Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (39) « Primul ... 3 4 [5] 6 7 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PARUL LUNG IN SCOLI, Discriminare privind parul lung la baieti
sartre
Trimis: 18 Sep 2010, 08:56 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (dora^ @ 18 Sep 2010, 09:48 AM)
QUOTE (mihai_ropota @ 18 Sep 2010, 09:41 AM)
QUOTE (sartre @ 18 Sep 2010, 09:24 AM)
QUOTE (dora^ @ 18 Sep 2010, 08:37 AM)
ce părere aveți de asta, stimate părinte și profesor nikolaie, o fi sutienul lenjerie intimă, sau nu?

Da' fusta fara poale?

Daca vor sa vina goi n-au decat. Isi manifesta individualismul. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Vă rog frumos, când mă mai trezesc să fac "mișto" de vreun sutien al vreunei tinere domnițe, dați-mi o scatoalcă părintească după ceafă.

Discutăm și de cavalerii de liceu / gimnaziu cu pantaloni de la jumatea feselor în jos și în completare până-n talie, chiloți la vedere? Sau sunt eu exagerată și încalc Constituția că fac mișto de așa ceva? Dar dreptul meu de a refuza să văd cum își poartă un necunoscut chiloții nu se aplică și la școală? Acolo chiar nu mai am niciun drept? blink.gif blink.gif

La inceputu' orei aducem omagii fiecarei parti a corpului!
Waw.... ce bine se vede .....ce frumos.....si ce te respect pt. asta!

Mesaj personal
docx
Trimis: 18 Sep 2010, 09:22 AM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 18 Sep 2010, 09:48 AM)
Discutăm și de cavalerii de liceu / gimnaziu cu pantaloni de la jumatea feselor în jos și în completare până-n talie, chiloți la vedere? Sau sunt eu exagerată și încalc Constituția că fac mișto de așa ceva?

In Georgia (SUA) s-a votat amenda si munca in folosul comunitatii pentru cei care poarta chilotii la vedere.
Il sustin pe mihai_ropota, sa vina dezbracati; in sezonul asta de criza, e mai ieftin.
Mesaj personal
dora^
Trimis: 18 Sep 2010, 09:24 AM

Mentor

Eu zic să revenim a discuția despre România. Englezii, americanii sunt niște tâmpiți. Copiii ăia cre' că n-au părinți, altfel nu se explică faptul că statul își face de cap.
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 18 Sep 2010, 09:34 AM

Mentor

QUOTE (dora^ @ 18 Sep 2010, 10:24 AM)
Eu zic să revenim a discuția despre România. Englezii, americanii sunt niște tâmpiți. Copiii ăia cre' că n-au părinți, altfel nu se explică faptul că statul își face de cap.

Corect. Acolo e dictatura statului, aici sunt liberi. Hai englezilor in Romania!!!
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 18 Sep 2010, 09:43 AM

Mentor

Pana la un punct Sofitel are dreptate, in sensul ca daca elevilor li se da libertatea de a alege se ajunge la extreme... De ce spun asta....well un exemplu concret, ieri in scoala noastra a fost declarata: ''nonuniform day'' ( ziua fara uniforma) in scop caritabil de a strange bani pt familiile din Pakistan afectate de inundatii, deci copii care au ales sa vina imbracati fara uniforma au donat cate o lira in scopul asta.. Ei bine, cum era si de asteptat , toti elevii au ales sa vina imbracati ''civil'' ca sa spun asa. Daca marea majoritate a elevilor a venit imbracata decent au existat si elevi, mai bine spus eleve, care au venit imbracate oarecum indecent... adica fuste extrem de scurte ( de li se vedeau chilotii) bluze care lasau sa se vada buricul, machiaj in excces si zorzoane de tot felul.. De unde concluzia ca uniforma e singura solutie de a pastra cat de cat o disciplina in tinuta si o atitudine decenta intr-o institutie de invatamant..
Adolescentii intotdeauna vor forta barierele sa vada pana unde pot merge dar daca le arati clar , printr-un regulament impus, ca nu pot face asa ceva , nu o vor face...Dealtfel ei au nevoie de astfel de linii impuse ( cum dealtfel unii o si recunosc) .
Ce ma mira insa e atitudinea parintilor, oare mamele alea care au lasat fiicele sa vina imbracate ca niste ''prostituate'' nu realizeaza cat de periculos este?? Nu s-au intrebat deloc cand le-au vazut ca ies pe usa imbracate in halul asta daca e normal ca fiica ei sa mearga imbracata asa pe strada, la scoala??? Ce fel de mame sunt astea??? confused06.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 18 Sep 2010, 09:53 AM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
dora^
Trimis: 18 Sep 2010, 09:56 AM

Mentor

QUOTE (Leone-71 @ 18 Sep 2010, 10:43 AM)
... oare mamele alea care au lasat fiicele sa vina imbracate ca niste ''prostituate'' nu realizeaza cat de periculos este?? Nu s-au intrebat deloc cand le-au vazut ca ies pe usa imbracate in halul asta daca e normal ca fiica ei sa mearga imbracata asa pe strada, la scoala??? Ce fel de mame sunt astea??? confused06.gif

Da, într-adevăr, unele fete parcă se duc la viol, nu la școală. Da' tații lor, ce zic? Nu numai mamele?
Mesaj personal
sartre
Trimis: 18 Sep 2010, 11:05 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dora^ @ 18 Sep 2010, 10:56 AM)
... oare mamele alea care au lasat fiicele sa vina imbracate ca niste ''prostituate'' nu realizeaza cat de periculos este?? Nu s-au intrebat deloc cand le-au vazut ca ies pe usa imbracate in halul asta daca e normal ca fiica ei sa mearga imbracata asa pe strada, la scoala??? Ce fel de mame sunt astea??? confused06.gif

Da, într-adevăr, unele fete parcă se duc la viol, nu la școală. Da' tații lor, ce zic? Nu numai mamele?

Fac petitii pt. par lung!
Si pt. rășpect!
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 20 Sep 2010, 08:59 AM

Utilizator avansat

E revoltator si absurd ca niste persoane straine si care nu mi-au castigat increderea cu nimic (e vorba de unele cadre didactice) sa hotarasca pentru copilul meu ce e decent si ce e indecent, ce ii sta bine si ce nu ii sta bine, ce ii da incredere si ce nu ii da incredere. Si acest lucru se poate intampla nu pentru un an, ci pentru foarte multi ani, zi de zi, incepand cu gradinita sau clasa I, (ex. purtatul zi de zi al acelorasi costume incomode si sintetice doar pentru ca asa am apucat sau pentru ca impresia generala e buna, chiar daca restul nu conteaza !)

Dupa cum se observa usor, acest topic de pe forumul parintilor a fost invadat de ....profesori. Cred ca nu mai e loc nici de parinti nici de elevi pe acest forum, ca si in scoala de altfel unde trebuie sa luam de bun ce zic cadrele didactice (multe din ele limitate), care dupa cum se vede si aici au ajuns sa isi dea singure dreptate si sa amestece lucrurile numai din dorinta de a avea mereu dreptate : intr-adevar, una e sa ti se vada chilotii si alta e sa iti ascunzi cosurile (de exemplu) sub un par mai lung.

Dar, ca in orice sistem care ajunge sa “omoare” individul, e foarte greu sa ii faci fata. Tocmai de aceea ar trebui sa putem avea mai multe optiuni in zilele acestea moderne in care toleranta a devenit o necesitate, mai mult ca oricand. Mi-as dori ca in viitor sa putem avea de ales intre acest sistem de invatamant care te ingradeste, face mai mult rau, nu iti garanteaza cu adevarat o educatie si o pregatire profesionala cu alte forme de invatamant, in care sa nu ne consumam energia pentru lucruri absurde, numai de dragul de a fi contra. Cu siguranta am avea mult mai multi tineri reusiti care nu ar dori sa fie la fel de contra pentru ca nu ar AVEA la CE sa fie contra.

Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 20 Sep 2010, 03:09 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 20 Sep 2010, 09:59 AM)
E revoltator si absurd ca niste persoane straine si care nu mi-au castigat increderea cu nimic (e vorba de unele cadre didactice) sa hotarasca pentru copilul meu ce e decent si ce e indecent, ce ii sta bine si ce nu ii sta bine, ce ii da incredere si ce nu ii da incredere. Si  acest lucru se poate intampla nu pentru un an, ci pentru foarte multi ani, zi de zi, incepand cu gradinita sau clasa I, (ex. purtatul zi de zi al acelorasi costume incomode si sintetice doar pentru ca asa am apucat sau pentru ca impresia generala e buna, chiar daca restul nu conteaza !)

Dupa cum se observa usor, acest topic de pe forumul parintilor a fost invadat de ....profesori. Cred ca nu mai e loc nici de parinti nici de elevi pe acest forum, ca si in scoala de altfel unde  trebuie sa luam de bun ce zic cadrele didactice (multe din ele limitate), care dupa cum se vede si aici au ajuns sa isi dea singure dreptate si sa amestece lucrurile numai din dorinta de a avea mereu dreptate : intr-adevar, una e sa ti se vada chilotii si alta e sa iti ascunzi cosurile (de exemplu) sub un par mai lung.

Dar, ca in orice sistem care ajunge sa  “omoare” individul, e foarte greu sa ii faci fata. Tocmai de aceea ar trebui sa putem avea mai multe optiuni in zilele acestea moderne in care toleranta a devenit o necesitate, mai mult ca oricand. Mi-as dori ca in viitor sa putem avea de ales intre acest sistem de invatamant care te ingradeste, face mai mult rau, nu iti garanteaza cu adevarat o educatie si o pregatire profesionala cu alte forme de invatamant, in care sa nu ne consumam energia pentru lucruri absurde, numai de dragul de a fi contra. Cu siguranta am avea mult mai multi tineri reusiti care nu ar dori sa fie la fel de contra pentru ca nu ar AVEA la CE sa fie contra.

Cateva comentarii:

1. Nu hotaraste nimeni, ci bunul simt. Cum in atatea state civilizate, ba chiar la scolile particulare celebre din strainatate este obligatorie uniforma, si la noi ea e considerata un atentat la... dreptul parintelui de a sti ce e bine si ce e rau pt copilul sau?!

2. Nu, profesorii au aparut aici pe forum atunci cand unii parinti de aici au declarat in mod unilateral ca numai parerea lor conteaza si ca nicio alta parere nu e corecta.

3. Toleranta nu are nicio legatura cu bunul simt. Toleranta fata de ce? Fata de goliciunea elevei din prima banca sau toleranta fata de lipsa ei de bun simt ca se imbraca asa?! Ce-ar fi ca si profesorii sa se imbrace cum le vine lor? Eu de exemplu port vara pantaloni scurti si uneori chiar si tricou f subtire, si fiindca fac sala, ce-ar fi sa vin la scoala in tricou cu gauri sa mi se vada muschii? Imediat as fi reclamat cred ca la ministru, dar daca elevului x i se vad chilotii si elevei X i se vad sanii mai bine decat soarele de pe cer, atentam la identitatea si libertatea acestora. Libertate au pana la 18 ani, pana atunci, sa am pardon, dar sunt copia parintilor. O dovada o avem aici, chiar pe forum.

Cand veti inceta sa vedeti elevii ca fiind superiori profesorilor, atunci vom putea avea o discutie coerenta, pana una alta, cred ca ar trebui sa luati un curs de bune maniere. Cat despre colaborare, ce colaborare si-or dori parintii care vad in profesor un inferior care nu are niciun drept in afara de a fi subordonatul copilului caruia ii preda?!

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_ropota la data 20 Sep 2010, 03:11 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 20 Sep 2010, 03:18 PM

Mentor

sofitel,
-nu te supara dar,educatia,de orice fel,nu prea incepe prin familii (ca alta data,as spune,ca sa fiu rau) ,dar se cere dupa ce se duce ,,individul'' la scoala;
-pe forumul educational,ca si in viata,de altfel,colaborarea si schimbul de opinii se fac intre parinti si cadre didactice,atata timp cat problemele privesc si scoala;
-nu aveti nicio competenta sa dati verdicte vis-a-vis de competenta cadrelor didactice,iar in activitatea scolara trebuie ,,sa luati de bun'' ce spun acestea;
-nu vad cum poti ascunde cosurile cu un par mai lung (ce faci cu ochii in aceasta situatie?); :co6
-puteti alege sistemul de invatamant,oriunde doriti in Europa -(asta este pentru guvernanti,nu pentru profesorii care aplica,de regula, niste regulamente scolare eleborate ,nu de fiecare scoala in totalitate)Si cadrele didactice doresc sa se schimbe lucrurile prin sistem!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sartre
Trimis: 20 Sep 2010, 03:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sofitel @ 20 Sep 2010, 09:59 AM)
sa iti ascunzi cosurile (de exemplu) sub un par mai lung.

O problema arzatoare paru' asta!
Propun o campanie de epilare.
Cu proiecte, cu parteneriate,cu tot tacamu'
Va bagati?
Mesaj personal
sartre
Trimis: 20 Sep 2010, 03:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 20 Sep 2010, 04:09 PM)

1. Nu hotaraste nimeni, ci bunul simt. Cum in atatea state civilizate, ba chiar la scolile particulare celebre din strainatate este obligatorie uniforma, si la noi ea e considerata un atentat la... dreptul parintelui de a sti ce e bine si ce e rau pt copilul sau?!

2. Nu, profesorii au aparut aici pe forum atunci cand unii parinti de aici au declarat in mod unilateral ca numai parerea lor conteaza si ca nicio alta parere nu e corecta.

3. Toleranta nu are nicio legatura cu bunul simt. Toleranta fata de ce? Fata de goliciunea elevei din prima banca sau toleranta fata de lipsa ei de bun simt ca se imbraca asa?! Ce-ar fi ca si profesorii sa se imbrace cum le vine lor? Eu de exemplu port vara pantaloni scurti si uneori chiar si tricou f subtire, si fiindca fac sala, ce-ar fi sa vin la scoala in tricou cu gauri sa mi se vada muschii? Imediat as fi reclamat cred ca la ministru, dar daca elevului x i se vad chilotii si elevei X i se vad sanii mai bine decat soarele de pe cer, atentam la identitatea si libertatea acestora. Libertate au pana la 18 ani, pana atunci, sa am pardon, dar sunt copia parintilor. O dovada o avem aici, chiar pe forum.

Cand veti inceta sa vedeti elevii ca fiind superiori profesorilor, atunci vom putea avea o discutie coerenta, pana una alta, cred ca ar trebui sa luati un curs de bune maniere. Cat despre colaborare, ce colaborare si-or dori parintii care vad in profesor un inferior care nu are niciun drept in afara de a fi subordonatul copilului caruia ii preda?!

Observatii pertinente!
Recunoasteti ca nu tine decat de bunul simt!
Cei 7 ani de acasa!
Asta e!
happy30.gif happy30.gif happy30.gif
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 05:06 PM

Utilizator avansat

Ei bine, cum era si de asteptat , toti elevii au ales sa vina imbracati ''civil'' ca sa spun asa. Daca marea majoritate a elevilor a venit imbracata decent au existat si elevi, mai bine spus eleve, care au venit imbracate oarecum indecent... adica fuste extrem de scurte ( de li se vedeau chilotii) bluze care lasau sa se vada buricul, machiaj in excces si zorzoane de tot felul.. De unde concluzia ca uniforma e singura solutie de a pastra cat de cat o disciplina in tinuta si o atitudine decenta intr-o institutie de invatamant..

Incredibila concluzia...defapt dezarmanta...
Deci marea majoritate a elevilor vine imbracata decent, dar pentru cativa elevi, trebuie sa sufere toti si sa poarte uniforma.
Oare nu e era mai simplu ca fetele alea sa fie obligate sa se imbrace decent?!
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 05:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 20 Sep 2010, 04:18 PM)
-nu aveti nicio competenta sa dati verdicte vis-a-vis de competenta cadrelor didactice,iar in activitatea scolara trebuie ,,sa luati de bun'' ce spun acestea;

Aceasta replica de o aroganta uimitoare, merita un raspuns pe masura :
- nu aveti nicio competenta sa dati verdicte vis-a-vis de competenta guvernantilor, iar in meseria pe care o prestati trebuie "sa luati de bun" salariul pe care il primiti

Ne mai miram de astia care conduc tara...pai daca au avut asa niste profesori, de la ei la ce te poti astepta?!
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 20 Sep 2010, 05:48 PM

Utilizator avansat

Nu stiu de ce va simtiti dator dlor profesori de fiecare data sa luati fiecare propozitie sau fraza a vreunui parinte interlocutor pe toate fetele.....de parca am fi la scoala, in clasa I. As fi preferat sa fiti mai deschisi si sa veniti cu idei noi sau ceva interesant, de la egal la egal, pro sau contra....si sa nu o luati asa de personal. Este o discutie care nu va are pe dvs. ca subiect principal.

Ma surprinde si ingrijoreaza in continuare dorinta unora dintre dvs. de a se contrazice, dar mai ales lipsa de coerenta si logica... Se amesteca toate lucrurile, raportand totul numai la interesele de cadru didactic, de parca s-ar fi cutreierat si studiat toate tarile si s-ar detine adevarul absolut ...

De unde pana unde problema aratarii chilotilor sau a epidermei la acelasi nivel cu problema parului lung la baieti.....De unde s-a tras concluzia, in randurile mele de mai sus, clamarii superioritatii elevilor in fata profesorilor, lipsa de maniere a mea (cand, unde, cum ?) intr-o discutie pe o anumita tema.... De ce unii dintre dvs. s-au simtit atat de lezati ca sa puna in discutie lipsa manierelor mele (de unde pana unde ?) intr-o discutie in care nu fac decat sa isi critice interlocutorii, mai ales daca sunt parinti. Daca pe mine, ca parinte, nu ma intereseaza decat BINELE si INTERESUL copilului, ceea ce faceti dvs. aici mi se pare nociv si periculos in calitate de formatori de caractere.

Trebuie sa intelegeti ca obiectul muncii cadrelor didactice sunt COPIII PARINTILOR, iar daca as fi avut de ales, in ceea ce va priveste pe unii dintre dvs., ati fi ramas cu siguranta fara el, vezi nemultumirea si neincrederea ce creste zi de zi (iata si acum aici) in ceea ce priveste calitatea umana si profesionala.

Asa cum nu sunt de acord sa judeci pe cineva dupa parul lung sau blond, nu sunt de acord sa se concluzioneze asa usor si sa se generalizeze ca parintii nu isi educa in familie copiii numai pentru ca nu au aceleasi opinii cu cadrele didactice. Parintii care se preocupa de copiii lor cu siguranta sunt cei mai competenti sa vada cand ceva nu e in regula cu copilul la scoala sau oriunde, si chiar nu trebuie (e contra naturii) sa « ia de bun » ceea ce nu le place pentru copilul lor. Iata necesitatea urgenta a aparitiei alternativelor la acest sistem de invatamant de hartie, cu cat mai multe oferte pe piata, pentru o concurenta reala.

Nu in ultimul rand... cred ca toleranta tine si de bunul simt ! Si invers ! E opinia mea. Puteti admite si alte opinii ? Altele decat ale dvs. sau ale colegilor dvs.domnilor profesori?
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 20 Sep 2010, 05:59 PM

Mentor

QUOTE (sofitel @ 20 Sep 2010, 06:48 PM)
Nu stiu de ce va simtiti dator dlor profesori de fiecare data sa luati fiecare propozitie sau fraza a vreunui parinte interlocutor pe toate fetele.....de parca am fi la scoala, in clasa I. As fi preferat sa fiti mai deschisi si sa veniti cu idei noi sau ceva interesant, de la egal la egal, pro sau contra....si sa nu o luati asa de personal. Este o discutie care nu va are pe dvs. ca subiect principal.

Ma surprinde si ingrijoreaza in continuare dorinta unora dintre dvs. de a se contrazice, dar mai ales lipsa de coerenta si logica... Se amesteca toate lucrurile, raportand totul numai la interesele de cadru didactic, de parca s-ar fi cutreierat si studiat toate tarile si s-ar detine adevarul absolut ...

De unde pana unde problema aratarii chilotilor sau a epidermei la acelasi nivel cu problema  parului lung la baieti.....De unde s-a tras concluzia, in randurile mele de mai sus, clamarii superioritatii elevilor in fata profesorilor, lipsa de maniere a mea (cand, unde, cum ?)  intr-o discutie pe o anumita tema.... De ce unii dintre dvs. s-au simtit atat de lezati ca sa puna in discutie lipsa manierelor mele (de unde pana unde ?) intr-o discutie in care nu fac decat sa isi critice interlocutorii, mai ales daca sunt parinti. Daca pe mine, ca parinte,  nu ma intereseaza decat BINELE si INTERESUL copilului, ceea ce faceti dvs. aici mi se pare nociv si periculos in calitate de formatori de caractere.

Trebuie sa intelegeti ca obiectul muncii cadrelor didactice sunt COPIII PARINTILOR, iar daca as fi avut de ales, in ceea ce va priveste pe unii dintre dvs., ati fi ramas cu siguranta fara el, vezi nemultumirea si neincrederea ce creste zi de zi  (iata si acum aici) in ceea ce priveste calitatea umana si profesionala.

Asa cum nu sunt de acord sa judeci pe cineva dupa parul lung sau blond, nu sunt de acord sa se concluzioneze asa usor si sa se generalizeze ca parintii nu isi educa in familie copiii numai pentru ca nu au aceleasi opinii cu cadrele didactice. Parintii care se preocupa de copiii lor cu siguranta sunt cei mai competenti sa vada cand ceva nu e in regula cu copilul la scoala sau oriunde, si chiar nu trebuie (e contra naturii) sa « ia de bun » ceea ce nu le place pentru copilul lor. Iata necesitatea urgenta a aparitiei alternativelor la acest sistem de invatamant de hartie, cu cat mai multe oferte pe piata, pentru o concurenta reala.

Nu in ultimul rand... cred ca toleranta tine si de bunul simt ! Si invers ! E opinia mea. Puteti admite si alte opinii ? Altele decat ale dvs. sau ale colegilor dvs.domnilor profesori?

Cateva nelamuriri:

- nu am dreptul la opinie? laugh.gif laugh.gif laugh.gif (stiu, sunt profesor, n-am drepturi!)
- concluzia superioritatii pe care o acordati dvs. vine din desconsiderarea cadrelor didactice si a parerii acestora in discursul dvs. Dupa cum o faceti si aici, de altfel.
- nu detin adevarul absolut, dar astept ca si dvs. sa recunoasteti asta, nu sa impuneti parerea parintelui, care are valoare, pare-se, axiomatica.
- Ce e"nociv si periculos"? Exprimarea opiniei mele in pozitia de cadru didactic. Asta e curat murdar! Profesorii sunt nocivi si periculosi cand isi exprima opinia, si mai ales cand vorbesc de bun simt.
- In privinta calitatii umane si profesionale, mai intai uitati-va la plata cadrelor didactice, ca sa nu mai vorbesc de nivelul respectului pe care dvs., ca parinte il acordati acestei categorii profesionale. Imi dati impresia ca pt dvs. scoala a fost o corvoada, iar profesorii ceva demn de dispret.
- Toleranta tine de bun simt. E corect. Dar scrie undeva la ce toleranta ne referim? Sau cum o definim? Exista diferite tipuri de toleranta: toleranta fata de minoritatile sexuale, fata de minoritatile nationale, fata de cei cu boli cronice, chiar si toleranta la nesimtire. Banuiesc ca si aceea tine de bun simt, nu-i asa?!

In rest, e de ras ce citesc.

P.S. Apropo de toleranta. Da' pe mine cine ma intreaba daca accept toate si daca nu ma simt lezat de parinti? Cred ca in curand o iau pe calea lui Ciki si voi merge si eu cu legile la ore. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către mihai_ropota la data 20 Sep 2010, 06:08 PM
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 20 Sep 2010, 06:07 PM

Mentor

QUOTE (radutimofciuc @ 20 Sep 2010, 04:06 PM)

Incredibila concluzia...defapt dezarmanta...
Deci marea majoritate a elevilor vine imbracata decent, dar pentru cativa elevi, trebuie sa sufere toti si sa poarte uniforma.
Oare nu e era mai simplu ca fetele alea sa fie obligate sa se imbrace decent?!

Da domnule, o fi dezarmanta concluzia dar adevarata! Uita-te si dumneata in ce hal a ajuns scoala romaneasca dupa '89 , dupa ce s-au scos uniformele , ca fiind meteahna comunista ( am avut un soc cand am intrat intr-o scoala britanica vazand uniforme peste tot, nu stiam ca si englezii sunt 'comunisti''). Am aruncat tot ce a fost bun de dinainte de revolutie si am adoptat asa zisa democratie dar prost inteleasa....sau mai bine spus o democratie inventata de noi romanii unde fiecare chiar poate face ce-l taie capul ca deh! e democratie. Daca e vorba de toleranta si democratie am si eu dreptul ca profesor sa nu accept o tinuta indecenta, gen pitzipoanca, la ora mea si am dreptul sa contactez parintele si sa-i atrag atentia ca data viitoare sa arunce un ochi pe usa cand odrasla ii iese din casa.

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 20 Sep 2010, 06:10 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 06:16 PM

Utilizator avansat

Ok, incerc sa abordez altfel problema, si ma refer aici strict la situatia din UK, pe aia din Romania o discutam dupa.
Vi se pare normal ca un grup de oameni sa sufere din cauza unor indivizi aflati in minoritate?
Daca avem o scoala cu 230 de elevi, dintre care 200 vin imbracati decent iar 30 vin imbracati vulgar, care e solutia optima? Incercam sa ii aducem la normalitate pe aia 30, sau bagam uniforma pentru toata lumea?
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 06:18 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 20 Sep 2010, 07:07 PM)
Daca e vorba de toleranta si democratie am si eu dreptul ca profesor sa nu accept o tinuta indecenta, gen pitzipoanca, la ora mea si am dreptul sa contactez parintele si sa-i atrag atentia ca data viitoare sa arunce un ochi pe usa cand odrasla ii iese din casa.

Pai eu ce tot scriu aici?!
Individa care vine imbracata ca o pitipoanca trebuie sa sufere, nu toata lumea.
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 20 Sep 2010, 06:20 PM

Mentor

QUOTE (radutimofciuc @ 20 Sep 2010, 05:16 PM)
Ok, incerc sa abordez altfel problema, si ma refer aici strict la situatia din UK, pe aia din Romania o discutam dupa.
Vi se pare normal ca un grup de oameni sa sufere din cauza unor indivizi aflati in minoritate?
Daca avem o scoala cu 230 de elevi, dintre care 200 vin imbracati decent iar 30 vin imbracati vulgar, care e solutia optima? Incercam sa ii aducem la normalitate pe aia 30, sau bagam uniforma pentru toata lumea?

Ok poate nu ati inteles , purtarea uniformei e o masura generala luata de Ministerul Educatiei in UK deci TOATE scolile au obligatoriu uniforma , nu e o masura de punishment..luata de scoala mea in particular..Legea asta nu e introdusa recent ci de foarte mult timp.

''School uniforms in England were first introduced on a large scale during the reign of King Henry VIII. The uniforms of the time were referred as "bluecoats", as they consisted of long trench-coat-style jackets dyed blue. Blue was the cheapest available dye and showed humility amongst all children. The first school to introduce this uniform was Christ's Hospital and it is the oldest uniform of any school.
In 1870, the Elementary Education act introduced free primary education for all children. The popularity of uniforms increased and eventually most schools had a uniform.Today, the Government believes that school uniforms play a valuable role in contributing to the ethos of schools: The Department for Children, Schools and Families strongly encourages schools to have a uniform as it can instil pride; support positive behaviour and discipline; encourage identity with, and support for, school ethos; ensure pupils of all races and backgrounds feel welcome; protect children from social pressures to dress in a particular way; and nurture cohesion and promote good relations between different groups of pupils.
Sursa Wikipedia

Acest mesaj a fost modificat de către Leone-71 la data 20 Sep 2010, 06:22 PM

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 06:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihai_ropota @ 20 Sep 2010, 06:59 PM)
- nu am dreptul la opinie? laugh.gif laugh.gif laugh.gif (stiu, sunt profesor, n-am drepturi!)

Oricine are dreptul la opinie, nu contesta nimeni acest lucru. Totusi, pentru ca respectiva opinie sa fie luata in calcul, aceasta trebuie argumentata.
"Habar n-ai ba, io stiu mai bine ca tine!" nu poate fi considerat un argument (cum incerca sa lase impresia roset mai sus).
Mesaj personal
radutimofciuc
Trimis: 20 Sep 2010, 06:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Leone-71 @ 20 Sep 2010, 07:20 PM)
Ok poate nu ati inteles , purtarea uniformei e o masura generala luata de Ministerul Educatiei in UK deci TOATE scolile au obligatoriu uniforma , nu e o masura de punishment..luata de scoala mea in particular..Legea asta nu e introdusa recent ci de foarte mult timp.

Chiar si asa, vi se pare corect?
De ce trebuie sa sufar eu (purtand uniforma) din cauza colegului meu de clasa care ar veni imbracat ca un papagal daca nu ar exista aceasta uniforma.
Mesaj personal
Leone-71
Trimis: 20 Sep 2010, 06:31 PM

Mentor

QUOTE (radutimofciuc @ 20 Sep 2010, 05:25 PM)
QUOTE (Leone-71 @ 20 Sep 2010, 07:20 PM)

Chiar si asa, vi se pare corect?
De ce trebuie sa sufar eu (purtand uniforma) din cauza colegului meu de clasa care ar veni imbracat ca un papagal daca nu ar exista aceasta uniforma.

Nu e numai asta domnule .. e vorba si de diferentele sociale , dealtfel in textul din limba engleza se si specifica asta.. De ce un copil care provine dintr-o familie mai saraca sa fie supus presiunilor si sa se simta oarecum prost sau chiar dat la o parte de cei ai caror parinti isi permit sa-l imbrace dupa ultima moda????? Cum te-ai simti dumneata daca , copilul ti-ar veni acasa abatut, trist, poate nici nu ti-ar spune motivul pt ca stie ca nu ai avea posibilitati..??!

--------------------
''NIHIL SINE DEO''
Mesaj personal
mihai_ropota
Trimis: 20 Sep 2010, 06:58 PM

Mentor

QUOTE (radutimofciuc @ 20 Sep 2010, 07:23 PM)
QUOTE (mihai_ropota @ 20 Sep 2010, 06:59 PM)
- nu am dreptul la opinie? laugh.gif  laugh.gif  laugh.gif  (stiu, sunt profesor, n-am drepturi!)

Oricine are dreptul la opinie, nu contesta nimeni acest lucru. Totusi, pentru ca respectiva opinie sa fie luata in calcul, aceasta trebuie argumentata.
"Habar n-ai ba, io stiu mai bine ca tine!" nu poate fi considerat un argument (cum incerca sa lase impresia roset mai sus).

Opinia, prin simpul fapt ca exista, nu trebuie argumentata. De ce eu trebuie s-o argumentez daca stimatul domn parinte, nu o face? Penibila argumentatie mai aveti.
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 20 Sep 2010, 07:05 PM

Utilizator avansat

Toata lumea are dreptul la orice opinie in general sau aici pe forum...chiar axiomatice (fiecare pe riscul sau !). Opiniile pot aduce atingere, mai mult sau mai putin, egoului nostru si desi pot fi exprimate manierat, putem sa credem ca numai manierate nu au fost. Aici pe forum mi se pare in regula, dar acasa sau la scoala, in fata copiilor considerati lipsiti de discernamant mi se pare periculos ca un adult, fie el profesor sau parinte, sa isi exprime orice fel de opinii axiomatice care incalca drepturile si libertatile omului.

Consider total eronata concluzia considerarii din partea unui parinte a superioritatii elevilor in fata profesorilor in urma « desconsiderarii » acestuia a anumitor opinii ale UNOR cadre didactice de pe forum sau de la scoala. Concluzii eronate ce ne pot marca copiii pe viata, ca sa fim in ton cu topicul !
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (39) « Primul ... 3 4 [5] 6 7 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved