Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Mobilitatea personalului didactic 2019-2020
georgescu123
Trimis: 8 May 2019, 11:46 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (ice DUR @ 8 May 2019, 01:14 PM)
Buna ziua,
in cazul in care iau nota peste 7 si nu sunt posturi titularizabile, ce fac? Iau ore ca suplinitor la mai multe scoli pana se cumuleaza o norma?

Sigur.
Mesaj personal
lex81
Trimis: 9 May 2019, 07:34 AM

Începător
*

Are valabilitate proba practica/ orala sustinuta in august, conform art. 89 (4) pentru modificarea CIM (etapa, care a trecut deja) sau continuitate pe postul, care are mentionata aceasta conditie?
(Pe decizie nu apare nota la aceasta proba). Multumesc
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 9 May 2019, 07:56 AM

Utilizator
**

QUOTE (georgescu123 @ 9 May 2019, 12:46 AM)
Buna ziua,
in cazul in care iau nota peste 7 si nu sunt posturi titularizabile, ce fac? Iau ore ca suplinitor la mai multe scoli pana se cumuleaza o norma?

Sigur.

Si daca nu sunt nici posturi de suplinitor?
Mesaj personal
lex81
Trimis: 11 May 2019, 08:20 PM

Începător
*

QUOTE (lex81 @ 9 May 2019, 08:34 AM)
Are valabilitate proba practica/ orala sustinuta in august, conform art. 89 (4) pentru modificarea CIM (etapa, care a trecut deja) sau continuitate pe postul, care are mentionata aceasta conditie?
(Pe decizie nu apare nota la aceasta proba). Multumesc

Buna seara,
ma poate ajuta cineva cu un raspuns la aceasta intrebare?
Multumesc
Mesaj personal
Laysa
Trimis: 11 May 2019, 09:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 9 May 2019, 08:56 AM)
Buna ziua,

Sigur.

Încercați la anul! Sunt sute de cazuri la nivel de țară care stau acasă, deși au obținut note mari!

--------------------
Cel care mută un munte începe întotdeauna prin a îndepărta pietrele mai mici. (Confucius)
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 13 May 2019, 01:22 PM

Utilizator
**

QUOTE (Laysa @ 11 May 2019, 10:50 PM)
Buna ziua,

Sigur.

Încercați la anul! Sunt sute de cazuri la nivel de țară care stau acasă, deși au obținut note mari!

MuLTUMESC PENTRU "INCURAJARI";)
Mesaj personal
ice DUR
Trimis: 13 May 2019, 01:24 PM

Utilizator
**

QUOTE (ice DUR @ 13 May 2019, 02:22 PM)
Buna ziua,

Sigur.

cUM SE FACE CA CEI CU NOTA 5 LUCREAZA IN INVATAMANT ?
Mesaj personal
nicoletanicol
Trimis: 13 May 2019, 01:43 PM

Utilizator activ

Cum se face ca persoane care nu au luat niciodata peste 5 la titularizare, dar in urma contestatiei au luat 7, s-au titularizat cu 253 in Cucuietii din Vale si acum iarasi au facut contestatie la punctajul de la dosar si i-a crescut punctajul cu 18 puncte..... La scoala a zis unei prietene ca e floare la ureche sa obtina nota maxima ca nevasta-sa e in partidul in care e si Insp general, directoare la o institutie mare.... Noi ceilalti ce am muncit ce facem? stam cu mainle in san?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 13 May 2019, 10:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ice DUR @ 13 May 2019, 02:24 PM)
QUOTE (ice DUR @ 13 May 2019, 02:22 PM)
Buna ziua,

Sigur.

cUM SE FACE CA CEI CU NOTA 5 LUCREAZA IN INVATAMANT ?

depinde mult de materie si jud. Sunt materii/ jud. unde cei cu note mari n au posturi si alte materii/ jud. unde e deficit mare de personal si au toti posturi... nu e o regula generala
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 14 May 2019, 01:37 PM

Utilizator avansat

Am auzit bine? S-a modificat iar calendarul?
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 May 2019, 02:45 PM

Utilizator avansat

Nu a aparut nimic oficial in acest sens. Poate de modificarile din calendarul de admitere ati auzit.
https://ordineazilei.ro/ministrul-andronesc...DCDT_mswEB1tWpA
Abramburica nu se dezminte
https://www.edupedu.ro/ultima-ora-ecaterina...kiou-e4sdrqkmf0

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 14 May 2019, 02:50 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 May 2019, 04:01 PM

Utilizator avansat

Se pare ca ati avut dreptate.
Ordinul 3996/13.05.2019
https://www.telegrama.ro/educatie/item/7791...osIWKLbDuLpgydw

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 14 May 2019, 04:16 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 May 2019, 04:16 PM

Utilizator avansat

Abramburica revine!

Informare de presa
Data publicării:
Marți, 14 Mai, 2019
Ministerul Educației Naționale informează actorii principali ai sistemului de învățământ că este și rămâne în vigoare, în continuare, calendarul admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2019 - 2020, prevăzut în Anexa nr. 1 a ordinului nr. 4.829/2018 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat.

Pentru probele de verificare a aptitudinilor și a cunoștințelor de limbă modernă și maternă, înscrierile sunt programate pentru zilele de 13 și 14 mai, iar desfășurarea probelor pentru perioada 15 - 17 mai 2019.

Totodată, mișcarea personalului didactic se realizează, de asemenea, după calendarul deja aflat în vigoare, conform ordinului nr. 5.460/2018, modificat prin ordinul 3.886/11.04.2019.

BIROUL DE COMUNICARE

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 14 May 2019, 04:39 PM

Utilizator avansat

Demisia!

--------------------
-A.Einstein
Mesaj personal
atomic
Trimis: 14 May 2019, 07:19 PM

Utilizator avansat

demisia cui? ... ar trebui sa fie demisia cadrelor didactice (masiva) in semn de protest pentru politicile guvernantilor!

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
anateodora
Trimis: 15 May 2019, 01:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 14 May 2019, 08:19 PM)
demisia cui? ... ar trebui sa fie demisia cadrelor didactice (masiva) in semn de protest pentru politicile guvernantilor!

Sa o vad si pe asta!!! Toti tin de scaune....sa nu mai glumim....
Mesaj personal
Ela05
Trimis: 21 May 2019, 08:17 PM

Utilizator
**

Cine are prioritate in sedinta: art 84 (continuitate la detasare cu nota peste 7 examen 2018) sau art 61 (suplinitor cu prelungire CIM, cu def si nota peste 7 examen 2018)?
Va multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 21 May 2019, 10:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ela05 @ 21 May 2019, 09:17 PM)
Cine are prioritate in sedinta: art 84 (continuitate la detasare cu nota peste 7 examen 2018) sau art 61 (suplinitor cu prelungire CIM, cu def si nota peste 7 examen 2018)?
Va  multumesc!

cred ca art 61.. vedeti maine ca parca se actualizeaza lista. Daca e art 61, postul se ocupa direct in aplicatie, dispare din lista si apare la ocupate.
Sau daca e acord de principiu pt un potential post, cum se vacanteaza postul, pac se face direct ocuparea.

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 21 May 2019, 10:35 PM
Mesaj personal
Ela05
Trimis: 23 May 2019, 12:27 PM

Utilizator
**

Deci in sedinta din 22 august, suplinitorii cu acord de principiu pe art 61 vor ocupa posturile înaintea titularilor cu acord de principiu pe art 84? Postul nu figureaza ocupat in aplicatie, titularul este in Cic. Imtreb pt ca momentan in scoala mea sunt 2 posturi, unul cu titular in cic, altul cu titular detasat pe functie de conducere (fara concurs). Ideea esre ca dna se va intoarce din cic de la 1.09.2019, iar eu am continuitate cu art 84 pe postul titularului detasat in functie de conducere (pe care probabil o va avea si anul sc viitor). Este posibil sa nu-mi pot lua continuitatea pe 22 aug?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 23 May 2019, 02:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ela05 @ 23 May 2019, 01:27 PM)
Deci in sedinta din 22 august, suplinitorii cu acord de principiu pe art 61 vor ocupa posturile înaintea titularilor cu acord de principiu pe art 84? Postul nu figureaza ocupat in aplicatie, titularul este in Cic. Imtreb pt ca momentan in scoala mea sunt 2 posturi, unul cu titular in cic, altul cu titular detasat pe functie de conducere (fara concurs). Ideea esre ca dna se va intoarce din cic de la 1.09.2019, iar eu am continuitate cu art 84 pe postul titularului detasat in functie de conducere (pe care probabil o va avea si anul sc viitor). Este posibil sa nu-mi pot lua continuitatea pe 22 aug?

Nu stiu exact, n-as vrea sa vorbesc prostii. Dar din ce inteleg eu, acum functioneaza 2 oameni pe 2 posturi, iar la anul e 1 post si amandoi oameni ar avea dreptul si nu stiu exact ce situatie primeaza (art 61 sau 84), dar ma gandesc logic ca scoala stie/ afla ordinea si da doar unuia acord, ori pt continuitate la suplinire ori la detsare si s-a rezolvat.
Eu stiu doar ca art 61 a fost acum si daca sunt acorduri de principiu pt viitor si se elibereaza posturi dupa, cum se elibereaza postul, pac se face direct ocuparea in aplicatie, fara sedinta, fara candidat. Deci in situatia asta, daca suplinitorul are acord de principiu, posibil sa-l opereze in aplicatie atunci imediat cand se numeste directorul si la sedinta pt continuitate la detasare sa nu mai fie postul liber. Sau sa numeasca directorul dupa etapa de continuitate la detsare si iar sa iasa avantaj suplinitorul ca-i face ocuparea postului.
Desi, de fel, logic, titularii au intaietate la etape de mobilitati in fata suplinitorilor, eu cred ca posibil in situatia asta de continuitate la detsare si suplinitor cu art 61, sa castige suplinitorul....
chiar-s curios daca va lamuriti sau stie cineva concret, sa ne zica..ca n-am timp si rabdare sa scotocesc prin metodologie.
Mesaj personal
Ela05
Trimis: 23 May 2019, 03:30 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 23 May 2019, 03:14 PM)

Nu stiu exact, n-as vrea sa vorbesc prostii. Dar din ce inteleg eu, acum functioneaza 2 oameni pe 2 posturi, iar la anul e 1 post si amandoi oameni ar avea dreptul si nu stiu exact ce situatie primeaza (art 61 sau 84), dar ma gandesc logic ca scoala stie/ afla ordinea si da doar unuia acord, ori pt continuitate la suplinire ori la detsare si s-a rezolvat.
Eu stiu doar ca art 61 a fost acum si daca sunt acorduri de principiu pt viitor si se elibereaza posturi dupa, cum se elibereaza postul, pac se face direct ocuparea in aplicatie, fara sedinta, fara candidat. Deci in situatia asta, daca suplinitorul are acord de principiu, posibil sa-l opereze in aplicatie atunci imediat cand se numeste directorul si la sedinta pt continuitate la detasare sa nu mai fie postul liber. Sau sa numeasca directorul dupa etapa de continuitate la detsare si iar sa iasa avantaj suplinitorul ca-i face ocuparea postului.
Desi, de fel, logic, titularii au intaietate la etape de mobilitati in fata suplinitorilor, eu cred ca posibil in situatia asta de continuitate la detsare si suplinitor cu art 61, sa castige suplinitorul....
chiar-s curios daca va lamuriti sau stie cineva concret, sa ne zica..ca n-am timp si rabdare sa scotocesc prin metodologie.

Va multumesc pt timpul dvs, voi merge la inspectorat sa vad ce raspuns primesc si de la dumnealor. Numai bine!
Mesaj personal
Ela05
Trimis: 23 May 2019, 07:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (Ela05 @ 23 May 2019, 04:30 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 23 May 2019, 03:14 PM)

Va multumesc pt timpul dvs, voi merge la inspectorat sa vad ce raspuns primesc si de la dumnealor. Numai bine!

Am gasit un articol care ar putea fi relevant.

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 23 May 2019, 08:15 PM

Mentor

Ați citit această notă din calendarul mobilității?

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Mesaj personal
Ela05
Trimis: 23 May 2019, 10:53 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 23 May 2019, 09:15 PM)
Ați citit această notă din calendarul mobilității?

Am citit-o, de aici si nelamuririle mele. Deci sa inteleg ca suplinitorii cu continuitate si nota peste 7 la ex 2019 au prioritate in fata titularilor cu continuitate la detasare cu art 84, chiar daca cei din urma participa la concurs si obtin peste 7?
Intrebarea de baza este: poate suplinitorul sa ocupe postul pe care eu am primit continuitate in 15 mai, daca pe postul pe care el a primit acord pe 20 mai revine titularul, noi avand aceeasi disciplina?

Acest mesaj a fost modificat de către Ela05 la data 23 May 2019, 11:02 PM
Mesaj personal
elidia
Trimis: 10 Jul 2019, 09:38 AM

Utilizator avansat

In acest an in calendar nu mai este prevazut un examen pentru sulinitori calificati/necalificati? ... adica cei care nu participa la titularizare sau iau sub 5 nu pot preda?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved