Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Reducerea numărului de locuri în Liceu

Sunteți de acord ca ”eminențele cenușii”, care nu obțin un 5 la Evaluare, să intre în Liceu?
Da [ 5 ]  [11.63%]
Nu [ 38 ]  [88.37%]
Voturi totale: 43
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
jordan
Trimis: 1 Jun 2019, 01:59 PM

Mentor

Grup: Members

Nu înțeleg de ce le este barat drumul acestor elevi, recunoscuți pentru setea lor de cultură, pentru accederea în învățământul superior?
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 1 Jun 2019, 03:52 PM

Utilizator avansat

Este bine sa se puna o bariera, dar REGULILE nu se schimba in timpul procesului. Ar trebui facuta o analiza a impactului acestei hotarari. De asemenea ar trebui facuta o analiza a taierii claselor la liceele tehnologice si transformarea lor in clase de profesionala.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 1 Jun 2019, 09:34 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 1 Jun 2019, 04:52 PM)

Este bine sa se puna o bariera, dar REGULILE nu se schimba in timpul procesului.

Care proces, că de Procesul de învățământ nu cred că este vorba, cel puțin în cazul acestor ”iubitori de carte”….

rolleyes.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 2 Jun 2019, 07:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 1 Jun 2019, 09:34 PM)
QUOTE (LIVE.O @ 1 Jun 2019, 04:52 PM)

Este bine sa se puna o bariera, dar REGULILE nu se schimba in timpul procesului.

Care proces, că de Procesul de învățământ nu cred că este vorba, cel puțin în cazul acestor ”iubitori de carte”….

rolleyes.gif

Admiterea la liceu.

Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 03:24 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 2 Jun 2019, 08:48 AM)

rolleyes.gif [/QUOTE]
Admiterea la liceu.

Ai vrut să spui ”Examenul de admitere”, nu?

Atunci te întreb: Ce examen au dat acești elevi?

rolleyes.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 2 Jun 2019, 03:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 2 Jun 2019, 03:24 PM)
[QUOTE=LIVE.O,2 Jun 2019, 08:48 AM]
rolleyes.gif [/QUOTE]
Admiterea la liceu. [/QUOTE]

rolleyes.gif

Admiterea nu este un examen. Admiterea este o loterie. Examenul se sustine la matematica si la romana. Si atat!
Ma refer la cei 30.000 de elevi care doreau sa urmeze cursurile la un liceu tehnologic la un profil tehnic(fara Bacalaureat) sau un profil real si acum se trezesc obligati sa intre la scoala profesionala.

Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 05:22 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 2 Jun 2019, 04:34 PM)

rolleyes.gif [/QUOTE]
Admiterea nu este un examen.

Corect!

…și care a produs un mare rău învățământului românesc, prin demotivarea elevilor.

confused06.gif
Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 05:24 PM

Mentor

Admiterea este o loterie.

Permite-mi să te contrazic, această admitere fără examen nu este ”loterie”, este POMANĂ.

Loteria presupune trecerea totuși a unui test: achitarea contravalorii biletului de loterie.

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 05:27 PM

Mentor

Ma refer la cei 30.000 de elevi care doreau sa urmeze cursurile la un liceu tehnologic la un profil tehnic(fara Bacalaureat) sau un profil real si acum se trezesc obligati sa intre la scoala profesionala.

Ești sigur că acești elevi mai sunt în țară?

Poate greșesc, dar Legea nu permite radierea elevilor care părăsesc țara, în timp ce Sistemul îi tot raportează ca fiind prezenți în Școală.

Poate cele 30.000 de locuri, de care vorbești, sunt cele care urmau să fie ocupate de acești elevi ”fictivi”.

Se știe că, an de an, populația școlară este într-o scădere vertiginoasă, atât din cauza natalității, cât și din cauza emigrării…

confused06.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 2 Jun 2019, 07:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 2 Jun 2019, 05:27 PM)

Ești sigur că acești elevi mai sunt în țară?

Poate greșesc, dar Legea nu permite radierea elevilor care părăsesc țara, în timp ce Sistemul îi tot raportează ca fiind prezenți în Școală.

Poate cele 30.000 de locuri, de care vorbești, sunt cele care urmau să fie ocupate de acești elevi ”fictivi”.

Se știe că, an de an, populația școlară este într-o scădere vertiginoasă, atât din cauza natalității, cât și din cauza emigrării…

confused06.gif

Problema este ca se taie clasele de liceu si se transforma in clase de profesionala fara o analiza de impact.
Eu inteleg ca telul Romaniei este sa ofere forta de munca calificata Occidentului, de aceia trebuie sa invete elevii nostri meserii cautate in afara, dar poate reusim sa le oferim un viitor si in Romania.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 2 Jun 2019, 08:11 PM

Utilizator avansat

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 09:57 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 2 Jun 2019, 09:11 PM)
Mă copiezi ( http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=248596 ) ?

Sincer?

Nu!

Pur și simplu nu am știut de topicul tău...

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 10:12 PM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 2 Jun 2019, 08:22 PM)

Problema este ca se taie clasele de liceu si se transforma in clase de profesionala fara o analiza de impact.

De unde știi, din presă?

De ce nu dai crezare și părții incriminate?

Sunt două acțiuni distincte, mai întâi s-au scăzut elevii care, în ultimii 4 ani au părăsit România, rezultând o cerere diminuată de locuri la Liceu.

A II-a reducere de locuri s-a obținut prin impunerea notei 5, ca limită de admitere în Liceu.

confused06.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 2 Jun 2019, 10:28 PM

Mentor

Eu inteleg ca telul Romaniei este sa ofere forta de munca calificata Occidentului, de aceia trebuie sa invete elevii nostri meserii cautate in afara, dar poate reusim sa le oferim un viitor si in Romania.

Și noi avem nevoie de muncitori calificați, și curios, chiar și de acele ”meserii cautate in afara”…

Ce propui tu este ceva de genul ”să moară și capra vecinului”; de frică să nu lucreze pt. străini, mai bine nu pregătim forță de muncă calificată.

Poate ar fi mai bine să pregătim mai mulți, ca o parte dintre ei să rămână și în țară?

rolleyes.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 2 Jun 2019, 10:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 2 Jun 2019, 10:28 PM)

Și noi avem nevoie de muncitori calificați, și curios, chiar și de acele ”meserii cautate in afara”…

Ce propui tu este ceva de genul ”să moară și capra vecinului”; de frică să nu lucreze pt. străini, mai bine nu pregătim forță de muncă calificată.

Poate ar fi mai bine să pregătim mai mulți, ca o parte dintre ei să rămână și în țară?

rolleyes.gif

Specializarile tehnice de la licee asigura calificare.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Jun 2019, 06:29 AM

Mentor

QUOTE (LIVE.O @ 2 Jun 2019, 11:59 PM)

rolleyes.gif [/QUOTE]
Specializarile tehnice de la licee asigura calificare.

Te înșeli!

Dacă vorbim strict de ”meseriași”, Faianțar, tapițer, bucătar, căutați pe Piața muncii în prinul rând pentru deprinderile lor practice, atunci un absolvent de profesională va fi preferat unui absolvent de liceu, fie el și tehnic.

Sunt și meserii în care absolvirea unui liceu tehnic este un avantaj, economic, turism, silvicultură, dar cererea pe Piața muncii este redusă.

rolleyes.gif
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 3 Jun 2019, 10:47 AM

Utilizator avansat

Haideți să turnăm un pic de apă curată în pahar.

Grație legilor pentru protecția datelor personale, MEN a avut pretextul ideal pentru a ascunde datele pentru statistici, dar -măcar pentru București- ceva-ceva se mai poate găsi.

(1) care 30.000 locuri?
Anul trecut au rămas foarte multe locuri neocupate.

(2) În fapt, de vreun deceniu se practică metoda „împingem o formă/un profil în afara numărului de candidați, îi facem reclamă negativă, apoi -după ce nu s-au ocupat locurile- îi spunem ministrului că „elevii nu vor să meargă acolo” și-l punem să semneze desființarea. ȘI să suporte consecințele!

Cum a dispărut ȘAM-ul? Când a venit d-na Andronescu i s-a spus (adevărat) că în ultimii ani locurile au rămas neocupate. Nu i s-a atras atenția că locurile neocupate erau mult în afara numărului de candidați, numărul de locuri la liceu crescând PÂNĂ a egalat numărul candidaților. Cum ȘAM era prezentat în gimnaziu peiorativ (iar elevii nu au, în gimanziu, unde să-și dea seama dacă le place sau nu tehnica, atelierul fiind desființat, iar cercurile tehnico-aplicative aproape dispărute), elevii treceau ÎNTÂI opțiunile la liceu și ABIA APOI opțiunile la ȘAM. Locuri la liceu fiind destule ... ce rămânea neocupat ? ȘAM-ul ! Care NU ERA NEALES de elevi, ci LA CARE NU SE MAI AJUNGEA la repartizarea computerizată!

(3) Ce se face în ultimii ani? Același lucru, dar cu liceul tehnic. A continuat să crească numărul de locuri la teoretic (de nu mai ajunge spațiul la unele teoretice de câte clase au), până a ajuns tehnicul în afara numărului de candidați. Scopul? Desființarea liceului tehnic! De ce? Contabil: pentru economii! În spiritul vremurilor: pentru a se valorifica patrimoniul imobiliar (de rechini...)

Iată, în imaginea atașată, cum a evoluat numărul de locuri, raportat la numărul de candidați.

am pus în coloană, de jos în sus, secțiile, în ordinea în care elevii sunt „instruiți” în gimnaziu să prefere. Mai sus înseamnă mai puțin solicitat

linia suprapusă este numărul de candidați.

LOGIC: ce este deasupra liniei NU se va ocupa.
Observați cum inițial deasupra liniei ajunge ȘAM-ul
Apoi, deasupra liniei este împins liceul tehnic (teoretic+servicii > numărul de candidați)

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
ezragsit
Trimis: 3 Jun 2019, 10:51 AM

Utilizator avansat

(continuare)

Graficul indică exact ce s-a întâmplat:

- tot mai puțini elevi AJUNG la ȘAM, până când acesta se desființează

- tot mai puțini elevi AJUNG la liceul tehnic, numărul de clase reducându-se continuu

- reapare profesionala, DAR este împinsă peste linie: clasele nu se fac. Liceul tehnic este și el parțial peste linie, numărul de clase scade și mai mult.

Iată cifrele pe care le-am folosit (din București)

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
ezragsit
Trimis: 3 Jun 2019, 10:55 AM

Utilizator avansat

(final)

În fine, iată ponderea tehnic (profesională + liceu tehnic) vs. teoretic.

Situația este ... absurdă!

Nu mai scoatem (din liceu) decât mii și mii și mii de NECALIFICAȚI, cu note (majoritatea) MEDIOCRE

Nu mai pregătim tehnicieni, nu mai pregătim meseriași.

Primim la liceul teoretic INCLUSIV ELEVI CU nota 1,00!

D-na Andronescu a vrut să schimbe ceva. Au sabotat-o ... cam toți!

Cei care n-au strigat atunci când liceul tehnic a fost trimis în corzi, acum sunt cei mai vocali!

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
jordan
Trimis: 3 Jun 2019, 02:39 PM

Mentor

QUOTE (ezragsit @ 3 Jun 2019, 11:55 AM)

Nu mai scoatem (din liceu) decât mii și mii și mii de NECALIFICAȚI, cu note (majoritatea) MEDIOCRE

Nu mai pregătim tehnicieni, nu mai pregătim meseriași.

Primim la liceul teoretic INCLUSIV ELEVI CU nota 1,00!

D-na Andronescu a vrut să schimbe ceva. Au sabotat-o ... cam toți!

Cei care n-au strigat atunci când liceul tehnic a fost trimis în corzi, acum sunt cei mai vocali!

Corect!

Clasificarea școlilor se face în funcție de numărul elevilor admiși în liceele teoretice, iar mândria părinților contribuie la aglomerarea teoreticului...

Ce părinte s-ar putea lăuda cu perfomanța odraslei sale, care tocmai a fost admisă la profesională?

rolleyes.gif

Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Jun 2019, 08:39 PM

Mentor

QUOTE (ezragsit @ 3 Jun 2019, 11:47 AM)

(1) care 30.000 locuri?

Corect, dar cine le contestă?

Vitejii - sindicatele, care au așteptat sfârșitul războiului - alegerile.

Acum, că au trecut alegerile, Sindicatele noastre liiiibere, primind dezlegare de la stăpânire, și-au adus aminte de lupta sindicală.

La trei zile de la alegeri, ”FSLI cere ministrului Educației să retragă de urgență ordinul privind planul de școlarizare 2019-2020”.

https://www.edupedu.ro/planul-de-scolarizar...i-si-profesori/

rolleyes.gif

Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 3 Jun 2019, 08:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (jordan @ 3 Jun 2019, 08:39 PM)
QUOTE (ezragsit @ 3 Jun 2019, 11:47 AM)

(1) care 30.000 locuri?

Corect, dar cine le contestă?

Acum, că au trecut alegerile, Sindicatele noastre liiiibere, primind dezlegare de la stăpânire, și-au adus aminte de lupta sindicală.

La trei zile de la alegeri, ”FSLI cere ministrului Educației să retragă de urgență ordinul privind planul de școlarizare 2019-2020”.

https://www.edupedu.ro/planul-de-scolarizar...i-si-profesori/

rolleyes.gif

Cu tot respectul pentru interventiile dumneavoastra, va informez ca Abramburica a abramburit sistemul. Pentru preschimbarea a 26.000 de locuri din clase de liceu tehnologic in clase de profesionala era nevoie de 5-6 ani. La anul cu noua strategie se ajunge la 12 clase obligatorii. Anul acesta taiem clasele pentru ca anul viitor sa le reinfiintam? Inclusiv pragul de 5 la EN. ACESTA NU APARE NICAIERI IN LEGE si nici in metodologia de admitere. Acest prag eu l-as impune incepand cu anul scolar viitor. Asa este logic si normal.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 3 Jun 2019, 09:50 PM

Mentor

QUOTE (jordan @ 3 Jun 2019, 09:39 PM)

Ai probleme cu capul?smile.gif)
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Jun 2019, 10:32 PM

Mentor

QUOTE (yoko70 @ 3 Jun 2019, 10:50 PM)

Nu, am probleme cu sindicatele...și observ că te-a deranjat adevărul...

rolleyes.gif

Mesaj personal
yoko70
Trimis: 4 Jun 2019, 06:12 AM

Mentor

QUOTE (jordan @ 3 Jun 2019, 11:32 PM)
QUOTE (yoko70 @ 3 Jun 2019, 10:50 PM)

Nu, am probleme cu sindicatele...și observ că te-a deranjat adevărul...

rolleyes.gif

Tu ne-fiind membru de sindicat...smile.gif)
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved