Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (7) « Primul ... 5 6 [7]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> camere video in clasa
Viorel222
Trimis: 4 Jan 2020, 09:40 PM

Utilizator
**

Grup: Members

QUOTE (hndiw @ 19 Jan 2018, 06:59 PM)
Daca lucrezi cinstit, respecti deontologia profesionala, nu te va interesa ca sunt camere in clasa sau nu, ca sunt legale sau nu. Eventual, vor deveni interesati parintii elevilor problema.

Daca nu lucrezi cinstit, desigur, preocuparea majora este cum scapi de dovezi.

Cat despre supraveghere? Totul depinde de procedura de acces la acele incregistrari audio-video.

Asta e ca si "sa ma asculte la tel cine vrea, sunt cinstit si nu am nimic de ascuns".
Mesaj personal
roset
Trimis: 4 Jan 2020, 10:24 PM

Mentor

QUOTE (Viorel222 @ 4 Jan 2020, 09:40 PM)
QUOTE (hndiw @ 19 Jan 2018, 06:59 PM)
Daca lucrezi cinstit, respecti deontologia profesionala, nu te va interesa ca sunt camere in clasa sau nu, ca sunt legale sau nu. Eventual, vor deveni interesati parintii elevilor problema.

Daca nu lucrezi cinstit, desigur, preocuparea majora este cum scapi de dovezi.

Cat despre supraveghere? Totul depinde de procedura de acces la acele incregistrari audio-video.

Asta e ca si "sa ma asculte la tel cine vrea, sunt cinstit si nu am nimic de ascuns".

laugh.gif Acum, depinde ce înțelege fiecare prin ,,a fi cinstit”! E , totuși, o diversitate de părinți/păreri! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
yulys
Trimis: 5 Jan 2020, 08:13 AM

Utilizator avansat

Spune careva (că de priceput sper că pricep mulți) că sunt și destui elevi care nu doresc să fie filmați/înregistrați/supravegheați? Și nu mă refer la cei "problemă". Poate vă surprinde, dar nu toți tinerii de astăzi sunt exhibiționiști care doresc să își transmită live pe facebook întreaga existență.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Jan 2020, 03:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 5 Jan 2020, 09:13 AM)
Spune careva (că de priceput sper că pricep mulți) că sunt și destui elevi care nu doresc să fie filmați/înregistrați/supravegheați? Și nu mă refer la cei "problemă". Poate vă surprinde, dar nu toți tinerii de astăzi sunt exhibiționiști care doresc să își transmită live pe facebook întreaga existență.

"...sunt și destui elevi care nu doresc să fie filmați/înregistrați/supravegheați?"
confused24.gif
Care e întrebarea?!!!
Afirmați o evidență, majoritatea NU DORESC, asta e psihologia copilului... și a noastră!

Vă rog să ne spuneți câți copii chiar doresc să meargă la școală. Precizez... câți copii doresc să meargă la școală, cu gândul că vor învăța ceva din ceea ce doresc ei să învețe?!

Mesaj personal
DDumitu
Trimis: 18 Jan 2020, 06:17 PM

Utilizator
**

De departe, functionarea unui asemenea sistem de supraveghere video si audio, permanent, in clase, este ilegal. Nu se poate admite asa ceva si cel care dispune instalarea lor, trebuie sa raspunda.
Mesaj personal
yulys
Trimis: 18 Jan 2020, 07:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (DDumitu @ 18 Jan 2020, 07:17 PM)
De departe, functionarea unui asemenea sistem de supraveghere video si audio, permanent, in clase, este ilegal. Nu se poate admite asa ceva si cel care dispune instalarea lor, trebuie sa raspunda.

Las' că pot funcționa în clasă și camerele de la ProTV. Și audio și video. Poate că nu permanent, dar mai vedem...
Mesaj personal
jordan
Trimis: 18 Jan 2020, 07:36 PM

Mentor

QUOTE (DDumitu @ 18 Jan 2020, 07:17 PM)
De departe, functionarea unui asemenea sistem de supraveghere video si audio, permanent, in clase, este ilegal.

Și totuși, atunci când se petrec evenimente deosebite în școală, vezi profesoara înjunghiată și, recent, elevul cu nasul spart, Procuratura le consideră probe, iar Instanța le admite.

confused06.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Jan 2020, 07:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 18 Jan 2020, 08:36 PM)
Procuratura le consideră probe, iar Instanța le admite.

Procurorii și judecătorii respectivi (nu Procuratura și Instanța) sunt de școală veche și bună - întreagă la cap. Aceștia, probabil, merită pensii de serviciu... Bravo lor!

Evident, și pe acolo se tot autosusține și dezvoltă o tagmă (peiorativ vorbind)...

Ca să fim naivi și să dormim liniștiți:

Picard on Justice
https://www.youtube.com/watch?v=sOWpgx1WZYA

biggrin.gif
cool20.gif
Mesaj personal
sce
Trimis: 26 Jan 2020, 07:25 AM

Utilizator avansat

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 27 Jan 2020, 07:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sce @ 26 Jan 2020, 08:25 AM)
https://m.dcnews.ro/sisteme-de-supraveghere...nta_725550.html

<
Deși înțelegem raționamentul din spatele implementării măsurii: creșterea siguranței în sala de clasă și eliminarea comportamentelor ce denotă agresivitate, considerăm că soluția reală este cultivarea timpurie a unor valori precum toleranța, solidaritatea, acceptarea, spiritul de echipă, depunerea unor eforturi reale în scopul transformării mediului școlar într-unul incluziv, dezvoltarea unor metode de prevenire a violenței fizice și verbale, precum consilierea psihopedagogică și efectuarea orelor de dirigenție”, se precizează într-un comunicat al Consiliului Național al Elevilor.
>

Ca să ne trist distrăm, copiii se revoltă pentru că nu-i au pe cei 7 (6, poate 5 ?) ani de educație primordială, pe cea de-acasă ?!

<
...soluția reală este cultivarea timpurie a unor valori ...
>

Îmi pare rău, vâd un triumf al neo-părinților care doar produc copii - și aruncă TOATĂ responsabilitatea educării lor "pe sistem"... Ei dau banul...

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 27 Jan 2020, 07:39 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (7) « Primul ... 5 6 [7]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved