Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce nu ati dori sa se schimbe in invatamantul romanesc?, sunt unele lucruri ca de exemplu examenul de titularizare,sau puterea Inspectoratelor scolare inverificare,care ar fi bune .
fajltube
Trimis: 11 Nov 2010, 05:10 PM

Utilizator
**

Grup: Members

sa fie oare nevoie de alte schimbari - nu ne bulversam de tot cu atatea schimbari?
Mesaj personal
AndreeaAndreea
Trimis: 31 Jan 2011, 02:52 PM

Utilizator
**

Cred ca ar trebui sa se tina cont si de parerea si dorintele elevilor.
Mesaj personal
cassini
Trimis: 26 Feb 2011, 07:48 PM

Începător
*

nu ar trebui sa se renunte la orele de sport cum se prognoza
Mesaj personal
funny21
Trimis: 26 May 2011, 09:58 PM

Utilizator
**

Profesorii sunt dupa parerea mea cei care ar trebui sa identifice defapt talentele copiilor. Cu sistemul actual se pierd foarte multe talente pentru ca scoala este vazuta de catre elev doar ca o institutie de invatamant, in care trebuie sa invete, invatat care se bazeaza in mare parte pe memorat, memorat care este in mare parte plictisitor.

Da, memoria trebuie antrenata, dar sunt si alte lucruri carora ar trebui sa le oferim putina atentie. Ce ar fi sa existe o ora pe saptamana de jocuri educative, diferite jocuri care sa stimuleze si alte calitati precum: abilitatea de a rezolva probleme intr-un mod cat mai creativ, colaborarea in echipa la rezolvarea unor puzzle-uri sau jocuri de logica, sunt foarte multe exemple dar cred ca ati prins ideea. Trebuie sa gasim metode de educare cat mai distractive si placute pentru a starni interesul elevului, si pentru a il motiva sa se implice! Si daca ne gandim putin aste este problema, lipsa de interes si motivatie.

Jocurile educative sunt o solutie, eu zic ca pot face o schimbare in invatamant.

--------------------
"Nothing is too small to know and nothing is too big to attempt"
William Van Horne - CitateCelebre.Net

“Tinerețea nu este o etapă a vieții, ci este o stare de spirit.”
Konosuke Matsushita - CitateCelebre.Net

Spoturi publicitare foarte amuzante: Funny Commercials
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
papusel
Trimis: 16 Oct 2011, 12:58 PM

Începător
*

Vreau ce au promis dementii!!! Salariile marite si banii pe carti , asta vreau. Respect din partea elevilor ,nu sa fim amenintati si jicniti in ultimul hal. Suntem injositi pentru ca avem salariile mici.Noi de abia avem bani de transport , elevii au bani de buzunar invat sa te faca sa te simti prost. Tinuta face mult in fata elevilor ,dar ce pacat ca nu ne putem permite decat niste haine la second hand!!!.Fericiti ceicare au sotii sau sotiile cu salariul BUN.. Anul acesta ni s-a varat pe cap o groaza de comisii.. As vrea sa stiu cu cat se plateste aceasta munca ... a hartogariilor....???? Responsabilitati peste responsabilitati. dar obligatii nu aveti fata de noi?????

fighting54.gif
Mesaj personal
papusel
Trimis: 16 Oct 2011, 01:05 PM

Începător
*

SALARIIIIIIII DECENTE AM VREAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JOS CU HARTOGARIILE !!! SUFICIENT PLANIFICARILE... MAI BINE FACEM ORE -ORE SUPLIMENTARE DECAT HARTIILE ALE CU TOT FELUL DE COMISII. EU AS INFIINTA UNA.. cOMISIA MINISTERULUI DEZAGREAT.......
Mesaj personal
roset
Trimis: 16 Oct 2011, 02:20 PM

Mentor

papusel,
,,Aptinete``! Daca esti si cadru didactic ,, nu ne mai jicni`` scriind pe aici!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
pustiuady
Trimis: 14 Jan 2012, 12:06 PM

Începător
*

@ funny21 iti dau dreptate in totalitate. Profesorii ar trebui platiti mult mai bine nu cu 5milioane lei vechi /luna
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
zara13drv
Trimis: 19 Oct 2012, 12:07 PM

Utilizator
**

Buna ziua, am si eu o intrebare, si anume: ce sanse am sa intru in invatamant daca nu am facut in timpul facultatii nici un curs de psihopedagogie, iar acum sincer, nu am cum sa ma insriu la un master "la zi" in psihopedagogie. As putea sa intru ca suplinitor si sa fac masterul apoi, la frecventa redusa?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved