Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Anul sabatic in preuniversiar
bella90
Trimis: 8 Mar 2018, 05:27 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Dragi colegi,
mai avem dreptul la anul sabatic? Doresc sa iau un an de concediu neplatit, pentru a pleca din tara. Cererea se depune la inspectorat personal sau o pot trimite prin altcineva?
Daca aveti informatii precise puteți sa îmi trimiteți?
Va multumesc!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 8 Mar 2018, 10:03 PM

Utilizator avansat

Art.268 (lg. 1/2011)
(4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ/inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.
(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 8 Mar 2018, 10:10 PM

Mentor

E e "sabatic".
Am citit salbatic.

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Adriana_MS
Trimis: 9 Mar 2018, 12:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 8 Mar 2018, 11:10 PM)
E e "sabatic".
Am citit salbatic.

Si eu laugh.gif

--------------------
Daca privești în sus și nu simți invidie, dacă privești în jos și nu simți dispreț, atunci ești un om deosebit!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved