Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (30) « Primul ... 28 29 [30]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Continuitate la suplinire
costi_52
Trimis: 18 Apr 2018, 12:55 PM

Mentor

Grup: Members

Pentru completarea normei participați la ședința de repartizare din 23 august. Dacă participați la concurs, funcție de rezultate, ocupați post pe 25 iulie sau pe 23 august. Însă, probabilitatea să ocupați exact orele la care vă referiți, este foarte mică.

--------------------
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 18 Apr 2018, 01:05 PM

Utilizator activ

Anul trecut am avut o notă bună, media 9,58, sper ca și anul acesta să mă descurc la fel de bine. Deci, cu definitivatul obținut în această sesiune, nu sunt neapărat sigure nici orele pentru care am obținut acord de principiu pentru continuitate?? Of!...

Acest mesaj a fost modificat de către edusociala_cj la data 18 Apr 2018, 01:06 PM
Mesaj personal
Cristina83
Trimis: 19 Apr 2018, 03:12 PM

Utilizator
**

Bună ziua! Am și eu o întrebare, nu am înțeles din metodologie dacă etapa de pretransfer este înainte de prelungirea contractului individual de munca, conform articolului 81. Adică , dacă obțin continuitate cu acest articol, un titular poate sa îmi ia postul, prin pretransfer? Va mulțumesc !
Mesaj personal
claudelia
Trimis: 24 Apr 2018, 05:03 PM

Utilizator
**

Buna ziua!
Am obtinut continuitatea pentru anul scolar 2018-2019 doar la o scoala cu 11 ore. Pentru completarea normei didactice cum procedez, in ce etapa? Tot atunci, la continuitate solicit si compltarea normei sau trebuie sa imi depun dosar separat si sa particip cu nota pe care o am din 2016?

Acest mesaj a fost modificat de către claudelia la data 24 Apr 2018, 05:04 PM
Mesaj personal
jacota_gabriel
Trimis: 26 Apr 2018, 12:28 PM

Utilizator
**

Buna ziua tuturor! As avea nevoie de ajutorul vostru intr.o problema. Sunt încadrat anul acest pe un post de invatator ca suplinitor calificat( am avut continuitate pt anul 2017-2018). Anul acesta să dori sa.mi depun iar dosar de continuitate conf art 81 alin 4( continuitate pe post ce urmează a fi vacantat), dar mai este o persoană care si.a depus dosar de detasare in interesul învățământului. Situatia postului e urmatoarea; el este ocupat de titular, în anul 2017-2018 a fost detașat, iar pt acest an si.a depus dosar de pretransfer ca vrea să plece. Acum vine problema, eu am depus cerere la secretariat, toate bune si frumoase, doar ca azi am fost anunțat că trebuie să completez o fișa de evaluare( pe care sa o dau maine) pentru departajare. Întrebările mele sunt urmatoarele:
1. Carei legi sau articol mi se cere fișa de evaluare? Ca sa stiu cand voi depune contestație, pentru că sunt mai mult decat sigur ca nu voi primi acordul.
2. Au intaietate cei cu detasare in interesul învățământului? Pentru ca, conform calendarului cererile pentru detasare se depun pe 6 august, iar continuitatile sunt pe 3 august.
Multumesc mult si as avea nevoie de un raspuns urgent.

Acest mesaj a fost modificat de către jacota_gabriel la data 26 Apr 2018, 12:29 PM
Mesaj personal
corvinrex
Trimis: 26 Apr 2018, 04:19 PM

Utilizator activ

Salutare
Intrebarea mea este daca un profesor participa la concursul de titularizare, dar are acord de principiu la un post, acel post poate fi luat prin repartizare de un candidat care are o nota din 2018 de peste 7 dar nu este titular??

Acest mesaj a fost modificat de către corvinrex la data 26 Apr 2018, 04:19 PM

--------------------
Sanci
Mesaj personalTrimite email
costi_52
Trimis: 26 Apr 2018, 05:06 PM

Mentor

Dacă postul pentru care s-a eliberat acord de principiu (pentru pretransfer sau pentru continuitate la suplinire) este vacant și viabil 4 ani, acesta poate fi ocupat de un candidat 2018 în ședința de repartizare din 25 iulie. Dacă postul este vacant, indiferent de viabilitate, poate fi ocupat în ședința de repartizare din 26 iulie.

--------------------
Mesaj personal
mariaberende
Trimis: 2 May 2018, 04:10 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 12 Feb 2014, 06:29 PM)
Pentru continuitate la suplinire în baza art. 57, condiția definitivării în învățământ este obligatorie. Nu și în cazul continuității în învățământ în baza art. 85. Și titularizarea în baza art. 253 din LEN este condiționată de obținerea definitivării în învățământ.

Domnu Costi , am gradul II am dat anul trecut titularizare am luat peste 8 AM OCUPAT UN POST INCOMPLET DE ROMANA 12 ORE ale directoarei , am cerut acum continuitate si nu -mi da ! Pe site ISJ apar doar 9 ore acum nr copiilor scazut dar ,desi pe site a publicat 9 ORE DE ROMANA , ACUM JUSTIFICA ZICAND CA AR FI DOAR 8 DE ROMANA SI O LATINA ceea ce nu mi se pare corect !Eu cred ca tine postul pt cineva anume ! Ce-i de facut acum ??? POATE IMI DATI UN SFAT !
Mesaj personal
mariaberende
Trimis: 2 May 2018, 04:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (costi_52 @ 26 Apr 2018, 06:06 PM)
Dacă postul pentru care s-a eliberat acord de principiu (pentru pretransfer sau pentru continuitate la suplinire) este vacant și viabil 4 ani, acesta poate fi ocupat de un candidat 2018 în ședința de repartizare din 25 iulie. Dacă postul este vacant, indiferent de viabilitate, poate fi ocupat în ședința de repartizare din 26 iulie.

Domnu Costi , am gradul II am dat anul trecut titularizare am luat peste 8 AM OCUPAT UN POST INCOMPLET DE ROMANA 12 ORE ale directoarei , am cerut acum continuitate si nu -mi da ! Pe site ISJ apar doar 9 ore acum nr copiilor scazut dar ,desi pe site a publicat 9 ORE DE ROMANA , ACUM JUSTIFICA ZICAND CA AR FI DOAR 8 DE ROMANA SI O LATINA ceea ce nu mi se pare corect !Eu cred ca tine postul pt cineva anume ! Ce-i de facut acum ??? POATE IMI DATI UN SFAT !
Mesaj personal
Dasy75
Trimis: 18 May 2018, 09:49 PM

Utilizator activ

Am înțeles că da, se poate detașa un titular în ședința din 26 iulie.
Mesaj personal
edusociala_cj
Trimis: 19 May 2018, 08:07 AM

Utilizator activ

Se poate detașa chiar dacă persoana care obține continuitate participă la concurs în acest an și ia notă bună (peste cea a titularului?) sau notă peste 7?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (30) « Primul ... 28 29 [30]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved