi acestia recidiveaza.

Acest mesaj a fost modificat de către Mercha la data 13 Sep 2008, 11:27 AM
Mesaj personal
Mirex
Trimis: 13 Sep 2008, 11:30 AM

Utilizator avansat

Asta cu zbirul imi aminteste de profesoarea mea de literatura universala din liceu, care nu ne obliga sa citim , nici nu ne taxa cu note mici daca nu o faceam , si totusi am citit pt. ca avea darul de a ne vorbi frumos despre carti, de te tenta sa o faci, fara sa te oblige, citeam pt. ca ne aprecia intotdeauna eseurile facute dupa cartea respectiva, chiar daca ( imi dau seama acum) nu erau tocmai niste analize pertinente. Asta numesc eu un adevarat profesor.
Mesaj personalTrimite email
Mihai Floarea
Trimis: 13 Sep 2008, 10:19 PM

Utilizator activ

Rupt de realități, răspunsul-ironie semnat "Mercha" țintește pe-alături! La reaua voință de a deschide o carte a celor 1-2% dintre elevii pe care-i am, cum să ripostez altfel, stimat(ă) coleg(ă), decît prin notă proastă? Fericit(ă) sînteți dacă nu aveți elevi ce vin forțat la școală, fără nicio tragere de inimă, în egală măsură pentru literatura română, pentru chimie, pentru matematică, pentru istorie, educație fizică etc. etc.
(Re)citiți, vă rog, și penultima postare (din 21 august).
În rest, idealismele dv. luate de prin tratate (pedagogice?) de ultimă oră nu mă pot face decît să zîmbesc: vă aștept cu plăcere comentarea rezultatelor obținute de dv. prin "implementărea" noilor indicații!
ioana_cdrn
Trimis: 14 Sep 2008, 09:46 AM

Utilizator avansat

De ce, oare, nu vrem să-i înțelegem pe elevii noștri ? faptul ca ei trăiesc alte vremuri în care computerul si Internetul au pus stăpânire pe mintea lor ! drept să vă spun, și mie îmi este greu sa mai iau o carte din bibliotecă, să aprind veioza și să citesc ! am cumpărat o mulțime de cărți de specialitate din cei 100 de euro dar nu prea mă ating de ele. Mi se par plictisitoare ! Deși am lecturat mii de pagini în cariera mea, acum mai repede dau fuga pe internet unde gasesc orice. De ce-i mai obligăm pe elevi sa citească de la bibliotecă, când am putea să le recomandăm un site ?!? daca-i obligăm să citească în întregime un roman sau altă carte, nu vor citi nimic sau aproape nimic. Dacă le-am recomanda un fragment pe care să-l comenteze, am obține de la ei acceptarea acestui efort. Putem să le propunem , de exemplu astfel : Dragi elevi, cine-mi găseste până mâine pe Wikipedia cine a fost Marin Sorescu? Vor gasi un articol în limba engleză, se vor strădui să-l traduca si atunci vor căuta în Google în româneste si vor citi cu plăcere. Le va rămâne ceva în cap. Dar dacă le repetăm, ca o moară cotonogită, să se ducă la bibliotecă să caute acest autor, până la poarta scolii vor uita. Adevărul este că sunt profesori care nu le au prea bine cu computerul si atunci nu ne mai înțelegem și ținem învățământul pe loc. Nici elevii nu vor mai învăța cu plăcere, nici noi nu vom avea succese didactice ! Dacă aș fi profesor de română, aș lua în fiecare lună, un grup de elevi și i-aș duce la locul de naștere al autorului respectiv. Aș organiza cercul micilor creatori, nu numai cu olimpicii, le-aș citi la fiecare oră câte un fragment dintr-o operă literară, le-aș da câteva nume și le-aș cere ca până la ora următoare să găsească autorul și alte opere de-ale lui, i-aș stimula în acest sens cu mici recompense, trebuie să ai mereu idei noi, să ții fiecare lecție în alt fel, n-aș ține ore de română insipide, după ce i-aș stimula în 1000 de feluri, apoi m-aș gândi și la note. În nici un caz n-aș da la limba română note mai mici de 7. I-aș face pe toți elevii mei să le placă acest obiect în așa fel încât să participe cu drag la lecții. Orice elev poate fi stimulat să învețe cu drag la orice obiect. Dar pentru asta nu trebuie să dormim în școală ci să căutăm mereu soluții inovatoare. Nimeni nu te întreabă cum ai reușit să-i faci pe elevii tăi să învețe.

Acest mesaj a fost modificat de către ioana_cdrn la data 14 Sep 2008, 10:00 AM

--------------------
" Nu cerceta aceste legi,
Căci ești nebun de le-nțelegi !
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 14 Sep 2008, 10:08 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mihai Floarea @ 13 Sep 2008, 11:19 PM)
Rupt de realități, răspunsul-ironie semnat "Mercha" țintește pe-alături!

Pentru moment ma multumesc sa remarc inca o data ca ideile mai jos citate :
.... În privința lecturii obligatorii, dacă într-un interval anume (circa o lună) nu se citește integral un roman, o nuvelă etc. din bibliografia prevăzută în programă, sancționez elevul cu nota 2 (doi).
,
,
sunt idei care, desi in forma virtuala, au prezenta cat se poate de reala pe acest site si mie mi se par absolut criticabile, cu atat mai mult cu cat autorul lor se prezinta a fi lucrator in domeniul educatiei. Si imi mentin opinia.
Faptul ca opinia mea critica ar fi trecut pe langa tinta mi se pare cu totul indoielnic avand in vedere promptitudinea reactiei cu tenta de atac la persoana, dar oricum, aceasta este o chestiune care tine de capacitatea de receptie a "tintei".
Mesaj personal
teng
Trimis: 14 Sep 2008, 11:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Mercha @ 13 Sep 2008, 12:21 PM)
QUOTE (Mihai Floarea @ 22 Nov 2007, 12:16 AM)

Fenomenal! Si cand te gandesti ca prin Stiintele Educatiei se vorbeste de "motivare" la invatatura, de crearea de "atitudini pozitive" fata de munca... Nota DOI si gata! Atitudinea pozitiva a fost implementata!

Si totusi, parca in Ministerul Educatiei se angajeaza EDUCATORI...
...decît să promovez ignoranți!

Nici un profesor nu poate fi obligat la asa ceva!
Totusi, orice profesor ar trebui sa se simta obligat si prin contractul de munca si prin cerintele morale ale profesiei de educator, sa determine progresul intelectual al elevului prin metode educative, astfel incat acesta sa se ridice deasupra conditiei de ignorant.
Numai metodele educative au valoare formativa.
Sanctiunile? Puscariile sunt pline de sanctionati si totusi acestia recidiveaza.

Invățământul nostru este condus de experți în educație. Ministrul vine și pleacă, experții în educație rămân. Îi gasim peste tot, în Minister, în Consiliul Național pentru Curriculum, în mai toate consiliile și comisiile care gravitează în jurul ministerului. Avem și un Institut de Științele Educației care cercetează științele educației și "activeaza în domeniul inovarii si reformei sistemului national de învatamânt".
Prin intermediul legilor, regulamentelor și strategiilor, acești experți în educație ne spun nouă, profesorilor, ce, cum și cât să facem. Ei ne conduc, nu-i vina noastră, dar încotro? Rezultatele din ce în ce mai slabe obținute de România la testările internaționale, ne arată că experții în educație ne conduc în jos, spre zona performanțelor din categoria Zimbabwe și Papua. Deși suntem potopiți de experți în educație și înădușiți de științele educației, deși facem cum vor ei, învățământul merge din rău în mai rău. Ar cam fi timpul să ne scuturăm de acești experți în educație. Ar cam fi timpul să punem în locul lor profesori competenți, cu experiență la catedră și cu rezultate.
Să-i lăsăm pe experții în educație să se afirme și dincolo de zidurile școlii, pardon ministerului. N-ar trebui să fie o problemă pentru ei. Nu sunt ei aceia care au cercetat și au stabilit care sunt competențele utile pe piața muncii? Păi atunci să testeze pe pielea proprie ideile pe care le-au impus școlii. Să dea un anunț la mica publicitate : "Expert în științele educației, știu să fac asta și asta, caut servici. Tel ....". După care să aștepte ofertele.

Acest mesaj a fost modificat de către teng la data 14 Sep 2008, 11:41 AM
Mesaj personal
Ireena
Trimis: 1 Nov 2008, 09:01 AM

Utilizator
**

In decursul celor... cativa ani petrecuti in viata asta (si cine stie cati altii petrecuti in altele), am ajuns la cateva concluzii in ceea ce priveste literatura, copiii, adolescentii si programa scolara:

1. Contrar majoritatii parerilor, dragul de carte- a se citi dragul de a tine in brate o carte, de a o rasfoi, de a adormi cu ea in poala, de a astepta cu infrigurare deznodamantul unei povesti- nu este insuflat in scoala, ci in primii ani de viata, in familie. Eu tin minte ca, mica fiind (foarte mica), mama ma adormea recitandu-mi primele doua strofe din "Luceafarul" (motiv pentru care mai tarziu am si dezvoltat un cult al personalitatii destul de periculos), iar tata imi citea din "Calutul Cocosat" (prilej de a dezvolta o adevarata obsesie pentru cai, pe care o mai am si azi). Deci, cartea ii este pusa in mana copilului de catre parinte, nu de catre profesor! Punct! NU exista "n-am timp", nu exista "i-am pus, dar nu s-a tinut de ea".

2. Cand intra la scoala, evident ca vor exista acei mici mistocari, enervanti, carora noua, soriceilor de biblioteca, ne-au mancat ficatii si fierea si nervii si creierii din cap, asa ca, trebuie sa fim siguri ca micutul nostru literat e pus la curent si cu noile aventuri ale lui spiderman (noi stim ca pe furis a citit de 2 ori "Cei trei muschetari" si "La medeleni"- cine zice ca aceste carti sunt depasite si in afara cadrului istoric, are o problema, si imi asum spusele). Acest lucru dureaza pana cand copilul isi gaseste o gasca. Normal, controlam pe cat posibil alegerea gastii, dar daca noi deja avem o relatie buna cu copilul- care, contrat majoritatii parerilor, nu se cladeste la pubertate ci, da, in primii 7 ani de viata, pana cand intra la scoala- il putem indruma discret (si ferm in acelasi timp).

3. Eu tin minte un lucru din scoala asta: cand te atasezi de profesor, il admiri, il respecti, te uiti la el ca la al doilea tata, dar cu ceva mai multa competenta intr-un anumit domeniu, stai si-n cap pentru el. Evident, n-ai sa-i arati asta, ca doar nu vrei sa pici de gasca-n fata clasei, insa in intimitatea camerei tale, ai sa citesti toate cartile pe care le-a mentionat, fie si in treacat, ai sa-ti recitesti compunerile de trei ori, gandidu-te in ce hal te vei face de rusine cand o sa te puna sa te ridici in picioare sa le prezinti, ai sa ai emotii cand iti va inapoia lucrarea cu nota scrisa cu rosu, pentru ca tu te-ai straduit- pentru el, pentru profesor, pentru ca inca nu stii cum e sa inveti pentru tine-, si uite-asa, de dragul lui, ai sa te faci om. Unii profesori rostesc numele autorului, altii numele cartii, altii te imbie cu subiectul ei- interesant- altii te strang cu usa, conditionandu-te sa o citesti, pentru ca altfel iei nota mica, altii te momesc, zicandu-ti ca-ti dau nota mare, dar altii, acei profesori speciali, baga mana in buzunar, se duc la librarie, iti cumpara cartea, ti-o pun in mana, si-apoi iti dau si ceva rest sa-ti iei un suc (metaforic, bineinteles), si asta fara sa-si piarda autoritatea.

4. Profesorul clasic sau profesorul modern? Rememorand figurile profesorilor care pentru mine au fost exemple, modele, imi dau seama ca toti au avut cateva trasaturi in comun: exigenta, autoritate, prestanta, verticalitate. Desi sunt o mare fana a "educatiei creative"- orice-ar insemna asta- nu pot sa nu neg ca datile in care am fost lovita cu o carte cartonata in moalele capului au fost mai eficace in incercarea de a ma readuce pe drumul cel bun (pana cand mi-am dat eu seama ca drumul asta bun e o minune) decat acei profesori "flower power", care veneau la clasa si incercau sa faca orele "fun". Mai tin cont, insa, ca am fost totusi o alta generatie... o generatie care, pana la liceu, n-a prea stiut ce-i ala internetul, de exemplu. Probabil acum o combinatie intre cele doua stiluri este absolut necesara: un profesor capabil sa inteleaga dramele si realitatea in care traiesc tinerii din ziua de azi, dar care sa transmita acele principii de viata fundamentale, sanatoase, care transcend timpul.

5. Programa scolara, cu lecturile ei obligatorii, ca pe alea suplimentare nu ajungeam sa le parcurgem niciodata, mi s-a parund mereu rigida, neatractiva, cu mici exceptii. Exceptiile erau date de modul de abordare al profesorului.

6. Concluzia? Parintii sa-si asume responsabilitatea educatiei propriilor lor copiii, iar profesorii sa o continue, sa o perfectioneze, sa o cizeleze.

Acest mesaj a fost modificat de către Ireena la data 1 Nov 2008, 09:02 AM
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 1 Nov 2008, 11:12 AM

Utilizator activ

Mulțumesc, Ireena, pentru mărturisirile făcute.
Problema mea, ca profesor, tocmai aceasta este: cum să-i determin altfel decît prin constrîngeri (pe cei îndărătnici, supere-se ori ba Mercha - să-i fie de bine! -, îi notez așa cum am afirmat supra!) pe elevii actuali să citească. A mesteca la nesfîrșit comentariile de-a gata ale diverșilor sfertodocți ce-și publică, veleitari, producțiile drept "modele de rezolvare" nu înseamnă pentru mine decît abdicare de la condiția intelectualului, recădere în primitivismul lui Trăsnea. Din fericire, reafirm, doar maximum 2% dintre elevii mei reprezintă materia cenușie needucabilă, compromisă iremediabil. Totuși, în ultimii ani, (semi)analfabetismul de la nivelul claselor a IX-a e în creștere. Lipsa deprinderilor de lectură e generală la aceste noi generații și numai frica mai operează la asemenea împietriri. Mă doare fenomenul, dar n-am ce face!
Ireena
Trimis: 1 Nov 2008, 11:54 AM

Utilizator
**

QUOTE (Mihai Floarea @ 1 Nov 2008, 12:12 PM)
Mulțumesc, Ireena, pentru mărturisirile făcute.
Problema mea, ca profesor, tocmai aceasta este: cum să-i determin altfel decît prin constrîngeri (pe cei îndărătnici, supere-se ori ba Mercha - să-i fie de bine! -, îi notez așa cum am afirmat supra!) pe elevii actuali să citească. A mesteca la nesfîrșit comentariile de-a gata ale diverșilor sfertodocți ce-și publică, veleitari, producțiile drept "modele de rezolvare" nu înseamnă pentru mine decît abdicare de la condiția intelectualului, recădere în primitivismul lui Trăsnea. Din fericire, reafirm, doar maximum 2% dintre elevii mei reprezintă materia cenușie needucabilă, compromisă iremediabil. Totuși, în ultimii ani, (semi)analfabetismul de la nivelul claselor a IX-a e în creștere. Lipsa deprinderilor de lectură e generală la aceste noi generații și numai frica mai operează la asemenea împietriri. Mă doare fenomenul, dar n-am ce face!

Eu inca am nebunia asta si convingerea ca totul porneste din familie... Exista tendinta anumitor parinti ca, din momentul in care isi trimit copilul la scoala, sa se deresponsabilizeze, si sa lase totul in mainile profesorilor, nedandu-si seama ca profesorii lucreaza, pana la urma, cu aluatul pe care ei cu manutele lor l-au plamadit, framantat, si caruia deja i-au dat o forma..

Am prins dragostea fata de lectura nu in liceu, cand faceam analize pe text si invatam si eu, ca papagalita, comentarii de-a gata (si nici macar nu am fost la sectia de uman), ci in primele 3 clase, cand viata mea inca se invartea in jurul parintilor, nu al gastii de gasculite si gansaci.

Pe de alta parte, ca profesor, vad doua alternative:
1. Se pastreaza ideea potrivit careia profesorul este un model (de cultura, inteligenta, conduita, etc.), moment in care, prin mimetism, elevul incepe sa isi insuseasca din calitatile profesorului;
2. Lasam pe planul doi ideea de la punctul unu, folosindu-ne mai degraba de metode si tehnici educative antrenante, creative, care sa capteze atentia elevului si abia mai apoi sa descopere modelul profesorului.

Eu, dupa model vechi, aleg varianta 1- nu tin minte sa ma fi apropiat de vreo materie in generala sau liceu, fara sa-mi placa personalitatea profesorului si stilul sau de predare, dar cum generatia asta este orientata mai mult catre exterior si nu catre interior... cred ca o lectie tinuta intr-un mod mai neconventional ar da roade.

Mesaj personal
kather
Trimis: 14 Nov 2008, 04:06 PM

Utilizator
**

Frumos , un proiect interesant happy30.gif
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 14 Nov 2008, 09:22 PM

Utilizator activ

Una dintre metodele pe care le aplic la clasele a XI-a și a XII-a este studiul de caz. Elevilor le ofer cîteva soluții (atenție: nu "alternative", căci latinescul ALTERNUS înseamnă "celălalt", într-o relație dintre numai doi/două elemente!) de finalizare, stimulînd prin note mai mari documentarea livrescă și creativitatea. Cinci-șase elevi dintr-o clasă aleg constant biblioteca drept sursă de documentare, renunțînd la internetul uniformizant și anonim cel de toate zilele. M-aș bucura mult dacă numărul acestor tineri ar crește și prin alte metode și rămîn în așteptarea împărtășirii unor experiențe similare.
snapper
Trimis: 6 Dec 2008, 05:00 PM

Începător
*

O sa vorbesc/scriu aici in calitate de elev in ciclul gimnazial, cls. a VII-a.
Intradevar, ii dau dreptate doamnei ( domnului ) Ireena cand spune ca gustul copilului pentru literatura este cultivat in familie. Mie, unuia, pana la varsta de vreo 10-11 ani ( da, spre rusinea mea foarte tarziu ), mama imi punea - cu forta sau sub amenintarea pedepselor - cartea in mana. Probabil, gustul pentru lectura mi s-a dezvoltat mai greu pentru ca lecturile pe care mi le dadea erau prea complicate pentru varsta mea la aceea varsta, alias lucrari ale lui Jules Verne pe care tatal meu le-a adorat in copilarie.

Daca ne gandim insa la generatia mea, indraznesc totusi sa sa va contrazic pe unii dintre dumneavoastra, deoarece clasicii nu mai au o valoare uriasa in ochii nostri. Spre exemplu, nici la varsta mea actuala nu citesc Jules Verne pentru ca ma adoarme. In schimb, accept oricand o carte de-a lui Karl May sau, de ce nu, Tolkien. Pe noi ne intereseaza actiunea constanta.

Cat despre "trezirea apetitului pentru lectura", daca intradevar elevii dumneavoastra nu au citit nici o carte pana acum decat sub amenintrea unei note proaste sau pentru a primii un 10... astfel nu o sa ii convingeti niciodata de frumustea lecturii. Si, in primul rand, n-ar trebui sa le dati de citit lecturii greoaie (ma refer aici la romane si nuvele, nu ziare sau reviste) care considerati ca sunt adecvate varstei lor. In lumea lecturii, ei nu sunt decat niste copii mici, chiar daca in realitate au 14-18 ani. Mie ( desi o sa vi se para ceva pueril) gustul pentru lectura mi-a fost trezit de niste carti dupa parearea dumneavoastra neadecvate: "Harry Potter". Aceasta s-a intamplat cand aveam 11 ani in 2004-2005. Inca sunt printre lecturile mele preferate pentru ca sunt initierea mea in acesta lume si, desi recunosc acum ca nu sunt complexe, nu au o descriere dezvoltata etc., le citesc intotdeauna cu placere. Apoi, la aceeasi varsta au urmat "Colt Alb" si "Singur pe Lume", urmate de lucrarile lui Karl May si Tolkien, iar acum sunt la opera lui James Clavell, "Shogun".

Desigur, au mai fost si inca mai sunt si alte lecturi intermediare intre cele enumerate mai sus ( dintre care recomand pentru un proaspat sau chiar "vechi" initiat in lectura "Cronicile Wadstone" de Joseph Delaney), dar nu o sa le mentionez aici.

Dar, revenind, sunt de acord ca, in mare parte, parintii sunt vinovati pentru "analfabetismul" literar al copiilor lor. Spre exemplu, in locul multora dintre colegii mei, citesc parintii lecturile obligatorii pentru scoala si parintii le fac rezumatele. Dar intrebarea este: parintii vor da examenele si tezele? Nu.

De asemenea, multora le este teama ca, daca o sa citeasca, o sa fie considerati tocilari ( desi sensul real al cuvantului nu are nici o legatura cu aceasta situatie ) si plictisitori si nu o sa mai fie acceptati de prieteni si gasca, ceea ce este in multe cazuri adevarat.

Aceasta este doar parerea mea, dar ar putea sa mai fie si a altora, tinand cont ca vorbesc din punctul de vedere al unui elev actual.

--------------------
Conteaza?... Da.
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 8 Dec 2008, 09:27 PM

Utilizator activ

Te felicit, snapper, pentru sinceritate și, mai ales, pentru lecturile făcute pînă acum! Ești printre copiii care mai citesc astăzi, ceea ce este un real avantaj pentru tine! Poate că ar fi incitantă pentru imaginația ta, mă gîndesc, lectura "Legendelor Olimpului" (e o traducere bună a lui Al. Mitru)... Ce zici?
snapper
Trimis: 9 Dec 2008, 03:39 PM

Începător
*

Multumesc!
Am citit deja "Legendele Olimpului" in clasa a III-a si le-am avut de recitit in clasa a VI-a pentru istorie.
Pe moment, dupa ce o sa termin lecturile actuale o sa ma apuc de Al. Dumas, dar mutumesc de sugestie!

--------------------
Conteaza?... Da.
Mesaj personal
Mimi-chan
Trimis: 16 Dec 2008, 09:51 PM

Utilizator activ

Deci este vorba despre lectura,sa nu o mai lungesc.

Multi adolescenti nu citesc probabil din cauza prietenilor pentru ca le este teama sa nu rada de ei,sa nu fie luati peste picioar sau chiar sa ajunga jigniti.In acest caz elevut va citii doar daca profesorul de romana il bate la cap in clasa cateva ore la rand spunandu-i ca ii da nota 1 in catalog fara discutie.

Acum depinde pentru ca exista fel si fel de copii.
Spre exemplu eu pana in clasa a VII-a citeam doar ce era obligatoriu oentru scoala si acest lucru cu chiu cu vai.Pentru ca stiam ca imi este la indemana interenetul si caut referatul sau ma uit la filmul facut dupa carte sau intreb colegii care invata mai bine (in limbajul multor elevi 'toci' ) pentru ca imi vor povesti.

Dar cand m-am mutat de la scoala respectiva am intrat in alt mediu,majoritatea colegiilor mei citeau "in prostie" la scoala si nu pentru ca ne obliga diriginta ci din propia lor initiativa.Iar acest lucru m-a impins si pe mine sa vad de ce sunt asa pasionati de o carte.Drept urmare am luat intr-o zi cartea unei colege si am inceput sa citesc intr-o ora libera.Cand am auzit clopotelul care anunta pauza parca imi parea rau,de ce?Pentru ca cartea respectiva imi placea foarte mult si stiam ca respectiva imi va lua cartea si nu ma puteam desparti de ea. unsure.gif

Acum ma bucur ca am avut curajul sa citesc din propria initiativa nu ca imi dadea profesorul nota 4. laugh.gif

Actuala diriginta face in felul urmator.Ne-a facut o lista de lecturi,lunar citim o carte la alegere.La sfarsitul lunii prezentam cartea citita si luam nota.Ai citit si sti 10 daca ai fost lenes si nu ai citit nici titlul cartii nota 4 iar in cazul in care indraznesti sa ceri o mica prelungire se poate ajunge si la nota 1.
Mie mi se pare corect. cool20.gif

PS:Nu am citit toate posturiile pentru ca sunt foarte multe si foarte lungi.Deci,imi cer scuze daca am fost putin pe langa.

--------------------
Daca esti la un liceu vocational nu inseamna ca nu se face carte !
Pacat ca unii traiesc cu aceasta impresie! ^-^
Mesaj personal
Mihai Floarea
Trimis: 8 Feb 2009, 08:29 PM

Utilizator activ

Mulțumim pentru sinceritate, Mimi-chan.
Pentru cei interesați de lectură (deci de propria formare) recomand cartea "Tehnica informării rapide" scrisă de Radu Budei. Informații se pot obține pe www.infospeed.ro

0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved