Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (23) « Primul ... 21 22 [23]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare Chimie
Danstf
Trimis: 7 Jul 2018, 04:10 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Sunt curios daca si in acest an subiectele la disciplina Chimie sunt tot o ''bataie de joc'', asa cum au fost in ultimii ani.

Eu zic ca da, atat timp cat comisia respectiva este condusa de aceleasi persoane, Marius Andruh si Daniela Bogdan.

Nu cred ca cei doi vor face vreodata concordanta intre subiecte si timpul necesar rezolvarii acestora si nu vor afla niciodata ca Metodica se refera la modul cum se transmite informatioa catre elev si nu este un mod de a examina inca o data partea stiintifica (aceasta este examintata in cele 2/3 din subiecte).

Exemplele ar putea continua, dar deocamdata ma opresc aici.
Mesaj personal
band206
Trimis: 10 Jul 2018, 11:18 AM

Utilizator activ

Nu se va schimba nimic. Ca deobicei la chimie vor fi cele mai tampite subiecte, cu multe, prea multe probleme, multe calcule. Oare de ce nu se permite accesul cu un calculator. Să faci atatea calcule si sa pierzi atat de mult timp este inuman. De parca am fi verificati daca stim sa adunam si sa inmultim. Dar cei din comisia de redactare a subiectelor sunt surzi si orbi la tot ce se intampla in jurul lor
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 19 Jul 2018, 10:55 AM

Utilizator
**

Ce ziceti de subiectele si din acest an?
Oameni cu 20 25 ani vechime si gradul I sau absolventi in primul an toti cu note "subunitare". Cativa cu 5 7 si chiar 9 prin unele locuri.

In primul rand putem concluziona ca metodica nu se da la chimie, subiectul III nu e metodica ci e pur si simplu o "retetă de experiment" din manual pe care nimeni nu ar trebui s-o memoreze intr-un invatamant modern.

"Modul de lucru" cuprinde cantitati exacte de substante si cine ar invata exact concentratiile si mililitri de substante necesare si rezultate?

Nu stiu ce se va face cu cei care predau doar la gimnaziu mai ales prin mediu rural ca n-au nici o legatura activitatea lor cu materia data la examen.

Pana cei 2 capi pătrați pusi in vremea funeriului care fac subiectele astfel nu vor fi eliminati si trimisi in altă parte nu vom avea subiecte normale ca la alte materii.

La matematică subiectele sunt putin sub nivelul bacalaureatului de profil mate-info

Acest mesaj a fost modificat de către motanul2 la data 19 Jul 2018, 10:58 AM
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 19 Jul 2018, 11:52 AM

Utilizator
**

Pe vremea Andronescai subiectele erau abordabile si de bun simt. Din 2015 a inceput dezastrul.
Eram in primii ani atunci predam la gimnaziu si totusi reuseam lejer peste 5 si peste 6. Am fost intradevar bun si in facultate. Acum cu liceu de profil stiinte si luni intregi de rezolvari de probleme si invatat si am ajuns cu mult sub 5, desi pe subiectele 2000-2014 as lua peste 8. E bascalie ce dau astia incepand din 2015 si ar trebui sa luam atitudine, efectiv boicotarea examenului sau contestarea baremului sau a unor mici greseli intocmai cum au facut copiii si parintii la bacalaureat de i-a luat lumea si presa de gat pe aia din minister de s-au speriat.
O sa ajungem la 30-40 ani vechime sa suplinim, in timp ce elevii nostrii aflati pe romana, engleza, geografie desen muzica se vor titulariza.
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 19 Jul 2018, 12:12 PM

Utilizator
**

La un experiment consider suficient de stiut principiul metodei si reactia chimica nu toti mililitri si etapele de transvazat filtrat si incalzit.

Si asta se adauga la cele nici mai mult nici mai putin de 12 probleme dintre care jumate trebuie abordate sistemic adica sa le intelegi total cap coada ce e de facut si apoi incropit 1-2 sisteme de ecuatii si rezovat fara erori. La calcule nu lipsesc 3-4 impartiri de tip 1400 la 835,16 cu 2 zecimale minim ca altfel adio rezultat corect si iei jumate punctaj.
Despre faptul ca unii pilosi de prin anume judete sau buc afla dinainte sau au pile la corectori nu mai zic nimic, orice e posibil.

Probabil capetele patrate elaboratoare de subiecte sunt rupti de realitate, de interesele reale ale invatamantului care este sa ai oameni calificati la catedra nu sa freci de colo colo suplinitori ajunsi batrani unii dintre ei si care nu-si pot face activitati in scoala cu copiii si alte activitati specifice ca trebuie ansa piarda 2-3 luni invatand ptr a putea fi "reangajati in sistem".
Si asta e un motiv ptr care e prost invatamantul.
Mesaj personal
motanul2
Trimis: 20 Jul 2018, 11:36 AM

Utilizator
**

Ar fi necesara o lege prin asa incat cei care sustin examen sau concurs de titularizare si iau note sub 5 sa nu primeasca repartizare la suplinire in anul scolar urmator.

Astfel ar iesi cu capetele din nori si cei care se duc la examen an de an si iau note sub 5, că se duc sa se afle-n treaba, dar si cei care fac subiecte in bascalie. Ar trebui responsabilitate atat la elaborarea subiectelor cat si din partea candidatilor.

Sunt candidati care suplinesc prin mediul urban de multi ani si care iau note sub 5 de peste 10-20 de ani pe orice tip de subiect ei iau aceleasi note sub 4 sau sub 5 sub 3 sub 2, semn ca merg fara nici o rusine si fara nici o jena la concurs fara sa invete nimic ingrosand an de an tabelele cu note sub 5 si statisticile.

Chiar ce ar cauta acum la titularizare cineva care timp de 15 ani la rand a avut note sub 5, pe orice tip de subiect ce a fost dat? Crede ca tocmai acum cand se da cel mai greu din ultimii 100 de ani va face vreo performanta sa ia 5?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (23) « Primul ... 21 22 [23]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved