Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Citate remarcabile, Citate de excepție notate din cărți citite
cartidecitit
Trimis: 6 Nov 2011, 12:07 PM

Utilizator
**

Grup: Members

" ... există două tipuri de oameni pe lume: cei paralizați de răul din lume, care refuză să facă ceva pentru că nu văd rostul, și cei care se luptă până la capăt deoarece consideră că a nu face ceva este infinit mai rău decât a face ceva și a eșua."

Citat din Neliniștiții de John Connoly

--------------------
Carti de citit (.ro) - Descoperiti carti bune !
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 7 Nov 2011, 08:17 PM

Utilizator
**

"Lipsește-l pe om de visuri și de fantezie, și-ai să ai în față animalul cel mai stângaci, mai primitiv și mai lipsit de apărare de pe Pământ."

Citat din "Grimpow" de Rafael Abalos

--------------------
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 8 Nov 2011, 07:07 PM

Utilizator
**

"Cunoștințele sunt neutre. Nici bune, nici rele. Devin o forță de iluminare sau una a răului, în funcție de cine le controlează."

Citat din "Paznicul Fulgerului" de Stan Nicholls

--------------------
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 12 Nov 2011, 09:46 AM

Utilizator
**

"Un om nu are o inimă ca a mea. Inima omenească este o linie, în timp ce a mea este un cerc și posed abilitatea infinită de a fi la locul potrivit în momentul potrivit. Consecințele acestui lucru sunt că mereu găsesc oameni în cel mai bun moment al lor și în cel mai rău. Văd urâțenia și frumusețea lor și mă întreb cum poate ceva să fie în două feluri în același timp. Totuși, ei au un lucru pe care îl invidiez. Oamenii, lăsând la o parte orice altceva au bunul simț de a muri."

Citat din Hotul de carti de Markus Zusak

--------------------
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 20 Nov 2011, 09:15 AM

Utilizator
**

"Viața însăși trebuie să se bazeze pe posibilitatea infinită a alegerii și a întâmplării. (...) Trebuie să credem că ne putem schimba, că ne putem controla, că ne putem influența destinele"

Citat din Ora Vrajitoarelor de Anne Rice

--------------------
Mesaj personal
Eva.MD
Trimis: 24 Nov 2011, 07:26 PM

Începător
*

"Cei crescuti in pene si puf se risipesc, in primul vant greu, ca penele si ca puful, dar nimeni nu-i biruie pe cei caiti in aspre vanturi

Citat extras din cartea "O mie si una de nopti"
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 18 Dec 2011, 10:59 AM

Utilizator
**

"Într-o lume a dezordinii, a dezastrelor și a corupției, frumusețea rămâne câteodată singurul lucru în care te poți încrede.(...) A te devota creației și savurării a tot ce e frumos poate fi ceva extraordinar de serios - nu neapărat ca încercare de a fugi de realitate, ci ca modalitate de a-ți păstra simțul realității atunci când toate celelalte lucruri se dezintegrează în retorică și intrigă."

Citat din cartea Mananca, Roaga-te, Iubeste de Elizabeth Glibert

--------------------
Mesaj personal
Peterthomas
Trimis: 22 Feb 2012, 08:17 AM

Utilizator
**

Eu personal am dori împărtășesc mea de trei citat cuvintele preferate, în limba engleză și de către ei Shakespear și el spune: "Thought is free"!
Mesaj personal
Peterthomas
Trimis: 22 Feb 2012, 08:19 AM

Utilizator
**

Și să nu uităm unul dintre cele mai citat clasic din toate timpurile, care spune: ". Diamond este întotdeauna o bucată de cărbune, de presiunea pe care o face prețioasă"

Aș dori să dedic acest citat pentru toți elevii, astfel încât ei să se simtă importanța de presiune au în vremurile de examen și zile obișnuite.
Mesaj personal
anna1811
Trimis: 25 Apr 2012, 08:14 PM

Începător
*

"Educația formală îți va asigura un trai. Autoeducarea îți va aduce o avere." - Jim Rohn
Mesaj personal
Lumynita
Trimis: 28 Sep 2012, 10:48 AM

Utilizator
**

Un orator motivational foarte cunoscut îsi întretinea publicul. La un moment dat a spus:

- Cei mai buni ani din viata mea au fost petrecuti în bratele unei femei care nu era sotia mea!

La auzul acestei afirmatii, publicul a ramas uimit. Oratorul a adaugat:

- Iar acea femeie a fost mama mea! Râsete si aplauze.

O saptamâna mai târziu, un manager instruit de catre acest orator a încercat sa plaseze aceasta gluma de efect acasa. Fiind usor afumat, a spus:

- Cei mai buni ani din viata mea au fost petrecuti în bratele unei femei care nu era sotia mea!

Sotia sa a început sa spumege de furie. Încercând sa-si aminteasca pret de 20 de secunde a doua parte a glumei, managerul a trântit în cele din urma:

- Si nu-mi amintesc cine era.

Morala povestii: Nu lua cu copy daca nu stii sa dai paste!
Mesaj personal
badea1990
Trimis: 4 Oct 2012, 07:10 PM

Utilizator avansat

Semnatura mea spune totul. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
cartidecitit
Trimis: 20 May 2014, 11:16 AM

Utilizator
**

"Indiferent dacă facem ceva bun și valoros cu viețile noastre sau nu, timpul trece și nu așteaptă. Nu doar că timpul trece inexorabil, dar și viețile noastre merg înainte mereu. Dacă ceva nu a mers bine, nu putem întoarce timpul ca să mai încercăm odată. În acest sens nu există cu adevărat o a doua șansă."

Dalai Lama, Filozofia si practica buddhismului tibetan

--------------------
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 23 May 2014, 10:19 AM

Utilizator
**

"Care este scopul vieții noastre de acum? Ce înseamnă, esențial vorbind, a fi uman? Mă gândesc adesea la aceste întrebări. Cred că putem spune că scopul vieții noastre este de a fi fericiți. Dacă oamenii practică o religie sau o cale spirituală de vreun fel, o fac pentru a fi fericiți; nu există nici un alt motiv.(...) Trebuie să ne folosim mințile și inteligența. Referitor la problemele din tărâmul minții, trebuie să le găsim o explicație, să le descoperim cauzele, și să le înțelegem mai bine. Este vital ca noi să le tratăm în mod direct, în acest fel, și să nu le ignorăm. Pentru că așa ne vom găsi o pace a minții și o bunăstare statornice, care nu pot fi tulburate prea ușor."

Citat din "Mintea linistita si senina" - Dalai Lama

--------------------
Mesaj personal
cartidecitit
Trimis: 28 May 2014, 08:20 PM

Utilizator
**

"Un prost se străduia-n zadar
să-nvețe carte un măgar.
Un om îi spuse: La ce bun?
Vei fi luat drept un nebun!
Cum vita să vorbească n-o poți face,
tu de la ea învață cum se tace.
.............................................
De vrei să dai răspuns pe negândite
nu vei gasi cuvinte potrivite.
Vorbește ca un înțelept dibaci
ori vitelor te-asemuie și taci!"

( Saadi - Poeme persane )

--------------------
Mesaj personal
ela67
Trimis: 31 May 2014, 11:19 AM

Mentor

"Avem libertatea de a alege. În cazul alegerii, ne este permis totul; în sensul acesta, ne alegem singuri soarta, în sensul acesta o alegem chiar atunci când rămânem pasivi. Dar ascultă: când se întâmplă, când în viața omului se creează o situație nouă, cu coordonate total noi de alegere, abia atunci iese la iveală că nu azi, ci ieri, sau acum un an, sau zece, a existat un moment sau un pas, s-a petrecut ceva care purta în sine embrionul a ceea ce astăzi, în clipa de față, este decisiv în problema alegerii, în fața acestei alegeri omul stă liber și singur, de neînlocuit prin nimeni și nimic: o conferință la nivel înalt, cu un singur participant. De la acest nivel când privește în jos, la vreuna din văile sau potecile vieții sale, vede semnul acela, grăuntele tainic din care s-a dezvoltat situația de astăzi."

Citat din Samburele vietii de Anka Kowalska
Mesaj personal
stcalin
Trimis: 15 Oct 2015, 01:27 PM

Utilizator
**

Foarte tare topicul! cool.gif

"Nu accept sfaturi, stiu sa gresesc si singur!" smile.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
florin_fien
Trimis: 13 Mar 2016, 10:58 AM

Începător
*

"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce."

Mark Twain

--------------------
Moderator pe Forum Galati Braila
--------------- In timpul liber tehnician IT ---------------
Mesaj personal
ursulla
Trimis: 27 Feb 2017, 05:01 PM

Utilizator
**

Foarte tare topicul!

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved