Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Introducerea datelor in anul scolar 2011-2012, Promovarea manuala a elevilor
mih69
Trimis: 23 Oct 2009, 07:25 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Va rog sa-mi spuneti daca merge BDNE. Eu nu am reusit sa ma conectez nici ieri, nici astazi. Trebuie reinstalat?
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 23 Oct 2009, 07:40 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Aplicatia este functionala. Pentru detalii consultati subiectul de aici.

Toate cele bune.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
ISJ_MH
Trimis: 23 Nov 2009, 10:40 AM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: am fost rugata de scoala Ilovita sa schimb parola, ceea ce am si facut, iar acum ei nu mai au drepturi de editare, doar de citire. Ce trebuie sa fac ca sa aiba iarasi drepturi de editare?
Multumesc anticipat.

--------------------
ISJ MEHEDINTI
www.isj.mh.edu.ro
Mesaj personalTrimite email
Lucian Irimie
Trimis: 23 Nov 2009, 10:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ISJ_MH @ 23 Nov 2009, 10:40 AM)
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: am fost rugata de scoala Ilovita sa schimb parola, ceea ce am si facut, iar acum ei nu mai au drepturi de editare, doar de citire. Ce trebuie sa fac ca sa aiba iarasi drepturi de editare?
Multumesc anticipat.

Bifați checkbox-ul Modificare.

Toate cele bune.

--------------------
Laurentziu R.
Trimis: 27 Dec 2009, 05:18 PM

Utilizator activ

Buna ziua

la completarea datelor pentru anul scolar 2009-2010 a aparut eroarea:
"Eroare de autentificare" - "Utilizatorul nu exista sau parola gresita"
Desi am scris corect user-ul si parola.
Mesaj personalYahoo
Lucian Irimie
Trimis: 28 Dec 2009, 10:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Laurentziu R. @ 27 Dec 2009, 05:18 PM)
Buna ziua

Stimate Domnule Profesor,

Luați legătura cu grupul de lucru de la ISJ CT.

Toate cele bune.

--------------------
Laurentziu R.
Trimis: 28 Dec 2009, 12:05 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns.
Mesaj personalYahoo
alexandrut
Trimis: 3 Jan 2010, 02:48 PM

Utilizator activ

Stimați domni moderatori,

Aș dori să semnalez o erată!
În nomenclatorul funcțiilor existent în paginile "Posturi didactice aux. si nedidactice" și "Personal didactic aux. nedidactic si de conducere" nu există funcția de mediator școlar! Într-adevăr este o funcție nou apărută în peisajul școlar românesc.

Pe de alta parte urez tuturor moderatorilor acestui forum si operatorilor BDNE tradiționalul LA MULȚI ANI!
Mesaj personal
angiolteanu
Trimis: 7 Jan 2010, 09:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Lucian Irimie @ 28 Sep 2009, 12:55 PM)
Într-adevăr <figura> cu filtrarea după unitatea asociata și formațiunea asociată în anul școlar trecut nu mai merge. În schimb a apărut butonul de promovare, care facilitează promovarea elevilor dintr-o clasa, în clasa imediat superioară din cadrul aceluiași ciclu de învățământ.

Pentru trecerea dintr-un ciclu de învățămâmt în cel superior se folosește metoda clasica, cu adăugare multiplă și filtrare după coul elevilor (în cazul în care elevii unei clase au același cod).

Toate cele bune.

Stimate domnule Irimie,

Din pacate, o buna parte din elevi au codurile diferite.
In afara de a introduce fiecare CNP, am alta solutie, in cazul celor ce trec in alt ciclu?

Domnii de la Siveco!, nu aveti alta solutie?
E pacat de timpul pe care il petrecem, inteleg, la clasa a IX-a, la a I-a, e normal sa introducem cate unul, dar pentru restul ce i-am mai introdus odata anul trecut, ar fi ok sa avem o solutie.

Acest mesaj a fost modificat de către angiolteanu la data 7 Jan 2010, 09:55 AM

--------------------
Lucian Irimie
Trimis: 7 Jan 2010, 10:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (angiolteanu @ 7 Jan 2010, 09:51 AM)
QUOTE (Lucian Irimie @ 28 Sep 2009, 12:55 PM)
Într-adevăr <figura> cu filtrarea după unitatea asociata și formațiunea asociată în anul școlar trecut nu mai merge. În schimb a apărut butonul de promovare, care facilitează promovarea elevilor dintr-o clasa, în clasa imediat superioară din cadrul aceluiași ciclu de învățământ.

Pentru trecerea dintr-un ciclu de învățămâmt în cel superior se folosește metoda clasica, cu adăugare multiplă și filtrare după coul elevilor (în cazul în care elevii unei clase au același cod).

Toate cele bune.

Stimate domnule Irimie,

Din pacate, o buna parte din elevi au codurile diferite.
In afara de a introduce fiecare CNP, am alta solutie, in cazul celor ce trec in alt ciclu?

Domnii de la Siveco!, nu aveti alta solutie?
E pacat de timpul pe care il petrecem, inteleg, la clasa a IX-a, la a I-a, e normal sa introducem cate unul, dar pentru restul ce i-am mai introdus odata anul trecut, ar fi ok sa avem o solutie.

Stimate Domnule Olteanu,

Deocamdată pentru promovarea elevilor dintr-un ciclu de învățământ în cel imediat superior, pentru elevii cu coduri diferite, singura metodă disponibilă este cea de adăugare "bucată cu bucată".

Toate cele bune.

--------------------
angiolteanu
Trimis: 7 Jan 2010, 11:04 AM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns, domnule Irimie.
Sper ca situatia sa fie valabila doar "deocamdata".

--------------------
ungdan
Trimis: 23 Jan 2010, 09:42 AM

Utilizator
**

Îmi cer scuze.
Poate pe undeva scrie. Am pierdut ceva timp cautând dar recunosc că mi-e mai ușor să vă întreb. Fiecare elev are un cod. Acesta trebuie modificat în fiecare an?
Sau un elev intrat în sistem cu un cod rămâne cu acel cod?
Mulțumesc

Dan Ungureanu
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 23 Jan 2010, 09:55 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ungdan @ 23 Jan 2010, 09:42 AM)
Îmi cer scuze.
Poate pe undeva scrie. Am pierdut ceva timp cautând dar recunosc că mi-e mai ușor să vă întreb. Fiecare elev are un cod. Acesta trebuie modificat în fiecare an?
Sau un elev intrat în sistem cu un cod rămâne cu acel cod?
Mulțumesc

Dan Ungureanu

Stimate Domnule Dan Ungureanu,

Codul elevilor nu trebuie modificat în fiecare an. În general elevii care intră într-o formațiune de studiu au același cod din considerente de promovare. Modul de codificare poate fi stabilit de fiecare operator în parte.

Toate cele bune.

--------------------
ungdan
Trimis: 26 Jan 2010, 08:59 PM

Utilizator
**

Mulțumesc.
M-am lămurit.

O nouă problemă pe care nu am reușit încă să o descurc:
Am câțiva elevi la clasa I și unii care au venit prin transfer la clase mai mari pe care nu reușesc să-i atașez la clasele lor.
La cei de-a I-a am încercat să-i introduc ca elevi nou intrați în sistem. Mesajul de eroare: există cineva în baza de date cu CNP-ul respectiv. Același mesaj și la cei mai mari.
Am vrut să-i adaug la clasă din meniul clasei dar la filtrarea după CNP nu am avut nici un rezultat. Chiar daca am bifat și elevi deja asociați și elevi arhivați.
Mai există vreun mod de a-i găsi?

Mulțumesc
Mesaj personal
Lucian Irimie
Trimis: 27 Jan 2010, 08:53 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ungdan @ 26 Jan 2010, 08:59 PM)
Mulțumesc.
M-am lămurit.

O nouă problemă pe care nu am reușit încă să o descurc:
Am câțiva elevi la clasa I și unii care au venit prin transfer la clase mai mari pe care nu reușesc să-i atașez la clasele lor.
La cei de-a I-a am încercat să-i introduc ca elevi nou intrați în sistem. Mesajul de eroare: există cineva în baza de date cu CNP-ul respectiv. Același mesaj și la cei mai mari.
Am vrut să-i adaug la clasă din meniul clasei dar la filtrarea după CNP nu am avut nici un rezultat. Chiar daca am bifat și elevi deja asociați și elevi arhivați.
Mai există vreun mod de a-i găsi?

Mulțumesc

Este posibil ca elevii respectivi sa fie transferați din alte județe, caz în care trebuie să luați legătura cu grupul de lucru BDNE din ISJ, să le transmiteți CNP-urile elevilor în cauză și să solicitați verificarea acestora.

Toate cele bune.

--------------------
ungdan
Trimis: 27 Jan 2010, 09:26 AM

Utilizator
**

Nu e cazul tuturor.
Am o elevă de-a VIII-a care a venit în timpul sem I de la o școală din apropiere. Același sector 5. A mai fost la noi până acum 2 ani.
Nu reușesc să o găsesc nici după nume, nici după CNP... și eu cred că am făcut toate combinațiile posibile.
Mesaj personal
Florin Popescu
Trimis: 27 Jan 2010, 11:21 AM

SIVECO Romania - Technical Support Engineer

Stimate domnule Ungureanu,

Va rugam sa ne comunicati unitatea la care profesati, precum si un numar de telefon (preferabil mobil) la care puteti fi contactat, date pe care le puteti trimite prin MP sau prin email la adresa ael@portal.edu.ro.
Am o elevă de-a VIII-a care a venit în timpul sem I de la o școală din apropiere. Același sector 5. A mai fost la noi până acum 2 ani.
Nu reușesc să o găsesc nici după nume, nici după CNP... și eu cred că am făcut toate combinațiile posibile.

Pentru o rezolvare cat mai rapida a situatiei, va rog sa imi transmiteti printr-un mesaj personal CNP-ul elevului mentionat.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Am inregistrat situatia semnalata cu numarul BDNE-1488.

Numai bine,

--------------------
Florin Popescu
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Laurentziu R.
Trimis: 28 Feb 2010, 04:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (Lucian Irimie @ 28 Dec 2009, 11:29 AM)
QUOTE (Laurentziu R. @ 27 Dec 2009, 05:18 PM)
Buna ziua

Stimate Domnule Profesor,

Luați legătura cu grupul de lucru de la ISJ CT.

Toate cele bune.

Buna ziua

V-am urmat sfatul si am luat legatura cu grupul de lucru de la inspectorat - dar de acolo am primit doar raspunsul ca nu au schimbat ei parolele; desi se pare ca ar fi constatat ca intradevar nu se poate conecta userul in bdne. Am asteptat un timp, fiindca m-i s-a promis ca mai incearca sa vada despre ce e vorba; dar alt raspuns nu am mai primit intre timp, desi am revenit cu intrebarea.
Ce ar putea fi ?
la completarea datelor pentru anul scolar 2009-2010 aparea inca din 2009 (decembrie) eroarea: "Eroare de autentificare" - "Utilizatorul nu exista sau parola gresita".
De notat ca la doua scoli ce apartin ce centre contabile diferite se intampla acelasi lucru(Scoala nr.6 "Nicolae Titulescu" Constanta si Scoala 27 Constanta) . Lucrez ca informatician la ambele scoli; parolele le-am primit in 2008 de la persoane diferite(care se ocupau de scolile din cele doua centre contabile). Eroarea apare in mod identic la userii ambelor scoli.
Cum s-ar putea rezolva situatia ?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Mesaj personalYahoo
Lucian Irimie
Trimis: 1 Mar 2010, 07:51 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Laurentziu R. @ 28 Feb 2010, 04:45 PM)
Buna ziua

V-am urmat sfatul si am luat legatura cu grupul de lucru de la inspectorat - dar de acolo am primit doar raspunsul ca nu au schimbat ei parolele; desi se pare ca ar fi constatat ca intradevar nu se poate conecta userul in bdne. Am asteptat un timp, fiindca m-i s-a promis ca mai incearca sa vada despre ce e vorba; dar alt raspuns nu am mai primit intre timp, desi am revenit cu intrebarea.
Ce ar putea fi ?
la completarea datelor pentru anul scolar 2009-2010 aparea inca din 2009 (decembrie) eroarea: "Eroare de autentificare" - "Utilizatorul nu exista sau parola gresita".
De notat ca la doua scoli ce apartin ce centre contabile diferite se intampla acelasi lucru(Scoala nr.6 "Nicolae Titulescu" Constanta si Scoala 27 Constanta) . Lucrez ca informatician la ambele scoli; parolele le-am primit in 2008 de la persoane diferite(care se ocupau de scolile din cele doua centre contabile). Eroarea apare in mod identic la userii ambelor scoli.
Cum s-ar putea rezolva situatia ?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Având în vedere că grupul de lucru a creat contul de conectare, tot acesta este cel abilitat să schimbe parola contului. Trebuie să va adresați grupului de lucru și să solicitați schimbarea parolei contului/conturilor cu care va conectați la aplicație. Eventual le puteți sugera ce parolă să seteze, pentru a vă fi mai ușor să țineți minte.

Toate cele bune.

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved