Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (150) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Să învățăm împreună la BIOLOGIE
aniasabi
  Trimis: 25 Jun 2009, 11:13 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Salut hipri.gif Datorita faptului ca e prima data cand dau ex la titularizare si programa e pentru mine putin ambigua propun sa discutam pe rand fiecare punct din programa. Fac drumuri pe la biblioteca sa caut la fiecare materiale si nu am gasit la toate iar daca gasesc ma trezzesc ca am invatat prea sistematic sau prea detaliat si asta am realizat cand am vazut un subiect si punctele pe care le cerea acolo si nu se potrivea cu ce invatasem eu. sad.gif
sign67.gif Oricum poate vi se pare interesanta propunerea si colaboram biggrin.gif si asa stam destul pe forum. tongue.gif

lopri.GIF Structura si ultrastructura celulei procariote si eucariote; diviziunea celulara.

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Stavros
Trimis: 25 Jun 2009, 11:23 AM

Utilizator avansat

pot sa vin la tine sa invatam? tongue.gif

--------------------
ID mess : stavrositul
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 11:26 AM

Utilizator avansat

confused24.gif Hihihi!!! Vorbind serios acum, poti sa contribui la subiect cu ce doresti dar sa fie cu folos tongue.gif

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 11:30 AM

Utilizator avansat

Exemplu de subiect:
Organismele pluricelulare provin dintr-o celulă inițială, zigotul, în urma unor diviziuni
celulare repetate.
1. Precizați o asemănare și o deosebire dintre structura celulei eucariote și structura celulei bacteriene.
2. Caracterizați profaza mitozei.
3. Explicați rolul meiozei în păstrarea numărului constant de cromozomi ai unei specii, de la o generație la alta. love28.gif

--------------------
cristianys_78
Trimis: 25 Jun 2009, 12:08 PM

Utilizator avansat

pai asta e simplu!cred ca e si subiect de bac,nu?
Mesaj personalTrimite emailIntegrity Messenger IM
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 12:22 PM

Utilizator avansat

Da! Programa de la bac se aseamana cu a noastra si deseori subiectele sunt facute ca cele de acolo.
1. Deosebiri:
hipri.gif EUCARIOTE
- cel eu are un N individualizat, delimitat net de o membrana.
- plasmalema faciliteaza trecerea bidirectionala a unor compusi moleculari prin fenom. de endo- si exocitoza si incorporarea unor cel. pro- si eucariote ce vor const. simbionti intracel.
- citoplasma are propr. de a trece de la stare lichida la stare de gel si invers, are curenti citoplasmatici.
- procesele metab. au loc in diferite organite ( plastide, retic. endopl.) cu roluri dif. separate prin membr. limitante de citoplasma.
- per. cel.consruit din celuloza si hemiceluloza, subst. pectice, lignina.
hipri.gif PROCARIOTE
- au mater. genetic dispus liber in citoplasma fara a fi delimitat, masa nucleara s.n. nucleoid.
- plasmalema are grosime fixa, nu permite endosimbioza, este impenetrabila, isi mareste supraf. prin pliere si invaginare de unde se dif. formatiuni n. mezozomi.
- citoplasma este gel, nu permite curenti citopl., mentine struct. si localizarea nucleoidului.
- per. cel are pe langa lipopolizaharide si lipoproteine, acid mureinic; creste prin extindere moleculara.

ASEMANARI ???? sign67.gif

--------------------
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 12:38 PM

Utilizator avansat

nu contribuie nimeni?!

--------------------
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 01:12 PM

Utilizator avansat

2. Caracterizați profaza mitozei.

- individualizarea și clivarea cromozomilor;
- formarea fusului acromatic de diviziune ;
- dispariția nucleolului (nucleolilor);
- dispariția anvelopei (membranei) nucleare.
Cine ma ajuta la punctul 3 ???Si la asemanari dintre cel. eu si pro, va rog. Multumesc! smile.gif)

--------------------
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 01:28 PM

Utilizator avansat

Oare cate subiecte de ex o sa ne dea la metodica?!! Au variat foarte mult in anii trecuti.

--------------------
alinutza_delia
Trimis: 25 Jun 2009, 02:25 PM

Utilizator activ

3.Prin reducerea nr de cromozomi la jumatate ( celule haploide ) in timpul meiozei se pastreaza constant numarul de cromozomi caracteristic fiecarei specii.
In caz contrar , numarul de cromozomi s-ar dubla in momentul fecundarii si s-ar ajunge la un nr aberant de cromozomi.

--------------------
~Traieste cu speranta ca totul va sfarsi prin a se aranja in favoarea ta.~
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 02:28 PM

Utilizator avansat

Multumesc pentru raspuns. Ma poti ajuta si la asemanari intre cel. pro si eu???

--------------------
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 02:51 PM

Utilizator avansat

Din ce oras esti? unde ai ajuns cu invatatul?

--------------------
aniasabi
Trimis: 25 Jun 2009, 03:25 PM

Utilizator avansat

Gata cu forumatul ca mai mult urmaresc subiecte decat invat. Oricum cine vrea sa mai schimbam informatii la bio sa imi dea add la aniasabi pe mess.
Spor!

--------------------
SFATUITORUL
Trimis: 25 Jun 2009, 03:35 PM

Utilizator avansat

felicitari pentru aceasta initiativa...de a invata impreuna!
ce bine daca ar proceda si invatatorii la fel...

--------------------
Vointa este totul! Imbinata cu increderea in tine si cu optimism duce la SUCCES.
Mesaj personal
alinutza_delia
Trimis: 25 Jun 2009, 05:01 PM

Utilizator activ

Eu sunt din alexandria..si la mine e primul an cand imi incerc norocul tongue.gif
acum sa vedem ce-o fi..
Cu invatatul unde sa-ti zic eu ca am ajuns?
..pt ca m-am apucat de muulte si nush pe unde sunt si cat mai am.. laugh.gif
ce sa zic o data m-am uitat pe materia toata si la specialitate si la metodica..probleme..si..de ceva timp le-am luat la rumegat..

--------------------
Mesaj personal
alinutza_delia
Trimis: 25 Jun 2009, 05:02 PM

Utilizator activ

ne mai gandim la asemanari intre PK si EK biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 25 Jun 2009, 05:47 PM

Utilizator activ

Buna ziua! Imi place ca v-ati adunat la discutii pe tema examenului de titularizare si as vrea sa ma alătur și eu vouă, dar nu doar cu privitul sau doar cu aprobatul.
Legat de asemanari si deosebiri, cred ca subiectul asta mi-a picat prima dată când am dat acest examen, dar nu mi s-a parut cu problema, doar ca nu mai stiu ce-am scris atunci blink.gif

ASEMANARI procariote- eucariote
- prezența anumitor organite comune: ribozomi, vacuole, incluziuni
- ribozomii sunt alcătuiți din ARNr ți proteine și au rol în sinteza proteinelor pe baza informației copiate de ARNm de pe catena de ADN
- prezintă aparat fotosintetic (exista si procariote fotosintetizatoare=bacteriile verzi și purpurii)
- se pot divide prin sciziparitate
Si am mai gasit într-un material (deși în cursurile mele de la facultate nu se pomenete despre asta) ca plasmalema procariotelor are structura de "mozaic fluid" cu fosfolipide și proteine asemanatoare celei de la eucariote.

Acest mesaj a fost modificat de către careless_whisper_79 la data 25 Jun 2009, 05:56 PM

--------------------
user posted image
Mesaj personal
alinutza_delia
Trimis: 25 Jun 2009, 06:19 PM

Utilizator activ

si mie imi place ca ne-an strans mai multi ! tongue.gif

--------------------
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 06:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 25 Jun 2009, 07:47 PM)
Buna ziua! Imi place ca v-ati adunat la discutii pe tema examenului de titularizare si as vrea sa ma alătur și eu vouă, dar nu doar cu privitul sau doar cu aprobatul.
Legat de asemanari si deosebiri, cred ca subiectul asta mi-a picat prima dată când am dat acest examen, dar nu mi s-a parut cu problema, doar ca nu mai stiu ce-am scris atunci blink.gif

ASEMANARI procariote- eucariote
- prezența anumitor organite comune: ribozomi, vacuole, incluziuni
- ribozomii sunt alcătuiți din ARNr ți proteine și au rol în sinteza proteinelor pe baza informației copiate de ARNm de pe catena de ADN
- prezintă aparat fotosintetic (exista si procariote fotosintetizatoare=bacteriile verzi și purpurii)
- se pot divide prin sciziparitate
Si am mai gasit într-un material (deși în cursurile mele de la facultate nu se pomenete despre asta) ca plasmalema procariotelor are structura de "mozaic fluid" cu fosfolipide și proteine asemanatoare celei de la eucariote.

asa este eu am gasit in anumnite materiale ca plasmalema este organizata dupa cea a "mozaicului fluid" specifica eucariotelor(fosfolipidele asezate cu gruparile hidrofile la exterior(mediul intracelular-citoplasma si mediul intercelular-lichidul interstitial)si gruparile hidrofobe-acizii grasi la mijloc,proteine(intrinseci,extrinseci si transmembranare),glucide(combinate cu lipidele=glucolipide si cu proteinele=glucoproteinele ) love28.gif
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 25 Jun 2009, 06:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 08:30 PM)

asa este eu am gasit in anumnite materiale ca plasmalema este organizata dupa cea a "mozaicului fluid" specifica eucariotelor(fosfolipidele asezate cu gruparile hidrofile la exterior(mediul intracelular-citoplasma si mediul intercelular-lichidul interstitial)si gruparile hidrofobe-acizii grasi la mijloc,proteine(intrinseci,extrinseci si transmembranare),glucide(combinate cu lipidele=glucolipide si cu proteinele=glucoproteinele ) love28.gif

rolleyes.gif am recunoscut formularea, invatam dupa acelasi material, e vorba de brosura pentru titularizare de Bacau, nu?
Din pacate are cateva neconcordante cu ce am invatat eu din facultate, dar e buna asa orientativ!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 06:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 25 Jun 2009, 08:40 PM)
QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 08:30 PM)

rolleyes.gif am recunoscut formularea, invatam dupa acelasi material, e vorba de brosura pentru titularizare de Bacau, nu?
Din pacate are cateva neconcordante cu ce am invatat eu din facultate, dar e buna asa orientativ!

asa este are cateva lipsuri dar cu ea eu am luat 8.60 acum doi ani la ex (dupa am intrat in concediu)dar sunt cateva sub cam incomplete, blink.gif
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 06:44 PM

Utilizator avansat

Careless suntem in acelasi judet presupun????
Mesaj personal
nik_s
Trimis: 25 Jun 2009, 07:08 PM

Utilizator activ

Waw, ce super sunt cei din Bacau! happy30.gif
La noi in Dolj nu avem nimic special, nici nu stii de unde sa mai inveti...

In acea brosura aveti si metodica?

--------------------
user posted image
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 07:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nik_s @ 25 Jun 2009, 09:08 PM)
Waw, ce super sunt cei din Bacau! happy30.gif
La noi in Dolj nu avem nimic special, nici nu stii de unde sa mai inveti...

In acea brosura aveti si metodica?

nu nu avem decat biologie dar sa stii ca are cateva lipsuri ,adica sub.sunt foarte punctuale si sintetizate de aceea mai completez de prin cursuri si alte carti,de ex la metodica am o carte din facultate (Metodica predarii biologiei 'Camelia Ureche -e profa la Facultatea din Bacau) happy29.gif
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 25 Jun 2009, 07:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 08:43 PM)

asa este are cateva lipsuri dar cu ea eu am luat 8.60 acum doi ani la ex (dupa am intrat in concediu)dar sunt cateva sub cam incomplete, blink.gif

Eu nu am reusit sa trec de 8 numai cu brosura aia, acum doi ani am luat 7,50. Daca tii minte a fost ceva la fotosinteza, cu factorii interni si externi si cu curbele uni-, di-modale si de saturatie. Aici lusem țeapă, ca nu erau în cartea aia.
De anul trecut însă, e cum am deschis cursurile, am reusit sa ma ridic spre nota 9, sper ca anul asta sa îl depășesc.

Eu nu am partea de metodica in brosura, dar este si un capitol de teste grila la final si acolo e cuprinsa si metodica. Si nu e numai pentru cei din Bacau, ci pentru toata zona Moldovei sau in fine pentru cei care au terminat la Cuza. Ne-a fost recomandata de un domn profesor! Eu sunt din Vaslui.

Acest mesaj a fost modificat de către careless_whisper_79 la data 25 Jun 2009, 07:23 PM

--------------------
user posted image
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (150) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved