Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Societatea Prietenii Istoriei Literare, Profesorii si Literatura clasica romaneasca
Central Scrutinizer
Trimis: 6 Jan 2008, 02:42 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Stimati profesori,

Ma tot uit la un volum publicat in 1934 care cuprinde Insemnarile de Calatorie ale lui Dinicu Golescu si nu incetez sa ma minunez. Pe Copertile intetrioare erau anuntate o serie de carti aparute sub ingrijirea Societatii Prietenii Istoriei Literare:

M. Kogalniceanu, Scrisori catre surorile sale
M. Kogalniceanu, Scrisori din exil
V. A. Urechia, Legende
Gr. Alexandrescu, Meditatii, Satire, Epistole
Gr. Alexandrescu, Fabule
M. Eminescu, Povestiri si nuvele
P. Ispirescu, Snoave
P. Ispirescu, Basme
N. Balcescu, Monografii istorice
Al. Russo, Scrieri
V. Alecsandri, Scrieri
V. Alecsandri, Pasteluri
Hector Mallot, Povestea copilului pierdut

Cu exceptia ultimului titlu, toate sunt sub rubrica Literatura Clasica Romaneasca.

Ce este uimitor in aceasta lista? Majoritatea celor ce au editat, prefatat si adnotat aceste lucrari sunt profesori secundari. Si nu este decat o lista a unor lucrari aflate intamplator sub tipar la acel moment.

Nu, nu! asta trebuie repetata cu voce tare: un numar de PROFESORI SECUNDARI se ocupau prin 1934 cu editarea unor clasici ai literaturii romane sub egida Societatii Prietenii Istoriei Literare!

Astfel, Petre V. Hanes - prof. secundar la Liceul Mihai-Viteazu (M. Kogalniceanu), Horia Radadescu, C. Gerota - prof. la Liceul Aurel Vlaicu din Bucuresti (M. Eminescu), C. Fierescu, Vasile V. Hanes - prof. la Liceul Spiru Haret, Paul P. Papadopol, Maria Giuglea - directoarea Liceului de fete Regina Maria din Cluj, pe langa activitatea lor didactica erau preocupati si de cultura romana...

Ma uit in jur si parca nu mai am aer. Tarabele sunt pline de o puzderie de carti ieftine, de maculatura editata de tot felul de srl-uri care incearca sa impuste banul prin orice mijloace. Pile si spagi propulseaza tot felul de Nimeni ai literaturii romane in topul celor mai vandute carti datorita plasarii lor in tot felul de bibliografii scolare. Toata lumea e trista, regreta vremurile trecute (unele vremuri abia trecute altele trecute mai demult), scolarii slava domnului au alte preocupari, parintii sunt exasperati, iar la bac se da ca subiect "ma'ta"... halal situatie. Si tot nu pot sa imi iau ochii de pe carticica de mai sus... cum e posibil asa ceva?

Dar poate gresesc eu si exista si astazi astfel de preocupari ale profesorilor nostri.
Si atunci m-am hotarat sa va intreb pe dumneavoastra: EXISTA ?!

Stiti vre'un caz in care un profesor secundar a editat o carte, a scris o prefata, o introducere sau doar notele pentru un volum al unui clasic al literaturii romane?

Stiti vre'un caz in care un director de liceu a editat o carte, a scris o prefata, o introducere sau doar notele pentru un volum al unui clasic al literaturii romane?

Stiti vre'un caz in care un inspector scolar a editat o carte, a scris o prefata, o introducere sau doar notele pentru un volum al unui clasic al literaturii romane?

Sau poate vre'o traducere? Mai ieri am vazut in anticariat un volum de Werner Sombart tradus de un profesor de liceu... tot acum jumatate si mai bine de secol...

Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Numai bine
C.S.

Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 23 Jan 2008, 11:11 AM

Utilizator activ

Trebuie sa inteleg ca din cei peste 50 de cititori ai mesajului initial nimeni nu cunoaste nici un caz in care un invatator, profesor secundar, director sau inspector a editat, prefatat cau coordonat o lucrare a unui autor clasic ?

Daca nu stiti pe cineva sa fi facut asa ceva, atunci oare ce motive va imaginati ca au cauzat aceasta situatie ?

Este totusi o chestiune importanta aici pentru profesorii de stiinte umaniste sunt chemati sa predea tocmai clasicii disciplinelor umaniste elevilor lor. Ei sunt cei mai apropiati de acesti clasici. La universitate, in institute, si alte institutii, oamenii sunt interesati si de lucrurile ceva mai marginale, mai controversate, mai chestionabile, dar toate astea fata de un corpus bine definit al canonului clasic al unui domeniu. Or, daca nu profesorii secundari si liceali nu au o idee despre ce ar contine acest canon si cum ar trebui interpretat el, si asteapta "indicatii"... nu e bine. Ei sunt cei care pot explica, sau ar trebui sa poata descrie valorile educative din cutare sau cutare text literar pentru ca ei sunt educatori, nu tot felul de coate-goale matze-triste care confunda pedofilia cu iubirea de copii, tot felul de sinecuristi din institutele de studii ale educatiei sau din inspectorate.
Slaba recompensa materiala nu cred ca poate fi un motiv pentru ca nici prin anii `30 nu era mare veselie printre profesori.

In concluzie, repet intrebarea:
Ce motive va imaginati ca exista pentru faptul ca nu puteti indentifica nici un invatator, profesor secundar, director sau inspector care sa fi editat, prefatat cau coordonat o lucrare a unui autor clasic ?

Al dv.
C.S.
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 21 Feb 2008, 02:18 PM

Utilizator activ

Deunăzi căutam ceva și găsesc un text scris prin 1934 care m-a lăsat melancolic...
el sună astfel:

„Universitarii romîni mai cultivă unii ignoranța pompoasă, alții erudiția datailistă, mulți farsa științifică. Se vorbește mereu de falimentul școlii și al culturii naționale; se acuză școala secundară de o incapacitate organică, în transmiterea culturii; dar universitatea, cu rare excepții, stă oare mai bine ? Creația ei culturală nu este o rușinoasă rumegare de cunoștințe arhaice iar lucrările ei monumente de inepție sau insipide compilații ? De la cîți din papagalii universitari se poate învăța ceva temeinic, de la cîți din doctorii noștri oficiali putem invidia altceva dacît taxele de examen și chiulul didactic, practicat cu un suprem favor al mandarinatului numit, prin ironie, învățămînt superior ?"

Autorul mi-e antipatic rau de tot, dar... nu stiu pe cineva sa o fi zis mai bine despre subiectul in cauza. Ironia sorții este că și el a făcut-o lată când a ajuns la universitate, ba chiar mai lata decât cei dinaintea lui... el era Pompiliu Constantinescu Iasi.

Ce e trist e ca si atunci lucrurile mergeau tot cam asa...
In rest, toate bune

Al dv.
C.S.
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 21 Feb 2008, 03:07 PM

Utilizator activ

Scuze. Trebuie sa rectific ceva. Autorul nu e Petre Constantinescu-Iasi ci Pompiliu Constantinescu. Ma incurcasem in notele despre autori. Cel antipatic era evident Petre Constantinescu-Iasi. Ma si miram cum de scria el asa nervos prin 1934.
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 30 Mar 2008, 12:23 PM

Utilizator activ

Pentru a fi corect trebuie sa fac o mentiune aici:
Am aflat o carte editata de un profesor:
Take Ionescu, Amintiri, ed. de Mihai Monoranu, trad. de Letitia Taut. Targu Mures, Ansid, 2007.
Editia nu e grozava, ar fi multe observatii de facut, dar inainte de toate aplaud aceasta activitate care merita respectul nostru.
Probabil ca mai sunt astfel de cazuri care merita amintite.
numai bine
C.S.
Mesaj personal
craciuneanu
Trimis: 30 Mar 2008, 04:28 PM

Utilizator avansat

StimateC.S., volumul amintit de dvs. a fost editat de doi (!)profesori respectați din Tg.Mureș.Dl.prof.Monoranu și regretata noastră colegă prof.LetițiaTăut și sunt doar doi dintre dascălii mureșeni care se ocupă de scris.Alături de ei aș aminti domnii Dușa Traian, Păcurar V.,Lazăr Lădariu, și lista rămâne deschisă pentru cei mulți, necunoscuți dvs.La momentul lansării topicului dvs, dascălii-scriitori tocmai se întâlneau pentru a-și face cunoscute numele și munca în fața celor mulți. Volumele lor se găsesc în librării și nu pe tarabe,acolo fiind locul cotidianelor și a pseudo-literaturii. Am senzația că acuzați dascălii români de dezinteres față de adevăratele valori ale literaturii sau istoriei, ceea ce este greșit. Invocați perioade de mult apuse, când unii profesori secundari- titlu inexistent azi- reeditau opere.Azi avem edituri cu tehnologii avansate care abia așteaptă să primească comenzi pentru reeditarea marilor nume ale literaturii.Vă propun să ne finanțați dvs. și scriem noi prefața, postfața, critica, după pofta inimii. La celelalte acuze nici nu răspund, fiind atât de jignitoare.Probabil nici azi nu aș fi deschis subiectul dacă nu ați fi atins numele colegilor mei cu aceste "aprecieri" generoase.Cred că nu cunoașteți adevărata față a lucrurilor de pe la noi. Nu cunosc meseria dvs., fiindcă vă ascundeți sub o identitate caraghioasă, de sub care împroșcați lumea cu noroi.Nu știu ce exemplu grăitor aveți să ne dați.Cu ce drept ,domnule C.S.,ne criticați? Doar de dragul unei polemici goale?
"Toate cele bune" ca vă citez.
profesor Crăciuneanu.
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 30 Mar 2008, 09:02 PM

Utilizator activ

Cred ca e o neintelegere. Eu vorbeam de aplaudat aceasta carte. Si am dat acest exemplu tocmai pentru a da un contra exemplu la cele spuse anterior.
Imi pare rau daca am omis ca sunt doi editori, eu am scris cele ce apareau pe coperta interioara a carti. Autorilor si colegilor lor le doresc sa continue ceea ce fac. Cum ziceam, exempul lor merita cunoscut, cu atat mai mult cu cat piata de carte nu e usor permeabila la asemenea aparitii.
Mesaj personal
Morgan Black
Trimis: 23 Sep 2008, 10:09 PM

Utilizator
**

Parerile sunt impartite, iar eu consider ca autorul prezentului articol are totusi partial dreptate.
Dar este prea transant si arbitrar - sustine ca profesorii actuali sunt lipsiti de valoare si nu sunt, ca urmare, in stare sa scrie macar o prefata la o carte al unui clasic si ca permit unor carti fara valoare sa patrunda in cultura romana. In primul rand este o enormitate a crede ca unii profesori nu au scris comentarii pentru o anumita carte, chiar daca ele nu au ramas in istorie sau nu au fost prea reusite. De asemenea, nu profesorii sunt cei vinovati de patrunderea in scoli a unor autori modernisti, postmodernisti sau transmodernisti fara noima si caracter, care polueaza mediul literar cu prostiile lor.
Pe de alta parte profesorul Craciuneanu trebuie sa recunoasca faptul ca ceea ce se intampla acum in scoala la literatura este problematic. De altfel, la comentariul "Cred că nu cunoașteți adevărata față a lucrurilor de pe la noi" m-as grabi sa raspund ca "pomul se cunoaste dupa roade".
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 25 Sep 2008, 11:24 AM

Utilizator activ

Draga D-le Black,

Ca sunt transant nu am ascuns'o niciodata si nici nu o voi face de aici inainte. Ca am o parere proasta despre profesoratul din Romania, nici asta nu e tocmai un secret.

Ce este insa remarcabil este ca ati inteles critica dar nu si indemnul. Primul meu mesaj era totusi un indemn. Din astfel de activitati se naste respectul pentru profesia de profesor — care trebuie sa acceptati ca este extrem de rar astazi si asta independent de mine — si o autoritate profesionala care sa depaseasca cinismul functionarilor superiori de partid si de stat. Lipsa respectului si a autoritatii profesionale nu sunt piedici insurmontabile, lipsa de interes este. Sigur ca sunt oameni care isi dau interesul, si daca continua vor face probabil lucruri tot mai bune, problema este cinismul si dezinteresul celorlalti.

Eu am dat un exeplu dintr'o vreme cand, nu este un secret, profesorii erau cu mult mai respectati. Ce faceau ei pentru asta? Eu am gasit doar un exemplu din multe altele.

Ma uit pe un manual de limba romana acum... si ma crucesc. Asta e limba pe care copiii nostri o invata? Nu, nu e vorba de modernisme, postmodernisme, si alte cubisme! E vorba de texte repovestite din clasicii literaturii romane. Ce cuvinte! parca suntem in plin samanatorism. Am vazut apoi ceva referate si prezentari facute de profesori pe cateva web-site-uri dedicate acestora... Imi pare rau, dar astfel de lecturi nu sunt tocmai potrivite pentru cresterea respectului. Si care sunt "finalitatile" (cuvant fetis pentru multi) acestei educatii? Doar cultul unor texte cel mai adesea anacronice sau educatia pentru frumos si literatura a tinerilor?
De fapt nu pot uita un exercitiu pe care l'a avut fica mea anul trecut. Ele suna asa: compuneti o compunere cu urmatoarele expresii frumoase. Ei bine, cam asa mi se pare si calitatea invatamantului din Romania.
Orice vrea sa se considere o excceptie e binevenit, aceasta nu schimba insa problema.

In rest numai de bine
C.S.
Mesaj personal
Morgan Black
Trimis: 25 Sep 2008, 07:31 PM

Utilizator
**

Este adevarat ca manualele scolare nu sunt foarte reusite. Aici as dori sa punctez urmatoarele chestiuni:

1.Anual apar alte carti deoarece exista o clientela(politica) a inspectoratelor care le vinde ministerului pe bani multi. Nu contest ca este nevoie de schimbarea programelor scolare; tot ceea ce critic este ca se schimba prea des si devin tot mai ciudate...

2.Se revizuiesc manualele din ordin politic deoarece suntem "integrati" si trebuie neaparat sa intram in armonie cu tendinta europeana. Aici eu consider ca apare o greseala - nu tot ce tine de invatamant in occident este neaparat bun si demn de urmat(multi romani plecati inafara granitelor pot sa o confirme)

3.Unii ar putea sustine ca finalitatea este distrugerea culturii nationale si o mai usoara asimilare de catre puterile mondiale(un popor fara cultura si religie este unul fara identitate - si aici un mare sprijin il acorda ICR, dupa cum se poate observa la tv).

Eu consider ca textele din clasici ce apar in manuale, prescurtate si trunchiate sunt utile unei intelegeri superficiale a operei(daca sunt citite atent), iar faptul ca apar exercitii aiurea...hmm, nu stiu ce sa zic, probabil ca nu au prea multe de analizat sau vor sa dezvolte creativitatea elevilor.

Numai bine
Mesaj personal
Central Scrutinizer
Trimis: 26 Sep 2008, 09:38 AM

Utilizator activ

Draga d-le Black,

Nu e vorba ca manualele sunt nereusite. Ci de faptul ca ele apartin unei culturi educative in care se celebreaza textele fetis ale literaturii (in acest caz pentru copii si tineri) iar copiii nu sunt invatati sa discute, sa imagineze situatii diferite, isi puna probleme, sa invete sa interpreteze oamenii. Faptul ca nu exista editii critice, articole, &c... pentru aceste texte literare, face ca nimeni sa aiba habar despre valoarea lor educativa.

De pilda: Poate cineva sa imi explice valoare educativa a Stejarului din Borzesti al lui Eusebiu Camilar? Si de ce a fost preferat textului lui Camilar celui clasic al lui Gane din 1881? Exista vre'un articol in care marii pedagogi ai neamului (adunati in tot felul de institute mai mult sau mai putin conspirative) au luminat poporul asupra valorilor literare si morale ale acestui text care este la urma urmei despre razbunare!?

Clientelismul editurilor... este evident. Dar mai este si clientelismul unor profesori care accepta cadouri si alte bonusuri pentru a propune nu manual si nu altul, nu intotdeauna respectand propriile lor pareri.

Nu tot ce vine din afara e bun. Sigur ca nu. Jigodiile lor s'au aliat cu lichelele noastre si si-au dat mana sa reorganizeze invatamantul. Astfel de lichele sunt usor de vazut. Doar ascultati'le! — restrictionat, opinat, previzionat, repertoriat, igienizat, amprentat, suspicionat, transparentizat, anonimizat, instructionat, tacticizat, si pot continua pana maine cu astfel de gogoritze ale noilor ciocoi ai invatamantului romanesc. Concluzie, nu tot ce vine de afara e bun asa cum nu tot ce vine din interior e bun. Simplul criteriu geografic nu e relevant pentru stabilirea valorilor si principiilor educatiei. (Asta pentru ca imi pare ca punctul 2 al dv. are un corolar implicit)

Cultura nationala nu e un obiect care trebuie bagat intr'un seif pentru a fi in siguranta si din cand in cand copiat in manuale pentru a fi retinut. Nu! Cultura este un efort creativ constant, si daca nu creezi nu ai cultura. Nu reproducerea culturala trebuie sa fie scopul educatiei, ci producerea culturala, ca sa zic asa. Nu e intamplator ca acesti copiii nu invata sa scrie, ci practic sa rescrie mai mult sau mai putin corect un limbaj care nu exista. Ideea ca asta e cultura romana... e un fals grosolan, sau mai precis grotesc.

Un text literar nu poate fi repovestit. Frumosul e frumos pur si simplu, iar copiii trebuie sa aiba accest la acest frumos nu la o versiune repovestita a frumosului. Copiii trebuie sa aiba acces "nemijlocit" (cum se spunea pe vremuri) la operele de arta, doar selectate in functie de varsta lor. Eu nu o pun pe fica mea sa citeasca toata acea literatura mestecata dinainte.. prefer ca o data pe samptamana, sau mai des, dupa cum are ea o lectie noua, sa ii citesc o poezie care sigur ii va da un mai bun sens al poeziei decat un milion de productii lirico-samanatoriste pre-mestecate. Nu am acum timpul necesar sa caut cateva exemple, dar ele sunt la indemana. La fel si in cazul muzicii, si al picturii. Nu cu cantecele pentru copiii sau cu picturi naive a fost creata cultura Europeana! Si cred sincer ca daca Ciprian Porunbescu, George Enescu, Grigorescu, &c ar fi beneficiat de o astfel de educatie... nu am fi stiut astazi de ei.

Cat despre ICR... nu statul e cel care trebuie sa aleaga ce sa sustina din produnctia culturala. Ca tot am la indemana un text relevant din acest punct de vedere, vi'l impartasesc si dv.

"Iar principiile, ce vor trebui sa stea in mod necesar la temelia acestei politici noi, nu pot fi decat acestea:
1. Nu poate fi despartita cultura superioara, creatoare, de cultura poporului;
2. Cultura nu poate di impusa; ci ea trebuie sa traiasca intr'o atmosfera de libertate, spontaneitate si specificitate nationala;
3. Cultura trebuie cladita pe specificul national, care trebuie cercetat prin metoda monografica sociologica;
4. Institutiile de stat, ce'si asuma raspunderea organizarii culturii nationale, vor trebui sa aiba o autonomie cat mai larga;
5. Astfel de institutii nu pot avea de scop crearea culturii, ci numai crearea conditiilor prielnice dezvoltarii ei, stimuland si organizand colaborarea tuturor elementelor culturale ale tarii"

(D. Gusti, "Statul cultural", Romania Literara, 19 Mai 1932; D. Gusti, Opere V, p. 339)

E de discutat viziunea lui Gusti (despre specificul national), dar sunt de perfect de acord ca statul nu are ce cauta in productia culturala!

In rest, numai de bine
C.S.

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved