Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> DCC ????
sorin69
Trimis: 5 Dec 2005, 10:14 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Sunt Centru Colectare Date si obs.cu surprindere ca exista un prg.DCC ......
Nu descrie nimeni pt.ce este , ce face , .......
Mai multe lamuriri de unde se pot afla ?

Mesaj personal
Bogdan Costea
Trimis: 5 Dec 2005, 10:48 AM

Utilizator avansat

Stimate Domnule Sorin Nistor,

Pentru aplicația DCC și pentru lămuriri cu privirea Centrelor de COlectare a datelor din Județul dumneavoastră, vă rugăm să luați legătura cu informaticianul de la ISJ.

Numai bine,
Bogdan

--------------------
Bogdan Costea
Mesaj personal
Carmen Popescu
Trimis: 7 Dec 2005, 12:48 PM

Utilizator activ

Nu mi se pare deloc normal cum s-a procedat cu aceasta aplicatie. A fost trimis programul in scoli, aruncat in mana secretarei: "descurcate cum poti!" dar sa si termini in timp util lucrul, asta in conditiile in care este sfarsit de an si sunt o groaza de alte lucrari de rezolvat de catre secretariat. Doar cateva probleme:

1. Calculatorul secretarei este mult depasit de nevoile programului. Adaptam calculatorul la aplicatii sau aplicatiile la calculator. Maine poimaine schimbam scoala ca nu se mai potriveste cu dotarea...
2. E absurd sa ceri informatii despre toti elevii si personalul (~900 de elevi in cazul nostru) in mai putin de o luna
3. Nu s-a facut nici un fel de instruire cum mi se pare normal. Era necesara si o prezentare de 1-2 ore la care sa participe toate secretarele pentru a vedea putin aplicatia la lucru.
4. Nu exista nici o posibilitate de import a informatiilor fie din format Excel, fie din AEL. Multe scoli au toti elevii introdusi cu toate datele in AEL si acum o iau de la capat cu alta aplicatie. De fapt ce rost avea aceasta aplicatie daca exista AEL-ul???
Ne place sa lucram tot in reluare?

--------------------
Carmen Popescu
Colegiul National "Gheorghe Lazar"
Sibiu
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
corinahaloiu
Trimis: 8 Dec 2005, 10:11 AM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

Doamnei Carmen Popescu,

Eu cred ca i s-a spus "descurca-te cum poti!" Ca acolo e un verb si un pronume si nu se putea altfel...

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Lucian Irimie
Trimis: 8 Dec 2005, 12:03 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dna. (Dra.) Carmen Popescu,

1. Calculatorul secretarei este mult depasit de nevoile programului.

Dar calculatorul analistului programator? Presupun că aveți o asemenea persoană în școală...

2. E absurd sa ceri informatii despre toti elevii si personalul (~900 de elevi in cazul nostru) in mai putin de o luna

Corect... Cu toate că eu încă nu am auzit/văzut vreo hârtie oficială care să stipuleze niște termene.

3. Nu s-a facut nici un fel de instruire cum mi se pare normal. Era necesara si o prezentare de 1-2 ore la care sa participe toate secretarele pentru a vedea putin aplicatia la lucru.

În mod normal ISJ Sibiu, serviciul Informatizare ar fi trebuit să se ocupe de așa ceva. Dacă solicitați nu cred că vă refuză cineva. Și nu cu secretarele ci cu analiștii din unitățile școlare să se facă aceasta instruire.

4. Nu exista nici o posibilitate de import a informatiilor fie din format Excel, fie din AEL. Multe scoli au toti elevii introdusi cu toate datele in AEL si acum o iau de la capat cu alta aplicatie. De fapt ce rost avea aceasta aplicatie daca exista AEL-ul???
Ne place sa lucram tot in reluare?

Facilitățile dorite de Dvs. vor fi incluse în următoarele versiuni ale aplibației.

Toate cele bune,

--------------------
Carmen Popescu
Trimis: 8 Dec 2005, 12:28 PM

Utilizator activ

Dar calculatorul analistului programator? Presupun că aveți o asemenea persoană în școală...

Avem un informatician care e si student pe deasupra, dar nu cred ca e treaba lui sa faca munca de secretariat. Are oricum destul de lucru cu cele peste 50 de calculatoare din toata scoala, asta in conditiile in care trebuie zilele acestea sa refaca intreaga retea (reinstalari, configurari etc.)

Facilitățile dorite de Dvs. vor fi incluse în următoarele versiuni ale aplibației.

Cand? Eventual dupa ce s-a terminat toata treaba?

--------------------
Carmen Popescu
Sibiu
Carmen Popescu
Trimis: 8 Dec 2005, 12:31 PM

Utilizator activ

[QUOTE]Eu cred ca i s-a spus "descurca-te cum poti!" Ca acolo e un verb si un pronume si nu se putea altfel...[/CODE]

Scuze de greseala gramaticala... Mi-a scapat... Gresesc si altii mai mari...

--------------------
Carmen Popescu
Sibiu
Lucian Irimie
Trimis: 8 Dec 2005, 12:40 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Avem un informatician care e si student pe deasupra, dar nu cred ca e treaba lui sa faca munca de secretariat.

Dar cine gestionează și întreține baza de date a școlii?
Dacă vrei să ai o baza de date coerentă, neredundantă și bine pusă la punct, nu poți lăsa secretara să se ocupe de așa ceva. E ca și cum ai pune bucătăreasa să tundă gazonul, gradinarul să schimbe prize etc.

Toate cele bune,

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved