Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Afișare rezultate inițiale
Tudor Grama
Trimis: 26 Jun 2017, 11:26 AM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

Stimați colaboratori,

Vă informez că am afișat rezultatele inițiale pe site-ul http://evaluare.edu.ro/.

O zi bună,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
ELF
Trimis: 27 Jun 2017, 01:33 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (Tudor Grama @ 26 Jun 2017, 12:26 PM)
Stimați colaboratori,

Vă informez că am afișat rezultatele inițiale pe site-ul http://evaluare.edu.ro/.

O zi bună,

O intrebare vizavi de un articol din presa (adevarul) despre o eleva din ialomita care a avut o nota introdusa "eronat" in rezultatele dumneavoastra iar parintele sau a facut o serie de demersuri si a fost "corectata" nota.

Cum a fost posibil sa se faca aceasta "corectie" fara a se astepta raspunsurile contestatiilor.

Cat de corect (legal) este acest demers ?
Este posibil ca si alti elevi mai putin eminenti sa intampine aceeasi problema ? Ei ce solutii au ?

multumesc.
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2017, 02:01 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Tudor Grama @ 26 Jun 2017, 11:26 AM)
Stimați colaboratori,

site pt admitere liceu 2017 exista?

sau macar se actualizeaza site-ul EN 2017 cu mediile 5-8?
Mesaj personal
ELF
Trimis: 27 Jun 2017, 06:37 PM

Utilizator
**

Stimați colaboratori,

O zi bună,

Am postat pe thread-ul asociat contestatiilor la evaluarea nationala mai multe mesaje in dialog cu un alt utilizator (verona) al forumului dumneavoastra.

Observ ca thread-ul a disparut fara urma.

Este o problema tehnica sau "tehnica" ?

Se poate recupera dialogul ?

multumesc.
Mesaj personal
ELF
Trimis: 27 Jun 2017, 06:40 PM

Utilizator
**

Ma scuzati, am gasit, ma uitam in alta parte.
Problema "tehnica" a fost la mine.

Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 28 Jun 2017, 11:53 AM

Inginer Suport Tehnic

QUOTE (verona @ 27 Jun 2017, 03:01 PM)
QUOTE (Tudor Grama @ 26 Jun 2017, 11:26 AM)
Stimați colaboratori,

site pt admitere liceu 2017 exista?

sau macar se actualizeaza site-ul EN 2017 cu mediile 5-8?

Bună ziua,

Calendarul MEN prevede:

2 iulie 2017
Transmiterea de către Comisia Națională de Admitere către comisiile județene
a bazei de date cu mediile de admitere și a ierarhiei județene prin activarea, în
aplicația informatică centralizată, a secțiunilor și rapoartelor specifice

3 iulie 2017
Afișarea în fiecare unitate de învățământ gimnazial a listei candidaților, în
ordinea descrescătoare a mediilor de admitere
Completarea de către secretariatele școlilor a fișelor de înscriere cu
numele/codul unității de învățământ gimnazial, cu datele personale ale
absolvenților claselor a VIII-a, cu mediile generale de absolvire, cu notele și
mediile obținute la evaluarea națională din clasa a VIII-a, cu mediile de
admitere, prin tipărirea acestora din aplicația informatică centralizată
Anunțarea ierarhiei la nivel județean/al municipiului București a absolvenților
claselor a VIII-a, prin comunicarea linkului de internet unde se afișează aceasta

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
verona
Trimis: 28 Jun 2017, 12:16 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

stiti, in alti ani puteam face o situatie cu locurile disponibile descarcand de pe site-ul de admitere pagina cu pagina optiunile in format electronic.
o sa-mi spuneti ca elevii au primit brosurile de ceva vreme
da, pe hartie

si da, brosurile exista si la ISJ (cel putin la Bucuresti) in format digital...
dar organizate oricum, numai nu ca o baza de date simpla

da, am cules datele de la ISMB si am facut obisnuitul fisier .xls pe care il fac in fiecare an cu un pic mai mult efort decat altadata
si daca ma intrebati de ce le-ar trebui elevilor o baza de date digitala si nu ar lucra "cu creionul pe hartie" ... v-as intreba in ce an suntem... si, mai ales, de ce pierdem ceva ce obtinusem deja?
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 28 Jun 2017, 12:32 PM

Inginer Suport Tehnic

QUOTE (verona @ 28 Jun 2017, 01:16 PM)
stiti, in alti ani puteam face o situatie cu locurile disponibile descarcand de pe site-ul de admitere pagina cu pagina optiunile in format electronic.
o sa-mi spuneti ca elevii au primit brosurile de ceva vreme
da, pe hartie

si da, brosurile exista si la ISJ (cel putin la Bucuresti) in format digital...
dar organizate oricum, numai nu ca o baza de date simpla

da, am cules datele de la ISMB si am facut obisnuitul fisier .xls pe care il fac in fiecare an cu un pic mai mult efort decat altadata
si daca ma intrebati de ce le-ar trebui elevilor o baza de date digitala si nu ar lucra "cu creionul pe hartie" ... v-as intreba in ce an suntem... si, mai ales, de ce pierdem ceva ce obtinusem deja?

Bună ziua,

Ar trebui să vă adresați responsabililor MEN pentru lămuriri.

Ce pot să vă transmit eu, așa cum am anunțat în toate secțiunile de suport tehnic de pe forum, că începând cu data de 31.03.2017 vor fi rezolvate doar incidentele care țin de funcționarea aplicației (bug-urile) și cele care întârzie sau blochează derularea proceselor administrativ-educaționale critice

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=231491

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
alexandrut
Trimis: 28 Jun 2017, 09:17 PM

Utilizator activ

Stimați colaboratori,

O zi bună,

Afișarea rezultatelor întâi pe internet și abia apoi la școală duce la plasarea acesteia într-un plan secund iar pe elevi nici că-i mai interesează informațiile obținute de la școli.
În legătură cu orarul afișării rezultatelor părerea mea este:
ora X - afișarea rezultatelor in școală
ora X+1 - ora X+3 - perioadă de depunere a eventualelor contestații (2 ore consider că sunt suficiente pentru ca un numar chiar foarte mare de elevi să completeze 4 cuvinte într-o cerere tip)
ora X+4 - afișarea rezultatelor pe net
În acest fel școala ar avea o mai mare însemnătate în ochii elevilor iar membrii comisiei nu ar mai sta ca pro**** în școală să o păzească până la ora 20 uitându-se lung în zare să vadă dacă nu cumva vine vreun elev sa depună contestație. Bineînțeles că nu a venit nimeni iar după ora 20 operatorul aplicației de examen trebuia să finalizeze etapa, lucru care s-a întâmplat abia la ora 21,30 deoarece aplicația a funcționat ”ireproșabil”. Vorbind însă cu colega care a avut această responsabilitate anul trecut am aflat că ea a reușit să facă acest lucru la ora 22 și de aceea nu a mai vrut să mai fie și în acest an. Deci eu ar trebui să mă consider fericit. Ce nu facem noi pentru ”propășirea” țărișoarei noastre.
În rest să auzim numai de bine și la anul să vedem cine o mai dori să facă parte din comisie că eu nu.
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 29 Jun 2017, 05:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (alexandrut @ 28 Jun 2017, 10:17 PM)
2 ore consider că sunt suficiente pentru ca un numar chiar foarte mare de elevi să completeze 4 cuvinte într-o cerere tip

Nu completarea celor 4 cuvine e problema. Ci faptul ca hotararea de a depune contestatie si completarea se face impreuna cu un parinte (care mai si lucreaza poate).

In acest an am avut si eu fiul la evaluare. Am aflat prin telefon rezultatul. Apoi l-am vazut pe site.
E foarte bine ca se afiseaza prima data pe site. Se evita imbulzeala de la scoala.

Insa ar trebui atentie mai mare la inscrierea notelor in aplicatie. Am auzit de mute cazuri de greseli de inscriere. In loc de 10 s-a trecut 1.
In acest caz se depune sau nu contestatie?
Sau se corecteaza direct fara contestatie?

https://www.monitorulsv.ro/Local/2017-06-28...a-cu-media-5-50

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
alexandrut
Trimis: 30 Jun 2017, 11:56 AM

Utilizator activ

QUOTE (1q1q1q @ 29 Jun 2017, 06:14 AM)
Nu completarea celor 4 cuvine e problema. Ci faptul ca hotararea de a depune contestatie si completarea se face impreuna cu un parinte (care mai si lucreaza poate).

Într-adevăr hotărârea de a depune contestație se ia împreună cu părinții, dar completarea tipizatului se face de către elev.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 52 )
Fișier atașat  Tipizat_cererii_pt_depunerea_contestatiei.pdf
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved