Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Solutiile
iulyan_25
Trimis: 27 Jan 2008, 03:47 AM

Utilizator
**

Grup: Members

un copil il vede pe superman cum zboara si apoi vrea si el sa zboare si astfel se face aviator, altul se joaca counter strike intr-un internet cafe si aude un concetatean care isi baga si isi scoate , rezultatul vrea sa puna mana pe o arma si sa vb si el urat ca sa poata sa supravietuiasca in anturaje asemanatoare

eu zic ca in primul rand trebuie facute filme bune iar copii sa nu banuiasca ca sunt educative biggrin.gif, sa apara pe marile ecrane, sa se scoata jucarele cu ele, sa se faca un site, sa se interzica jucariile care pot provoca copiilor pofta de violenta, desenele animate sa fie si ele mai dur structurate ....vezi CNA, nu ar fi rau daca s-ar duce o politica de informare si ajutor al adultului privind restrictionarea accesului unui calculator la anumite tipuri de site-uri, nu de alta dar sunt foarte multi parinti care nu stiu nici sa deschida calculatorul

Apoi sa se organizeze activitati extrascolare in asa fel incat ei sa poata avea niste avantaje , concursuri unde sa poata participa toata lumea nu numai cei premianti, astfel dandu-le un motiv sa nu se plafoneze(de obicei merg pe premiza : e si ce oricum nu am sanse)

ps: intre timp puteti posta orice problema/intrebare legate de pc aici ->http://free-tutorial.eu/yabb/YaBB.pl

Acest mesaj a fost modificat de către iulyan_25 la data 27 Jan 2008, 03:51 AM
Mesaj personal
andreea_ursu85
Trimis: 16 Aug 2008, 09:46 PM

Utilizator
**

Ma bucura simplul fapt ca se cauta solutii pentru violenta din scoli si m-am gandit sa-mi aduc contributia.
Pun si eu un link, poate ajuta pe cineva. Daca aveti rabdare, veti descoperi o solutie posibila pe acest site. Exista traineri in Comunicare Nonviolenta in Bucuresti si se pregateste un program de implemetare in scoala romaneasca: www.cnvc.org.
Nu stiu daca doriti amanunte, prefer sa astept putin feedback decat sa aglomerez topicul.

--------------------
TemePentruAcasa

”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Grey
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
res
Trimis: 16 Aug 2008, 10:46 PM

Mentor

QUOTE (andreea_ursu85 @ 16 Aug 2008, 10:46 PM)
[...] Exista traineri in Comunicare Nonviolenta in Bucuresti si se pregateste un program de implemetare in scoala romaneasca: www.cnvc.org. [...]

www.cnvc.org.
e foarte bine ca esxista wink.gif Problema e sa fie si functional , iar asta practic, nu doar formal wink.gif

--------------------
Mesaj personal
andreea_ursu85
Trimis: 17 Aug 2008, 09:43 AM

Utilizator
**

Eu am participat la un curs de 6 luni si la un workshop intensiv care mi-au dovedit ca functioneaza. In plus, a fost implementata cu succes in scoli de pe toate continentele, in special in SUA, unde exista probleme grave. Este de asemenea folosita cu succes in negocierile de pace. Dar cel mai important este ca multi oameni au gasit in acest sistem de gandire o solutie la problemele de comunicare de zi cu zi.
Pentru cine vrea amanunte exista suficiente informatii si marturii pe site si, de asemenea, colectia de carti de Comunicare Nonviolenta, aparuta la editura Elena Francisc Publishing, dintre care recomand "Ora de Comunicare Nonviolenta. Un proces de predare si invatare bazat pe relationare", scrisa de doua doamne profesori care au implementat cu succes acest sistem.
Pentru informatii suplimentare, puteti sa-mi adresati un pm sau sa solicitati un post mai detaliat.
Ideea de baza este EMPATIA, insa ceea ce apreciez eu la acest sistem este faptul ca ofera solutii practice, pe langa o filosofie a comunicarii. Sunt incredintata ca imi va fi de mare ajutor la clasa.

Acest mesaj a fost modificat de către andreea_ursu85 la data 17 Aug 2008, 09:44 AM

--------------------
TemePentruAcasa

”We have no reason to be discouraged about the future of education. We just must realize that real reform is not going to occur within the established school system. It will continue to occur outside of that system. The gradual change that will occur is that more and more people will opt out of conventional schooling.” - Peter Grey
res
Trimis: 17 Aug 2008, 06:27 PM

Mentor

QUOTE (andreea_ursu85 @ 17 Aug 2008, 10:43 AM)
[...] Ideea de baza este EMPATIA, insa ceea ce apreciez eu la acest sistem este faptul ca ofera solutii practice, pe langa o filosofie a comunicarii. Sunt incredintata ca imi va fi de mare ajutor la clasa.

da, dar sa nu se reduca totul la niste tipare, cum e obiceiul pe la noica sa se faca economie de gandire wink.gif

--------------------
Mesaj personal
andreea_ursu85
Trimis: 18 Aug 2008, 01:03 PM

Utilizator
**

Ceea ce inteleg eu din posturile voastre este ca ati avea nevoie de mai multa siguranta cu privire la acest proces, insa poate ar fi bine sa cititi putin despre el sau sa-mi cereti informatii inainte de a judeca... Stiu ca nu aveti cum sa ma credeti pe cuvant ca functioneaza, insa sunt suficiente cele cateva idei care stau la baza acestui proces pentru a va da seama ca este simplu si eficient.
Eu am pus link, m-am oferit sa dau informatii cuprinzatoare si inca pot face asta pentru cine doreste. Este un proces foarte simplu, nici macar nu necesita un training, se pot citi cartile sau paginile de pe site. Nu este o oferta comerciala, dimpotriva.
Sunt inca la dispozitia celor care sunt curiosi sa afle o alternativa la violenta din comunicare si nu numai. Ar fi un post destul de mare si nu as vrea sa-l pun daca nu doreste nimeni.

--------------------
TemePentruAcasa

anca_01980
Trimis: 31 Aug 2008, 05:53 PM

Utilizator activ

Cred ca mai intai de toate noi, ca si profesori ar trebui sa stapanim cat mai bine arta comunicarii, sa fim deschisi si sa incercam o apropiere de acesti
" GHIORLANI".Am fost la randul meu eleva si am intalnit un profesor minunat de filosofie, care facea din orele dumnealui o adevarata lectie de prietenie, creeand o atmosfera relaxata in care parerile tuturor contau. Intotdeauna spunea "- Sunt de acord (nu excludea si nu respingea niciodata parerea ta, indiferent cat de "idioata" ar fi fost), dar...." si aici incepea o serie de explicatii si exemple logice , expuse pe un ton cald si amical, pe care indiferent cat de "elev problema" ai fi fost le ascultai cu placere. Majoritatea orelor erau interactive, iar ceilalti profesori ramaneau uimiti de atitudinea si cunostintele pe care le dobandeau chiar si cei mai "rai" elevi din clasa.Carentele in educatie, problemele de ordin psihic si combaterea modelelor nepotrivite nu pot fi anihilate peste noapte, dar nici ignorand problemele (exmatricularea, corijenta....etc) nu le vom rezolva. Perseverenta, folosirea mijloacelor si metodelor propice, dorinta de formare si informare este imposibil sa nu se fructifice si in cadrul orelor de curs. Dand vina pe ceilalti, plangandu-ne, nefacand nimic concret si dorindu-ne ca acesti ELEVI sa dispara nu facem decat sa recunoastem ignoranta si neputinta noastra atat ca dascali, cat si ca parinti.
Mesaj personal
Hania
Trimis: 13 Sep 2008, 12:15 PM

Utilizator activ

biggrin.gif Anul acesta am prins post la o scoala unde elevii au o reputatie mai putin placuta, va fi o adevarata provocare pt mine, ma ales ca si eu sunt timida. Dar o sa va tin la curent, sunt sigura ca ne vom descurca. Sunt optimista.
Am avut un elev care mi-a scos peri albi.. Nu puteam sa-l dau afara de la ora, de note mici nu-l durea.. Am zis sa-i chem parintii la scoala, dar tatal era plecat in alta tara, mama nu facea fata la atatea probleme, iar el era cu totul ignorat. Probabil asa cerea el atentie, facand nazbatii. La sfarsitul clasei insa perseverenta a dat roade.
Daca ii exmatriculam ce facem? Nu neaparat vor deveni modele de imitat pt ceilalti, insa vor deveni din ce in ce mai rai. Parerea mea, de debutant. Probabil ma voi satura si eu sa mai sper ca se poate indrepta ceva, dar deocamdata.. tongue.gif sper. Va doresc un an plin de bucurii!
Mesaj personal
sol108
Trimis: 4 Dec 2016, 11:01 AM

Utilizator
**

Cand recreatia este recreatie poate ca invatarea poate fi imbunatatita. The Quiet Time program: improving academic performance and reducing stress and violence https://www.davidlynchfoundation.org/schools.html

--------------------
SOL
Cunoasterea este structurata in constiinta
http://ro.tm.org/educatie
sol108
Trimis: 4 Dec 2016, 11:10 AM

Utilizator
**

O solutie pentru a fi inteligent si nu violent este, cred eu, in viziunea lui Anton Dumitriu, vezi mai jos, si/sau a lui Otto Scharmer: http://www.huffingtonpost.com/otto-scharme..._b_7209606.html, David Lynch: https://www.davidlynchfoundation.org/schools.html , Mihai Sora (vezi in A fi a face a avea discursul despre cele doua feluri de a fi atent care desi nu descriu o forma viabila de meditatie, ofera un framework de discutie.

1987 - In "Culturi eleate, culturi heracleitice", Anton Dumitriu spune ca stiinta ilustreaza, asfel, spiritul esentialmente heracleitic al culturii noastre. Cultura occidentala este "o cultura de tip stiintific":

"Se face, in general , deosebirea intre lumea occidentala si cea orientala, spunind ca prima este extravertita - plecata in afara - si a doua introvertita - plecata asupra ei insasi.
Dar interior sau exterior, Orient si Occident sunt de fapt doi poli ai aceleiasi unice realitati.:

"Daca un om nu poate fi in afara ceea ce este in interiorul lui, nu este decat o iluzie; daca un om nu este in interiorul lui ceea ce este in exterior, el nu este nici macar o iluzie. O fiinta umana completa nu este, asfel nici un introvertit, nici un extravertit, ci un echilibru armonic intre aceste doua mari puteri, care tind a-l absorbi pe fiecare: lumea obiectiva si lumea subiectiva"

Restaurarea acestui om complet ar putea sta la baza reformei invatamantului:
"O reforma totala a modalitatii invatamantului este necesara". Scoala occidentala "trebuie sa devina si o disciplina pentru descoperirea personalitatii, a rolului ei functional in lume, a puterii si neputintei ei.. In loc de a avea lozinca "a sti", cultura europeana va trebui sa subordoneze aceasta formula lui "a fi". A sti pentru a fi, iata idealul de cultura pe care trebuie sa si-l dea occidentul."

"Culturi eleate, culturi heracleitice", Anton Dumitriu

--------------------
SOL
Cunoasterea este structurata in constiinta
http://ro.tm.org/educatie
AlexDragan
Trimis: 11 Jan 2017, 01:54 PM

La prima intervenție

Too much thinking bro smile.gif isn't that ironic? ph34r.gif

--------------------
Licentiat in Informatica cu atestat de Pedagog.

Scriu la: avemleac.ro despre dezvoltare personala
Fac promovare online pentru: Mobilefix.ro, Service iPhone
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved