Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cumul, plata cu ora,lamuriti-ma ce e?
elenahd
Trimis: 14 Feb 2018, 04:03 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Am primit azi fluturasul pe luna ianuarie 2018.
Arata astfel:

Functia.................Prof pentru inv.prescolar,S,Grad I,peste 25 ani
Salariu baza .............................................3948
Salariu de baza realizat.....................96...........0
Spor diriginte,inv,educ.......................10...........0
Salariu brut realizat............................96..........0
Indemnizatie concediu de odihna.........64...........0
Drepturi cumul....................................0.........3227
Venit brut...........................................0..........3227
CAS(10%)..........................................0..........323
CIASOC(25%).....................................0..........807
Impozit...............................................0..........210
Salariu net..........................................0..........1887
Card..................................................0...........1887
Va rog tare mult,sa ma lamureasca cineva daca e corect,eu nu mai inteleg nimic ce fel de calcule au facut de au ajuns la suma neta de 1887 lei.Pe cei care calculeaza salariile ii mai verifica cineva? Precizez ca sunt pensionara, incadrata in invatamant la data de 11 sept.2017.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 Feb 2018, 04:16 PM

Utilizator avansat

conteaza nr. de ore /saptamana si specializarea

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
IonescuB
Trimis: 14 Feb 2018, 11:17 PM

Utilizator activ

Daca este educatoare/profesor pentru invatamantul prescolar, cum sa conteze nr. ore?

Încadrarea la cumul nu cred ca este corecta, se face daca aveti functii diferite:
profesor+secretar/+bibliotecar etc.

Fiind pensionara, normal ar fi fost sa aveti incadrare la plata cu ora, in edusal sa figurati ca pensionara , si sa fiti platita exact la zilele efectiv lucrate( se scad zilele libere,..) .
Practic, in ianuarie ati avut doar 12 zile lucratoare, nu stiu daca suma primita este corecta, insa incadrarea este gresita.
Mesaj personal
elenahd
Trimis: 15 Feb 2018, 05:42 PM

Utilizator activ

Multumesc pentru lamuriri,dar CIASOC 25%sau CAS 10%?E corect?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 15 Feb 2018, 05:47 PM

Mentor

QUOTE (elenahd @ 15 Feb 2018, 05:42 PM)
Multumesc pentru lamuriri,dar CIASOC 25%sau CAS 10%?E corect?

Da. De la 1 ianuarie 2018. De impozit nu ați întrebat. Tot de la 1 ianuarie 2018 nu mai este 16%, ci 10%.

--------------------
Mesaj personal
elenahd
Trimis: 16 Feb 2018, 06:33 PM

Utilizator activ

Bine,am inteles ca a scazut impozitul pe salariu dar pe mine nu ma intereseaza aceasta,,favoare" daca imi ia dublu si ceva in dreptul altor retineri! 25%+10%+10%=45%retineri totale,cred ca ceva nu este in regula.
Mesaj personal
musia
Trimis: 17 Feb 2018, 05:48 PM

Utilizator avansat

Nu cred ca asta e o problema ce ar putea interesa profesorii!ACESTA E FORUMUL PROFESORILOR!!!!!Putina decenta, putin bun simt!Cer prea mult?Sunteti educatoare la pensie!Aveti si pensie si nu va ajunge salariul! Vreti sa il calculam noi?Aveti la scoala serviciul contabilitate care e obligat sa va lamureasca!Mult succes!
Mesaj personal
cornelbn
Trimis: 18 Feb 2018, 01:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elenahd @ 16 Feb 2018, 07:33 PM)
Bine,am inteles ca a scazut impozitul pe salariu dar pe mine nu ma intereseaza aceasta,,favoare" daca imi ia dublu si  ceva in dreptul altor retineri! 25%+10%+10%=45%retineri totale,cred ca ceva nu este in regula.

Era ceva în neregulă dacă venitul brut din ianuarie rămânea la nivelul lunii decembrie.

--------------------
eprofu
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiMSN
elenahd
Trimis: 19 Feb 2018, 08:58 AM

Utilizator activ

Stimabile/aMUSIA,adevaratii profesori au decenta si bun simt,multi din cei care isi spun ,,PROFESORI"sunt de fapt rataciti prin sistem!Nu trebuie sa urli:vai,nu ne deranjati,noi suntem ,,PROFESORI",purtati-va la inaltimea pretentiilor.
Mesaj personal
jordan
Trimis: 19 Feb 2018, 04:56 PM

Mentor

QUOTE (elenahd @ 19 Feb 2018, 08:58 AM)
Stimabile/aMUSIA,adevaratii profesori au decenta si bun simt,multi din cei care isi spun ,,PROFESORI"sunt de fapt rataciti prin sistem!Nu trebuie sa urli:vai,nu ne deranjati,noi suntem ,,PROFESORI",purtati-va la inaltimea pretentiilor.

Corect!

Cele câteva experinețe personale nefericite, nu-i permit lui ”Monseur” @musia să aibă o asemenea ieșire...

confused06.gif

Mesaj personal
yulys
Trimis: 19 Feb 2018, 08:48 PM

Utilizator avansat

Bine,am inteles ca a scazut impozitul pe salariu dar pe mine nu ma intereseaza aceasta,,favoare" daca imi ia dublu si  ceva in dreptul altor retineri! 25%+10%+10%=45%retineri totale,cred ca ceva nu este in regula.

Ați fost plătită pentru cele 12 zile lucrate din totalul de 20 de zile lucrătoare ale lunii ianuarie. Încasați, așadar, 12/20, deci 60% din venitul obișnuit. Bănuesc că într-o lună "plină" ați încasa cam 3150 lei. Dvs nu puteți fi în concediu sau în activitate în timpul vacanțelor. Când nu sunt ore sunteți doar ... pensionară. Întrebați totuși la serviciile contabilitate sau secretariat dacă nu cumva vi se vor cuveni niște bănuți pentru concediul corespunzător perioadelor efectiv lucrate, bani pe care să îi primiți în vară, la încheierea contractului (ceva de genul 6,5 zile pentru fiecare lună lucrată efectiv).
Cât despre nivelul contribuțiilor ... no comment. Se vorbește despre asta de câteva luni bune. Probabil nu ați remarcat nici vreo creștere a salariului de bază de la 1 ianuarie.
Iar că unii colegi secretari și contabili sunt nașpa și ar cam trebui "verificați de cineva" din nou... no comment.
Nivelul contribuțiilor este de 25%+10%+ 6,5% (adică 10% impozit pe venit pentru cei 65% rămași)

Acest mesaj a fost modificat de către yulys la data 19 Feb 2018, 08:48 PM
Mesaj personal
elenahd
Trimis: 20 Feb 2018, 10:51 AM

Utilizator activ

Multumesc pentru raspuns,se poate sa dialogam si civilizat.In loc sa ne duelam intre noi,mai bine ne-am razboi cu cei care ne-au lasat la coada clasamentului in grila salariala!
Mesaj personal
ramclaudia
Trimis: 11 Mar 2018, 02:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yulys @ 19 Feb 2018, 09:48 PM)

Ați fost plătită pentru cele 12 zile lucrate din totalul de 20 de zile lucrătoare ale lunii ianuarie. Încasați, așadar, 12/20, deci 60% din venitul obișnuit. Bănuesc că într-o lună "plină" ați încasa cam 3150 lei. Dvs nu puteți fi în concediu sau în activitate în timpul vacanțelor. Când nu sunt ore sunteți doar ... pensionară. Întrebați totuși la serviciile contabilitate sau secretariat dacă nu cumva vi se vor cuveni niște bănuți pentru concediul corespunzător perioadelor efectiv lucrate, bani pe care să îi primiți în vară, la încheierea contractului (ceva de genul 6,5 zile pentru fiecare lună lucrată efectiv).
Cât despre nivelul contribuțiilor ... no comment. Se vorbește despre asta de câteva luni bune. Probabil nu ați remarcat nici vreo creștere a salariului de bază de la 1 ianuarie.
Iar că unii colegi secretari și contabili sunt nașpa și ar cam trebui "verificați de cineva" din nou... no comment.
Nivelul contribuțiilor este de 25%+10%+ 6,5% (adică 10% impozit pe venit pentru cei 65% rămași)

Pensionarii nu primesc concediu, sunt platiti la plata cu ora.
Mesaj personal
roset
Trimis: 11 Mar 2018, 07:52 PM

Mentor

QUOTE (ramclaudia @ 11 Mar 2018, 02:39 PM)
QUOTE (yulys @ 19 Feb 2018, 09:48 PM)

Pensionarii nu primesc concediu, sunt platiti la plata cu ora.

Pensionarii au drept la concedii! Pe perioada vacanțelor școlare nu primesc bani, decât pe nr de ore efectuate în acea lună! Banii de concediu îi primesc la încheierea activității! confused06.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved