Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> fumatul in scholi, masuri "legale" ce se pot lua
dusile
Trimis: 5 Mar 2010, 08:41 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Cei mai multi directorii accepta si ei fumeaza pe coridoare nu sunt un exemplu
Nu au capacitatea de a starpii fenomenul
Mesaj personal
Oratorul Gendibal
Trimis: 10 Mar 2010, 06:51 PM

Utilizator activ

QUOTE (dusile @ 5 Mar 2010, 09:41 AM)
Cei mai multi directorii accepta si ei fumeaza pe coridoare

Cam cati directori din toate scolile din tara asta fumeaza?
Ce inseamna "cei mai multi"?
50% plus unul?
Mai multi?
Ati facut un sondaj?
Daca nu ati facut, de unde stiti?
Prin cate scoli ati trecut si ati vazut directori fumand pe coridoare?

--------------------
user posted image
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 10 Mar 2010, 08:38 PM

Utilizator avansat

In cele mai multe scoli, exista un fumoar destinat profesorilor. Acest fumoar este ilegal si tocmai din aceasta cauza fumatul elevilor este tolerat prin bai si prin curte.
Totusi, am auzit de un liceu unde noul director, in incercarea de a stopa fumatul printre elevi, a desfiintat si fumoarul profesorilor la presiunile elevilor si parintilor. Acum nici profesorii si nici elevii nu mai fumeaza deloc in liceu.
Mesaj personal
simonairo
Trimis: 15 Mar 2010, 12:44 PM

Utilizator activ

buna ziua,
mi se pare foarte curios faptul ca sunt multe voci pro fumat. fie profesori, fie elevi, cel putin asa pare, la prima vedere, fara a verifica id-urile....
parerea mea este ca fumatul nu are ce cauta intr-o scoala. sunt nefumatoare,dar nu acest lucru conteaza. mi se pare normal, ca peste maxim 10 ani sa apara voci care vor spune: de ce nu e voie sa te droghezi ? asa a inceput si cu fumatul, nu ? asa ca vom amenaja camere si pentru acest viciu, ca de, oamenii au nevoie.... in plus, daca mai prindem pe cate unii facand si alte chestii la baie ( vezi cazurile de [***] in baie) , la fel, dupa alti 10 ani de discutii , vom amenaja camere pentru asa ceva. .....
scoala inseamna educatie, formare si informare. punct. nu am auzit ca se vehiculeaza ideea formarii viciilor sau mentinerii lor in scoala.
multumesc
Mesaj personal
spy100
Trimis: 19 Mar 2010, 10:49 PM

Utilizator
**

QUOTE (deea7 @ 1 Mar 2007, 10:06 PM)
Poate sunt la una din putzinele scholi in care inca se fumeaza in bai, dar chiar inca nu am gasit metode pentru eradicarea acestui obicei. Nu prea le am cu problemele juridice, totushi cine e "organu abilitat" biggrin.gif ca sa constate ca se fumeaza in schoala schi sa puna amenda- cel mai important lucru! Apoi, odata amenda pusa, cine aplica pedeapsa...30ore munca in folosul comunitatzii, ca sicer unii ar avea nevoie de asha ceva..... E pacat ca nu se respecta legea asta! Ajutatzi/ma cu nishte raspunsuri "juridice" , ca directorul nostru este impotriva "masurilor nelegale" care shiu ca se mai practica pe la alte licee...amenzi in bani shi altele de genul. Noi ca profesori, nu putem sai pedepsim cu "munca la cantina, sau in curtea scholii" ca le scade "increderea de sine"... Shi atunci CINE II PUNE PE COPIII ASHTIA SA FACA CEVA CU FOLOS , CA SA REALIZEZE IMPORTANTZA LUCRURILOR /e vorba doar de cine aplica legea asta  confused24.gif

Lasa femeie copii sa fumeze,cu ce te deranjeaza pe tine ,sunt plamanii tai care-i problema ta ,ai fost cumva traumatizata cand erai in scoala si te bateau colegii de clasa sau ce?Nu ai altceva mai bun de facut ,citeste si tu o carte in loc sa iti bagi nasul in vietile oamenilor.Cred ca tare iti mai pasa tie de copii ,dupa cum se vede.Un profesor adevarat ar incerca sa ii conviga ca nu e bine sa fumeze si sa ii spuna si de ce nu e bine sa fumeze,nu sa incerce sa ii sanctioneze,cu sanctiunile nu faceti nimic,mai rau faceti.Chiar daca tu incerci sa faci un bine unui om ,e mai bine sa il lasi pe el sa descopere ce e bine si ce rau.Cu toate sanctiunele care le veti pune,ei tot vor face ce vor fiindca e cool si interzis. biggrin.gif Cu stima,un elev!!!
Mesaj personal
GaGaL
Trimis: 31 Mar 2010, 09:33 PM

Utilizator activ

Nu e sanatos sa fumezi biggrin.gif

--------------------
Rani Mukherjee is the real queen of Bollywood!
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
antonio1
Trimis: 25 May 2010, 11:46 PM

Utilizator activ

Ce nenorocire....Ca se fumeaza,tigari,nu.i asa de grav...mai grav e ca se fumeaza iarba laugh.gif laugh.gif In curtea scolii...profesorii stiu...parintii nu.De ce?Frica de a spune adevarul.
Mesaj personal
cristian1985
Trimis: 11 Jun 2010, 11:18 AM

Începător
*

QUOTE (Sorayna @ 17 Sep 2007, 02:46 PM)
Tare asta:)))

asta e noua tehnica pentru ca elevii sa se lase de fumat.
Mesaj personal
maistruinstr.
Trimis: 26 Feb 2011, 04:05 PM

La prima intervenție

Purtatorul de cuvant al ministrului educatiei, sa aiba 1/2 ora pe saptamana ,pe TvR,< emisiunea ,,Ora de Dirigentie" > referitor la regulamentul de ordine interioara in scoli,pe intzelesul tuturor.

Cu invitati de la Politzie, Prevenirea si Stingerea Incendiilor,Ministerul Sanatatii Protectia Muncii ,sa-si spuna parerea despre fumatul in scoli ,consumul a diferitelor substantze ,acte de indisciplina,filmuletze pe telefon,etc.

Mesaj personal
larisadenise
Trimis: 29 Jul 2011, 10:28 PM

Utilizator
**

Eu una nu inteleg fumatorii, de aceea nu pot fi intelegatoare cu ei.
A fuma este nesanatos, inestetic, costisitor.
As pedepsi aspru elevii care fumeaza.

--------------------
larisadenise
Trimis: 29 Jul 2011, 10:28 PM

Utilizator
**

Eu una nu inteleg fumatorii, de aceea nu pot fi intelegatoare cu ei.
A fuma este nesanatos, inestetic, costisitor.
As pedepsi aspru elevii care fumeaza.

--------------------
cristi_1993
Trimis: 13 Sep 2011, 02:04 PM

Utilizator
**

amenzi usturatoare...sa vezi atuncia ce nu mai fumeaza nimeni...

--------------------
iulya_x
Trimis: 14 Sep 2011, 03:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (GaGaL @ 31 Mar 2010, 10:33 PM)
Nu e sanatos sa fumezi biggrin.gif

nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce ptr ca e foarte greu sa renunti
sunt fumatoare activa de 6 ani jumatate am incercat de multe ori sa ma las dar pur si simplu NU POT

--------------------
Supernatural
Mesaj personal
cristi_1993
Trimis: 30 Sep 2011, 01:25 PM

Utilizator
**

PUTERE SI CREDINTA, PLUS AMBITIE SI INCREDERE IN TINE, SUNT RETETA SUCCESULUI....TI-O SPUN EU, 6 ani de vechime am avut si eu in urma cu un an:)

--------------------
Mercha
Trimis: 12 Oct 2011, 03:08 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Raakh @ 9 Jul 2007, 01:19 PM)
.... Daca scoala totusi ar vrea sa faca ceva, de ce sa ii sanctioneze pe elevi in loc sa le explice, frumos si calm, riscurile ce le implica fumatul si modalitati prin care elevul poate scapa de acest obicei.

Aviz educatorilor! EDUCATIA,solutia care ar trebui sa le stea in reflex(ul profesional). Si totusi sugestia vine de la un elev! nu de la un educator.
Mesaj personal
Mercha
Trimis: 12 Oct 2011, 03:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (worf @ 28 Aug 2007, 12:05 PM)
e "cul" sa fumezi mai faci un cancer de plamani, o boala pulmonara...

Este absolut placut si incurajator sa constati ca multi dintre participantii la aceasta discutie, parand a fi elevi dupa stilul de exprimare, constata cele doua rele care determina si insotesc obiceiul fumatului: lipsa de personalitate conducand la imitatia lipsita de judecata si riscul absolut dovedit pentru sanatate.
Sunt exact cele doua aspecte pe care EDUCATORII ar trebui sa marseze inca de la varsta de 12-13 ani a elevilor, atunci cand apare tentatia.
Atat formarea personalitatii cat si protectia sanatatii elevului sunt atributii si obligatii ale muncii EDUCATORULUI in legatura cu care nu pot exista dubii.
Mesaj personal
csim
Trimis: 12 Oct 2011, 03:48 PM

Utilizator activ

Dar pe profesorii care fumeaza in toaletele lor cum ii pedepsim. Totusi sa se aplice legea!
Mesaj personal
onlinezone
Trimis: 15 Oct 2011, 12:14 PM

Utilizator
**

Eu am placere de a vedea ca toti elevi fumeaza in fata liceului rolleyes.gif si chiar nu sunt fumator.
Oricum regulile sunt pentru a fi incalcate.
Mesaj personal
yoshinkan
Trimis: 16 Oct 2011, 04:16 PM

Utilizator
**

Sunt nefumator si fac tot ce este posibil sa ii conving pe cei din jur, in special pe cei mai tineri, sa nu se apuce de fumat, iar daca au facut-o, sa se lase.
Una dintre metode este sa ii atrag la activitati sportive, care in timp devin tot mai intense. Astfel se reduce automat nevoie de a fuma. Mai mult chiar, fumatorul vede ca are rezultate mai reduse decat nefumatorul care face sport alaturi de el.
Incercati cu artele martiale, Aikido, spre exemplu, este recomandarea mea. Sunt cluburi care isi organizeaza antrenamentele chiar in scoli. De exemplu, la Matei Basarab sunt cursuri de Aikido Yoshinkan.
Daca nu vreti in scoala, cursuri similare gasiti si la Complexul Olimpic "Lia Manoliu" (langa noul Stadion National, recent construit in Bucuresti.
Mesaj personal
PushtiulK
Trimis: 22 Apr 2012, 11:30 AM

Utilizator
**

Am fost fumator timp de 12 ani. Profesorii nu au cum sa ceara elevilor sa nu mai fumeze in scoli, daca chiar ei fumeaza in scoli. Iar, in curtea scolii, care este problema daca se fumeaza? Da, este bine ca oamenii sa nu fumeze, dar daca ei deja au ales, ar trebui sa le respectam decizia.

--------------------
io_nu_t122
Trimis: 22 Apr 2012, 08:27 PM

Începător
*

Nu este normal sa se fumeze in scoli.

--------------------
Mesaj personal
GhitaB
Trimis: 22 Apr 2012, 08:31 PM

Utilizator avansat

La una dintre cele 3 școli la care predau nici unul dintre profesori nu fumează. smile.gif Mi-ar plăcea să fie aceeași situație în toate școlile din lume.

--------------------
GhitaB - keep calm and conquer the world
PushtiulK
Trimis: 22 Apr 2012, 10:25 PM

Utilizator
**

Daca nici un profesor nu fumeaza, atunci este normala regula de interzicere a fumatului in aceea scoala, dar cand profesorii fumeaza, nu ai cum sa interzici elevilor sa fumeze. Da, le interzici sa fumeze in interiorul scolii, dar in curte...

--------------------
roset
Trimis: 23 Apr 2012, 01:12 PM

Mentor

Se poate folosi sintagma ,,în incinta școlii”! biggrin.gif Daca vor să te sfideze fumează dincolo de gard!
Eu am fost fumător,dar de vreo 8 ani nu mai sunt! Problema e că in românica se adoptă legi pe care le împrumutăm de prin lume, fără a se ține seama de asigurarea de minime condiții de aplicare a acestora! (Vezi circulația pe drumurile publice) biggrin.gif
Nu mai comentez!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
dora^
Trimis: 25 May 2012, 10:56 AM

Mentor

QUOTE (PushtiulK @ 22 Apr 2012, 10:25 PM)
... cand profesorii fumeaza, nu ai cum sa interzici elevilor sa fumeze. ..

I-auzi. Poate ar trebui chiar să le-aducă profesorii țigări de-acasă, ca pe fișele de lucru. Și când vine vorba de plata impozitelor, elevii plătesc impozit la fel ca profesorii, nu? Că doar așa e drept. Măi, măi... confused06.gif confused06.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved