Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (150) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Să învățăm împreună la BIOLOGIE
careless_whisper_79
Trimis: 27 Jun 2009, 01:10 PM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (brumy @ 27 Jun 2009, 10:48 AM)
bună dimineața! Sper să aveți o zi frumoasă și bună.
Eu...din nou am o problemă
Dacă mă poate ajuta cineva - proiecția corticală pentru sensibilitatea extero și proprioceptivă. Mersi

In primul rand ariile corticale apartin de structura emisferelelor cerebrale, care nu face parte din tematica noastra.
Proiectia corticala pentru sensibilitatea exteroceptiva si proprioceptiva este in ARIA SOMESTEZICĂ I aflată girusul post central din lobul parietal (posterior scizurii Rolando).
Proiectia pentru sensibilitatea proprioceptiva incostienta se afla la nivelul cerebelului (paleocerebelul-lobii anteriori ai emisferelor cerebeloase)

Acest mesaj a fost modificat de către careless_whisper_79 la data 27 Jun 2009, 01:12 PM

--------------------
user posted image
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 01:30 PM

Utilizator avansat

nu am întrebat de ariile corticale. Am întrebat proiecția corticală pentru sensibilitatea extero și proprioceptivă. Mersi oricum
Mesaj personal
brumy
Trimis: 27 Jun 2009, 01:35 PM

Utilizator avansat

mai am o problemă. Observarea - ca metodă la bio. e dirijată/sistematică - cu un singur obiectiv, cu mai multe, iar ca forme: obs. materialului prezentat de prof., obs. materialului distribuit elevilor, obs. în experiment. Iar la cea nedirijată/independentă - la cerințe ce trebuie respectate în aplicarea observării independente îmi spune că este organizată și dirijată de prof, prof dirijează obs. în funcție de conținutul care urmează să fie asimilat, prof. dirijează elevii la sfârșitul secvenței de instruire în stabilirea rezultatelor, asigurarea individualizării muncii elevilor se face cu ajut. fișei de lucru... Eu acuma nu mai înțeleg - de ce e independentă sau care e dirijată și care e nedirijată. Se contrazic. Am luat obs. nedirijată din suportul de DEF de Cluj (Adriana Barna) și obs. independentă dintr-o carte de metodică
Mesaj personal
eu_vali_vlad
Trimis: 27 Jun 2009, 08:24 PM

Utilizator
**

salut ...as dori si eu o lamurire: la subiectul " MEDIUL INTERN" cam ce ar trebui sa invat? Sagele? Homeostazia? Va rog sa ma ajutati!!!! sign67.gif
Mesaj personal
alinutza_delia
Trimis: 27 Jun 2009, 08:31 PM

Utilizator activ

buna ..hai sa iti spun ce am eu la sb asta:
-putin despre mediul intern
-sangele:caractere, alcatuire,
-plasma:alcatuire, caractere
-el. figurate:eritrocite, leucocite, trombocite-despre fiecare bineinteles
-imunitatea: apararea nespecifica, specifica
-grupe de sange, Rh( gasesti pe net )
Baftaa!

--------------------
~Traieste cu speranta ca totul va sfarsi prin a se aranja in favoarea ta.~
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 27 Jun 2009, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (eu_vali_vlad @ 27 Jun 2009, 10:24 PM)
salut ...as dori si eu o lamurire: la subiectul " MEDIUL INTERN" cam ce ar trebui sa invat? Sagele? Homeostazia? Va rog sa ma ajutati!!!! sign67.gif

sangele-caracterizarea lui si a componentelor sale(plasma +elemente figurate) functiile fiecareia in organism,imunitatea-caracterizare,sistemele de aparare(specifica si nespecifica)-mod de actiune...,tipuri(innascuta,dobandita).;poti spune aici despre grupele de sange(a(ABO,RH-ul).eu cam atat am invatat lasub.asta sper sa fie de-ajuns rolleyes.gif sign28.gif
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 27 Jun 2009, 08:44 PM

Utilizator avansat

QUOTE (alinutza_delia @ 27 Jun 2009, 10:31 PM)
buna ..hai sa iti spun ce am eu la sb asta:
-putin despre mediul intern
-sangele:caractere, alcatuire,
-plasma:alcatuire, caractere
-el. figurate:eritrocite, leucocite, trombocite-despre fiecare bineinteles
-imunitatea: apararea nespecifica, specifica
-grupe de sange, Rh( gasesti pe net )
Baftaa!

Salut Alinutza vad ca am parcurs cam acelasi lucru ,eu am cam intrat in panica ...parca nu-mi ajunge timpul sa le stiu pe toate cum trebuie blink.gif dar voi vedea la ex ce-o fi.....
Mesaj personal
alinutza_delia
Trimis: 27 Jun 2009, 09:20 PM

Utilizator activ

Asa e , si la mine e la fel..dar tre sa ramanem pozitivi si optimisti !
Si eu mai am de parcurs din materia de specialitate+ probleme+
metodica( exemple, proiecte , evaluari..etc)dar asta e..cred ca nici pana la examen nu reusesc sa termin tot! tongue.gif Vedem noi , poate avem noroc de subiecte!Noapte buna la toti!

--------------------
Mesaj personal
brumy
Trimis: 28 Jun 2009, 08:56 AM

Utilizator avansat

ciao. La mediul intern să nu uitați de coagularea sângelui (toți cei 13) plus etapele coagulării (inclusiv schema); . S-a dat într-un an în Satu Mare
Mesaj personal
brumy
Trimis: 28 Jun 2009, 09:05 AM

Utilizator avansat

apropo de mediul intern. Într-un an s-a dat: treceți într-un tabel grupele de sânge din sistemul ABO și caracterizați-le (grupe, fenotip, genotip, aglutinogene, aglutinine, Rh, poate primi, poate dona)
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 28 Jun 2009, 10:28 AM

Utilizator activ

La mediul intern nu intra si sistemul limfatic?
Organele limfatice produc limfocite, deci si limfa are rol in imunitate.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 28 Jun 2009, 10:49 AM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 28 Jun 2009, 12:28 PM)
La mediul intern nu intra si sistemul limfatic?
Organele limfatice produc limfocite, deci si limfa are rol in imunitate.

Cred ca ai dreptate hipri.gif Intra si sistemul limfatic, este mediu intern important. happy30.gif

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
brumy
Trimis: 28 Jun 2009, 10:58 AM

Utilizator avansat

vă rog o definiție a modelării; eu am două variante și nu știu pe care să o aleg
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 28 Jun 2009, 11:10 AM

Utilizator activ

QUOTE (brumy @ 28 Jun 2009, 12:58 PM)
vă rog o definiție a modelării; eu am două variante și nu știu pe care să o aleg

Modelarea este operația de studiere a fenomenelor din natură cu ajutorul modelelor materiale sau ideale; la bază stă analogie dintre model și sistemul pe care îl reprezintă.

--------------------
user posted image
Mesaj personal
brumy
Trimis: 28 Jun 2009, 11:18 AM

Utilizator avansat

mersi mult. Cam așa sună și a mea: Modelarea este o metodă de explorare indirectă a realității fenomenelor din natură cu ajutorul unor sisteme numite modele. La baza modelării se află analogia dintre sistemul original studiat și modelul ales. Analogia se referă la forma, structura, funcționarea în ansamblu sau a unor componente ale sistemului.
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 28 Jun 2009, 11:50 AM

Utilizator activ

QUOTE (brumy @ 28 Jun 2009, 11:05 AM)
apropo de mediul intern. Într-un an s-a dat: treceți într-un tabel grupele de sânge din sistemul ABO și caracterizați-le (grupe, fenotip, genotip, aglutinogene, aglutinine, Rh, poate primi, poate dona)

Tabelul sangelui

[Nota moderatorului: Atașament șters la cererea utilizatorului careless_whisper_79]

Acest mesaj a fost modificat de către Ionuț Airinei la data 28 Jun 2009, 04:32 PM

--------------------
user posted image
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 28 Jun 2009, 11:53 AM

Utilizator activ

Și sistemul limfatic

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1721 )
Fișier atașat  Sistemul_Limfatic.doc

--------------------
user posted image
Mesaj personal
bio10
Trimis: 28 Jun 2009, 12:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (careless_whisper_79 @ 28 Jun 2009, 01:50 PM)
QUOTE (brumy @ 28 Jun 2009, 11:05 AM)

Tabelul sangelui

Atentie, TABELUL E GRESIT! Sunt notate gresit aglutininele pt grupele A si B
A+alfa=caz letal !!!!!
B+beta=caz letal !!!!
Mesaj personal
careless_whisper_79
Trimis: 28 Jun 2009, 12:39 PM

Utilizator activ

Da, asa e, am incercat sa modific mesajul anterior, dar n-am reusit. Postez tabelul din nou corectat!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1003 )
Fișier atașat  Tabel_sange.doc

--------------------
user posted image
Mesaj personal
moise daniela
Trimis: 28 Jun 2009, 07:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (careless_whisper_79 @ 28 Jun 2009, 02:39 PM)
Da, asa e, am incercat sa modific mesajul anterior, dar n-am reusit. Postez tabelul din nou corectat!

asta l-am imbunatatit si eu din brosura nostra de Bacau,dar eu am o alta nelamurire ,bineinteles cine doreste sa ma ajute,la partea de genetica,la functiile mat.genetic- in afara de replicatie si sinteza proteica(transcriptie ,translatie) oare ar tb .sa scriem si despre structura ADN-ului,a ARN-ului(s-o descriem-baze purinice,pirimidinice,punti de H etc),ce ziceti?????
Mesaj personal
cristianys_78
Trimis: 28 Jun 2009, 10:48 PM

Utilizator avansat

buna,aspir si eu la discutiile voastre!
dau si eu examen si parca am intrat in criza de timp!!!cred ca nu apuc sa termin de parcurs toate subiectele!
in ceea ce priveste transcriptia si translatia nu cred ca trebuie detaliat ADN-ul si ARN-ul! wink.gif
Mesaj personalTrimite emailIntegrity Messenger IM
KITTEN23
Trimis: 28 Jun 2009, 10:54 PM

La prima intervenție

salut tuturor cine ma poate ajuta la sub 3 anatomia organelor reproducatoare si reproducerea la cormofite !!! sunt in criza de timp ..... confused24.gif sign67.gif
Mesaj personal
aniasabi
Trimis: 29 Jun 2009, 11:30 AM

Utilizator avansat

Salut! bine v-am regasit! a fost cineva la validat azi? eu nu am fost inca si sunt curioasa.smile.gif

--------------------
In this "Thriller" life, a lot of "Bad" people acting "Dangerous", when you are dancing leaving "Blood on the dance floor"!But for us, Michael Jackson you're "Invincible"! - Spiritualitate
aniasabi
Trimis: 29 Jun 2009, 01:16 PM

Utilizator avansat

QUOTE (KITTEN23 @ 29 Jun 2009, 12:54 AM)
salut tuturor cine ma poate ajuta la sub 3 anatomia organelor reproducatoare si reproducerea la cormofite !!! sunt in criza de timp ..... confused24.gif sign67.gif

Vai!!! Mi se pare cel mai aiurea de invatat, niciodata nu mi-au placut sad.gif da tre sa le invatam si pe astea. blink.gif

--------------------
alinutza_delia
Trimis: 29 Jun 2009, 01:51 PM

Utilizator activ

Eu am fost de dimineata pe la 10...m-am inscris pe o lista si am venit acasa..
o sa ma duc pe la 4-5..merge cam greu la noi..ca si la inscriere..

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (150) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved