Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Siteul A.R.A.C.I.P., A fost lansată o nouă versiune a siteului
viorel1950
Trimis: 15 Mar 2007, 06:08 PM

Utilizator
**

Grup: Members

CE se stie de ARACIP.... se va desfiinta sau nu??? confused24.gif
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 15 Mar 2007, 07:57 PM

Utilizator activ

Sunt unul dintre profesorii care iubeste munca de dascal si adora copiii...

Dar...detest ceea ce devine invatamantul romanesc...un morman de hartoage, cu tot felul de "dovezi", daca se poate si fotografiate, prin care sa demonstrezi si sa justifici ca ai muncit 8 ore/zi...

Dar oare numai 8 ore se munceste pe zi? Cand numai drumul pana la scoala unde merg este de aproape 2 ore dus/ 2 ore intors...munca efectiva la catedra...fisele si materialul didactic, corectarea testelor formative si sumative...si cate altele.

Am ajuns in momentul in care niste domni, doamne, foarte bine imbracati si parfumati, cu masina pusa la dispozitie, si nu un autobuz in care tremuri de frig sau te ineci de praf, vin si desfiinteaza niste dascali. Sa se ajunga sa se rupa planificarile, sa se dea sanctiuni salariale pentru absenta unor hartoage consider ca e deja prea mult...

Domnilor si doamnelor care va ocupati cu A.R.A.C.I.P....spuneti foarte clar ce doriti, veniti si aratati-ne dumneavoastra cum trebuie sa fie un dascal, faceti-ne demonstratii la clase a caror temperatura ambientala nu depaseste 5 grade C pe timp de iarna, lucrati domniile voastre cu copiii care vin la scoala doar pentru corn si lapte, obtineti dumneavoastra de la ei performantele solicitate si pe urma aveti pretentiile pe care le aveti acum...aaaa! si sa venim noi pe urma sa va desfiintam munca si efortul depus.
Eu nu pot cere elevilor sa stie ceva ce eu nu le-am predat, aratat sau demonstrat.

Iar in aceasta vara, sper din suflet sa ma alatur tinerilor care au abandonat invatamantul in favoarea unui loc de munca ale carui responsabilitati si obligatii se rezuma doar pe durata programului...sper ca remarcati ca nu comentez salariul...pentru ca asa cum va spuneam...eu chiar mi-am dorit sa fiu profesor....

--------------------
Este mai usor sa dezintegrezi un atom decat o prejudecata.
Mesaj personal
adexahope
Trimis: 15 Mar 2007, 08:05 PM

Utilizator activ

Noi suntem un colectiv tanar. Ne place sa ne implicam in problemele scolii, sa studiem tot ce apare nou si sa ne ajutam unii pe altii. Chiar si "babalacii" se simt mai tineri in preajma noastra. E o atmosfera de lucru placuta.
Domnule Viorel1950, ar trebui sa aveti mai multa incredere in cei tineri. Toti avem ceva bun de invatat, unii de la altii!

--------------------
"Invatatorii iti deschid usa, insa tu insuti trebuie sa treci prin ea."
Mesaj personal
imy
Trimis: 15 Mar 2007, 08:40 PM

Utilizator
**

Nu am vrut sa fiu inteleasa gresit. Tot respectul pt profesorii in varsta. Pe mine SI ei m-au format. Eu ii numeam Babalaci pe cei de la noi din scoala care au obiceiul sa spuna "faceti voi, ca noi am facut la vremea noastra" si noi facem, dar cand e vb de salarii de merit zic "pai noi am muncit o viata si acu......vin copiii astia....". La ei totul se rezuma la orele de curs si le-ar sari si pe alea cat mai des. Isi permit, directorul le-a fost elev.
Oicum sunt multe de zis.......
sad.gif
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 15 Mar 2007, 08:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (laura0101 @ 15 Mar 2007, 08:57 PM)

Dar...detest ceea ce devine invatamantul romanesc...un morman de hartoage, cu tot felul de "dovezi", daca se poate si fotografiate, prin care sa demonstrezi si sa justifici ca ai muncit 8 ore/zi...

Dar oare numai 8 ore se munceste pe zi? Cand numai drumul pana la scoala unde merg este de aproape 2 ore dus/ 2 ore intors...munca efectiva la catedra...fisele si materialul didactic, corectarea testelor formative si sumative...si cate altele.

Am ajuns in momentul in care niste domni, doamne, foarte bine imbracati si parfumati, cu masina pusa la dispozitie, si nu un autobuz in care tremuri de frig sau te ineci de praf, vin si desfiinteaza niste dascali. Sa se ajunga sa se rupa planificarile, sa se dea sanctiuni salariale pentru absenta unor hartoage consider ca e deja prea mult...

Domnilor si doamnelor care va ocupati cu A.R.A.C.I.P....spuneti foarte clar ce doriti, veniti si aratati-ne dumneavoastra cum trebuie sa fie un dascal, faceti-ne demonstratii la clase a caror temperatura ambientala nu depaseste 5 grade C pe timp de iarna, lucrati domniile voastre cu copiii care vin la scoala doar pentru corn si lapte, obtineti dumneavoastra de la ei performantele solicitate si pe urma aveti pretentiile pe care le aveti acum...aaaa! si sa venim noi pe urma sa va desfiintam munca si efortul depus.
Eu nu pot cere elevilor sa stie ceva ce eu nu le-am predat, aratat sau demonstrat.

Iar in aceasta vara, sper din suflet sa ma alatur tinerilor care au abandonat invatamantul in favoarea unui loc de munca ale carui responsabilitati si obligatii se rezuma doar pe durata programului...sper ca remarcati ca nu comentez salariul...pentru ca asa cum va spuneam...eu chiar mi-am dorit sa fiu profesor....

sper ca situatie prezentata e una ipotetica. de ce sa rupa planificari? la noi in scoala au fost pasnici! sad.gif

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 15 Mar 2007, 09:37 PM

Utilizator activ

QUOTE (anasu77ro @ 15 Mar 2007, 09:49 PM)
QUOTE (laura0101 @ 15 Mar 2007, 08:57 PM)

sper ca situatie prezentata e una ipotetica. de ce sa rupa planificari? la noi in scoala au fost pasnici! sad.gif

Nu este deloc ipotetica...nu fac afirmatii gratuite.
Sa va mai spun o alta situatie: au fost luati colegii mei la intrebari de genul:
,,- De ce acest elev a avut prima nota 5, a doua 6 iar a treia a fost 4? De ce a scazut la nota 4? Ce s-a intamplat cu acel elev? Ce masuri ati luat? Inseamna ca dumneavoastra nu ati stiut cum sa-i predati sau sa-l stimulati!" blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

Pur si simplu ni se ingradeste dreptul de a pune note in mod obiectiv. Acum, eu trebuie sa pun note cel putin identice, chiar daca acel elev nu-si invata si nu-si efectueaza temele timp de doua saptamani...caci, daca-l sanctionez printr-o nota mica, eu sunt de vina ca am stiut cum sa-l stimulez sau cum sa-i predau... unsure.gif unsure.gif

--------------------
Mesaj personal
ioara
Trimis: 15 Mar 2007, 11:07 PM

Utilizator avansat

Nu va mai pierdeti timpul aruncand mingea dintr-o tabara in alta. Probabil ca in ambele "tabere"/ si tineri si babalaci, s-au gasit si niste minti luminate care au sesizat ca marea sperietoare A.R.A.C.I.P , este o AGENTIE , (dupa cum a afirmat chiar directorul acesteia in mesajul deschiderii anului scolar, care abia acum se dezvolta)

Intrebare: Pe spinarea cui? In interesul cui?

Ca sa va lamuriti ca suntem cobai la mana "oricui", va recomand sa studiati "Strategia ARACIP pentru perioada 2007-2010", in special capitolul IV, Propunere de programe............., si cred ca va veti lamuri unde e "Maria" si cum se poarta "palaria".

Raman totusi un cadru didactic cu frica de DUMNEZEU, director si inspector, pentru ca ma pregatesc de la varsta de 10 ani sa devin cadru didactic si alta traba
nu stiu sa fac!
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 17 Mar 2007, 08:17 PM

Utilizator activ

La noi e invers,cei in varsta nu muncesc dar vor salarii de merit.
Incepusem sa-i etichetam dar,se pare ca la altii e invers.
La noi nu vor sa faca nimic(cei de 50)ca,,o sa ies la pensie''desi stia ca asta va fi peste multi ani.
Ba chiar o fosta dir.(dir.vreo 20ani)voia salariu de merit ca anul urm.iesea la pensie si ,,e ultima data cand il voi mai lua''.

--------------------
,,Mintea se inseala si adevarul se fura
De prea multa dragoste
si prea multa ura'' Sf.Grigorie Teologul
Mesaj personal
viorel1950
Trimis: 18 Mar 2007, 07:33 AM

Utilizator
**

Despre ARACIP nu vorbeste nimeni???? Nu aveti loc de BABALÂCI nu uitati ca sicriul poate ca va asteapta inainte de a deveni BABALÂCI si atunci nu veti mai avea ocazia de a fi si voi BABALÂCI. Sunteti TINERI destepti de ce nu va uniti sa schimbati invatamantul in mai bun...
De ca nu va razboiti voi personal cu acei care fac nedreptati ...ca doar sunteti tineri si destepti si munciti atat de mult...??? de ce??? confused24.gif

Mai bine sa se vorbeasca cum trebuie sa intocmim acele portofolii ale fiecarui elev??? sign67.gif
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 18 Mar 2007, 09:27 AM

Utilizator activ

Dragi colegi, nu cred ca tema discutiei este babalici vs prospaturi...

Eu sunt tanara, dar nu sunt de acord ca, de exemplu , mama mea, care e tot cadru didactic, trecut de 50 de ani, sa fie numita babalica...

Pana la urma problema nu e asta, ca doar cei tineri muncesc sau doar cei cu mai multa experienta sau cei...Consider ca absolut orice persoana aflata la catedra, in fata a zeci de perechi de ochi care-l urmaresc, trebuie sa depuna un minimum de efort, ca e tanar, ca e mai in varsta...

Dar ca intotdeauna, se actioneaza in asa fel incat noi, intelectualii cei fini, cu prea mult respect de sine pentru a primi bonuri valorice pe langa remuneratia lunara, cu prea mult bun simt pentru a spune lucrurilor pe nume, suntem intr-adevar PROFESORI in a e ne da in cap unul celuilalt...si de aceea dictonul "dezbina si cucereste" functioneaza cel mai bine la noi...la tagma dascalimii...

Haideti sa vedem padurea dincolo de copaci, pentru ca eu, zau! daca inteleg sensul si functionabilitatea acestui A.R.C.I.P....in afara faptului ca se doreste desfiintarea unor scoli, care pana acum au scos generatii de copii ce au devenit "oameni'', desfiintarea unor oameni care au muncit o viata sau care abia au intrat in randurile dascalimii si crearea unor facilitati invatamantului privat de a capata teren acolo unde scolile publice au fost desfiintate....EU NU VAD ALTCEVA...

Dar, poate, ma insel...[B]

--------------------
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 18 Mar 2007, 09:53 AM

Utilizator activ

Bravo Laura,ne-ai pus la punct.

--------------------
De prea multa dragoste
Mesaj personal
laura0101
Trimis: 18 Mar 2007, 10:19 AM

Utilizator activ

QUOTE (valiprofi @ 18 Mar 2007, 10:53 AM)
Bravo Laura,ne-ai pus la punct.

Multumesc, dar pe cuvant daca am vrut sa pun la punct pe cineva...

Eu vreau doar sa stiu: Ce se urmareste prin acest A.R.C.I.P.? Care este scopul acestei agentii?

Chiar nu vede nimeni ca mormanele de hartii necesare pantru a fi un cadru didactic "performant" cresc pe an ce trece?

Ma crede cineva pe cuvant ca dosarul meu de profesor are un metru inaltime, mai exact 97cm, pe cuvant ca l-am masurat cu ruleta, in conditiile in care nu sunt diriginta ????

Si? Sunt sigura ca nu e complet, ca nu e bun nici jumatate din continut conform exigentelor celor de la A.R.A.C.I.P....iar mie mi se pare o absurditate sa consider si evaluez munca cuiva prin hartogaria pe care o colecteaza... confused05.gif

Am ajuns sa fac alergie atunci cand aud cuvintele "fise", "dosar" si "chestionar"...

Cum Doamne Sfinte sa-mi atasez curriculum vitae la portofoliul personal daca eu sunt deja angajata unei institutii? In ce firma sau institutie angajatul poarta dupa sine curriculum-ul vitae? Vi se pare normal asa ceva? Din moment ce ai un dosar personal in momentul angajarii, unde sunt anexate documentele pe baza carora ai fost angajat, la ce este util un CV, chipurile, european? blink.gif blink.gif

Sfidam lejer ridicolul...chiar as dori sa vad daca oricare alta institutie de bugetari cere ca angajatul sa-si faca dosar, pardon, portofoilu, ca acesta e termenul care da bine, in care sa-si ataseze CV-ul?...Imi vine sa rad, dar un ras atat de amar...

--------------------
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 18 Mar 2007, 03:23 PM

Utilizator activ

La mine-i mai grav;am fost in concediu 2,5 ani si din ian .am facut toate dosarele astea contra cronometru de credeam ca o sa intru in spital.
Mai am si copil de 2 ani care nu intelege de ce mama sta cu calculatorul nu cu el asa ca mi-l scoate din priza mereu(o fi gelos omuletul)

--------------------
De prea multa dragoste
Mesaj personal
c_csintalan
Trimis: 18 Mar 2007, 08:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (valiprofi @ 18 Mar 2007, 04:23 PM)
La mine-i mai grav;am fost in concediu 2,5 ani si din ian .am facut toate dosarele astea contra cronometru de credeam ca o sa intru in spital.
Mai am si copil de 2 ani care nu intelege de ce mama sta cu calculatorul nu cu el asa ca mi-l scoate din priza mereu(o fi gelos omuletul)

...sa creasca mare, dar nu prof,..............ca nu e un viitor roz, pentru viitor invatamantul,...... tongue.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
valiprofi
Trimis: 18 Mar 2007, 08:30 PM

Utilizator activ

Ati obs.ca in ultimii ani copiii de profi nu-i mai urmeaza pe parinti in meserie?
E o parere a mea.Voi nu credeti asta?

--------------------
De prea multa dragoste
Mesaj personal
c_csintalan
Trimis: 19 Mar 2007, 08:30 AM

Utilizator avansat

QUOTE (valiprofi @ 18 Mar 2007, 09:30 PM)
Ati obs.ca in ultimii ani copiii de profi nu-i mai urmeaza pe parinti in meserie?
E o parere a mea.Voi nu credeti asta?

...asa este cei buni nu mai vin in invatamant, ...dar cei pilosi care au rezolvat deja un scaun de la mama sau tata mosteneste, ba chiar si functia cateodata,..........si sunt deja vacinati asa cu a fost parintele, uneori chiar aroganti,................. tongue.gif
getahudici
  Trimis: 20 Mar 2007, 09:11 PM

Utilizator
**

Deci, sa revenim la subiect...Am si eu o intrebare: poate sa-mi spuna cineva la care a fost monitorizarea externa ce intrebari li s-u pus elevilor intervievati, profesorilor, sefilor de catedra ;i membrilor comisiei? Macar orientativ, ca la noi vine joi si sa stim la ce sa ne asteptam...oricum, chestia cu notele de 5, 6 si 4 e de rasul curcilor...pai ce, trebuie sa faci socoteli la note, ca sa fie crescatoare, sa iasa graficele de evolutie bune? pai daca elevul n-a invatat il ierti si-l asculti numai cand a invatat? pai ce scoala e asta?!
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 21 Mar 2007, 07:07 PM

Utilizator activ

Ieri au fost la noi ,pt.S.A.M.m.mult.O sa revina in mai.
Au fost pasnici.Au stat de la 9 la 5 p.m.,asistente :la S.A.M.2 ore,2 ore la alte disc.V-VIII.Interviu cu parinti,profi , comisia CEAC.,elevi,cate o ora de fiecare.
Eu am fost la asistenta S.A.M. ca sefa de catedra(dar predau la V-VIII) si la interviul cu prof.
Au participat 4 prof.din scoala(sc.cu 5 clase paralele+s.a.m.-1500 elevi )iar discutiile s-au axat pe calitate si reforme.
Ne-au certat pt.aracipii nostri(C.E.A.C)ca erau colegi tineri si trebuie sa fie c.m.respectati profi in comisia pt.calitate si ca nu aveam evaluari clare in portofolii.
In rest,vand iluzii.Prostii despre ce grozav va fi cand va angaja sc. sau dir. personal si va da anunt ca ofera 15 mil.
......n-au spus nimic despre viitorul in care va termina copilul lui X frate cu primarul sau dir.si ne da pe noi afara ca sa aiba el loc asigurat. unsure.gif

--------------------
De prea multa dragoste
Mesaj personal
laura0101
  Trimis: 21 Mar 2007, 10:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (getahudici @ 20 Mar 2007, 10:11 PM)
Deci, sa revenim la subiect...Am si eu o intrebare: poate sa-mi spuna cineva la care a fost monitorizarea externa ce intrebari li s-u pus elevilor intervievati, profesorilor, sefilor de catedra ;i membrilor comisiei? Macar orientativ, ca la noi vine joi si sa stim la ce sa ne asteptam...oricum, chestia cu notele de 5, 6 si 4 e de rasul curcilor...pai ce, trebuie sa faci socoteli la note, ca sa fie crescatoare, sa iasa graficele de evolutie bune? pai daca elevul n-a invatat il ierti si-l asculti numai cand a invatat? pai ce scoala e asta?!

Da...dupa parerea lor, tu, cadrul didactic, esti singurul vinovat ca elevul a involuat...de aceea fiti foarte atenti la notare, incepeti cu o nota mica si pe urma aduceti-l pe elev acolo unde este nivelul lui, prin note crescatoare.
La ce fel de scoala e asta...zau, daca stiu sa raspund...probabil dumnealor detin raspunsul... mad.gif mad.gif

--------------------
Mesaj personal
anasu77ro
Trimis: 22 Mar 2007, 11:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (laura0101 @ 21 Mar 2007, 11:38 PM)
QUOTE (getahudici @ 20 Mar 2007, 10:11 PM)

Da...dupa parerea lor, tu, cadrul didactic, esti singurul vinovat ca elevul a involuat...de aceea fiti foarte atenti la notare, incepeti cu o nota mica si pe urma aduceti-l pe elev acolo unde este nivelul lui, prin note crescatoare.
La ce fel de scoala e asta...zau, daca stiu sa raspund...probabil dumnealor detin raspunsul... mad.gif mad.gif

e aberant! daca elevul nu invata deloc acasa, eu ce sa fac? sa ma prefac si sa-ii spun :" vai ce bun esti, n-ai evoluat, dar o sa-ti dau o nata maricica sa nu se supere aracip!" e culmea! dar pe elevi chiar nu-i considera nimeni niciodata vinovati de nimic?????????????de foarte multe ori intreb ceva dintr-o lectie anterioara si unii elevi imi spun : " n-am facut d-na profesoara!" si cand le arat in caiet ca au notiunea respectiva, lasa capul in pamant. eu atunci ce ar trebui sa fac? sa ii felicit ca n-au deschis caietul sau sa le dau nota mica? confused05.gif si calitatea unde mai e? poti sa te dai peste cap sa gasesti cele mai bune metode de predare, sa cauti cele mai bune solutii sa ii motivezi, daca ei nu deschid caietul, a cui e vina? eu nu pot fi cu ei si acasa! parintii ce fac? vin la scoala si zic :" nu stiu ce sa ii mai fac doamna!" dar in principiu n-au facut nimic! cand le spui ca ar trebui sa ii suparvegheze, sa vina mai des pe la scoala, promit ca asa o sa faca, dar din pacate revin numai daca elevul e in stare de corigenta. si atunci daca nu se revolta tot ei, incearca sa te roage sa il pregatesti in particular. de parca porcul se ingrasa in ajun! deci a cui e vina? doar a noastra? cand un parinte ii permite opilului sau din clasa a 8-a sa plece la fotbal seara la 23. 30, tot noi suntem de vina ca n-a invatat? confused24.gif

--------------------
" Iata singurul adevar : suntem pionii misterioasei partide de sah jucata de Dumnezeu." Omar Kayyam
Mesaj personal
profabio
Trimis: 28 Mar 2007, 07:13 PM

Utilizator
**

QUOTE (viorel1950 @ 15 Mar 2007, 07:07 PM)
IMY
CE spui tu e o parere la noi numai BABALÂCII muncesc tinerii nici nu vor sa auda de ARACIP si de hârtii... Cât vor mai muncii BABALÂCI va mai exista învățământ și se va mai face carte dar dupăaceea va veni si popopul

animal45.gif
animal63.gif

la noi numai tinerii muncesc la calitat pt. ca batranii sunt oricum depasiti,nu stiu sa utilizeze calculatorul,etc.Oricum e o mare pierdere de timp,energie,sanatate.Sunt bucuroasa ca nu m-am bagat in asa ceva ca vad cum roiesc hartiile la colegii mei. Dosare, hartii,situatii, chestionare,interpretari.Totul parca se face cu un singur scop: DE A DETURNA PROF. DE LA SCOPUL SAU PRINCIPAL: DE A INVATA ELEVII.Eu am zilele astea insp. sp. de gr.I si de 2 sapt. scriu la calc.portofolii pt. fiecare an de studiu, matrice de evaluare ,unitati de invatare ,fise de evaluare,planuri de lectie,comparatii si grafic intre clase etc.am ditamai portofoliul prof.La prezentarea concreta a lectiei in fata elevilor inca nici nu m-am gandit.E chiar ultimul lucru sa ies bine la hartoage,asta conteaza!?
Mesaj personal
beatrice_beatrice9
Trimis: 29 Mar 2007, 02:06 PM

Utilizator
**

vreau sa stiu si eu unde se depun dosarele pentru ARACIP?
Mesaj personal
c_csintalan
Trimis: 30 Mar 2007, 11:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (beatrice_beatrice9 @ 29 Mar 2007, 03:06 PM)
vreau sa stiu si eu unde se depun dosarele pentru ARACIP?

Sediul A.R.A.C.I.P str. Spiru Haret nr. 12 Sector I Bucuresti
Tel.fax 021 3192096, dar adresa se gaseste si pe sait......www.aracip.ro
BAFTA. hipri.gif ...... Sa auzim de bine..........DOAMNE AJUTA wink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către c_csintalan la data 30 Mar 2007, 11:40 AM
ciaciru
Trimis: 15 Apr 2007, 07:18 PM

Utilizator avansat

Stimati colegi sunt Coordonator al Comisiei de Asigurare a Calitatii, intr-o scoala , nu conteaza unde. Am fost numit in mod comunist, in sedinta Consiliului profesoral, fara sa fiu consultat, in nici un fel, de catre director. Am participat la un curs de formare prin CCD, in urma caruia ni s-au pus in brate doua dosare, unul fiind Manualul Calitatii, celalalt Manualul de Inspectie. Dupa asta basta. Nici un semnal, nici de la inspectorat, nici de la mai stiu eu ce ARACIP. Comunicare YOK. Acum asteptam vizita lor, sa vina, acesti sperie nu stiu ce. Pot lua ei decizii privind activitatea unui cadru didactic? Nu pricep, tovarasii acestia vin si controleaza mormane de hartii, fac asistente la ore, dau calificative, etc. Dar inspectoratele ce rol mai au? Brigazile de inspectii, au fost inlocuite de "ARACIP"???

Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 16 Apr 2007, 05:08 PM

Utilizator activ

Si la noi la fel-dupa ce au numit in CEAC niste colegi in cons.prof..a venit ARACIP si a spus ca nu numisera bine comisia,trebuiau sa fie cadre did.cu activ.si grade,nu prof.de desen abia venit din fac.
Iar hartiile nu i-au multumit,nu era suficient de evident progresul elevului iar evaluarea era deficitara,lipseau lucrarile de control doveditoare din portofolii,etc

--------------------
De prea multa dragoste
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved