Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (150) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Să învățăm împreună la BIOLOGIE
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 07:33 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (careless_whisper_79 @ 25 Jun 2009, 09:19 PM)
QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 08:43 PM)

asa este are cateva lipsuri dar cu ea eu am luat 8.60 acum doi ani la ex (dupa am intrat in concediu)dar sunt cateva sub cam incomplete, blink.gif

Eu nu am reusit sa trec de 8 numai cu brosura aia, acum doi ani am luat 7,50. Daca tii minte a fost ceva la fotosinteza, cu factorii interni si externi si cu curbele uni-, di-modale si de saturatie. Aici lusem țeapă, ca nu erau în cartea aia.
De anul trecut însă, e cum am deschis cursurile, am reusit sa ma ridic spre nota 9, sper ca anul asta sa îl depășesc.

Eu nu am partea de metodica in brosura, dar este si un capitol de teste grila la final si acolo e cuprinsa si metodica. Si nu e numai pentru cei din Bacau, ci pentru toata zona Moldovei sau in fine pentru cei care au terminat la Cuza. Ne-a fost recomandata de un domn profesor! Eu sunt din Vaslui.

Sa stii eu am terminat in Bacau si n-am participat la ex. cu factorii fotosintezei dar intradevar acolo sunt tratati f succint;te-as ruga sa-mi spui daca vrei,daca la ecologie(sub10) ce e acolo e ok ca nu mai am cursurile din facultate si prin alte carti nu gasesc... wub.gif
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 25 Jun 2009, 07:45 PM

Utilizator activ

QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 09:33 PM)
Sa stii eu am terminat in Bacau si n-am participat la ex. cu factorii fotosintezei dar intradevar acolo sunt tratati f succint;te-as ruga sa-mi spui daca vrei,daca la ecologie(sub10) ce e acolo e ok ca nu mai am cursurile din facultate si prin alte carti nu gasesc...  wub.gif

Cu mare drag. Nici eu nu am cine stie ce, dar sa-ti spun si daca vrei, gasim o modalitate sa-ti trimit.
- teoria sistemica si caracterele sistemelor deschise -bun
- Nivelurile de integrare si de organizare eu le-am mai completat din manualul de genetica de clasa a 12-a de pe vremea noastra, adica ala albastru.
- ecosistemul, biotopul, biocenoza - mici completari din clasa a 8-a (eu predau la gimnaziu si mai stiu din amintiri din manualul ala)
- lNDICATORII CARE CARACRTERIZAZĂ BICENOZA - aici sunt doar enumerati, am eu un document word cu fiecare cateva cuvinte
- restul merita completate, dar cu materiale pe care le folosesc la clasa, adica ce predau la clasa a 8.a

--------------------
user posted image
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 25 Jun 2009, 09:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 25 Jun 2009, 09:45 PM)
QUOTE (moise daniela @ 25 Jun 2009, 09:33 PM)
Sa stii eu am terminat in Bacau si n-am participat la ex. cu factorii fotosintezei dar intradevar acolo sunt tratati f succint;te-as ruga sa-mi spui daca vrei,daca la ecologie(sub10) ce e acolo e ok ca nu mai am cursurile din facultate si prin alte carti nu gasesc...  wub.gif

Cu mare drag. Nici eu nu am cine stie ce, dar sa-ti spun si daca vrei, gasim o modalitate sa-ti trimit.
- teoria sistemica si caracterele sistemelor deschise -bun
- Nivelurile de integrare si de organizare eu le-am mai completat din manualul de genetica de clasa a 12-a de pe vremea noastra, adica ala albastru.
- ecosistemul, biotopul, biocenoza - mici completari din clasa a 8-a (eu predau la gimnaziu si mai stiu din amintiri din manualul ala)
- lNDICATORII CARE CARACRTERIZAZĂ BICENOZA - aici sunt doar enumerati, am eu un document word cu fiecare cateva cuvinte
- restul merita completate, dar cu materiale pe care le folosesc la clasa, adica ce predau la clasa a 8.a

mersi mult si-ti raman datoare daca ai vreo nelamurire si eu stiu cu siguranta te voi ajuta tb doar sa spui,noapte buna la toti sign28.gif
Mesaj personal
aniasabi
  Trimis: 26 Jun 2009, 01:43 PM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 25 Jun 2009, 07:47 PM)
Buna ziua! Imi place ca v-ati adunat la discutii pe tema examenului de titularizare si as vrea sa ma alătur și eu vouă, dar nu doar cu privitul sau doar cu aprobatul.
Legat de asemanari si deosebiri, cred ca subiectul asta mi-a picat prima dată când am dat acest examen, dar nu mi s-a parut cu problema, doar ca nu mai stiu ce-am scris atunci blink.gif

ASEMANARI procariote- eucariote
- prezența anumitor organite comune: ribozomi, vacuole, incluziuni
- ribozomii sunt alcătuiți din ARNr ți proteine și au rol în sinteza proteinelor pe baza informației copiate de ARNm de pe catena de ADN
- prezintă aparat fotosintetic (exista si procariote fotosintetizatoare=bacteriile verzi și purpurii)
- se pot divide prin sciziparitate
Si am mai gasit într-un material (deși în cursurile mele de la facultate nu se pomenete despre asta) ca plasmalema procariotelor are structura de "mozaic fluid" cu fosfolipide și proteine asemanatoare celei de la eucariote.

biggrin.gif Salut! ce ma bucur ca au aparut colaboratori!

In legatura cu asemanarile dintre PK si Ek, stiam ca multiplicarea prin sciziparitate(fusiune binara) este valabila doar la PK.

Multumesc pentru informatiile despre sub. 10, imi folosesc si mie. happy30.gif

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
careless_whisper_79
Trimis: 26 Jun 2009, 01:54 PM

Utilizator activ

E bine, eu chiar sunt pusa pe colaborat.
Amitoza (diviziunea directă) se întâlnește și la eucariotele inferioare, unicelulare, dar chiar și în cazul unor celule din corpul vertebratelor, cum ar fi de exemplu: leucocitele.
Si pentru ca te intereseaza si pe tine ecologia, iata indicatorii biocenozei:

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 991 )
Fișier atașat  Eco.doc

--------------------
user posted image
Mesaj personal
nik_s
Trimis: 26 Jun 2009, 02:31 PM

Utilizator activ

Waw, fetelor m-ati speriat ce-ati invatat voi la acel subiect.

Eu, la subiectul de ecologie, nu am pregatit decat insusirile generale ale sistemelor biologice:
- caracter istoric
- sisteme informationale
- integraliatetea sistemelor
- echilibrul dinamic
- autoreglarea
- heterogenitatea.........

Si despre ierarhia sistemelor biologice, cele 4 niveluri de organizare:

- nivelul individual
- nivelul populational sau al speciei
- nivelul biocenotic
- nivelul biosferei

Cate putin la fiecare si atat...

--------------------
user posted image
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 26 Jun 2009, 02:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nik_s @ 26 Jun 2009, 04:31 PM)

Eu, la subiectul de ecologie, nu am pregatit decat insusirile generale ale sistemelor biologice:
- caracter istoric
- sisteme informationale
- echilibrul dinamic
- autoreglarea

- nivelul individual
- nivelul biocenotic
- nivelul biosferei

Organizarea sistemica si nivelurile de organizare ale materiei vii. confused24.gif

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
careless_whisper_79
Trimis: 26 Jun 2009, 03:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (nik_s @ 26 Jun 2009, 04:31 PM)

Eu, la subiectul de ecologie,  nu am pregatit decat insusirile generale ale sistemelor biologice:
- caracter istoric
- sisteme informationale
- echilibrul dinamic
- autoreglarea

- nivelul individual
- nivelul biocenotic
- nivelul biosferei

Pai ar mai trebui Ecosistemul, Evolutia ecosistemelor prin succesiunea ecologica și la mine in brosura mai apare si Tipurile Majore de biomi pe Terra.
Iar la Bicenoza sa nu sari peste catagoriile trofice si relatiile trofice.
Tocmai mi-am amintit ca subiectul asta mi-a picat anul trecut la definitivat si am scris despre toate astea (mai putin despre biomi, ca asta nu trebuia).

Si tocmai am mai facut un material pentru ca am vazut pe forumul asta un subiect in care se cerea evolutia urechii la vertebrate. Asa ca, am facut un document cu evoluția chemoreceptorilor, ochilor și urechii.

Acest mesaj a fost modificat de către careless_whisper_79 la data 26 Jun 2009, 03:01 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 3830 )
Fișier atașat  Evolutia_receptorilor_la_vertebrate.doc

--------------------
user posted image
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 26 Jun 2009, 03:05 PM

Utilizator avansat

Parerea mea este ca nu o sa fie subiecte complexe despre partea cu ecologie, poate doar grila. /sau cel putin asa sper.
Iar despre subiecte care nu sunt in programa doar nu au innebunit sa faca sad.gif

--------------------
careless_whisper_79
Trimis: 26 Jun 2009, 03:11 PM

Utilizator activ

Cele 14 teme pentru examen sunt foarte foarte vaste, asa ca eu ma pot astepta la orice e legat de acele subiecte. Asta pentru ca am pațit-o în anii trecuți. M-am limitat la puțin și m-am trezit la examen cu niște subiecte de nu știam de unde sa le iau. Măcar ca lectură și tot merită trecut prin materie.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
brumy
Trimis: 26 Jun 2009, 05:49 PM

Utilizator avansat

Bună, eu sunt nouă pe aici. Știți cumva care sunt criteriile de alegere a mijloacelor de învățământ?

Mersi și spor la învățat
Mesaj personal
brumy
Trimis: 26 Jun 2009, 06:03 PM

Utilizator avansat

Ajutor!!!
chiar aș avea nevoie de criteriile acelea de integrare a mijloacelor de înv. Fir-ar să fie. Mi-am planificat pe azi să termin cu ele și nu pot să merg la culcare până nu le am...Please

La specialitate vă stau și eu la dispoziție dacă aveți nevoie de ceva
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 26 Jun 2009, 06:26 PM

Utilizator activ

Sa zicem ca:
- trebuie sa tinem cont de locul si rolul mijloacelor de invatamant pentru integrarea lor fireasca in lectie
- inainte de a selecta materialele trebuie sa stabilim metoda prin care acestea vor putea fi valorificate pe parcursul lectiei
- metodele, materialele si mijloacele vor fi folosite in acea combinatie ce ii ofera elevului ocazia de a realita anumite sarcini de invatare cu tinta spre obiectivele propuse
Elementele care asigura valoarea psihopedagogica a mijloacelor de invatamant sunt (dupa Glaser)
- nivelul motivatiei scolare a elevilor si configuratie sistemului lor cognitiv
- inteligenta generala a elevilor si capacitatea lor de invatare
- modalitatea de proiectare,s tructurare si sistematizare a programelor de invatare
- caracterul activ si complemantar al activitatii de predare-invatare
- verificare si controlarea activitatii mintale a elevilor prin feed-back, repetitie si exersare.

Sper ca am raspuns cu ce iti doreai tu sa afli, dar criteriile clare sunt obiectivele, metodele, resursele materiale si umane. Noapte buna!

--------------------
user posted image
Mesaj personal
brumy
Trimis: 26 Jun 2009, 06:29 PM

Utilizator avansat

MUlțumesc mult! Și eu aveam tot cam așa ceva, dar văzând căt e de scris la funcțiile mijloacelor de învățământ, m-am gândit că și criteriile sunt mai elaborate. Oricum mulțumesc. Sper să te pot ajuta și eu cu ceva dacă vei vea nevoie
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 08:48 AM

Utilizator avansat

bună dimineața! Sper să aveți o zi frumoasă și bună.
Eu...din nou am o problemă
Dacă mă poate ajuta cineva - proiecția corticală pentru sensibilitatea extero și proprioceptivă. Mersi
Mesaj personal
nicobunea
Trimis: 27 Jun 2009, 09:29 AM

Utilizator
**

buna!anul aceta subiectele se fac la nivel de inspectorat?m-ar interesa subiecte din judetele pilot!cartea cu sinteze pt titularizare se gaseste si prin librarii>mult spor la invatat!
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 10:43 AM

Utilizator avansat

da. Așa am înțeles că se vor face la nivel de ISJ. Cartea de sinteze - eu am una de Bacău din anii trecuți dar să știi că nu te prea ajută - e fff puțin. Metodică nu e deloc
Eu zic să înveți din cursuri dacă ei, manuale de liceu sau, dacă ești norocos, din bibliografia obligatorie (contează f mult). Spor la învățat și baftă la examen!
Mesaj personal
nicobunea
Trimis: 27 Jun 2009, 11:10 AM

Utilizator
**

buna!o carte de metodica buna am eu!am terminat la TM,in carte se gasesc exact temele pentru metodica
Mesaj personal
nicobunea
Trimis: 27 Jun 2009, 11:14 AM

Utilizator
**

sper sa va ajute

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 18314 )
Fișier atașat  Metode_active_1_1_.doc
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 11:30 AM

Utilizator avansat

ciao Nico
și eu am terminat la TM. Cu cine ai făcut metodica?
Mesaj personal
nicobunea
Trimis: 27 Jun 2009, 11:39 AM

Utilizator
**

cu nicoleta ianovici
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 11:43 AM

Utilizator avansat

eu am terminat la Agro - specilizarea Bio-Științe Agricole acum 11 ani. Am făcut cu Văduva și cursurile ei sunt f bune; vezi că la observație îți lipsește partea de observație dirijată - ai numai pe cea nedirijată. Atenție mare
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 11:44 AM

Utilizator avansat

Cum stai cu specialitatea?
Mesaj personal
nicobunea
Trimis: 27 Jun 2009, 11:55 AM

Utilizator
**

eu am terminat acum 2 anila Universitatea de Vest!tu in ce judet dai tit?sincer la mine in cap exista un amalgam de notiunii!exista subiecte care le stiu foarte bine si unele pe care nu am apucat sa le citesc:d!eu dau in gorj tit!spor
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 12:05 PM

Utilizator avansat

satu mare. Și mie mi-e frică să nu fac confuzii. Normal, toți cred că avem subiecte pe care le știm mai bine, le preferăm și altele...mai puțin sau deloc. În după-amiaza asta mi-a planificat o PAUZĂ ca să pot sedimenta, altfel...e jale. Spor la învățat și baftă la examen!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (150) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved