Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (87) « Primul ... 71 72 [73] 74 75 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
costi_52
Trimis: 6 Mar 2018, 06:36 PM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (lidia64 @ 6 Mar 2018, 05:27 PM)
În prezent are 19 ani vechime,la sal de baza am adunat dirigenție și compensație tranzitorii și rezulta în martie un sal.de baza de 5872.

Salariul de bază este cel din grilă. După adăugarea sporurilor (dirigenție etc.) devine venit brut.

--------------------
Mesaj personal
biokosmy
Trimis: 7 Mar 2018, 01:40 PM

Utilizator
**

Cand apare noua versiune de calculator salarii pentru 1 martie ?
Mesaj personal
carla64
Trimis: 7 Mar 2018, 03:08 PM

Utilizator activ

Daca in martie un prof.implineste 20 ani vechime in invatamant,salarizarea va ramane dupa grila veche 18-22 cu majorarile ulterioare ,sau il vom plati cf.L 153-cu coeficient?
Mesaj personal
Marie_Helene
Trimis: 7 Mar 2018, 07:16 PM

Utilizator activ

Va rog mult sa-mi spuneti cum se calculeaza/acorda sporul de dirigentie in cazul in care profesorul diriginte are 10 zile de concediu medical pe luna in curs. Mi s-a spus ca nu se poate calcula "pe bucatele" si ca dirigentia va fi trecuta toata luna pe altcineva...

--------------------
“A man said to the universe: "Sir, I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me a sense of obligation” ...
Stephen Crane
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 7 Mar 2018, 08:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (carla64 @ 7 Mar 2018, 04:08 PM)
Daca in martie un prof.implineste 20 ani vechime in invatamant,salarizarea va ramane dupa grila veche 18-22 cu majorarile ulterioare ,sau il vom plati cf.L 153-cu coeficient?

Buna intrebare!
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare!
Mesaj personal
bizman
Trimis: 8 Mar 2018, 01:45 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Marie_Helene @ 7 Mar 2018, 08:16 PM)
Va rog mult sa-mi spuneti cum se calculeaza/acorda sporul de dirigentie in cazul in care profesorul diriginte are 10 zile de concediu medical pe luna in curs. Mi s-a spus ca nu se poate calcula "pe bucatele" si ca dirigentia va fi trecuta toata luna pe altcineva...

Medicalul se calculeaza ca orice medical procent aplicat pe media ultimelor 6 luni proportional cu zilele de medical iar dirigintia obligatoriu se ia pe zilele lucrate si cele de concediu de odihna. Deci ati fost mintita

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.20
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
bizman
Trimis: 8 Mar 2018, 01:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (MihaelaSid @ 7 Mar 2018, 09:36 PM)
QUOTE (carla64 @ 7 Mar 2018, 04:08 PM)
Daca in martie un prof.implineste 20 ani vechime in invatamant,salarizarea va ramane dupa  grila veche 18-22 cu majorarile ulterioare ,sau il vom plati cf.L 153-cu coeficient?

Buna intrebare!
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare!

Se mai pot face reincadrari pe coef in conditiile in care am inteles ca oug 91/2017 a introdus in legea 153/2017 art 39 alin 6 care eu inteleg ca a stopat orice reincadrare pe coef incepand cu data intrarii in vigoare a oug 91/2017 adica 8 decembrie 2017?
Eu asta inteleg. Ce intelegeti prin acest text?

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Marie_Helene
Trimis: 8 Mar 2018, 09:35 AM

Utilizator activ

QUOTE (bizman @ 8 Mar 2018, 02:45 AM)
QUOTE (Marie_Helene @ 7 Mar 2018, 08:16 PM)

Medicalul se calculeaza ca orice medical procent aplicat pe media ultimelor 6 luni proportional cu zilele de medical iar dirigintia obligatoriu se ia pe zilele lucrate si cele de concediu de odihna. Deci ati fost mintita

Multumesc mult. Eram convinsa ca e asa cum spuneti si dumneavoastra dar aveam nevoie de inca un raspuns.

--------------------
“A man said to the universe: "Sir, I exist!" "However," replied the universe, "The fact has not created in me a sense of obligation” ...
Stephen Crane
Mesaj personal
bizman
Trimis: 8 Mar 2018, 09:40 AM

Utilizator avansat

În versiunea v3.16 am adăugat și calcularea salariilor pe reîncadrare pe Legea 153/2017. Pentru aceasta se pune bifa pe Reincadrare.

Undeva la sfârșitul lunii actualizez aplicația și pentru majorăririle de 20% de la 1 martie 2018.

--------------------
IPM77
Trimis: 8 Mar 2018, 11:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 8 Mar 2018, 10:40 AM)
În versiunea v3.16 am adăugat și calcularea salariilor pe reîncadrare pe Legea 153/2017. Pentru aceasta se pune bifa pe Reincadrare.

Undeva la sfârșitul lunii actualizez aplicația și pentru majorăririle de 20% de la 1 martie 2018.

Bună ziua! Conform acestei versiuni eu iau mai puțin cu cca. 400 lei.Nu înțeleg....Luna aceasta am pe fluturaș trecută suma de 2384 lei, în condițiile în care am 18 ani și 2 luni vechime învățământ neîntreruptă, gradul I, profesor , spor dirigenție, fără PCO, cotizez la sindicat. Mă puteți ajuta, vă rog?
Mesaj personal
lizumizu
Trimis: 8 Mar 2018, 05:02 PM

Utilizator activ

Si mie imi iese ,dupa calculele din aplicatie ,ca ar trebui sa primesc cu vreo 400 lei mai mult!
Mesaj personal
IPM77
Trimis: 8 Mar 2018, 10:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (lizumizu @ 8 Mar 2018, 06:02 PM)
Si mie imi iese ,dupa calculele din aplicatie ,ca ar trebui sa primesc cu vreo 400 lei mai mult!

Care să fie explicația? sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Mesaj personal
bizman
Trimis: 9 Mar 2018, 02:51 AM

Utilizator avansat

De ce faceti comparatii daca nu sunteti pe reincadrare?
Functia reincadrare este numai pentru cei care au apucat sa fie reincadrati pe Legea 153/2017 pana sa fie stopate reincadrarile prin introducerea art 39 alin 6 in Legea 153/2017 prin OUG 91/2017 la data de 8 decembrie 2017.
Daca nu ati fost reincadrati pe Legea 153/2017 nu aveti atunci treaba cu aceasta functie.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 9 Mar 2018, 02:52 AM

--------------------
IPM77
Trimis: 9 Mar 2018, 08:25 AM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 9 Mar 2018, 03:51 AM)
De ce faceti comparatii daca nu sunteti pe reincadrare?
Functia reincadrare este numai pentru cei care au apucat sa fie reincadrati pe Legea 153/2017 pana sa fie stopate reincadrarile prin introducerea art 39 alin 6 in Legea 153/2017 prin OUG 91/2017 la data de 8 decembrie 2017.
Daca nu ati fost reincadrati pe Legea 153/2017 nu aveti atunci treaba cu aceasta functie.

Mulțumesc pentru răspuns, dar nu înțeleg un lucru- sunt persoane care au fost reîncadrate, în virtutea cărui fapt? Adică având vechime, grad etc asemenea mie , au salariul mai mare cu 400 lei?
Mesaj personal
florinec
Trimis: 9 Mar 2018, 04:26 PM

Utilizator activ

Cum este corect de fapt ?
Sunt in tara profesori care au in prezent salariul egal cu cel rezultat din aplicatia cu REINCADRARE bifat?
Mesaj personal
bizman
Trimis: 10 Mar 2018, 03:21 AM

Utilizator avansat

QUOTE (florinec @ 9 Mar 2018, 05:26 PM)
Cum este corect de fapt ?
Sunt in tara profesori care au in prezent salariul egal cu cel rezultat din aplicatia cu REINCADRARE bifat?

da sunt

--------------------
bizman
Trimis: 10 Mar 2018, 03:24 AM

Utilizator avansat

QUOTE (IPM77 @ 9 Mar 2018, 09:25 AM)
Mulțumesc pentru răspuns, dar nu înțeleg un lucru- sunt persoane care au fost reîncadrate, în virtutea cărui fapt? Adică având vechime, grad etc asemenea mie , au salariul mai mare cu 400 lei?

In virtutea art 39 alin 2 din legea 153/2017

Legea 153/2017
Articolul 7 Termeni
In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
g) functia similara reprezinta o functie de acelasi fel din cadrul aceleiasi institutii sau autoritatii publice, care implica aceleasi conditii de studii, grad/treapta profesionala, gradatie, vechime in functie sau vechime in specialitate, dupa caz, si conditii de munca;
Articolul 39 Aplicarea tranzitorie
(1) Pana la aplicarea integrala a prevederilor prezentei legi, pentru personalul nou-incadrat, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, inclusiv pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte profesionale, salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru functii similare.
(2) In situatia in care nu exista functie similara in plata, nivelul salariului de baza, soldei de functie/salariului de functie, indemnizatiei de incadrare pentru personalul nou-incadrat, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel se stabileste prin inmultirea coeficientului prevazut in anexe cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in vigoare, la care se aplica, dupa caz, prevederile art. 10 privind gradatia corespunzatoare vechimii in munca.
(6) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) si (2), pentru personalul didactic din sistemul national de invatamant salarizarea se stabileste in raport cu nivelul utilizat la data de 30 iunie 2017 potrivit Hotararii Guvernului nr. 38/2017 pentru aplicarea prevederilor art. 3^4 alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2016, prorogarea unor termene, precum si unele masuri fiscal-bugetare, cu aplicarea corespunzatoare a prevederilor art. 38 alin. (3) si (4).

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 10 Mar 2018, 03:28 AM

--------------------
IPM77
Trimis: 11 Mar 2018, 07:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (bizman @ 10 Mar 2018, 04:24 AM)

Legea 153/2017
Articolul 7 Termeni
In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarea semnificatie:
g) functia similara reprezinta o functie de acelasi fel din cadrul aceleiasi institutii sau autoritatii publice, care implica aceleasi conditii de studii, grad/treapta profesionala, gradatie, vechime in functie sau vechime in specialitate, dupa caz, si conditii de munca;
(1) Pana la aplicarea integrala a prevederilor prezentei legi, pentru personalul nou-incadrat, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, inclusiv pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte profesionale, salarizarea se face la nivelul de salarizare pentru functii similare.
(2) In situatia in care nu exista functie similara in plata, nivelul salariului de baza, soldei de functie/salariului de functie, indemnizatiei de incadrare pentru personalul nou-incadrat, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel se stabileste prin inmultirea coeficientului prevazut in anexe cu salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata in vigoare, la care se aplica, dupa caz, prevederile art. 10 privind gradatia corespunzatoare vechimii in munca.
(6) Prin exceptie de la prevederile alin. (1) si (2), pentru personalul didactic din sistemul national de invatamant salarizarea se stabileste in raport cu nivelul utilizat la data de 30 iunie 2017 potrivit Hotararii Guvernului nr. 38/2017 pentru aplicarea prevederilor art. 3^4 alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2016, prorogarea unor termene, precum si unele masuri fiscal-bugetare, cu aplicarea corespunzatoare a prevederilor art. 38 alin. (3) si (4).

Mulțumesc! Ar trebui să fiu reîncadrată ca să am acest salariu... În ce situații se face reîncadrarea?!?

Mesaj personal
Elena Ela
Trimis: 12 Mar 2018, 06:39 PM

La prima intervenție

Buna ziua,
Am si eu o problema, am tot intrebat la mine la scoala dar, din pacate, nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu cei care se ocupa de calculul salariilor. In ianuarie 2018 am implinit 18 ani de vechime in invatamant si, conform transelor vechi ar fi trebuit sa trec la transa 18-22 ani.Cei de la scoala spun ca nu se mai aplica vechile transe, ca eu ma aflu in transa 15-20 ani si asta e. Totusi, in calculatorul de salarii de pe forum vad ca sunt vechile transe si automat la mine apare o diferenta de peste 150 lei in plus comparativ cu suma de pe fluturas.Am inteles ca sunt si scoli care folosesc inca vechile transe. Ma poate lamuri cineva? Multumesc mult!
Mesaj personal
MihaelaSid
Trimis: 12 Mar 2018, 06:42 PM

Utilizator avansat

Eu fac 20 ani vechime in inv (in febr) si mi se spune ca se ramane la vechile transe!
De ce se doreste buluceala asta?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 13 Mar 2018, 11:20 PM

Mentor

QUOTE (MihaelaSid @ 12 Mar 2018, 07:42 PM)
Eu fac 20 ani vechime in inv (in febr) si mi se spune ca se ramane la vechile transe!

Singurele transe sunt cele din legea 153/2017, restul e ...bla, bla, bla:)
Mesaj personal
bizman
Trimis: 14 Mar 2018, 12:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 14 Mar 2018, 12:20 AM)
QUOTE (MihaelaSid @ 12 Mar 2018, 07:42 PM)

Singurele transe sunt cele din legea 153/2017, restul e ...bla, bla, bla:)

Ne spuneti va rog cum se face salarizarea pe transele noi daca TOATA TARA calculeaza salariile in Edusal pe transele vechi? Transele noi nu folosesc la nimic decat la salarizarea celor reincadrati pe legea 153/2017.

--------------------
bizman
Trimis: 14 Mar 2018, 09:14 AM

Utilizator avansat

In versiunea 3.17 am adaugat si majorarile de 20% incepand cu 1 martie 2018 smile.gif
E nevoie sa schimbati perioada manual pana la sfarsitul lunii.

--------------------
Tabita01
Trimis: 14 Mar 2018, 07:12 PM

Utilizator
**

QUOTE (IPM77 @ 11 Mar 2018, 08:29 PM)
QUOTE (bizman @ 10 Mar 2018, 04:24 AM)

Legea 153/2017
Articolul 7 Termeni

Mulțumesc! Ar trebui să fiu reîncadrată ca să am acest salariu... În ce situații se face reîncadrarea?!?

Buna ziua! Am o intrebare legata de reincadrare pe Legea 153/2017.
1.Concret, cine a trebuit reîncadrat și cine nu?Ca nu mai inteleg nimic. De unde stiu daca trebuia sa fiu reincadrata sau nu?
2.Care este salariul meu corect de incadrare pt urmatoarele:
Prof.studii superioare, Definitiv, 7 ani vechime in inv. si 13 ani vechime totala in munca, dirigintie, spor rural 3%?
In luna decembrie 2017 apare pe fluturaș, sal incadrare 2372, iar in ianuarie si februarie 2391 (aici cred ca gresit secretara,imi apare vechime in invatamant 10-5 ani dar NU am decat 7 in invatamant si in total inmunca 13.
Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către Tabita01 la data 14 Mar 2018, 07:13 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Mar 2018, 07:43 PM

Mentor

QUOTE (Tabita01 @ 14 Mar 2018, 07:12 PM)
Buna ziua! Am o intrebare legata de reincadrare pe Legea 153/2017.
1.Concret, cine a trebuit reîncadrat și cine nu?Ca nu mai inteleg nimic. De unde stiu daca trebuia sa fiu reincadrata sau nu?
2.Care este salariul meu corect de incadrare pt urmatoarele:
Prof.studii superioare, Definitiv, 7 ani vechime in inv. si 13 ani vechime totala in munca, dirigintie, spor rural 3%?
In luna decembrie 2017 apare pe fluturaș, sal incadrare 2372, iar in ianuarie si februarie 2391 (aici cred ca gresit secretara,imi apare vechime in invatamant 10-5 ani dar NU am decat 7 in invatamant si in total inmunca 13.
Multumesc!

1. Personalul didactic nou încadrat în unitate la 1 septembrie 2017 a fost încadrat pe baza coeficientului din Legea nr. 153/2017, dacă în unitate nu exista un titular cu aceeași încadrare (în cazul dumneavoastră Profesor S, definitiv, 5-10 ani vechime în învățământ, gradația 3).
2. Secretara a greșit salariile pentru ianuarie și februarie. În fiecare lună ați primit mai mult cu 19 lei decât trebuia.

--------------------
Mesaj personal
9 utilizator(i) citesc acest subiect (9 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (87) « Primul ... 71 72 [73] 74 75 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved