Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata comisii examene nationale, Trebuie luat concediu de odihna sau nu ?
marianopris
Trimis: 21 Jun 2018, 11:08 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

In cadrul unui informatician care este chemat in comisia de examen la bacalaureat (de examen sau de evaluare), la scoala unde este titular este necesar sa isi ia concediu de odihna de la scoala? Este undeva stipulat clar acest lucru ?

Si daca e asa, in baza caror prevederi legale poti obliga omul sa munceasca in concediul lui de odihna ?

Multumesc.
Mesaj personal
aali
Trimis: 23 Jun 2018, 02:22 PM

Utilizator avansat

Ordinul nr. 3913 din 7 iunie 2018

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 794 )
Fișier atașat  Ord.3913_din_07.06.2018_privind_plata_personalului_din_comisiile_examenelor_na_ionale.pdf
Mesaj personal
vilmay
Trimis: 25 Jun 2018, 05:24 AM

Utilizator avansat

Se plătesc membrii comisiilor de la competente din februarie?
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 25 Jun 2018, 05:30 AM

Mentor

Sigur.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
ezragsit
Trimis: 27 Jun 2018, 12:18 PM

Utilizator avansat

Cum să luați concediul? Ce, a terminat școala programul, au încheiat toate clasele?

(răspuns pentru angajații liceelor tehnice, în care încă nu s-a intrat în vacanță...)

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
marianopris
Trimis: 27 Jun 2018, 12:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ezragsit @ 27 Jun 2018, 12:18 PM)
Cum să luați concediul? Ce, a terminat școala programul, au încheiat toate clasele?

(răspuns pentru angajații liceelor tehnice, în care încă nu s-a intrat în vacanță...)

Am gasit in ordin stipulat ca se poate recupera timpul pierdut la scoala...
Ce legatura are informaticianul cu orele ?
Mesaj personal
ltg
Trimis: 27 Jun 2018, 07:39 PM

Utilizator activ

In scoala la care activez ,referitor la plata examenelor nationale , exista(pana acum) urmatoarele interpretari / ipoteze
(NU e o discutie intre colegi-informatiile vin direct de la cei care ar trebui sa dea drumul la plati la un moment dat...)
1.NU se platesc comisiile de COMPETENTE BAC -feb 2018 !
Motivul: ministerul a dat ordinul de plata dupa efectuarea probelor, iar incheierea contractului civil de prestare de servicii nu se poate face retroactiv pt o activitate care s-a desfasurat inainte de aparitia ordinului (asta chiar daca ordinul reglementeaza toate comisiile din anul 2018).
Am inteles ca si ISJ ar avea aceeasi interpretare...
Am fost trimis sa primesc banii de la partidul care guverneaza...care nu a facut bine legea !!!

2.in legatura cu comisia de Evaluare Nationala:
a)nu mi s-a sugerat (inca) sa-mi iau concediu in acea perioada , dar s-ar dori sa-mi fac un grafic cu recuperarea activitatilor "pierdute" in timpul examenelor (asta chiar daca in acea perioada scoala a avut un program special ,transmis cred spre ISJ)
b ) urmeaza sa predau un raport scris in legatura cu activitatile desfasurate de mine in perioada respectiva in cadrul comisiei in vederea platii happy30.gif

Astept cu drag urmatoarele comisii in care voi fi implicat ( ca de ani de zile NU ratez niciuna)

Acest mesaj a fost modificat de către ltg la data 27 Jun 2018, 07:42 PM
Mesaj personal
marianopris
Trimis: 28 Jun 2018, 04:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ltg @ 27 Jun 2018, 07:39 PM)
In scoala la care activez ,referitor la plata examenelor nationale , exista(pana acum) urmatoarele interpretari / ipoteze
(NU e o discutie intre colegi-informatiile vin direct de la cei care ar trebui sa dea drumul la plati la un moment dat...)
1.NU se platesc comisiile de COMPETENTE BAC -feb 2018 !
Motivul: ministerul a dat ordinul de plata dupa efectuarea probelor, iar incheierea contractului civil de prestare de servicii nu se poate face retroactiv pt o activitate care s-a desfasurat inainte de aparitia ordinului (asta chiar daca ordinul reglementeaza toate comisiile din anul 2018).
Am inteles ca si ISJ ar avea aceeasi interpretare...
Am fost trimis sa primesc banii de la partidul care guverneaza...care nu a facut bine legea !!!

2.in legatura cu comisia de Evaluare Nationala:
a)nu mi s-a sugerat (inca) sa-mi iau concediu in acea perioada , dar s-ar dori sa-mi fac un grafic cu recuperarea activitatilor "pierdute" in timpul examenelor (asta chiar daca in acea perioada scoala a avut un program special ,transmis cred spre ISJ)
b ) urmeaza sa predau un raport scris in legatura cu activitatile desfasurate de mine in perioada respectiva in cadrul comisiei in vederea platii happy30.gif

Astept cu drag urmatoarele comisii in care voi fi implicat ( ca de ani de zile NU ratez niciuna)

Referitor la plata competentelor... habar nu am. Nu m-ar mira sa nu se plateasca..

As fi curios cine a inventat sistemul de plata de anul asta la comisiile de examen sustinute in alta scoala. Deci trebuie adeverinta, raport, contract de prestari servicii, copie buletin, contul IBAN... bla bla... Nu era mai simplu inainte cand iti duceai adeverinta la scoala ta si aia era ? NUUUU...smile.gif) E mai simplu asa. La anul probabil vor mai trebui hartii mai multe. Si in fiecare an tot mai multe. O sa murim ingropati in hartii.
Mesaj personal
ltg
Trimis: 28 Jun 2018, 04:47 PM

Utilizator activ

Nu era mai simplu inainte cand iti duceai adeverinta la scoala ta si aia era ? NUUUU...smile.gif) E mai simplu asa. La anul probabil vor mai trebui hartii mai multe. Si in fiecare an tot mai multe. O sa murim ingropati in hartii.

'' Se presupune ca dinozaurii au disparut din cauza unui bolovan(asteroid).Cu siguranta civilizatia actuala se va prabusi sub greutatea propriilor hartii''
Mesaj personal
Ditian
Trimis: 30 Jun 2018, 03:55 PM

Utilizator avansat

Am folosit o macheta de calcul brut - net si am constatat ca dupa retinerea contributilor sociale raman cu mai putin de jumatate din suma bruta. Aceasta pe varianta 2018, pe varianta de anul trecut imi dadea mai mult decat dublul sumei de acum. Stiti ceva?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 30 Jun 2018, 06:39 PM

Utilizator avansat

Se retine doar impozitul de 10%.

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
scoala233
Trimis: 2 Aug 2018, 11:23 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
Comisia de inscriere pntru admitere EN 2018 se mai plateste?
Multumesc!
Mesaj personal
citizen
Trimis: 2 Aug 2018, 08:56 PM

Utilizator
**

Cand se vor plati?
Mesaj personal
crass
  Trimis: 4 Aug 2018, 09:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (marianopris @ 28 Jun 2018, 05:19 PM)
Nu era mai simplu inainte cand iti duceai adeverinta la scoala ta si aia era ? NUUUU...smile.gif) E mai simplu asa. La anul probabil vor mai trebui hartii mai multe. Si in fiecare an tot mai multe. O sa murim ingropati in hartii.

biggrin.gif
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 4 Aug 2018, 02:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (citizen @ 2 Aug 2018, 09:56 PM)
Cand se vor plati?

Nu stiu exact. Mie secretara mi-a zis ca probabil in august le baga banii de examene nationale si ii primim in septembrie.
Mesaj personal
citizen
Trimis: 4 Aug 2018, 05:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 4 Aug 2018, 03:27 PM)
QUOTE (citizen @ 2 Aug 2018, 09:56 PM)
Cand se vor plati?

Nu stiu exact. Mie secretara mi-a zis ca probabil in august le baga banii de examene nationale si ii primim in septembrie.

Multumesc
Mesaj personal
ladytza
Trimis: 12 Jun 2019, 04:59 PM

Mentor

Anul asta exista ordin de ministru pt plata examenelor?

--------------------
adevarul nu se supune la vot!
Papa Ioan Paul al II-lea
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
LIVE.O
Trimis: 12 Jun 2019, 09:56 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
ladytza
Trimis: 18 Jun 2019, 08:07 PM

Mentor

https://www.isjsb.ro/d2019/Ordin%20norme%20...20nationale.pdf
Ordinul asta e gresit sau cel care l-a dat e gresit pe undeva?
Cum sa fie plata unui membru pe toata activitatea celor 2 saptamani de competente 48 de lei si a unui asistent 62/zi?
In aceste conditii si cersetorii castiga mai mult decat noi.
Sindicatele ne-au parasit?

--------------------
adevarul nu se supune la vot!
Papa Ioan Paul al II-lea
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved